Soru Rusya'da yaşamak mantıklı mı?

lordare

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,884
Rusya'nın neresinde olduğuna göre değişir. Moskova dersen; kendisine ait asgari ücreti bile farklı olan, mega bir şehir.
Diğer şehirleri dersen; geniş arazileri ve uçsuz bucaksız yolları olan, kışın evden çıkmadan önce kapının önünü kapatan karları temizlemek zorunda kalacağın değişik bir yer.
Ama insanları nasıl eğleneceklerini çok iyi biliyorlar.
Eğitim konusunda zaten yazılım üzerine çok iyiler. Macera olur, bence yaşanabilir. :)

Alanur Erdemir

vampir
Admin
SDN
Reaksiyon puanı
19,076
Onca ülke varken çok artısı yok, tehlikeli bir ülke, şunu da belirteyim ben de Slav kökenliyim genlerde var sanırım gereksiz bi' sinir var. Ek olarak tanışman kaynaşman özellikle doğu eyaletlerindeysen zor, oradaki insanlar Moskova'dakiler gibi sıcak değil soğuktur. Ayık kafayla gezen kişi sayısı az, çok saçma trafik kazaları oluyor YouTube'da Russian Car Crash olarak aratabilirsin, nedeni alkol. Şunu da belirtmekte fayda var belli başlı eyaletler harici şehir merkezinden 2km uzaktaki yerler şu şekilde;
64052dc5d558db001d91a1e0.jpg
post-soviet-buildings-in-russia-v0-712i0h5eoxfb1.jpg
Apartmanlar oldukça eski ve rutubetli, iç karartmaktan başka bir şeye yaramaz. Buralarda yaşarken Rus Edebiyatına girersin artık..

Seni @_Zaur_ daha iyi bilgilendirir.

_Zaur_

Rektör
Reaksiyon puanı
23,298
Yaşanabilir mi? Evet, tabii. Ülke, halk olarak kim kime güm güme :D. Amerika gibi, yok benim evimin önünde kaydın ne olur beni mahkemeye verme gibi yalvaran yok. Kayan varsa da gülüşmeler, gır gırlar havada uçuşur, bırak kaysın kardeşim, kime ne?

Aklı olan zaten her yerde para kazanabilir. O ayrı iş. Bisikletle bile yiyecek içecek taşımacılığı yapanlar iyi paralar kazanıyor.

Son düzenleyen moderatör:

Cannn_

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Yaşanabilir mi? evet tabi. Ülke halk olarak kim kime güm güme :D Amerika gibi yok benim evimin önünde kaydın ne olur beni mahkemeye verme gibi yalvaran yok.
Kayan varsa da gülüşmeler gır gırlar havada uçuşur bırak kaysın kardeşim kime ne?

Aklı olan zaten her yerde para kazanabilir. O ayrı iş. Bisikletle bile yiyecek içecek taşımacılığı yapanlar iyi paralar kazanıyor.
Ama, yani Türkiye'deysem sıfırdan başlamak için Rusya boşa yorgunluk mu olacak?

Cannn_

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Onca ülke varken çok artısı yok, tehlikeli bir ülke, şunu da belirteyim ben de Slav kökenliyim genlerde var sanırım gereksiz bi' sinir var. Ek olarak tanışman kaynaşman özellikle doğu eyaletlerindeysen zor, oradaki insanlar Moskova'dakiler gibi sıcak değil soğuktur. Ayık kafayla gezen kişi sayısı az, çok saçma trafik kazaları oluyor YouTube'da Russian Car Crash olarak aratabilirsin, nedeni alkol. Şunu da belirtmekte fayda var belli başlı eyaletler harici şehir merkezinden 2km uzaktaki yerler şu şekilde;
Apartmanlar oldukça eski ve rutubetli, iç karartmaktan başka bir şeye yaramaz. Buralarda yaşarken Rus Edebiyatına girersin artık..

Seni @_Zaur_ daha iyi bilgilendirir.
Yani kısaca diyorsunuz ki Türkiye'de iken sıfirdan başlamak için Rusya boşa yorgunluk mu olacak?

Cannn_

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Bulgaristan bile daha iyi bir seçenektir bana kalırsa.
Bende her yerde Rusya'da yaşam şöyle böyle birde bazı ülkelere göre okuma vs ucuz diye orda yaşamak istiyordum belki dili bana hoş geldiği içindir peki Rusya dışında önerebileceginiz ülke yok mu?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Rusya'nın neresinde olduğuna göre değişir. Moskova dersen; kendisine ait asgari ücreti bile farklı olan, mega bir şehir.
Diğer şehirleri dersen; geniş arazileri ve uçsuz bucaksız yolları olan, kışın evden çıkmadan önce kapının önünü kapatan karları temizlemek zorunda kalacağın değişik bir yer.
Ama insanları nasıl eğleneceklerini çok iyi biliyorlar.
Eğitim konusunda zaten yazılım üzerine çok iyiler. Macera olur, bence yaşanabilir. :)
Hocam zaten Moskova çok pahalı olur yani Moskova dışında ki mecbur başka ülkelerde yaşayabilirim anca

Alanur Erdemir

vampir
Admin
SDN
Reaksiyon puanı
19,076
Bende her yerde Rusya'da yaşam şöyle böyle birde bazı ülkelere göre okuma vs ucuz diye orda yaşamak istiyordum belki dili bana hoş geldiği içindir peki Rusya dışında önerebileceginiz ülke yok mu?
Amacınız nedir, vasfınız nedir mesela ona göre önerebilirim.

Cannn_

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Amacınız nedir, vasfınız nedir mesela ona göre önerebilirim.
Hocam belki diyeceksiniz edin ne budun ne yani daha lise öğrencisiyim dilciyim dil öğrenmek dışında bir vasfım yok ama şimdiden bir karar vermek istiyorum😁

lordare

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,884
Avrupa tabi, Ruslar bile Avrupa'ya gitmek için ne gerekiyorsa yapıyorlar. Zaten Rusya'nın yarısı Çek Cumhuriyeti'ne gitti.
İlber Ortaylı hocam ise okumak için Avrupa ve Amerika ile zaman harcayacağıma İsrail'e giderdim demiştir. Hem dünyanın en iyi üniversiteleri orada, hem gitmesi Avrupa'ya gitmekten daha kolay, hem de sınıf arkadaşların yahudi iş adamları olacağı için elbet yolunu bulursun demişti :) aklıma yatmadı değil

Cannn_

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Avrupa tabi, Ruslar bile Avrupa'ya gitmek için ne gerekiyorsa yapıyorlar. Zaten Rusya'nın yarısı Çek Cumhuriyeti'ne gitti.
İlber Ortaylı hocam ise okumak için Avrupa ve Amerika ile zaman harcayacağıma İsrail'e giderdim demiştir. Hem dünyanın en iyi üniversiteleri orada, hem gitmesi Avrupa'ya gitmekten daha kolay, hem de sınıf arkadaşların yahudi iş adamları olacağı için elbet yolunu bulursun demişti :) aklıma yatmadı değil
Hocam İbrani dili okuyup mı gitsem diyeceğim de Ortadoğu'da hiçbir zaman huzur olmadı ben siren sesiyle uyanmak istemezdim açıkçası😁 o yüzden Avrupa'ya gidebilmek en iyisi olurdu ama Yahudiler de çok zeki adamlar😁

_Zaur_

Rektör
Reaksiyon puanı
23,298
Ama, yani Türkiye'deysem sıfırdan başlamak için Rusya boşa yorgunluk mu olacak?
Sıfırdan başlamak istiyorsan zor olabilir. Ama dil konusunda iyi tercumanlık yaparsan güzel yerlere gelebilirsin Rusyada. İlgilis Rus ve Türk dili kombosuyla güzel maaşlı iş çok kolay bulursun.

