Dünyanın En Büyük Orduları

qKTe

Profesör
Reaksiyon puanı
32
..:: Dünyanın en büyük Orduları ::..

:: Dünya genelinde ise listenin ilk sırasında Çin yer alıyor. Çin&��in 2 milyon 225 bin askeri olduğu bildirildi. İkinci sırada yer alan Amerika Birleşik Devletleri&��nin de 1 milyon 426 bin 713 askeri buluyor.

:: Listede üçüncü sırada ise 1 milyon 325 bin askerle Hindistan yer alıyor.

:: İşte dünyanın en büyük 10 ordusunun tam listesi:
1- Çin: 2.225.000 asker.
2- Amerika Birleşik Devletleri: 1.426.713 asker.
3- Hindistan: 1.325.000 asker.
4- Kuzey Kore: 1.106.000 asker.
5- Rusya: 1.037.000 asker.
6- Güney Kore: 687.000 asker.
7- Pakistan: 619.000 asker.
8- Türkiye: 514.850 asker.
9- Vietnam: 484.000 asker.
10- Mısır 450.000 asker.

:: .. ve gerekirse TÜRK Ordusu'nun vatanı için canını seve seve verecek 70 milyon askeri...

TÜRK KARA KUVVETLERİ
2 Mekanize Piyade Tümeni
1 Piyade Tümeni ve 1 Eğitim Tümeni
14 Mekanize Piyade Tugayı
14 Zırhlı Tugay
12 Piyade/ İç Güvenlik Tugayı
5 Komando Tugayı
5 Er Eğitim Tugayı&��ndan
müteşekkildir.
Kara Kuvvetlerimizin muharebe gücü ise şöyledir:
Personel: 402.000 Kara Kuvvetleri güçleri
180.000 Jandarma Genel Komutanlığı Güçleri
Tank : 397 Leopard 1 A1/A3
906 M60 A1/A3
2876 M48T
4179 Toplam
Modernize edlecekler:
162 Leopard 1
170 M60 A1

Zırhlı Personel Taşıyıcı ve Piyade Muharebe Araçları :
2800 M113 A1/A2 Zırhlı personel taşıyıcı
1160 ACV (Zırhlı muharebe aracı)
240 BTR-80
340 BTR-60
40 S-55
25 Condor
35 UR-416
868 ACV A1FV (Zırhlı muharebe aracı)
5 Kobra
260 Akrep
5790 Toplam (Takribi)
Gelecekte teslim edilmesi beklenen:
551 ACVAAPC (Zırhlı muharebe aracı)
Top ve Roket Sistemleri:
890 Kundağı motorlu obüs
1620 Çekili top ve obüs
30 WS-1
70 Çok namlulu roketatar
Alınmakta Olanlar:
....... Toros 230 A (10-65 km) ve 260 A (15-100 kilometre)
menzilli roket sistemleri
300 155mm Fırtına Kundağı Motorlu Top
400 155mm Panter Top Sistemi
Tanksavar Silah Sistemleri:
392 Milan güdümlü tanksavar roketi
365 TOW SP tanksavar roketi
186 Cobra tanksavar roketi
943 Toplam

Bir Kısmı Alınıp, Kalan Alım İptal Edilen:
1500 Eryx tanksavar sistemi

TÜRK HAVA KUVVETLERİ
19 Muharip Filo
2 Keşif Filosu
5 Eğitim Filosu
6 Ulaştırma Filosu
1 Tanker Filosu
7 SAM Filosu&��ndan müteşekkildir.
Personel: 60.000
Savaş Uçakları:
219 F-16 C/D Avcı/Bombardıman ( Blok 30,40 ve 50 tipi)
52 F-4 Terminator (E-2020)- Avcı/Bombardıman
70 F- 4 E (18&��i Keşif Uçağı)
58 F-5 (Kullanılmayan, yedek)

340 Toplam (F-5&��ler hariç) (takribi)
Destek ve Eğitim Uçakları
19 C-160 Nakliye Uçağı
7 C-130 E Nakliye Uçağı
5 C-130 E (Elint/Sigint kapasiteli) Nakliye Uçağı
53 CN-235 Nakliye Uçağı
7 KC- 135 R Tanker Uçağı
184 Jet Eğitim uçakları (F-5, T-33, T-38, F-5, Cessna 318(T-37))
Sipariş verilen:
4 Boeing 737-700 AWACS tipi erken uyarı uçağı
Müşterek üretime başlanacak ;
10 Airbus M 400 ağır nakliye uçağı
Kara-Deniz-Hava-Jandarma Helikopter Gücü
37 H-1 W/P (Saldırı Helikopteri)
47 AS-532 Cougar
19 Mi-17
85 S-7A BlackHawk
9 AB-412
186 UH-IH / AB204 / AB-205
63 Muhtelif Hafif Nakliye Tipi(AB-206, H-300C, O??-58
14 AB-212 ( Deniz saldırı helikopteri)
8 S-70B (Deniz saldırı helikopteri)

