Haber Ekrem İmamoğlu'na Hapis Ve Siyasi Yasak!!!

Bu konuyu okuyanlar

Utku92

Dekan
Reaksiyon puanı
3,839
Türkiye'deki bazı muhalifler de bir tuhaf. Bir yandan "off ya her taraf Suriyeli doldu" vb. diyerek Erdoğan'ı eleştirirler. Diğer yandan adam bu işi çözmek için Esed ile görüşecek olur "hani katildi" vs.
Sence doğrusu ne olmalı ?

_Zaur_

Rektör
Reaksiyon puanı
23,180
ABD'de yaşayan bir youtuber video çekmiş, market alışverişine çıkıyordu. Yaptığı alışverişin tutarı 200 dolar civarıydı. 200 doları Türk Lirası'na çevirdiğimzde yaklaşık 3750 TL diyelim, Türkiye'de o parayla daha fazla market alışverişi yapılabilir sanıyorum. ABD'de maaşlar yüksek olsa da youtuber'ın kiraladığı ev 2400 $ idi. ABD-Türkiye kıyaslamasına girmenin çok da manası yok, adamlar dünyanın 1. ekonomisi. Şu dolar/TL üzerinden yapılan karşılaştırmaların ne kadar boş olduğuna örnek olarak, videonun altına yorum yazan bir Azerbaycanlı ülkede halkın çoğunlukla 200 doların altında bir ücretle çalıştığını, insanların aç kalmamak için soğan çorbasına ekmek doğrayıp yediklerini anlatmış. 1 Azerbaycan manatı yaklaşık 11 TL olabilir ama bu Azerbaycan halkının alım gücünün bizden 11 kat fazla olduğu anlamına gelmiyor. Hele ki Azerbaycan'daki kiralık evlerin fiyatlarına bakarsanız asgari ücretle çalışan birinin Bakü'de ev kiralamaya parası bile yetmiyor. Gördüğümüz/işittiğimiz kadarıyla Azerbaycanlıların birçoğu maaş haricinde ya rüşvet alıyor ya da aileden birisi yurt dışında çalışıyor. Ticaretle uğraşanlar da çok. İstanbul'daki çamaşır toptancılarında falan Azerbaycanlılarla karşılaşabiliyorsunuz. Bir Azerbaycanlıdan duymuştum, Türkiye'de satılan tişört, pantolon vb. giyim eşyaları Azerbaycan'da Türkiye'deki fiyatının 3 katına satılıyormuş. Ama ekonomiden anlamayan tiplere göre 1 dolar almak için 2 manat veriliyorsa Azerbaycan'ın ekonomisi daha güçlü.

Biri Azerbaycan mı dedi? :D

1- Ortalama asgari maaş 300-450 manat arası değişiyor.
2- kiralık normal evler 300 manat fiyattan başlıyo. Evi veren adamın umurumda değil ister ev yıllarca boş kalsın indirim yapmaz fiyatta.
3- Rüşvet alan var ama fazla değil.
Çünkü İyi yaşayan adamlar çoğu işletme için kiradan kazanan adamlardır. Ayağı ayağının üzerinde oturuyor evde ve cebine paralar akıyor.
4- Giyim ve elbiselerin fiyatının tuzlu olması kira paralarının yüksekliği ve işletmenin 1 ton masrafları olmasından kaynaklanıyor. 1 dükkan açarsın bi iki ürün satamadan başının üstünü kestirirler para ver diye.

Rüşvet değil bu durum köle hakkı yiyen durumdur. Olan yine asgari maaş alana oluyor.

Mesela ben çalışıyom. Benim atolyeye kazandırdığım paradan atolyenin kirasını ödüyorlar. Adamlar oturdukları yerden 1300 manat felan cukkalıyor devlete 500 manat kayıt ettirmişler ki bu kadar kira alıyoruz. Yani kul hakkı yemek budur işte.

Utku92

Dekan
Reaksiyon puanı
3,839
O zaman CHP siyasi yasaklıydı. O zamanın SHP'si, CHP idi yani. İsmet İnönü'nün oğlu Erdal İnönü partinin başkanıydı. Muhtemelen Deniz Baykal da partinin sözcüsüydü.
Deniz Baykal çok mu iyiydi CHP de ?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Biri Azerbaycan mı dedi? :D

1- Ortalama asgari maaş 300-450 manat arası değişiyor.
2- kiralık normal evler 300 manat fiyattan başlıyo. Evi veren adamın umurumda değil ister ev yıllarca boş kalsın indirim yapmaz fiyatta.
3- Rüşvet alan var ama fazla değil.
Çünkü İyi yaşayan adamlar çoğu işletme için kiradan kazanan adamlardır. Ayağı ayağının üzerinde oturuyor evde ve cebine paralar akıyor.
4- Giyim ve elbiselerin fiyatının tuzlu olması kira paralarının yüksekliği ve işletmenin 1 ton masrafları olmasından kaynaklanıyor. 1 dükkan açarsın bi iki ürün satamadan başının üstünü kestirirler para ver diye.

Rüşvet değil bu durum köle hakkı yiyen durumdur. Olan yine asgari maaş alana oluyor.

Mesela ben çalışıyom. Benim atolyeye kazandırdığım paradan atolyenin kirasını ödüyorlar. Adamlar oturdukları yerden 1300 manat felan cukkalıyor devlete 500 manat kayıt ettirmişler ki bu kadar kira alıyoruz. Yani kul hakkı yemek budur işte.
Azerbaycan da da ayrı yiyorlar.

