Elemantary Os güncelleme sorunu

pisiko_212

Asistan
Reaksiyon puanı
62
Selam arkadaşlar. Elemantary os çok severek kullandığım bir linux sürümüdür. Ama nedense işletim sistemini güncelledikten sonra açılmıyor. Sıfırdan kurdum yine aynı sorunu verdi. Sistem açılmak istiyor ama tuhaf bir çizgiler çıkıyor ve kilitleniyor.Aynı sorunu yaşayan var mı ?

İzleVeÖğren

Öğrenci
Reaksiyon puanı
38
Selam arkadaşlar. Elemantary os çok severek kullandığım bir linux sürümüdür. Ama nedense işletim sistemini güncelledikten sonra açılmıyor. Sıfırdan kurdum yine aynı sorunu verdi. Sistem açılmak istiyor ama tuhaf bir çizgiler çıkıyor ve kilitleniyor.Aynı sorunu yaşayan var mı ?

Kernel güncellemesi alıyorsa yeni yüklediği kernel sende çalışmıyor olabilir. Açılışta grup ekranında gelişmiş seçenekleri seçerek orda varsa seçenek eski kernelden başlatmayı deneyin. Olmuyorsa muhtemelen kurulan kararsız bir paket sizde sorun çıkarıyor.

sorun çözülmezse kararlılık ön planda olan Debian, Pardus gibi dağıtımları deneyebilir yada Debian tabanlı olmayan diğer dağıtımları deneyebilirsiniz.

pisiko_212

Asistan
Reaksiyon puanı
62
Kararlı diyorsanız Pardus deneyebilirim .

İzleVeÖğren

Öğrenci
Reaksiyon puanı
38
Kararlı diyorsanız Pardus deneyebilirim .

Pardus XFCE en kararlısı ama görsel açıdan Pardus DDE yükleyebilirsin kararlı çalışmakta. Pardus Depolarında uygulamaların sadece en kararlı sürümleri bulunur. Pardus Mağaza yeni eklendi bu nedenle içinde az program var ama her hafta yenileri eklenmekte. ama synaptic paket yöneticisi içinde çok fazla sayıda program mevcut istediğin programı aratıp kurabilirsin.

Hopeツ︎

Profesör
Reaksiyon puanı
2,268
Güncelleme sonrası alınan hatayı detaylı şekilde görebilirsek veya anlatırsanız çözüm bulunabilir.

pisiko_212

Asistan
Reaksiyon puanı
62
IMG_20180829_015133.jpg
IMG_20180829_015133.jpg

---- Mesajlar birleştirildi ----

Lubuntu yu güncelleme yaptım aynı hatayı verdi . Anlamadım gitti bu laptobun linuxe karşı alerjisi var her halde.

Son düzenleme:

İzleVeÖğren

Öğrenci
Reaksiyon puanı
38
başka linux dağıtımı kurmayı denediniz mi? elementarye özel bir sorun mu acaba yoksa hepsinde mi oluyor? CTRL + ALT + F2 tuşlarına basınca komut satırı açılıyor mu?

pisiko_212

Asistan
Reaksiyon puanı
62
lubuntu da da aynı hatayı verdi. Ama geçen yıl linux mint kullanmıştım.Onu güncelleyebiliyordum.

Hopeツ︎

Profesör
Reaksiyon puanı
2,268
Güncelleme yapılırken muhtemelen grafik kartına ait bir sürücü kurmayı deniyor eOS. Sürücü, görüntü sunucusu ile çakıştığında da böyle bir ekranla karşılaşıyor olabilirsin. Sorunun tam olarak şu an grafik kartından dolayı olduğunu bilemiyoruz bu sadece bir varsayım. O yüzden şu an herhangi bir komut öneremiyorum. Şöyle yapın; Sistem güncellemelerini yaparken ekran kartınız ne ise güncelleme sırasında bu ve buna benzer ibarelerde tik olmasın yani seçmeyin. Dediğim gibi güncelleme kısmını bir kontrol edin. Şu an ilk yapmanız gereken bu kontrolü sağlamak eğer tik varsa onları kaldırıp tekrar güncellemeleri yüklemek ve tekrar sistemi reboot etmek.

pisiko_212

Asistan
Reaksiyon puanı
62
başka linux dağıtımı kurmayı denediniz mi? elementarye özel bir sorun mu acaba yoksa hepsinde mi oluyor? CTRL + ALT + F2 tuşlarına basınca komut satırı açılıyor mu?
Hayır tuşlar işlemiyor ama gelişmiş seçeneklerden sistem açılıyor ama haliyle çok kötü oluyor.