Alanur Erdemir

vampir
Admin
SDN
Reaksiyon puanı
19,076
Hocam belki diyeceksiniz edin ne budun ne yani daha lise öğrencisiyim dilciyim dil öğrenmek dışında bir vasfım yok ama şimdiden bir karar vermek istiyorum😁
Polonya'da üniversite okumayayı deneyebilirsin diğer yerlere nazaran daha kolay tabii eğer akademik hedefin varsa. Onun harici Bulgaristan/Yunanistan illa Yd'na çıkacağım dersen yaşayabileceğin oturma izni vs alabileceğin en iyi ve kolay yerler.

Cannn_

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Sıfırdan başlamak istiyorsan zor olabilir. Ama dil konusunda iyi tercumanlık yaparsan güzel yerlere gelebilirsin Rusyada. İlgilis Rus ve Türk dili kombosuyla güzel maaşlı iş çok kolay bulursun.
Zaten ben dilciyim hocam daha lisedeyim bu konuyu araştırıyorum zaten ama ne rusça hakkında nede Rusya hakkında bilgim var ama Avrupa'ya gitmek artık bir turk için çok güç oldu yani Rusya'ya gitmek daha kolay diye düşünmüştüm ama orda ne yaparım bilmiyorum

Polonya'da üniversite okumayayı deneyebilirsin diğer yerlere nazaran daha kolay tabii eğer akademik hedefin varsa. Onun harici Bulgaristan/Yunanistan illa Yd'na çıkacağım dersen yaşayabileceğin oturma izni vs alabileceğin en iyi ve kolay yerler.
Peki diyelim burda okudum büyük ihtimal okuyacağım bölüm bir dil bölümü olacak okuduktan sonra bu ülkelere gidebilir miyim? Yada hangi dil bölümü bana katkı sağlar?

_Zaur_

Rektör
Reaksiyon puanı
23,298
Zaten ben dilciyim hocam daha lisedeyim bu konuyu araştırıyorum zaten ama ne rusça hakkında nede Rusya hakkında bilgim var ama Avrupa'ya gitmek artık bir turk için çok güç oldu yani Rusya'ya gitmek daha kolay diye düşünmüştüm ama orda ne yaparım bilmiyorum
Benim gözümde Rusyaya gitmek yerleşmek Rus dilini öğrenmekten daha zor. Rus dili gibi kolay ve baya anlaşılır dil yok gibi.

Biraz araştır derim. Dilini Rusça yap 2 -3 oyun oyna kelimelerin anlamını çözersin kolayca

lordare

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,884
Şöyle ki:
İngiliz Dili Edebiyatı okuyanlar boş durmayıp Almanca da öğreniyorlar zaten. O iki dil birbirine çok yakın.
Dil bölümünü bitirenler nasıl dil öğrenileceğini herkesten fazla bildikleri için diğer dilleri de öğrenebilirler. Sadece 5 dil bilip üniversiteyi bile bitiremeyen tanıdıklarım var benim. Patronun yanında yurtdışında beş yıldızlı otellerde kalıp onunla beraber toplantılara giriyor. CEO'ların dili oluyor. Herkesten de fazla kazanıyor.

Cannn_

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Benim gözümde Rusyaya gitmek yerleşmek Rus dilini öğrenmekten daha zor. Rus dili gibi kolay ve baya anlaşılır dil yok gibi.

Biraz araştır derim. Dilini Rusça yap 2 -3 oyun oyna kelimelerin anlamını çözersin kolayca
Öyle diyorsunuz yani? Bende Rusça çok zor ama Rusya'ya da bir şekilde gitmek halledilir diye düşünmüştüm. Peki bana önerebileceğiniz bir kaynak vs., bir site yok mu, ya da nereden başlamam lazım?