462 Toplam (takribi)
108 adet Harpy insanız atak /keşif uçağı alınmıştır.

TÜRK DENİZ KUVVETLERİ
Personel: 53.000
2.200 (Sahil Güvenlik Gücü)
Denizaltılar:
6 Atılay sınıfı (209-1200) Denizaltı
2 Hızırreis sınıfı (TANG) Denizaltı
4 Preveze sınıfı (209-1400) Denizaltı

12 Toplam
4 adet Gür Tipi (209-1400) Denizaltı 2003-2006 arası teslim ediliyor.
Fırkateynlar:
4 MEKO-200 (Barbaros sınıfı) Firkateyn
4 MEKO-200 (Yavuz sınıfı) Firkateyn
7 Gaziantep (Oliver Perry sınıfı) Firkateyn
5 Tepe (Knox sınıfı) Firkateyn
6 Burak (d&��Orves Sınıfı) Firkateyn

26 Toplam
Hücumbotlar :
8 Doğum Sınıfı Hücumbot
4 Kılıç Sınıfı Hücumbot
2 Yıldız Sınıfı Hücumbot
9 Kartal (Jaguar) Sınıfı Hücumbot

22 Toplam
Diğerleri:

84 adet Mayın Arama, Tarama, Döşeme Gemisi

57 adet Muhtelif Çıkarma Gemisi

KaynaK

NikeSteeL

Dekan
Reaksiyon puanı
131
Türkiyenin hazır askeri 514 bin mi ????????? Benim bağlı olduğum Alay da 50 bin asker vardi sadece hazır

7.43

Dekan
Reaksiyon puanı
332
Bunlar silahlı ordular bir de silahsızlar var. Para ile köleleştirip sömürüyorlar. 10 milyon askerin de olsa herşeye boyun eğiyorsun sonra.

Melldott

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Çin'in 1. olması normal o nüfusa rağmen az bile.

theformul

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Konunun başını görünce 1.çin dedim çünkü nüfüsu bizim bilmem kaç katımız yani :D bizim nüfüsun bilmem kaç katı orduları var yani normal dir :D

bovocox

Asistan
Reaksiyon puanı
0
keşke bunla övünmüyor olsaydık da Türkiyemizi eğitim teknoloji alanında böyle sıralamarda görüyor olsaydık.

tipitip_

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
2- Amerika Birleşik Devletleri: 1.426.713 asker.

bitek amerikanın asker sayısı küsüratlı :D

polis_09

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bunlar gizli evrak dosyaları..kim yayınlamışsa derhal siteden kaldırılsın.yapılan suç işliyor bilginize....

LaWa

Profesör
Reaksiyon puanı
47
Türkiyedeki asker sayısı daha fazla diye biliyordum..

Cloakengaged

Dekan
Reaksiyon puanı
145
Çin'in askeri varda hepsi eğitimlimi?
Kuzey Kore savaşında Orduların nerdeyse tamamını ABD ve Çin Oluşturuyordu
Savaş sonunda 500.000 bin Çin askeri 36.000 ABD askeri öldü.

Kore Savaşı - Vikipedi
savaşın sonucu kısmını okuyunuz

ATmaCA53

Profesör
Reaksiyon puanı
35
türk askeri ile gurur duyuyoruz ama bide askeriyede askerimize tuzak kurup pusuya düşüren ve karanlık işler ile uğraşan çürük elmaları ortaya çıkarabisek daha da güçlü olacağız.

qKTe

Profesör
Reaksiyon puanı
32
bunlar gizli evrak dosyaları..kim yayınlamışsa derhal siteden kaldırılsın.yapılan suç işliyor bilginize....

