Emekli olmak kolaylaşıyor

Reaksiyon puanı
10,325
Emekli olmak kolaylaşıyor

334955903776.jpg

Malulen emekliliğin kapsamı 21 çeşit rahatsızlık eklenerek genişletildi.

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun kanserden organ nakline, diyabetten çalışmaya engel teşkil edecek genetik hastalıklara kadar 21 çeşit rahatsızlığı ekleyerek kapsamını genişlettiği malulen emekliliğin detayları belli oldu. 971 lira maaşla malulen emekli olacak bu kişilere yönelik düzenleme, 1 Eylül'den itibaren yürürlüğe girecek. Yeni düzenlemeye göre, malulen emekli olunabilinecek hastalıklar ve koşulları şöyle:

ORGAN NAKLİ OLANLAR İÇİN BİR ŞART ARANMAYACAK
- Çalışma gücünün veya iş kazası ya da meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün en az yüzde 60'ını veya vazifelerini yapamayacak şekilde meslekte kazanma gücünü kaybettiği sağlık kurulunca raporlanacak.
- Tüm organ nakilli (kemik iliği nakli hariç) hastalara koşulsuz maluliyet verildi.
- Böbrek nakli sonrası uygulanan kontrol muayeneleri kaldırıldı.
- Diyalize girmeyen kronik böbrek yetmezliği olan hastalara maluliyet hakkı getirildi.

KANSER HASTALIĞI EMEKLİLİK SEBEBİ
- Tüm kanser hastaları, tanı aldıktan sonra koşulsuz olarak 18 ay boyunca malul kabul edildi. Bu hastalara ayrıca tedavi süresince maluliyet hakkı verildi.
- Kanserlere ve endokrin hastalıklara bağlı gelişen ve tedavisi olmayan ağır elektrolit bozuklukları listeye eklendi. Kemik iliği naklinden itibaren hastalar 12 ay süreyle malul kabul edildi.
- Kan kanseri hastalarına tanı aldıktan sonra 24 ay süreyle malul olabilme hakkı getirildi.

NÖROLOJİK HASTALIĞI OLANLAR DA LİSTEYE GİRDİ
- Tedavisi olmayan ve kişinin çalışmasına olanak vermeyen genetik hastalıklar maluliyet listesine alındı.
Otizm gibi yaygın gelişim bozuklukları malul sayılma kriterlerine eklendi.
- Tek el desteğine rağmen yardım olmaksızın yürüyememe, standart toplu taşıma araçlarını kullanamama durumunda sigortalı malul sayıldı.
- MS, Parkinson, Alzheimer hastalığı, demans, sara gibi sık ve güncel nörolojik hastalıklar kapsama alındı.
- Kişisel bakımını ve zorunlu ihtiyaçlarını yardımsız yapamayan romatolojik ve nörolojik hastalıklar listeye girdi.
- Travma sonrası stres bozukluğu ve obsesif-kompulsif bozukluk gibi sık görülen psikiyatrik hastalıklar maluliyet kriterlerine eklendi.

ŞEKER HASTALARI İÇİN YENİ İMKANLAR
- Koroner arter hastalıkları, kalp kapak hastalıkları, aritmiler, kalp yetmezliği gibi güncel ve sık görülen kardiyolojik hastalıklar ile ilgili kriterler ilk kez oluşturuldu.
- Sindirim sistemi kanamaları, ülseratif kolit, kaşeksi, kronik pankreatit gibi eski yönetmelikte olmayan birçok hastalık eklendi.
- Şeker hastalığına ilişkin maluliyet kriterleri genişletildi, en az 3 organının orta ve ileri düzeyde bozulması maluliyet kriteri olarak kabul edildi.

ASTIM HASTASI MALUL SAYILDI
- Astım, KOAH, uyku bozuklukları gibi sık görülen solunum sistemi hastalıkları için ilk kez maluliyet kriterleri oluşturuldu.
- Solunum yetmezliği nedeniyle yardımcı solunum cihazlarını sürekli kullanan hastalar bakıma muhtaç olarak kabul edildi.
- Tedaviye dirençli ve bulaşıcılığı yüksek olan verem hastalarına 2 yıl süreyle maluliyet hakkı getirildi.
- Birden fazla hastalığın bir arada olduğu ve tedaviye rağmen sigortalının çalışma olanağının bulunmadığı durumlarda malul olabilme ile ilgili düzenleme yapıldı.

SAYI 119 BİNE ULAŞACAK
Sosyal Güvenlik Kurumu'nun malulen emekliliğin kapsamını genişletmesiyle 4 bin 250 kişi emekli olabilecek. 1 Eylül'den itibaren yürürlüğe girecek olan düzenleme ile malulen emekli sayısı 114 bin 624'ten 119 bine çıkacak.

KaynaK

BLACKPOWERTURBO

Profesör
Reaksiyon puanı
3
emeklilik yaşinida bir indirmediler giti 60 ne ya ben o yaşa kadar ölürüm yap 50 tamam 10 sene hastalikla felan mücadele edek

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
Saglikli olup calismayi tercih ederim. Rabbim hasta olanlara sifa versin.