_Zaur_

Rektör
Reaksiyon puanı
23,180

Azerbaycan da da ayrı yiyorlar.
Ee yani. Kime bakıyorsun ağlıyo ama hepsinin altında en az Ford fusion felan var. Hatta ucuz araba göremezsin yollarımızda.
Durum bu işte.

Utku92

Dekan
Reaksiyon puanı
3,839
Ee yani. Kime bakıyorsun ağlıyo ama hepsinin altında en az Ford fusion felan var. Hatta ucuz araba göremezsin yollarımızda.
Durum bu işte.
Azerbaycan petrolden dolayı biraz kurtarıyor. Amcamın eşi Azeri o da baya dert yanıyordu. Herşey çok pahalı diye.

Şimdi artık savaşlar silah kılıçla yapılmıyor birini buluyorlar ekonomik olarak halkı köle hâline getiriyorlar.

_Zaur_

Rektör
Reaksiyon puanı
23,180
Azerbaycan petrolden dolayı biraz kurtarıyor. Amcamın eşi Azeri o da baya dert yanıyordu. Herşey çok pahalı diye.
Valla yalan değil, yakın zamanlarda Trenyoldan Hepsiburadadan sipariş vermeyi öğrendim. Artık ne gerekli olduğunda sizden alıyorum.
Kargo fiyatıyla birlikte bizdeki ürünlerden ucuza geliyor ürün.

Hatta şöyle diyim. sizden 20 adet LED AMPÜL aldım. Bana 1 adet 1 manata geldi. Buradan almaya kalsam 1 ampülü 3 manata öyle satarlar ruhun duymaz. Yani sipariş felan bilmesem mecbur 3 manata alacam başka çare yok hani.

Utku92

Dekan
Reaksiyon puanı
3,839
Ülkenin en çok değer verdiği önem verdiği şeyi bul onun üzerine finansal destek sağla diksiyon etkili konuşma dersi verdir. Oldu sana dünyanın en iyi lideri.

Valla yalan değil, yakın zamanlarda Trenyoldan Hepsiburadadan sipariş vermeyi öğrendim. Artık ne gerekli olduğunda sizden alıyorum.
Kargo fiyatıyla birlikte bizdeki ürünlerden ucuza geliyor ürün.

Hatta şöyle diyim. sizden 20 adet LED AMPÜL aldım. Bana 1 adet 1 manata geldi. Buradan almaya kalsam 1 ampülü 3 manata öyle satarlar ruhun duymaz. Yani sipariş felan bilmesem mecbur 3 manata alacam başka çare yok hani.
Manat daha değerli tabi.

_Zaur_

Rektör
Reaksiyon puanı
23,180
Ülkenin en çok değer verdiği önem verdiği şeyi bul onun üzerine finansal destek sağla diksiyon etkili konuşma dersi verdir. Oldu sana dünyanın en iyi lideri.

Manat daha değerli tabi.
Manat değerli değil. Kaybettiğimiz zaman değerli ağa be.
Zamana karşı (in Time) filmini izledin mi? durum gözümde o derece hani.

Utku92

Dekan
Reaksiyon puanı
3,839
Manat değerli değil. Kaybettiğimiz zaman değerli ağa be.
Zamana karşı (in Time) filmini izledin mi? durum gözümde o derece hani.
İzlemiştim çok güzel filmdi ?

Bence siyaset kısmı kapatılmalı forumda hatta hiç olmamalı çünkü çok sinirleniyorum.

waderix ??