Gizli evrak dosyaları mı? :hammer: Ne alakası var bu bir araştırma ve kaynağında kaynağı ünlü bir yabancı gazete.

zeroaxa

Profesör
Reaksiyon puanı
6
Türkiyenin hazır askeri 514 bin mi ????????? Benim bağlı olduğum Alay da 50 bin asker vardi sadece hazır
yanlış hatırlıyo olabilirmisin? çünkü alayda okadar asker olmaz.acemi birlikleri kalabalıktır mesela ama buna rağmen ben y.foçada 7000 kişiyle yaptım acemi birliğini ve usta birliğinde bağlı olduğumuz tugayda 30.000 asker vardı

cesurtarih

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Günümüzde Ordudaki kişi sayısı o kadarda önemli değil. Ordumuzun Donanımına bakarsak savunma ağırlıklı. Deniz Kuvvetimiz çok zayıf. Kısa sürede profesyonel orduya geçmeliyiz ve kitle imha silahlarını almak değil yapmalıyız. Enerjide Nükleer santraller kurmalı, uzun menzilli, bilinen silah sistemlerinden farklı sistemler yapmalıyız.

ReasTa

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Ne söylenirse söylensin Türk askeri dünyaya bedeldir.Şunuda Hatırlatmak isterim ki Bordo bereliler dünyanın en iyi timi seçildi :hammer::hammer:

enternasyonal

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Ne söylenirse söylensin Türk askeri dünyaya bedeldir.Şunuda Hatırlatmak isterim ki Bordo bereliler dünyanın en iyi timi seçildi :hammer::hammer:

ikinci olduk sallama ya bu kuzey korenin 1 milyon küsür askeri varmış avrupa korkmakta haklı 3. büyük ordusu.

respector

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Allah ordumuza zeval vermesin! Hele de ortalık TSK'nın üzerinde ağızlarında fotokopi "kağıt parçaları" ile dolaşan akbabalar varken...

Ama artık savaş doktrinleri temelden değişti. Güçlü ordu olmak için büyük olmak birinci şart değil artık. 2. Dünya savaşından bu yana Öldürme makineleri korkunç bir evrim geçirdi ve şu an kendi ürettiğiniz teknolojiye sahip değilseniz, ülke savaşlarında başarılı olmak çok zor.

Mesela bizim 4000 kadar tankımız var ama bunların %70'i M 48 A5 T2 denilen 1948 Chrysler yapımı hantal ve düşük savaş yeteneği olan tanklardır. Ben askerliğimi 1993-95 arası bu tankların nişancısı olarak Güneydoğuda yaptım. Karakol güvenliği alma arazi görevlerinde bu tanklar epey başarılı oldu ama karşıdaki düşmanın tankı yoktu. O zamanlar bile bizim kademecilerin insan üstü gayretleri ile yürüyebilen bu eski tanklar aradan 15 yıl geçmesine rağmen hala envanterde... Şu kadarını söyleyeyim: ABD, Sovyet yapımı T serisi 2000 Irak tankını sadece bir günde yoketti!

Kocaeli / Gölcük'de yaşadığım için Deniz kuvvetlerinin durumunu da biliyorum.

Acilen milli gemi, uçak ve tank projelerine ihtiyacımız var. Subay ve asker kalitemiz her zaman olduğu gibi çok yüksek seviyede ama bu insanların tabuta değil silaha ihtiyaçları var.

Son olarak herşeye rağmen Türk ordusu dünyaya korku salmakta ve bu çelik ordu sayesinde işgal edilmemiş bir vatanda yaşamaktayız. Bizim 500.000 değil 70 milyon askerimiz var. Bayrağın asıl ve güçlü koruyucusu Ordumuzun kıymetini bilip bu orduya ve yöneticilerine biraz sahip çıkalım. Onların halk düşmanı darbe sevdalıları gibi gösterenlere izin vermeyelim.

polis_09

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Gizli evrak dosyaları mı? :hammer: Ne alakası var bu bir araştırma ve kaynağında kaynağı ünlü bir yabancı gazete.

yabancılar bizim ne kadar silahı ne zaman ve ne kadar alacağımızı.hangilerini modernize edeceğimizi nereden biliyor.ben polisim ve 10 yıldan beri arkadaşım olan astsubayı bulamıyorum.gizli diye söylemiyorlar.bir ismin gizli olduğu kurumda bu kadar ayrıntıyı yabancını ele geçirmesi daha da vahim.ben sadece bazı şeylerin gizli kalmasından yanayım.verilen bilgilerde Allah tan bazı şeyler es geçilmiş.selamlar..

Scorpius

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Ordunun sayısı önemli değil kalitesi önemlidir.Çin sadece sayısına güvenebilir fakat ABD teknolojisiyle Çin'i yer.

