Dünyada Alkol Yasakları Nasıl Uygulanıyor

Uranos

Profesör
11 Nisan 2012
3,845
15
0
AVRUPA BİRLİĞİ

Avrupa Birliği’nin genelinde ortak bir uygulama yok, her ülkede farklı politikalar uygulanıyor. Ancak çoğunlukla televizyon-radyo reklamları serbest, spor sponsorlukları yasak. Reklamlar konusunda ise belli düzenlemeler var. Örneğin çocukları hedef alan reklamlar yapmak ya da alkolün sağlıklı, kişilerin zihinsel kapasitelerini artırdığını öne sürmek yasak. Öte yandan AB genelinde çocukların korunması için reklam yasağı talepleri söz konusu.

FRANSA

Gençleri hedef alan reklam uygulamaları konusunda katı yaptırım mekanizmaları var. Gençlere dair organizasyonlarda da sponsorluk yasağı bulunuyor. Televizyon ve billboardlarda da alkol ürünlerinin tanıtımı yasak. Spor organizasyonlarında da yasak uygulanıyor. Örneğin Avrupa rugby şampiyonası Heineken Kupası Fransa’da H-Kupası olarak biliniyor. İçki satış yaşı hafif içkiler için 16, diğerleri için 18.

İSVEÇ

Bu konuda en detaylı yasalara sahip ülkelerden biri İsveç. Alkol reklamı genel olarak yasak olmakla birlikte, “light bira” ya da “sınıf 1” kategorisindeki içkilerin reklamı yapılabiliyor. Alkol oranı yüzde 3.5’in üzerinde olan ancak reklamı yapılabilen light biralarla aynı markayı taşıyan içkiler de bu ayrıcalıktan yararlanıyor. 2005’te AB uygulamaları gereğince gazetelerde ilk olarak şarap, daha sonra da diğer ürünlerin reklamı yapılmaya başladı. Yaş sınırı 18 ancak birçok mekan kendi seçimiyle 20 ya da 23’ün altındaki müşterilere içki satmama kararı alabiliyor. 18 yaşın altında içki içmek yasak değil, ancak küçüklere içki satmak ve vermek yasak. Yaş sınırı 18.

FİNLANDİYA

Bira ve şarapta kısmi, yüksek alkollü içkilerde mutlak reklam yasağı var. Reklamda ve sponsorlukta gençlerin hedef alınmaması yönünde sınırlamalar var. Alko adlı kurum alkollü içkilerle ilgili neredeyse her şeyi düzenliyor. Yüzde 4.7’den fazla alkol içeren içecekler sadece özel Alko dükkanlarında satılıyor, fiyatları da bu kurum belirliyor. Norveç’te de benzer kurumlar ve yasalar var.

DANİMARKA

2003 yılına kadar televizyon ve radyoda alkol reklamı yasağı vardı ancak kaldırıldı. 2000 yılından üzerinde anlaşılan kendi kendini denetim uygulamalarına göre ise reklamların çocukları hedef alması, sağlığa faydalı olduğunu ya da kullananın fiziksel ve zihinsel kapasitesini artırdığını söylemek yasak. Spor müsabakalarında sponsorluk ya da spor dergilerine reklam vermek yasak. İçki içme yaşı sınırı ev dışında 18, evde yaş sınırı yok. Satış konusunda ise dükkanlarda 16, barlarda 18 yaş sınırı söz konusu.

İRLANDA

Televizyon, radyo ve billboardlarda tütün reklamı yasak. 1 Temmuz 2009’dan itibaren dükkanların içindeki reklamlar da yasaklandı. Hatta İrlanda bu konuda yasak getiren il AB ülkesi. Alkollü içki üreticileri spor organizasyonlarına sponsorluk yapmayı sürdürüyor ancak bütün dalları etkileyecek bir yasak getirilmesi gündemde. İçki içme yaşı için bir alt sınır yok, ancak büyüklerin gözetimi dahilinde. Satış için ise sınır 18 yaş.

