Ekran Çözünürlüğü Hakkında Bir Soru

blackdown

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Evet arkadaşlar şimdi aklımda laptop almak var en çok takıldığım nokta ise çözünürlük laptop iyi ama çözünürlüğü kafamı karıştırıyor 1366x768 gibi bir çözünürlük düşük gibi ama fotoğraf falan işleriyle uğraşmayacağıma göre yeterli duruyor yardım eder misiniz?

kadirirdem

Dekan
Reaksiyon puanı
708
laptun un ekranı kaç inç ve ekran ney ıps mı lcd mi ppi degeri kaç bunlar önemli bunları belirt öyle diyelim...

blackdown

Profesör
Reaksiyon puanı
1
laptun un ekranı kaç inç ve ekran ney ıps mı lcd mi ppi degeri kaç bunlar önemli bunları belirt öyle diyelim...

Laptop 15,5 inç ekrana sahip ayrıca ekranıda VAIO ekran diye geçiyor LED ışıklandırılmalı ppi değeri hakkında bilgi bulamadım

kadirirdem

Dekan
Reaksiyon puanı
708
Laptop 15,5 inç ekrana sahip ayrıca ekranıda VAIO ekran diye geçiyor LED ışıklandırılmalı ppi değeri hakkında bilgi bulamadım
15,5 için o çözünürlük baya düşük ama vaıo ekran değil öyle ekran yok ya ıps ya lcd yada amoled filandır ayrıca ppi değeride önemli ppi düşükse pikselleri gösterir oda ekran kalitesini düşürür...

ck-xe

Dekan
Reaksiyon puanı
39
15" civarı dizüstülerin büyük kısmında 1366x768 çözünürlük bulunuyor. Gerek gündelik kullanımlar için olsun, gerek oyunlar için olsun (profesyonel oyuncuyum demiyorsanız) yeterlidir.

Arthassin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bence ekran boyutu ne olursa olsun yüksek çözünürlüklü bir dizüstü tercih etmelisin. İki senedir 1080p ekranlı asus kullanıyorum, standart çözünürlüklü bir bilgisayar görünce elim ayağıma dolaşıyor.

Yüksek çözünürlüğü sadece grafik kalitesi açısından değerlendirme. Ekranda efektif olarak kullanabileceğin alan da artmış oluyor. Örnek olarak, tarayıcın ekranın solunda açıkken, sağında bir .pdf vs okunabilir olarak yer alabilir.

blackdown

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Bence ekran boyutu ne olursa olsun yüksek çözünürlüklü bir dizüstü tercih etmelisin. İki senedir 1080p ekranlı asus kullanıyorum, standart çözünürlüklü bir bilgisayar görünce elim ayağıma dolaşıyor.

Yüksek çözünürlüğü sadece grafik kalitesi açısından değerlendirme. Ekranda efektif olarak kullanabileceğin alan da artmış oluyor. Örnek olarak, tarayıcın ekranın solunda açıkken, sağında bir .pdf vs okunabilir olarak yer alabilir.
Bunları biliyorum ama aynı özelliğe sahip laptopun yüksek çözünürlüklüsü 2500 civarı zaten 1366x768 çözünürlüklü bir laptopu inceleyim o zaman karar veririm yoksa almam

blackdown

Profesör
Reaksiyon puanı
1
15,5 için o çözünürlük baya düşük ama vaıo ekran değil öyle ekran yok ya ıps ya lcd yada amoled filandır ayrıca ppi değeride önemli ppi düşükse pikselleri gösterir oda ekran kalitesini düşürür...
Amoled olmasının imkanı yok IPS te kesinlikle değil LED backlight LCD sanırım ppi değeri ise düşük değildir Sony bu sonuçta

blackdown

Profesör
Reaksiyon puanı
1
15" civarı dizüstülerin büyük kısmında 1366x768 çözünürlük bulunuyor. Gerek gündelik kullanımlar için olsun, gerek oyunlar için olsun (profesyonel oyuncuyum demiyorsanız) yeterlidir.

Profesyonel oyuncu olsam ne işim var Laptopla:D oynayacağım oyunlar GTA 4,PES,FIFA falan onlarıda vakit bulursam oynuyorum ayrıca grafik 3D modelleme işleriyle aram yok laptopu değiştirmemin nedeni eski laptopun çok yavaşlaması ve eskimesi yani bu da 4-5 yıl götürsün yeter

kadirirdem

Dekan
Reaksiyon puanı
708
Amoled olmasının imkanı yok IPS te kesinlikle değil LED backlight LCD sanırım ppi değeri ise düşük değildir Sony bu sonuçta
led basklight ekran iyi sayılır sony diye iyi olcak diye bi kaide yok tamam vaiolar genelde iyiler ama bazı modelleri belli olmaz...