İzleVeÖğren

Öğrenci
Reaksiyon puanı
38
Pardus XFCE kurup üzerine pantheon masa üstü kur uğraşma bence :D ekran görüntüsü kendi laptopumdan
2018-08-29 02.39.21 den ekran görüntüsü.png

pisiko_212

Asistan
Reaksiyon puanı
62
Pardus XFCE kurup üzerine pantheon masa üstü kur uğraşma bence :D ekran görüntüsü kendi laptopumdan
Ekli dosyayı görüntüle 48222
güzelmiş.Bu versiyonda elemantary de ki gibi kenar köşelere işlev atayabiliyor muyuz.Mesela ben sağ alt köşeye mouse u götürünce bütün açık programları görebiliyor ve kapatabiliyordum. Olmazsa olmazım değil merak ettim sadece .

İzleVeÖğren

Öğrenci
Reaksiyon puanı
38
güzelmiş.Bu versiyonda elemantary de ki gibi kenar köşelere işlev atayabiliyor muyuz.Mesela ben sağ alt köşeye mouse u götürünce bütün açık programları görebiliyor ve kapatabiliyordum. Olmazsa olmazım değil merak ettim sadece .

etkin köşelerden ayarlayabiliyorsun. elementary ile farkı görsel olarak yok kullanımda aynı. tek fark alt yapısı debian-pardus kararlılığında.

Pardus XFCE 17.3'ü indirip kuralım daha sonra pantheon masaüstünü kurmaya başlayalım:

temiz kurulum için bu sayfayı cep telefonundan açıp bilgisayarda CTRL-ALT+F2 tuşuna basarak arayüzden çıkıp terminal ortamında bu adımları uygulayalım
İlk önce alttaki komutla XFCE masaüstünü tamamen kaldıralım.
Kod:
sudo apt update
sudo apt distupgrade
sudo apt purge --remove pardus-xfce-desktop
sudo apt autoremove
sudo apt autoclean
sonra aşağıdaki komutlarla Pantheon masaüstünü kuralım
Kod:
sudo su
sudo apt-get install apt-transport-https software-properties-common wget
wget https://gandalfn.ovh/debian/pool/main/p/pantheon-debian-repos/pantheon-debian-repos_0.4-0+pantheon+stretch+loki1_all.deb
sudo dpkg -i pantheon-debian-repos_0.4-0+pantheon+stretch+loki1_all.deb
sudo apt-get update
sudo apt-get install pantheon
sonra sistemi yeniden başlatmak için:
reboot

Son düzenleme:

İzleVeÖğren

Öğrenci
Reaksiyon puanı
38
XFCE masaüstünü kaldirmadan kurunuz. Anlatımı yaparken kendimde uyguladım. Sistem çok karasızlaştı. Muhtemelen ana masaüstü ortamını kaldırdığım için.

Eğer sistem XFCE'yi kaldırmadığınız halde sapıtırsa bence manjaro linux indirip onda pantheon desktop kurunuz. Yada pardus DDE indirip onu kullanabilirsiniz.

Pantheon masaüstü pardus yada debian resmi deposu dışından yüklediğimiz içinde kararsızlık yapiyo olabilir.

Ubuntu ve onun türevlerinde muhtemelen aynı hatayi ilk guncellemede tekrar alırsın. Ondan arch tabanli linux onerdim

pisiko_212

Asistan
Reaksiyon puanı
62
manjaro yu kurmuştum biraz hantal kalmıştı ama güncelleme yapabiliyordum. Acaba laptobumun sorunu ubuntu tabanı ile mi ilgili sizce.Linux Mint ve Manjaro da güncelleme konusunda hiç sorun çıkmadı ama Manjaroyu yalnızca iki gün kullandım.
XFCE masaüstünü kaldirmadan kurunuz. Anlatımı yaparken kendimde uyguladım. Sistem çok karasızlaştı. Muhtemelen ana masaüstü ortamını kaldırdığım için.