HapS

Profesör
Reaksiyon puanı
63

senin dünyadan haberin yok heralde bu bilgiler birleşmiş milletlerin yayınladığı raporlardan derleniyor ne gizlisi ne saklısı :D ayrıca yayınlandığı yerde türkiyede bir site sadece türkçe bilenlerin anlayabileceği bir dil.

ayrıca bu nasil bir üslüp "derhal" emir mi veriyorsunuz burası sizin polis karakolunuz değil. burdakilerde sizin mesai arkadaşınız değil

Bimba.diaboLika

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bazıları bilip bilmeden konuşuyor azıcık araştırma yapsanız hem kendinizi hem milleti yanliş bilgilendirmemiş olursunuz...
Hali hazırda birçok uçak ve tank projeleri zaten mevcut
Asker sayımız 515bin.Jandarma sayımız 150bin
TÜRK ORDUSU 72 SAAT İÇİNDE 3 MİLYON ASKERİ SİLAH ALTINA ALABİLECEK VE 3 AY SÜRE İLE ELİNDEKİ CEPHANE, İAŞE VE YAKIT İLE 24 SAAT SAVAŞ EDEBİLECEK KAPASİTEDE DİR
kısaca türk silahlı kuvvetleri....
Hava Kuvvetleri:
-Lojistik,personel,envanter olarak tartışılmaz Avrupa'nın en büyük hava kuvveti olan THK, aynı zamanda 98 yıllık tarihi ile Dünya'nın en eski 2. hava kuvvetidir.
-270 adet sipariş edilmiş F16 sayısı ile Dünyada 3. olan THK.Bu filolara bağlı uçaklarında modern önleme,gece vuruş,intercept,sniper gibi oldukça teknolojik hedefleme podlarını kulanan sayılı hava kuvvetlerindendir....
-Pilotlarımızdan bahsetmeme gerek yok çünkü her ay ya birincilik yada ikincilik ödülü ile çıkıyolar karşımıza...Allah nazar değdirmesin.
-Hayalet uçağımız yok diyen aşırı kıllı arkadaş mağarada yaşıyor olmalı ki; THK'nin 116+18 adet F35 sipariş ettiğini duymamış.
-Ayrıca Hava-hava yakıt ikmal tanker kabiliyetine sahiptir.
-Dünyanın en gelişmiş AWACS sistemi olan MESA radarlarından bulunmaktadır.

Deniz Kuvvetleri:

-Avrupa'nın tonaj bakımından İngiltere ve Fransa'dan sonra üçüncü büyük donanması olan türk donanmasının 14 adet denizaltı, 19 adet fırkatyen ve 6 adet korveti vardır.
-Avrupa'da en çok denizaltıya sahip olan Türk donanmasının envanterindeki dizel-elektrik denizaltılar kendi sınıfında en sessiz ve en gelişmiş denizaltılardır.
-Türk donanması yine kendi sınıfında en gelişmiş olan Type 214 AIP denizaltılarından 6 adet sipariş etmiştir.
-Uçak gemisi ve nükleer denizaltı olaylarına hiç girmiyorum çünkü türkiye için oldukça gereksiz ünitelerdir.
-Dünyada hayalet Savaş gemisi inşaa edebilen sayılı ülkelerden biridir...bakınız MİLGEM korveti
-Yakın gelecek için yapılan milli savaş gemisi projeleri Milgem,TF100,TF2000 gibi sistemlere bir göz atın.
-Yine türk donanması kullandığı GENESİS gibi yeni nesil teknolojik altyapılar dünyada çok az ülkede bulunur.
-Türk donanmasının denizaltı harbi için sahip olduğu onlarca helikopter ve ASW uçaklarından bahsetmeme gerek yok heralde.
Kara Kuvvetleri:
-TSK zırhlı birlikler bakımından Dünya'nın ilk 5 büyüğünden birisidir.
-öyleki Avrupa'daki toplam tank sayısı TSK'daki toplam tank sayısına hemen hemen eşdeğer çıkar
-TANK'larımız eski olabilir ama aralarında 339 adet Leropar 2 ve 170 ADET Sabra III gibi oldukça teknolojik aletlerde bulunuyor.
-Yine ALTAY yerli tank projelerimizden bahsetmeme gerek yoktur heralde.
-7000'den fazla ZPT ve ZMA bulunan TSK bu gücüyle Dünyada en büyük 3 rezerve sahiptir.elinizi nereye atsanız zırhlı araç
-Yine ABD'den sonra dünyada en fazla karaşahin helikopterlerine sahibiz.
-Atak helikopteri mevzusunda yeni projeler T129 falan filan...bunları küçücük çocuk bile bilir.
-Son 15 yılda yerli katkı payının %60 seviyesine kadar geldiği ordumuz dünyanın en hızlı gelişen ordusudur.
Gelelim eksikliklerimize
Geçtiğimiz aylarda Türkiye trajik bir helikopter kazasıyla sarsıldı.
Sivas bağımsız milletvekili ve Büyük Birlik Partisi lideri Muhsin Yazıcıoğlu’nun da aralarında bulunduğu beş insanımızı sivil Bell 206 L-4 tipi helikopter kazasında kaybettik.
Bu trajediyi yakından takip eden Türk medyası küçük görünen bir ayrıntıyı hemen hemen gözden kaçırmış ve üzerinde durmamıştır.
Hatırlanacağı üzere kaza bölgesinde ki arama kurtarma çalışmalarına katılan Özel Kuvvetler Komutanlığı’na (ÖKK) ait S-70A28 (Sikorsky) tipi bir Arama ve Kurtarma (SAR) helikopteri, Kahramanmaraş’ın Göksun İlçesi’nde, enkazın bulunduğu kaza yerine çok yakın bir yerde kara saplanmıştı.
Peki bu helikopterimizin nasıl kurtarıldığını merak ettiniz mi?
NATO’nun ikinci büyük ordusu, kendi topraklarında kırım geçiren helikopterini kurtarmak için o sırada Egemen Askeri Tatbikatı vesilesiyle ülkemizde bulunan İngilizlerden ricada bulundu.
Çünkü, İngilizler memleketlerinden binlerce kilometre ötede CH-47 ağır nakliye helikopteri uçururken, bizim elimizde bir tane bile yoktur.
Bereket İngilizler ricamızı kırmadılar da CH-47 Chinook helikopterleri bizim kara saplanan S-70’mizi kurtardı.
ve bir tane daha
Çin, ABD, Hindistan, Rusya ve Kuze Kore’den sonra dünyada en çok askeri bünyesinde barındıran altıncı büyük dünya ordusu T.S.K.
Evet 200’ü aşkın dünya ülkesinden, asker mevcudiyeti bazında altıncı büyük dünya devletiyiz.
Ama üçüncü milenyuma girdik, 21. Yüzyılı dokuz geçe, 2009 yılında hala tek bir ağır nakliye helikopterimiz yok.
Neyse ki kısmet olursa CH-47 Chinook serisinin yeni versiyonu CH-47F konfigürasyonlu modelinden 10 (+4) tanesine 2012-13 yıllarında en sonunda biz de kavuşacağız.
ve bir tane daha
Türkiye, coğrafyası itibariyle taarruz helikopterlerinin çok iyi hücum ve savunma muharebeleri yapabilecekleri uygun ve gerekli bir konumda yer almaktadır.
AH-1W Super Cobra helikopterlerinin tedariği üç senede (1990-1993) 5+5 şeklinde gerçekleşmesine rağmen, reel ihtiyaç, asgari 20+20 şeklindeydi.
Bugün bir minik Tayvan’ın bile sahip oldugu AH-1W Super Cobra taarruz helikopter sayısı 63’tür ve Tayvan, geçmişte bu helikopterlerden bir partide 40 küsür kalem siparişte bulunmuştur.
Biz ise, minik bir adacık ülkesi olan Bahreyn gibi ilk etapta beş Süper Kobra siparişi vermişizdir.
Bahreyn’in yüzölçümü, Yalova haricinde Türkiye’nin 81 ilinin her birinden daha küçüktür, nüfusu ise 700 bini ancak aşmaktadır.

www.trmilitary.com
Savunma Sanayi .NET - Savunma Haber ve Savunma Teknolojileri Portalı
bu siteleri kurcalarsanız birçok şey ogreniceğinze eminim :)

Cloakengaged

Dekan
Reaksiyon puanı
145
arkadaş hayalet uçak derken f-35 kastetdiğini sanmıyorum ama nese
O kadar uçak alıyoruzda neden AC-130 yok hiç?
aAC130HSpectre06.jpg

ennteresan

Asistan
Reaksiyon puanı
1
..:

:: .. ve gerekirse TÜRK Ordusu'nun vatanı için canını seve seve verecek 70 milyon askeri...
KaynaK
ben pek de seve seve vermem.
ben seve seve can verecem vatan kurtulsun diye sonra siyasiler içine edip başkasının sömürüsüne girecek yok öyle sevgi