Şöyle ki:
İngiliz Dili Edebiyatı okuyanlar boş durmayıp Almanca da öğreniyorlar zaten. O iki dil birbirine çok yakın.
Dil bölümünü bitirenler nasıl dil öğrenileceğini herkesten fazla bildikleri için diğer dilleri de öğrenebilirler. Sadece 5 dil bilip üniversiteyi bile bitiremeyen tanıdıklarım var benim. Patronun yanında yurtdışında beş yıldızlı otellerde kalıp onunla beraber toplantılara giriyor. CEO'ların dili oluyor. Herkesten de fazla kazanıyor.
Hocam, millete anlatamıyorsun işte. Bir tanıdığım elektrik elektronik mühendisliği okudu, şu an İstanbul’da tercümanlık yapıyor. Ama sorsan dilciler hep işsiz. Ben İngilizceyi halledip üniversitede Almanca veya farklı bir dil okumayı planlıyorum. En mantıklısı Almanca geliyor çünkü İngilizceden sonra fonetik ve yakınlık olarak Almanca var.

lordare

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,884
Öyle diyorsunuz yani? Bende rusça çok zor ama
Hocam millete anlatamıyorsun işte bir tanıdığım elektrik elektronik mühendisliği okudu şuan İstanbul'da tercümanlık yapıyor ama sorsan dilciler hep işsiz ben ing halledip üni de almanca yada farklı bir dil okumayı planlıyorum ama en mantıklısı Almanca geliyor ama çünkü ing den sonra fonetik ve yakınlık olarak Almanca var
Rusça kolaydır.
İngilizce, Rusça, Almanca, Fransızca, Arapça gibi diller tek başına bir anlam ifade etmiyor. Birden fazla yabancı dil bilmek lazım.

Cannn_

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Rusça kolaydır.
İngilizce, Rusça, Almanca, Fransızca, Arapça gibi diller tek başına bir anlam ifade etmiyor. Birden fazla yabancı dil bilmek lazım.
Hocam, Rusça nasıl kolay ya 😁? Zaten bu devirde birden fazla dil bilmek gerekiyor, ama bir dil bile yeterli. Adam akıllı bir dil bilseniz, yine de bir yerde iş bulursunuz, bence.

lordare

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,884
Hocam rusça nasıl kolay ya😁 zaten bu devirde birden fazla dil lazım ama bir dil bile bir dildir adam akıllı bir dil bilsen yine illaki bir yerde iş bulursun bence
Türkçe gibi yazıldığı şekilde okunuyor. Alfabeyle beraber okumayı bir günde öğrenirsin. Zamanlar vs. 6 ayda A2 seviyesine çok rahatlıkla gelinebilir. Gerisi sohbet etmek, üzerine koyabilmekle ilgilidir. Orası için de Antalya'ya gitmek lazım. :D

Cannn_

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Türkçe gibi yazıldığı şekilde okunuyor. Alfabeyle beraber okumayı bir günde öğrenirsin. Zamanlar vs. 6 ayda A2 seviyesine çok rahatlıkla gelinebilir. Gerisi sohbet etmek, üzerine koyabilmekle ilgilidir. Orası için de Antalya'ya gitmek lazım. :D
Alfabeyi anlasam kolay diyorsunuz yani? Peki bildiğiniz site vs., geliştirebileceğim bir kaynak yok mu?

lordare

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,884
Doğrudan doğruya halk eğitimin veya belediyenin kurslarını tavsiye ederim. Özellikle başlangıç için idealdir.
Belli bir aşamaya geldikten sonra, ezber geliştirmek amaçlı şu site kullanılabilir:

Cannn_

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Doğrudan doğruya halk eğitimin veya belediyenin kurslarını tavsiye ederim. Özellikle başlangıç için idealdir.
Belli bir aşamaya geldikten sonra, ezber geliştirmek amaçlı şu site kullanılabilir:
Hocam şu anlamda demiştim aslında bu tür platformları flaan biliyorum da böyle oyun tarzı yada direkt ders olarak Rusça sitesi değilde eğlence oyun türü olarak Rusça öğrenebileceğim siteler yok mu yada bu tür forum siteleri gibi? Rusların tek vk sitesini biliyorum da o tek olmaz sanırım yani

lordare

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,884
Sıfır Rusça ile rus sitelerinde takılmak zor. Önce A1 düzeyini edinmelisin