Asistan
Reaksiyon puanı
68
Deniz Baykal biraz daha uzlaşmacı birine benziyordu ama onun da çok yanlışları vardı. CHP'nin ne özelliği var? Birçokları Atatürk'ün partisi sandığı için CHP'ye oy veriyor. 12 Eylül darbesinden sonra CHP kapatıldı ve CHP adı yasaklandı. Sonra SHP'den birtakım adamlar CHP'yi kurup Deniz Baykal'ı partinin genel başkanı seçti. Daha sonra CHP ile SHP, CHP adı altında birleşti. İlk zamanlar CHP'nin pek de bir oyu yoktu. Yani Atatürk'ün partisi deyip de pek kimse oy vermiyordu. DSP-MHP-ANAP koalisyonunun iktidara gelmesi de 28 Şubat'tan sonra tasarlanan DYP-ANAP koalisyonu gerçekleşmeyince mecliste azınlık hükümeti kuran bu partiler zamanında Öcalan'ın paketlenip Türkiye'ye teslim edilmesi ile oldu. Sonra Ecevit'in başbakanlığı döneminde ekonomi berbat oldu, Refah kapatıldıktan sonra kurulan Fazilet Partisi'nin genel başkanlığına aday olup seçilemeyen Abdullah Gül, şiir okuduğu için hapse girip çıkan Recep Tayyip Erdoğan ve hatta ilk zamanlar Meral Akşener'in de dahil olduğu bazı milletvekilleri/siyasetçiler Fazilet Partisi'nin kapatılmasından sonra Ak Parti'yi kurmak üzere yahut kuruluş tamamlandıktan sonra bir araya geldi. O tarihte ANAP'tan, DYP'den ve hatta DSP'den Ak Parti'ye geçen milletvekilleri oldu. Daha seçime girmeden Ak Parti'nin mecliste grubu vardı. Medyada sürekli "Ak Parti birinci, CHP ikinci" konusu pompalandı. Yani 28 Şubat ve arkasından gelen birçok problemi yaşamış ve daha önceki Refah/Fazilet Partisi'ne gıcık olan, veya onların siyasetinden nefret eden/ettirilen insanlar şayet Ak Parti'yi istemiyorsanız CHP'ye oy verin anlamına gelecek şekilde yönlendirildi. Bütün bunların neticesinde Deniz Baykal'ın CHP'si meclise ana muhalefet hatta meclisteki tek muhalefet olarak girdi. Ekonomik kriz döneminin partileri DSP, MHP-ANAP meclis dışında kaldı. Burada tekrar söyleyecek olursam Deniz Baykal'ın partiyi bir yerlere getirmesi yahut CHP'nin Atatürk'ün partisi olmasının çok oy almasında etkili olması söz konusu değildi. Sonra Deniz Baykal'ın eski sekreteriyle seks kaseti ortaya çıktı ve o sırada eski sekreteri artık CHP'li bir milletvekili idi. Bu skandaldan sonra Deniz Baykal parti başkanlığından istifa etti ama onu partide tutmaya devam ettiler, daha sonra yine milletvekili de oldu. Ne Deniz Baykal'ın CHP'si Atatürk'ün CHP'sidir, ne de Kılıçdaroğlu'nun CHP'si Atatürk'ün CHP'sidir. Ama Deniz Baykal ve ekibi az çok Atatürkçüydü. Kemal Kılıçdaroğlu'nun Atatürkçülükle alakası yok. Kemal Kılıçdaroğlu CHP'nin altı okunu bile sayamayan bir CHP genel başkanıdır.

_Zaur_

Rektör
Reaksiyon puanı
23,180
İzlemiştim çok güzel filmdi ?
Hayat garip değilmi? Birisi özel ailede göz açar dünyaya
Birisi fasfakir ailede. Gelde adaletten konuş

Polis adaleti sağlıyor sanarsınız ama onların zenginleri koruduğunun farkında değilsiniz. Herşey paraya bakar hani.

nagaracuga

Doçent
Reaksiyon puanı
493
Hayat garip değilmi? Birisi özel ailede göz açar dünyaya
Birisi fasfakir ailede. Gelde adaletten konuş

Polis adaleti sağlıyor sanarsınız ama onların zenginleri koruduğunun farkında değilsiniz. Herşey paraya bakar hani.
Biz burada muhaliflerle tartışıyoruz ya aslında bir ülkenin gelişmesi için düzgün muhalefet önemli. Türkiye'de doğru düzgün muhalefet yapılsa ülkemiz belki çok daha fazla gelişebilirdi. Muhalefetin olmadığı yerler ise Azerbaycan gibi bizden daha problemli durumdalar.

Deniz Baykalmış, Ekrem İmamoğluymuş, Kemal Kılıçdaroğluymuş bunlar boş siyasetçiler. Bakın Ak Parti'nin oyu genelde Erdoğan kaynaklıdır yani Ak Parti'ye oy verenlerin çoğunluğu Erdoğan'dan dolayı Ak Parti'ye oy verir. CHP'de ise insanlar partiye oy veriyor. Yarın bir gün Kılıçdaroğlu parti başkanlığından bir şekilde uzaklaştırılsa CHP'ye oy veren kesim yine CHP'ye oy verebilir, bir yandan da Kılıçdaroğlu'na eleştiriler ve hakaretler arka arkaya gelebilir. CHP'nin başında neden Recep Tayyip Erdoğan gibi partisini sürükleyebilen bir genel başkan yok?

Son düzenleme:

Utku92

Dekan
Reaksiyon puanı
3,839
Deniz Baykal biraz daha uzlaşmacı birine benziyordu ama onun da çok yanlışları vardı. CHP'nin ne özelliği var? Birçokları Atatürk'ün partisi sandığı için CHP'ye oy veriyor. 12 Eylül darbesinden sonra CHP kapatıldı ve CHP adı yasaklandı. Sonra SHP'den birtakım adamlar CHP'yi kurup Deniz Baykal'ı partinin genel başkanı seçti. Daha sonra CHP ile SHP, CHP adı altında birleşti. İlk zamanlar CHP'nin pek de bir oyu yoktu. Yani Atatürk'ün partisi deyip de pek kimse oy vermiyordu. DSP-MHP-ANAP koalisyonunun iktidara gelmesi de 28 Şubat'tan sonra tasarlanan DYP-ANAP koalisyonu gerçekleşmeyince mecliste azınlık hükümeti kuran bu partiler zamanında Öcalan'ın paketlenip Türkiye'ye teslim edilmesi ile oldu. Sonra Ecevit'in başbakanlığı döneminde ekonomi berbat oldu, Refah kapatıldıktan sonra kurulan Fazilet Partisi'nin genel başkanlığına aday olup seçilemeyen Abdullah Gül, şiir okuduğu için hapse girip çıkan Recep Tayyip Erdoğan ve hatta ilk zamanlar Meral Akşener'in de dahil olduğu bazı milletvekilleri/siyasetçiler Fazilet Partisi'nin kapatılmasından sonra Ak Parti'yi kurmak üzere yahut kuruluş tamamlandıktan sonra bir araya geldi. O tarihte ANAP'tan, DYP'den ve hatta DSP'den Ak Parti'ye geçen milletvekilleri oldu. Daha seçime girmeden Ak Parti'nin mecliste grubu vardı. Medyada sürekli "Ak Parti birinci, CHP ikinci" konusu pompalandı. Yani 28 Şubat ve arkasından gelen birçok problemi yaşamış ve daha önceki Refah/Fazilet Partisi'ne gıcık olan, veya onların siyasetinden nefret eden/ettirilen insanlar şayet Ak Parti'yi istemiyorsanız CHP'ye oy verin anlamına gelecek şekilde yönlendirildi. Bütün bunların neticesinde Deniz Baykal'ın CHP'si meclise ana muhalefet hatta meclisteki tek muhalefet olarak girdi. Ekonomik kriz döneminin partileri DSP, MHP-ANAP meclis dışında kaldı. Burada tekrar söyleyecek olursam Deniz Baykal'ın partiyi bir yerlere getirmesi yahut CHP'nin Atatürk'ün partisi olmasının çok oy almasında etkili olması söz konusu değildi. Sonra Deniz Baykal'ın eski sekreteriyle seks kaseti ortaya çıktı ve o sırada eski sekreteri artık CHP'li bir milletvekili idi. Bu skandaldan sonra Deniz Baykal parti başkanlığından istifa etti ama onu partide tutmaya devam ettiler, daha sonra yine milletvekili de oldu. Ne Deniz Baykal'ın CHP'si Atatürk'ün CHP'sidir, ne de Kılıçdaroğlu'nun CHP'si Atatürk'ün CHP'sidir. Ama Deniz Baykal ve ekibi az çok Atatürkçüydü. Kemal Kılıçdaroğlu'nun Atatürkçülükle alakası yok. Kemal Kılıçdaroğlu CHP'nin altı okunu bile sayamayan bir CHP genel başkanıdır.
Kardeşim ben CHP çok iyi harikalar demiyorum. CHP liyim de demiyorum. Ben gerçekçi bakarım olaya herşeyi ortaya koyar ona göre analiz ederim bir yere taraf değilim. Ama bu duruma gerçekçi bakarsak şimdi eğri oturup doğru konuşalım ince çizgide 2 tane yol var. Biri 20 yılda ekonomi bazında değerlendirirsek ülkeyi kaosa sürüklemedi mi ? Kardeşim Türkmenistan Gürcistan Afrika Latin Amerika ülkeleri düşün TL ye fark attı. Türkmenistan falan bildiğin mafya yönetiyor kabile ülkelerinin ekonomisi bile bizden iyi. Ya düşünsene eskiden dolara o kadar yakındı ki TL her istediğin şeyi alabiliyordun ev istesen alıyordun araba öyle. Fazla fazla hatta çoğu orta kesim boşver fazlasını diyip geçebiliyordu. Son çıkan telefonu alabiliyorken boşver diyebiliyorduk. Şimdi bakıyorsun temel ihtiyaçları zor karşılıyor millet. Orta kesimi bitirdiler ya fakirsin yada zengin. Olaya baktın mı dürüst olacaksın adil şekilde bakacaksın. 6 lı masa çok mu iyi hayır değil bir çok hataları var yanlışlar var. Ama onların hataları yanlışları diğeri yanında devede kulak kalır. Artık bu noktadan sonra kötünün iyisi en iyisidir. Çünkü dönüm noktası bu seçimler artık son şanslar ülke için demedi deme. Daha büyük ekonomik krizler olacaktır. Aslında bugünkü yaşanılanlar çok büyük bir ekonomik krizdir ama medya haberler yansıtmaz nedeni malum.

_Zaur_

Rektör
Reaksiyon puanı
23,180
Biz burada muhaliflerle tartışıyoruz ya aslında bir ülkenin gelişmesi için düzgün muhalefet önemli. Türkiye'de doğru düzgün muhalefet yapılsa ülkemiz belki çok daha fazla gelişebilirdi. Muhalefetin olmadığı yerler ise Azerbaycan gibi bizden daha problemli durumdalar.
Muhalif diyorsunuz da şimdi sistem öyle çalışmıyor ki.

Başkan olarak RTE ülkeni yönetiyor öyle değil mi?
Amerika ne yapıyor sürekli başkan değişiyor aha diyorsunuz orası gelişmiş ülke. Ama tam tersi o başkan ülkeyi yönetmiyor. Sadece şaklabanlık yapıyor.
Amerikayı gizli bir adam yönetiyor ve istediğini başkan seçiyor. Dışarıda görünümde Çok çok özgür devlet görünümü vermek için bunlar hepsi.

Bizim Başkanlar gerçekten Kendileri yönetiyor ülkeyi ve çok riskli kararlar aldıklarını söyleyebilirim.

Utku92

Dekan
Reaksiyon puanı
3,839

Amerika ne yapıyor sürekli başkan değişiyor aha diyorsunuz orası gelişmiş ülke. Ama tam tersi o başkan ülkeyi yönetmiyor. Sadece şaklabanlık yapıyor.
Amerikayı gizli bir adam yönetiyor ve istediğini başkan seçiyor. Dışarıda görünümde Çok çok özgür devlet görünümü vermek için bunlar hepsi.

Bizim Başkanlar gerçekten Kendileri yönetiyor ülkeyi ve çok riskli kararlar aldıklarını söyleyebilirim.
Bence sebebi coğrafya orta asya ya göç etmeyecektik ??

waderix ??

Asistan
Reaksiyon puanı
68

Sizin başkan da bir çeşit darbe ile iktidara gelmiş. Daha Türkçü söylemleri olan Elçibey'e adeta kazık atıp Hüseynov muydu neydi öyle bir serserinin tarafına geçmiş. Aliyevlerin acaba Azerbaycan'daki askerlerden yahut mafyadan çekindiği noktalar yok mudur? Azerbaycan'ın petrol gelirlerinin bir kısmı ordudaki rütbeli kişilere ve mafyaya gitmiyor mudur? Yıllardır Türk cumhuriyetleri ile ilgili konuları takip eden birisiyim hep bu mafya geyikleri dönüyor. Ya da Azerbaycan petrolünden Azerbaycan'ın payı ne kadar? İngiltere'nin, ABD'nin ve diğer ülkelerin payları ne kadar? Bu petrolden pay alan ülkeler Azerbaycan'ı sömürmüyor mu? Azerbaycan yönetimi Rusya'dan ne kadar bağımsız hareket edebiliyor?

waderix ??

Asistan
Reaksiyon puanı
68
Kardeşim ben CHP çok iyi harikalar demiyorum. CHP liyim de demiyorum. Ben gerçekçi bakarım olaya herşeyi ortaya koyar ona göre analiz ederim bir yere taraf değilim. Ama bu duruma gerçekçi bakarsak şimdi eğri oturup doğru konuşalım ince çizgide 2 tane yol var. Biri 20 yılda ekonomi bazında değerlendirirsek ülkeyi kaosa sürüklemedi mi ? Kardeşim Türkmenistan Gürcistan Afrika Latin Amerika ülkeleri düşün TL ye fark attı. Türkmenistan falan bildiğin mafya yönetiyor kabile ülkelerinin ekonomisi bile bizden iyi. Ya düşünsene eskiden dolara o kadar yakındı ki TL her istediğin şeyi alabiliyordun ev istesen alıyordun araba öyle. Fazla fazla hatta çoğu orta kesim boşver fazlasını diyip geçebiliyordu. Son çıkan telefonu alabiliyorken boşver diyebiliyorduk. Şimdi bakıyorsun temel ihtiyaçları zor karşılıyor millet. Orta kesimi bitirdiler ya fakirsin yada zengin. Olaya baktın mı dürüst olacaksın adil şekilde bakacaksın. 6 lı masa çok mu iyi hayır değil bir çok hataları var yanlışlar var. Ama onların hataları yanlışları diğeri yanında devede kulak kalır. Artık bu noktadan sonra kötünün iyisi en iyisidir. Çünkü dönüm noktası bu seçimler artık son şanslar ülke için demedi deme. Daha büyük ekonomik krizler olacaktır. Aslında bugünkü yaşanılanlar çok büyük bir ekonomik krizdir ama medya haberler yansıtmaz nedeni malum.
Sizin ekonomi ile ilgili bilgi eksikliğiniz var. Ülkelerin ekonomisi para birimiyle ölçülmez. GSYİH gibi verilere bakılır veya asgari ücretleri karşılaştırabilirsiniz ama bilmem neredeki muz cumhuriyetinin 1 parası 1 dolara eşitse bu durum o ülkenin ekonomisinin güçlü olduğu anlamına gelmez. Gürcistan'ın ekonomisi Türkiye'den güçlü diyen kimse komik duruma düşer yapmayın. Bunları kimlerden dinliyorsunuz, nereden öğreniyorsunuz bilmiyorum ama o saydığınız ülkelerin ekonomileri Türkiye'den çok çok daha geride. Güney Amerika'da sadece Brezilya'nın ve Meksika'nın ekonomisi güçlü, diğerleri dökülüyor. Afrika'da ekonomisi Türkiye'den güçlü bir ülke yok. Bölgemizde İran'ın ve Suudi Arabistan'ın ekonomileri bizden güçlü, onların da petrol gelirleri falan var. Dünyanın en güçlü 20 ekonomisi yazıp Google'layın.

Utku92

Dekan
Reaksiyon puanı
3,839
Osmanlıda da şehzadeler küçüklükten itibaren çok sıkı eğitimden geçiyorlardı her konuda bilgililerdi 6-7 dil biliyorlardı. Yani padişahlar yüksek eğitimli hükümdarlardı. Eğitimli ve bilgeydiler.

Sizin ekonomi ile ilgili bilgi eksikliğiniz var. Ülkelerin ekonomisi para birimiyle ölçülmez. GSYİH gibi verilere bakılır veya asgari ücretleri karşılaştırabilirsiniz ama bilmem neredeki muz cumhuriyetinin 1 parası 1 dolara eşitse bu durum o ülkenin ekonomisinin güçlü olduğu anlamına gelmez. Gürcistan'ın ekonomisi Türkiye'den güçlü diyen kimse komik duruma düşer yapmayın. Bunları kimlerden dinliyorsunuz, nereden öğreniyorsunuz bilmiyorum ama o saydığınız ülkelerin ekonomileri Türkiye'den çok çok daha geride. Güney Amerika'da sadece Brezilya'nın ve Meksika'nın ekonomisi güçlü, diğerleri dökülüyor. Afrika'da ekonomisi Türkiye'den güçlü bir ülke yok. Bölgemizde İran'ın ve Suudi Arabistan'ın ekonomileri bizden güçlü, onların da petrol gelirleri falan var. Dünyanın en güçlü 20 ekonomisi yazıp Google'layın.
Kardeşim hadi başka ülke ile kıyaslamayalım. Kendi geçmişimiz ile kıyaslayalım ortaya nasıl sonuç çıkıyor.

nagaracuga

Doçent
Reaksiyon puanı
493
Türkiye'de asgari ücret 8506 TL = 450 dolardan biraz daha fazla.

Brezilya en güçlü ekonomiler sıralamasında Türkiye'den yukarıda ama 2023 asgari ücret 1302 Real olarak belirlenmiş. Bu da 250 dolardan biraz aşağı. Meksika da sıralamada Türkiye'den yukarıda, asgari ücret 190 dolara yakın.

Şimdi Türkiye'deki halkın mı alım gücü daha fazla, Brezilya'dakinin mi, Meksika'dakinin mi?

Geçmiş dönemlerde de Türkiye'de ekonomik krizler vardı. Fakat pandeminin ve Ukrayna-Rusya savaşının sadece Türkiye'ye değil dünyadaki birçok ülkeye tesiri oldu. ABD'de enflasyon %0'dan %8 küsurlara geldi. Eee geçmiş dönemlerdeki ekonomik krizlerin bazılarında böyle bir durum da yok. Ecevit enerji ihalelerindeki yolsuzluk iddialarının araştırılmasını engelliyor diye Ahmet Necdet Sezer yüzüne anayasa kitapçığı fırlattı, dolar fırladı.

waderix ??

Asistan
Reaksiyon puanı
68
Ecevit'in dürüst bir siyasetçi olduğunu iddia ederler ama o ekonomik krizden sonra kendilerine karşı büyük tepki olmasına rağmen, erken seçim taleplerini kendileri için siyasi intihar olacağı gibi bir ifade ile reddetmiş. Ülke ne durumda, halk ne durumda, adam koltuğunu düşünmüş. Ecevit'in ne kadar koltuk meraklısı olduğunu gösteren diğer olaylar Kıbrıs harekatından sonra seçime gitmek istemesi ve daha da belirgin olanı iktidara gelebilmek için AP'den 11 milletvekili transfer edip mevcut hükümeti düşürmesi, hükümeti kurunca transfer olan milletvekillerine bakanlık vermesi sayılabilir. Bunu bilmeyenler Güneş Motel vakası yazıp Google'layabilirler. Sözde bunlar dürüst, liyakata bakar, rüşvet alıp vermez vs. Deniz Baykal'la ilgili olarak da Bülent Ersoy'un "benden rüşvet istedi" gibi bir iddiası olmuştu.

Utku92

Dekan
Reaksiyon puanı
3,839
Türkiye'de asgari ücret 8506 TL = 450 dolardan biraz daha fazla.

Brezilya en güçlü ekonomiler sıralamasında Türkiye'den yukarıda ama 2023 asgari ücret 1302 Real olarak belirlenmiş. Bu da 250 dolardan biraz aşağı. Meksika da sıralamada Türkiye'den yukarıda, asgari ücret 190 dolara yakın.

Şimdi Türkiye'deki halkın mı alım gücü daha fazla, Brezilya'dakinin mi, Meksika'dakinin mi?

Geçmiş dönemlerde de Türkiye'de ekonomik krizler vardı. Fakat pandeminin ve Ukrayna-Rusya savaşının sadece Türkiye'ye değil dünyadaki birçok ülkeye tesiri oldu. ABD'de enflasyon %0'dan %8 küsurlara geldi. Eee geçmiş dönemlerdeki ekonomik krizlerin bazılarında böyle bir durum da yok. Ecevit enerji ihalelerindeki yolsuzluk iddialarının araştırılmasını engelliyor diye Ahmet Necdet Sezer yüzüne anayasa kitapçığı fırlattı, dolar fırladı.
Herkesin kendi fikri ben fikirlerimi belirttim. Artık bir görüş veya fikir belirtmek bazı şeyleri tartışmak da zor ülkede buna rağmen düşündüklerimi içtenlikle yazdım. Başka birşey söylemenin tartışmanın anlamı da mantığı da kalmadı bence. Benim tek istediğim ülkemin daha iyi yerlere gelmesi tek düşüncem budur. Açta açıkta insan kalmaması.

nagaracuga

Doçent
Reaksiyon puanı
493
Herkesin kendi fikri ben fikirlerimi belirttim. Artık bir görüş veya fikir belirtmek bazı şeyleri tartışmak da zor ülkede buna rağmen düşündüklerimi içtenlikle yazdım. Başka birşey söylemenin tartışmanın anlamı da mantığı da kalmadı bence. Benim tek istediğim ülkemin daha iyi yerlere gelmesi tek düşüncem budur. Açta açıkta insan kalmaması.
Fikirlerinizin isabetli olması bilgilerinizin doğru olmasıyla da ilgilidir. Uğur Mumcu'nun sözü değil miydi "Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz"?

Ülkemizin güçlenmesini vatan hainleri dışında herhâlde istemeyen yoktur. İktidar partisinin de eleştirilecek tarafları var, muhalefet partilerinin de eleştirilecek tarafları var. Bu eleştiriler isabetli olduktan sonra ülkemizin gelişmesine de katkıları olabilir.

Türkiye'deki siyasetçiler kamera önünde şov yapıyorlar. Kamera yokken acaba Ak Partili vekillerle CHP'li vekiller kavga ediyor mudur? Ama halka ne oluyorsa bir bakıyorsunuz Erdoğan'a ana avrat sövenler, Erdoğan vatan haini diyenler, diktatör diyenler vs. var.

Bugün CHP de diktatörlükle idare edilmiyor mu? Bir partinin başına geçen kendi adamlarını delege yapıyor, başka bir aday başkan seçilemiyor. Milletvekillerinin yaşadığı hayat tarzı, maaşları, statüleri bizimkilerden çok farklı. Kamera önünde birbirlerine sallamalarına aldanmayalım. MHP'liler ve HDP'liler meclis lokantasında aynı masaya oturup yemek yemiyor mudur? Hatta kafaları tokuşturmuyorlar mıdır?

Şahsen ülkemizde doğru düzgün muhalefetin bulunmamasından rahatsız oluyorum. Halkın gerçek problemleri yerine başka şeylerle meşguller. Ben geçmişte Ak Parti'ye oy verdim, önümüzdeki seçimlerde Erdoğan'a oy vermeyi düşünüyorum ama milletvekili seçimlerinde oy kullanmaya da bilirim. Muhalefete bakıyorum ne vaatleri belli, ne adayları belli. Hükûmetin eğitim politikasında bir sürü hataları olmuş, tarikatler ve cemaatler konusunda hataları olmuş ve bunlar gibi daha birçok konularda hataları olmuş. Muhalefet bunlarla ilgili ne söylüyor? Eğitimdeki problemlerle ilgili 6'lı masanın planı nedir? Tarikatler ve cemaatler konusunda bırakın bu yapılanmaların üzerine gitmeyi, 6'lı masadaki partilerden tekke ve zaviyelerin tekrar açılabilmesini gündeme getirenler olmuş.

Mansur Yavaş aday olsun diyen muhalifler var, en azından sosyal medyada bunu söyleyenlerin sesi çok çıkıyor ve birçok ankette de beklentinin böyle olduğu görülüyor. 6'lı masa ne yapıyor, kukla bir aday arıyor. Şimdi bu masa 1 ay sonra dağılacak olsa ve Yavaş'ın adaylığı söz konusu olsa adamın propaganda yapmaya pek bir zamanı da kalmamış olacak.

Sadece tribünlere oynayan, boş alanda top çeviren bir muhalefetle karşı karşıyayız. "Erdoğan'ı indireceğiz" ee sonra? Meral Akşener başbakan olacak. Meral Akşener'in oyu kaç? Yahut altılı masa anayasayı değiştirebilecek veya referanduma götürebilecek çoğunluğu alabilecek mi? Yakın zamana kadar Ak Parti'nin oy oranları anketlerde %31-%34 gibi rakamlardaydı. En son anketlerde %37-%41 gibi rakamlara geldi. Bunun böyle olması sadece asgari ücrete zam, EYT vs. ile alakalı değil. 6'lı masanın beklentileri karşılayamaması ile de ilgili bir durum.

Ülke yönetiminde istikrar çok önemli bir konu. Davutoğlu ile Babacan çıkmış, 6 partinin lideri de imza vermeden cumhurbaşkanı karar alamayacak diyor. CHP'ye oy veren seçmenler bunun manasını kavrayamıyorlar mı? %1 oyu ya var ya yok Davutoğlu onay vermezse CHP'nin yapmaya giriştiği icraat akim kalacak. Böyle bir sistemde istikrar olur mu? Erdoğan gidecek, yerine Babacan, Davutoğlu, Karamollaoğlu cumhurbaşkanlığına ortak olacak. O zaman "Erdoğan'ı indireceğiz" demelerinin ne manası var?

Bu dizaynı yapan ABD, birbiriyle alakasız 6 partiyi bir araya getirmiş. Ama öyle saçma sapan bir hâl aldı ki, biz bu dizayn Erdoğan'ı indirmek için yapılmış derken bazı muhalifler Ak Parti iktidarda kalabilsin diye çalıştıklarını söylemeye başladı. Kılıçdaroğlu'nun gizli AKP'li olduğunu iddia edenler çoktandır vardı. Şimdi bir gün Davutoğlu, bir gün Babacan muhaliflerin tepkisini çeken açıklamalar yapıyor.

Bu ülkede CHP neden Erdoğan gibi bir lider çıkaramaz? Yahut CHP olmaz da başka bir parti böyle bir lider çıkaramaz? Belki de ülkemizdeki siyaset dışarıdan dizayn edildiği içindir. Kılıçdaroğlu tam da ABD'nin siyasetine paralel açıklamalar yapıyor. Mesela Mansur Yavaş cumhurbaşkanı seçilseydi "PYD terör örgütüdür diyemeyiz" der miydi? İşte ABD bunu söyletebildiği için Kılıçdaroğlu şu anda CHP'nin genel başkanı konumunda.

waderix ??