BERVA

Doçent
Reaksiyon puanı
8
Bana tendon nakli yapıldı,bende malulen emekli olabiliyor muyum acaba :)

FullScreen

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Emeklilik yaşının inmesi ülke için pek müspet olmaz. Oranlar yalan söylemiyor , emekli olupta hala çalışanların sayısı çok ciddi rakamlar. İşsizlik daha fazla artmaması için bir takım tedbirler aldılar.Artık mezarda emekli olucaz.

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
[MENTION=356305]FullScreen[/MENTION]

En sonda ettigi laf sansürlenmemis o kötü oldu benim icin :D

BLACKPOWERTURBO

Profesör
Reaksiyon puanı
3
Emeklilik yaşı 50 ye inerse, size ne dünya bankası ne de ımf para yetiştiremez.
yeter artar bile bu devlet her şeyden para vergi aliyor örnek benzin sonra bizim evin önüne kaldirim yapti gelip sormadan 800tl ödeyeceksin dedi
mahkeme hakinda yok her şeyden %18 vergi aliniyor imf borclari kapatildi zaten veya son taksit ödenecek durum bu 350tl felan zaten
devlete para ödüyor iş veren ve işci bu para yeterde artar bile sistemin dönmesine 60 yaşinda almaya başlasa emekli maaşini
10 yil sonra ölse 20 yilda 72 milyar girer ortalama kasaya 144 milyar çikar ortalama bu paraninda zaten devlete giriyor %50 yakini hata hepsi diyebiliriz ekonominin dönmesi saglaniyor
tabi devlet bu durumda zarar yapiyor buda kazananin elindekini tüketmesiyle saglaniyor fakat kazandigi daha fazla otv kdv felan öyle olmasa biz şuan krize girerdik
bu degerleri kafadan yazdim fazla hesaplamak istemiyorum dogru olmaya bilir ama sistem bence şuan 50 veya 55 yaşinda emekli olmayi kaldira bilecek durumda
öyle olmasada bize etkisi olçak bunlarin 60 yaşinda emekli olçagiz napalim yapcak bişe yok

Nemre

Profesör
Reaksiyon puanı
29
yeter artar bile bu devlet her şeyden para vergi aliyor örnek benzin sonra bizim evin önüne kaldirim yapti gelip sormadan 800tl ödeyeceksin dedi
mahkeme hakinda yok her şeyden %18 vergi aliniyor imf borclari kapatildi zaten veya son taksit ödenecek durum bu 350tl felan zaten
devlete para ödüyor iş veren ve işci bu para yeterde artar bile sistemin dönmesine 60 yaşinda almaya başlasa emekli maaşini
10 yil sonra ölse 20 yilda 72 milyar girer ortalama kasaya 144 milyar çikar ortalama bu paraninda zaten devlete giriyor %50 yakini hata hepsi diyebiliriz ekonominin dönmesi saglaniyor
tabi devlet bu durumda zarar yapiyor buda kazananin elindekini tüketmesiyle saglaniyor fakat kazandigi daha fazla otv kdv felan öyle olmasa biz şuan krize girerdik
bu degerleri kafadan yazdim fazla hesaplamak istemiyorum dogru olmaya bilir ama sistem bence şuan 50 veya 55 yaşinda emekli olmayi kaldira bilecek durumda
öyle olmasada bize etkisi olçak bunlarin 60 yaşinda emekli olçagiz napalim yapcak bişe yok

Abim; devlet emekliye sadece maaş ödemiyor,Bunun sağlığı da var, ki 50-55 yaşında emekli olunursa ne kadar vergi alırsan al, genede yetişmez,örneklerini bu ülke gördü ve hala görüyor. 38-43 yaşında emekli olmuş yüz binlerce kişiye bu devlet maaş ödüyor yıllardır.Bir Emekliye 30 sene maaş ödeyebilecek devlet yeryüzünde yok henüz.

BLACKPOWERTURBO

Profesör
Reaksiyon puanı
3
Abim; devlet emekliye sadece maaş ödemiyor,Bunun sağlığı da var, ki 50-55 yaşında emekli olunursa ne kadar vergi alırsan al, genede yetişmez,örneklerini bu ülke gördü ve hala görüyor. 38-43 yaşında emekli olmuş yüz binlerce kişiye bu devlet maaş ödüyor yıllardır.Bir Emekliye 30 sene maaş ödeyebilecek devlet yeryüzünde yok henüz.
bunu söyleyecegini biliyordum
devletlerin kaynagi asla tukenmez 60 50 olsa dedim sen vurdun kirdin o emekli kesim sayesinde bu vatana hizmet etmesi sayesinde
devlet ayakta devletin gelirleri bunu karşilayacak güçte degil diyelim ama diger devletlerde bu böyle degil
çoçuga bile para veriyorlar

cyberfalcon

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Eskiden emekli olanlara verdikleri hakların cezasını biz çekiyoruz. Devlet bizi şimdi sömürebildiği kadar sömürüyor. Eskiden sağlık hizmetleri bedavayken ben aldığım gözlüğün ancak %20'ini devletten alabiliyorum.

_X_

Profesör
Reaksiyon puanı
1,544
Devlet Böylece Kodlarolara
Kendi Adamlarını Gönderme Fırsatıda Bulacak ...