ThorJ

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,804
Rusya, dış siyasette çok güçlü (Amerika’nın her anlamda alternatifi) görülse de, halk içerisinde halen daha Sovyet ruhundan gelen bir yapı olduğunu düşünüyorum. Eğitim açısından bir fikrim yok ancak, dediğim gibi halk yapısı olarak Türkiye’ye göre daha kısıtlı bir ülke olduğunu düşünüyorum, ekonomik anlamda da yaşam kalitesi olarak da. Bu bahsettiğim Sovyet ruhu kavramını sana @_Zaur_ daha iyi açıklayabilir, Azerbaycan’da yaşıyor ve eski bir Sovyet ülkesi orası da. Rusya yerine Avustralya veya Yeni Zelanda’yı düşünmeni öneririm. Okumak için daha imkanlı ülkeler Rusya’ya göre. Ya da biraz alakasız kaçabilir ama Tayvan. Tayvan, teknolojinin merkezi ve gerçekten Rusya’dan daha yaşanılabilir bir yer olduğunu düşünüyorum.

Cannn_

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
rusya, dış siyasette çok güçlü (amerika’nın her anlamda alternatifi) görülse de, halk içerisinde halen daha sovyet ruhundan gelen bir yapı olduğunu düşünüyorum. eğitim açısından bir fikrim yok ancak, dediğim gibi halk yapısı olarak türkiye’ye göre daha kısıtlı bir ülke olduğunu düşünüyorum, ekonomik anlamda da yaşam kalitesi olarak da. bu bahsettiğim sovyet ruhu kavramını sana @_Zaur_ daha iyi açıklayabilir, azerbaycan’da yaşıyor ve eski bir sovyet ülkesi orası da. rusya yerine avustralya veya yeni zelanda’yı düşünmeni öneririm. okumak için daha imkanlı ülkeler rusya’ya göre. ya da biraz alakasız kaçabilir ama tayvan. tayvan teknolojinin merkezi ve gerçekten rusya’dan daha yaşanılabilir bir yer olduğunu düşünüyorum.
Hocam, doğru söylüyorsunuz ve ben bunları bildiğim halde, Rusça bana güzel bir dil geldiği için, herhalde ilgimi çekiyor. Yani Rusya'ya gitmek yerine kendi ülkemde kalmak bence daha iyi olacaktır. Yani nasıl desem, bence Türkiye ile de benzerler. Bu yüzden sıfırdan başlamak için bir yaşama, bu çabayı başka bir Avrupa ülkesine versem daha mantıklı olur.

ThorJ

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,804
Hocam doğru söylüyorunuz ve ben bunları bildiğim halde Rusça bana güzel bir dil geldiği için herhalde ilgimi çekiyor yani Rusya'ya gitmektense kendi ülkemde kalmak bence daha iyi olacaktır yani nasıl desem bende yani bence Türkiye ile de benzerler o yüzden sıfırdan başlamak için bir yaşama bu çabayı başka bir Avrupa ülkesine versem daha mantıklı olur
Avrupa ülkelerinden İsviçre refah seviyesi olarak çok yüksek bir ülke. İrlanda, Birleşik Krallık da düşünülebilir. Ya da İzlanda. Ama dediğim gibi, birinci amacınız eğitim ise Okyanusya ülkelerinden Avustralya veya Yeni Zelanda’yı öneririm. Bir arkadaşım Macaristan’da okuyor ve kendisine pek fazla şeyler katmadığını söyledi. Aslına bakarsanız Avrupa’da da eğitim çok mükemmel derecede iyi değil. Tabi imkanlar el verdiği sürece ABD bu konuda en iyisi.