Eğer sistem XFCE'yi kaldırmadığınız halde sapıtırsa bence manjaro linux indirip onda pantheon desktop kurunuz. Yada pardus DDE indirip onu kullanabilirsiniz.

Pantheon masaüstü pardus yada debian resmi deposu dışından yüklediğimiz içinde kararsızlık yapiyo olabilir.

Ubuntu ve onun türevlerinde muhtemelen aynı hatayi ilk guncellemede tekrar alırsın. Ondan arch tabanli linux onerdim

Son düzenleme:

rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
@pisiko_212
Sebepler arasında ekran kartı sürücüsü, yeni çekirdek sürümü, yeni X sürümü gibi bir çok seçenek var.. Sorunun kaynağına inmek için güncellemeyi uçbirimden yaparak çıktıyı buraya ekleyebilirsin. Sistemin çalışır haldeyken, donanım bilgisi ekleyebilirsin. Fikir yürütüp yardım etmek daha kolay olacaktır. Şu an tahmin etmenin ötesine geçmek zor.

pisiko_212

Asistan
Reaksiyon puanı
62
Dün lubuntuyu güncelleme yaptım o da aynı hatayı vermişti. Ama güvenli kip üzerinde kernel sürümü deniliyor sanırım yenisini açabiliyorum ama eski olanı normal açabiliyorum ve güncellenmiş olduğunu gösteriyor. Sıkıntı şu ki linux hakkında zerre bilgim yok ama linux kullanmak istiyorum :) Uçbirimi biliyorum ama burada güncelleme nasıl oluyor, bunun çıktısı nasıl oluyor onu bile bilmiyorum :) Gerçekten en ufak bir linux terimine karşı yabancıyım :( Güvenli kipte açılıyor demiştim orada bir şey yapabilir miyiz ?

İzleVeÖğren

Öğrenci
Reaksiyon puanı
38
ama eski olanı normal açabiliyorum ve güncellenmiş olduğunu gösteriyor.

eski kernel sürümünden bilgisayarını başlatıp. uçbirime aşağıdaki komutu yapıştırarak sisteminde kaç kernel sürümü var öncelikle onu öğrenelim.
dpkg --get-selections | grep linux-image-

Daha sonra aşağıdaki komut ile yeni olanı silellim:
sudo apt purge linux-image-(listelenen komuttaki sürüm)

sonra uçbirime reboot komutu verip sistemi yeniden başlatarak deneyin.
-------
ubuntu tabanı ile mi ilgili sizce

Evet ubuntu tabanı ile ilgili bence. Çünkü ubuntu güncel kerneli kullanıyor. Pardus ve debian ise sadece imzalı olan kararlı sürümü kullanıyor. Pardus DDE kurarsanız hem görsel olarak iyi hemde sorun yaşamazsınız.

deepin-1-system.jpeg

pisiko_212

Asistan
Reaksiyon puanı
62
ize her şeyi yapacak, dahası uğraştırmayacak bir sistem gerekli; M

Teşekkür ederim indiriyorum şu anda.

---- Mesajlar birleştirildi ----

@İzleVeÖğren
Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı oluşturuluyor
Durum bilgisi okunuyor... Bitti
'linux-image' gibi sanal paketler kaldırılamaz
Aşağıdaki paketler otomatik olarak kurulmuş ve artık bu paketlere gerek duyulmuyor:
libgflags2.2 libgoogle-glog0v5 libnih-dbus1 libqt5sql5 libqt5sql5-sqlite
python-xdg
Bu paketleri kaldırmak için 'sudo apt autoremove' komutunu kullanın.
0 paket yükseltilecek, 0 yeni paket kurulacak, 0 paket kaldırılacak ve 7 paket yükseltilmeyecek.
Sanırım kodu kopyalarken hata yaptım sonradan düzelttim

Son düzenleme: