Sistem Yorumu ve bir kaç soru

Bu konuyu okuyanlar

infamousbill

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Herkese selam, 3000 tl gibi bir bütçe ile yeni bir sistem topluyorum. Çoğunlukla ses kayıt ve grafik tasarım programlarında işler yapıyorum. Özellikle Ableton Live programı içerisinde yüksek işlemci gücü gerektiren pluginleri kullanırken sıkıntı yaşamamak için bütçemin yettiğince alabileceğim en güçlü işlemciyi almaya niyetlendim. Hali hazırda 2011-2012 yıllarından kalma bir kasam var ve ben de şöyle bir sistem oluşturdum;

• İşlemci: Amd Ryzen 5 3600 - (1.677₺)
  • Anakart: Gigabyte B450M S2H V2 - (571₺)
  • Ram: Neo Forza 8 GB 3200 Mhz - ( 339₺ - bu fiyat aralığında başka bir şey de olur fark etmez)
  • Psu: Rush Kinetic 500W - (278₺)

Sahip olduğum donanımlar;
  • Harddisk: (Seagate Barracuda 250 GB Ssd, Toshiba 1 Tb Hdd)
  • Ekran: Philips 227E' 21,5 inch
  • Ekran Kartı: Nvidia Geforce GT 9500 (ekran kartını baya bir süre almayacağım güncel fiyatlar bir gün alınabilir hale geldiğinde almak istiyorum, şu sıralar ucuz yollu ikinci el bakınıyorum)
  • Psu: Bien ATX 300 W

Zaman içinde gerekli iyileştirmeleri yapacağım ama şimdilik aklımda iki soru var elimdeki psu'yu kullanabilir miyim bu sistem için? Bana pek mantıklı gelmedi ama bunu sorayım istedim, kullanamayacaksam eğer, listedeki 500W dışında önerebileceğiniz en uygun fiyatlı power'ı önerebilir misiniz?

Bir de eski ekran kartımı bu sistemde bir süre kullansam sıkıntı yaşar mıyım? şu andaki sistemde bile csgo veya 2014 -15 öncesi oyunları oynatabiliyor ara ara süründürse de :) Merak ettiklerim bu kadar. Teşekkür ederim şimdiden vakit ayırdığınız için :)

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
500 watt yazan powerin etiketinde 12 volttan 300 küsur bi değer okudum. Almayasın. Onun yerine şunu ,kap.Elindeki powere güven olmaz. Gümlerse, mazallah işlemcini bile bozup atabilir.
E.kartı tabiri caizse,M.Ö den önce gibi.Ama performansına alıştıysan ,düzgün bi kart alıncaya kadar idare edeceksin,tabi ki. Kullanman ,problem çıkartmaz.

infamousbill

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
500 watt yazan powerin etiketinde 12 volttan 300 küsur bi değer okudum. Almayasın. Onun yerine şunu ,kap.Elindeki powere güven olmaz. Gümlerse, mazallah işlemcini bile bozup atabilir.
E.kartı tabiri caizse,M.Ö den önce gibi.Ama performansına alıştıysan ,düzgün bi kart alıncaya kadar idare edeceksin,tabi ki. Kullanman ,problem çıkartmaz.

Hocam çok teşekkür ederim, ekran kartı nasıl patlamadı hala ben de anlamış değilim, önerdiğiniz power'ı ekledim listeye

''Wolfred1ght''

Profesör
Reaksiyon puanı
2,290
En azından bir ekran kartı var :)

infamousbill

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
tekrardan selamlar bahsettiğim tüm ekipmanlar ve önerdiğiniz psu elime ulaştı, bugün montaj yapıp ssd'ye windows kuracağım, aklıma takılan bir soru var; benim elimde önceden kullandığım sistemimin kurulu olduğu 350 gb'lık bir hdd var o boşa çıkıyor onu da kullanmak istiyorum yeni sistem içinde. İçindeki kişisel verilerimi tutarak windows'u silebilme imkanım var mı yoksa komple biçimlendirmek mi gerekir?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Daha doğrusu Hdd'de içindeki tüm veriyi Ssd'ye kopyalama yöntemleri ile yeni sistem içinde eskiden kullandığım windows'u ve kullandığım tüm programları taşımam mümkün mü? ben bunun olup olmadığını bilmediğim için yukarıdaki soruyu sordum. eğer böyle bir taşıma söz konusuysa format atma yerine bu yöntemi kullanmak işimi aşırı kolaylaştırır. bir sürü plugin ve programı tekrar kurmakla uğraşmış olmam.

Son düzenleme:

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Nejdet bey in videosuna bi göz atabilirsiniz.

infamousbill

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
hocam şu an hala eski sistemdeyim, anlamadığım bir nokta var, videoda anlatıldığı gibi kullanmakta olduğum windows'u hdd'den ssd'ye klonladığımda her şeyim aktarılıyor yapmak istediğim şey de bu ama yeni sistemi montajlayıp ona ssd'yi taktığımda sıkıntısız bir şekilde çalıştırabilecek miyim? çünkü klonlanmış olacak windowsta eski sistemdeki parçalar tanımlı yeni sistemde bir şey yapmam gerekir mi yoksa otomatik olarak driverlar yüklenir ve windows yeni donanımları kabul ederek mi çalışır?

jasonoleragg

Doçent
Reaksiyon puanı
175
benim ekran kartı radeon x1050 17 yıl önceki ekran kartı onun neresi eski

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
hocam şu an hala eski sistemdeyim, anlamadığım bir nokta var, videoda anlatıldığı gibi kullanmakta olduğum windows'u hdd'den ssd'ye klonladığımda her şeyim aktarılıyor yapmak istediğim şey de bu ama yeni sistemi montajlayıp ona ssd'yi taktığımda sıkıntısız bir şekilde çalıştırabilecek miyim? çünkü klonlanmış olacak windowsta eski sistemdeki parçalar tanımlı yeni sistemde bir şey yapmam gerekir mi yoksa otomatik olarak driverlar yüklenir ve windows yeni donanımları kabul ederek mi çalışır?
win 10 tüm sürücüleri otomatik indirdiği için sorun olacağını sanmıyorum. Ama belki e.kartı için bi sürücü gerekebilir.

infamousbill

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
öyleyse müthiş, çok teşekkür ederim cevabınız için ben de sizden cevap beklerken araştırma yapıyordum farklı bir anakarta takılacaksa universal imaj denen bir yöntemi anlatan videolara denk geldim böyle bir şey yapmadan nejdet abinin videosundaki yöntemi deneyeyim o halde değil mi? Ya da universal imaj yöntemini önerir misiniz?

basit

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
İlk başta ekran kartını gormedim ve sunu yazacaktım;
"Galiba hayal ederek oynaycaksin" XD.