Asistan
Reaksiyon puanı
68
Bir parti veya bir ittifak da çıkıp "biz milletvekili emekliliğini kaldıracağız" diyor mu? Milletvekili maaşlarının Atatürk döneminde öğretmen maaşına eşit olduğunu söyleyenler var ki bu yalandır ama insanların çok ilgisini çeken bir yalandır. Neden Kılıçdaroğlu "biz milletvekili maaşlarını öğretmen maaşlarına eşitleyeceğiz" demez? 6'lı masanın en son toplantısında hangi partiye kaç vekillik, kaç bakanlık konusu konuşulmuş. İttifaka girmese milletvekili bile seçilemeyecek Ahmet Davutoğlu, Ali Babacan gibi adamlara bir de bakanlık verecekler. Bunlar ülkeyi kurtarmak için mi yoksa kendilerine makam mevki için mi saatlerce toplantı veya pazarlık yapıyorlar?

_Zaur_

Rektör
Reaksiyon puanı
23,180
Sizin başkan da bir çeşit darbe ile iktidara gelmiş. Daha Türkçü söylemleri olan Elçibey'e adeta kazık atıp Hüseynov muydu neydi öyle bir serserinin tarafına geçmiş. Aliyevlerin acaba Azerbaycan'daki askerlerden yahut mafyadan çekindiği noktalar yok mudur? Azerbaycan'ın petrol gelirlerinin bir kısmı ordudaki rütbeli kişilere ve mafyaya gitmiyor mudur? Yıllardır Türk cumhuriyetleri ile ilgili konuları takip eden birisiyim hep bu mafya geyikleri dönüyor. Ya da Azerbaycan petrolünden Azerbaycan'ın payı ne kadar? İngiltere'nin, ABD'nin ve diğer ülkelerin payları ne kadar? Bu petrolden pay alan ülkeler Azerbaycan'ı sömürmüyor mu? Azerbaycan yönetimi Rusya'dan ne kadar bağımsız hareket edebiliyor?
Onu diyorum işte bizim başkanlarımız darbeyle karşılaşırsa yönetim değişir.
Ama Amerika yada Rusya başkanları öldürülse bile yönetimi değişemezsin çünkü asıl yönetici perde arkasında başkanları yönetiyor.

nagaracuga

Doçent
Reaksiyon puanı
493
Onu diyorum işte bizim başkanlarımız darbeyle karşılaşırsa yönetim değişir.
Ama Amerika yada Rusya başkanları öldürülse bile yönetimi değişemezsin çünkü asıl yönetici perde arkasında başkanları yönetiyor.
ABD'de bazı aileler geçmişlerini pek araştırmadım ama uzun yıllardır siyasetteler. George W. Bush'un babası George Bush da başkandı. Dick Chaney diye bir bakan mı ne vardı, şimdi onun kızı da siyasette. Bill Clinton tekrar başkanlığa aday olamıyordu Hillary Clinton aday olmaya çalıştı. Yahu memlekette başka adam mı yok aynı ailelerden siyasetçiler yönetimde veya yönetime talip oluyor? Bir de ABD en ileri demokrasi falan diye bahsedilen bir ülke.

Utku92

Dekan
Reaksiyon puanı
3,839
Dün gece hem benim mail adresime hemde annemin mailine girilmeye çalışıldı. Dün yazdıklarımdan sonra bu olayların olması ne kadar manidar. Şifremi tabiki değiştirdim. Her kimse bunu yapan hiçbir şey bulamayacaktır. Bunu yapan şahsiyetsize söylüyorum. Benimle uğraşmak yerine ülkeye aldığınız bir kısmı ışidli mi belli değil suriyelileri soruşturun.

waderix ??

Asistan
Reaksiyon puanı
68
Dün gece hem benim mail adresime hemde annemin mailine girilmeye çalışıldı. Dün yazdıklarımdan sonra bu olayların olması ne kadar manidar. Şifremi tabiki değiştirdim. Her kimse bunu yapan hiçbir şey bulamayacaktır. Bunu yapan şahsiyetsize söylüyorum. Benimle uğraşmak yerine ülkeye aldığınız bir kısmı ışidli mi belli değil suriyelileri soruşturun.
Bunun da mı sorumlusu Erdoğan veya Ak Partililer? Ya ne kadar komiksiniz. Şu forumda bu başlığa gösterilen ilgi bile azalmış. Hemen dün yazdıklarınızı kim okudu da annenizin eposta adresine kadar öğrenip girmeye çalıştı? Ha epostanıza girse giren kişinin eline ne geçecek? Sanki Türkiye'deki parti başkanlarıyla veya yabancı siyasetçilerle yazışmalarınız mı ortaya çıkacak? Lamer'ın biri girişimde bulunmuş, bunu bile siyasete bağlıyorsunuz. Kendinizi çok önemli biri sanıyorsunuz galiba?

Son düzenleme:

nagaracuga

Doçent
Reaksiyon puanı
493
Bunun da mı sorumlusu Erdoğan veya Ak Partililer? Ya ne kadar komiksiniz. Şu forumda bu başlığa gösterilen ilgi bile azalmış. Hemen dün yazdıklarınızı kim okudu da annenizin eposta adresine kadar öğrenip girmeye çalıştı? Ha epostanıza girse giren kişinin eline ne geçecek? Sanki Türkiye'deki parti başkanlarıyla veya yabancı siyasetçilerle yazışmalarınız mı ortaya çıkacak? Lamer'ın biri girişimde bulunmuş, bunu bile siyasete bağlıyorsunuz. Kendinizi çok önemli biri sanıyorsunuz galiba?
Türkiye'deki "orantısız muhalefet anlayışı"nın bir tezahürü.