BELÇİKA

Çocuklara yönelik etkinliklerde sponsorluk yasak. Gençleri hedef alan reklamların yapılmamasına özen gösteriliyor. Devlet televizyonunda ticari reklam yasak, ticari kanallarda ise içki reklamı yasağı var. Radyoda da alkol reklamı yok. Diğer basın-yayın organlarında aşırı içki içmeyi desteklemedikçe ve 21 yaşın altındakileri hedef almadıkça reklam serbest. Belçika’da yüzde 22’lik alkol oranı kritik eşik. Bar vb. yerlerde bu rakamın üzerindeki içkileri içmek için 16/18 yaş sınırı konmuş. Satın alma konusunda da aynı yaş sınırı var ancak bira ve şarap gibi içkilerde yaş sınır yok.

YUNANİSTAN

Alkollü içki üreticileri konserler, tiyatrolar dahil pek çok alanda sponsor oluyor. Sadece spor takımlarının forma reklamlarında içki reklamı yok. Ancak maçlarda devre arasında plastik bardaklarda her türlü içki satılıyor. Konserlerde alkollü içki tüketiliyor. Benzin istasyonlarında biradan başka şarap, viski bulmak mümkün. Bütün büfeler, bakkalar, süpermarketler, kiosklar, hastane kantinleri ve hatta yoldaki seyyar kantinlerde bile içki satışı var. İçki satın alma yaşı 18 ancak bu kurula uyulma oranı oldukça düşük.

ABD

Spor yayınlarının tamamında alkollü içki reklamlarının yasaklanması için girişimler var. Ancak özellikle NASCAR benzeri araba yarışlarında sponsorluk uygulamaları hala çok yaygın. Konserlerde vb organizasyonlarda da içki satışı serbest. Açık hava konserleri için eyalet alkollü içki komisyonundan geçici izin almak lazım. Alkol satış yaşı daha önce eyaletten eyalete değişiyordu, ancak bugün ülke genelinde 21 yaş uygulaması geçerli. Reklamlarda çocuklar için özendirici unsurlar bulundurulması ve oyuncuların içki içerken gösterilmesi yasak.

KANADA

Gençlerin katıldığı faaliyetlere sponsorlukta kısmi yasak var. Hem satın alma hem içme yaşı sınırı 19.

MEKSİKA, BOLİVYA, PARAGUAY, ARJANTİN

Alkol endüstrisinin sportif faaliyetlere ve gençlerin katıldığı faaliyetlere sponsor olması konusunda kısmi kısıtlamalar var. içki satın alma ve içme yaşı Bolivya hariç 18, Bolivya'da 20.

HİNDİSTAN, ENDONEZYA

Spor faaliyetlerinde alkol endüstrisinin sponsorluğu ve promosyonu yasak. Hindistan’da televizyon ve billboardlarda da alkol ürünlerinin tanıtımı yasak. Hindistan’da yaş sınırı 18 ile 25 arasında eyaletten eyalete değişiyor. Örneğin Delhi’de sınır 25. Endonezya’da ise 21 yaş sınırı uygulanıyor.

MALEZYA

Televizyon ve radyolarda alkol reklamı yapılması 1995’te yasadışı ilan edildi. Malezya televizyonunda akşam 10’dan önce ve Malayca programlarda alkol reklamları yayımlanamıyor. Ancak Malay olmayan gazeteler ve dergiler alkol reklamına devam ediyor. Şirketler medya yasağının ardından konser ve eğlence organizasyonlarına sponsorluk yapmayı sürdürdü. Malezya’da içki içmek için alt sınır yok, içki satışı için alt sınır ise 18.

AVUSTRALYA

Ülkenin en büyük spor organizasyonu olan rugby kupası Foster’s biraları ve Bundaberg romlarının sponsorluğunda gerçekleştiriliyor. Avustralya’da içki içmek için yaş sınırı yok ancak içki satış yaşı 18.

DUBAİ

Dubai’de geçerli lisans yasalarına göre alkol satışı yapılan mekanların büyük otellerin ya da gece kulüplerinin bünyesinde olması gerekiyor. Alkol satış lisansı sadece Müslüman olmayanlara veriliyor. Ramazan’da özel uygulamalar devreye giriyor. Dubai’de 21 yaşın altındakilere içki satışı yasak.

MISIR

Alkol reklamı kesinlikle yasak. Mısır’da alkol satış yaşı bira için 18, diğer içkiler için 21.

Kaynak

Uranos

Profesör
11 Nisan 2012
3,845
15
0
Hiç bir ülkede saat yasagı yok dünyanın her yerinde uygulanıyor diye kandırmasınlar milleti sadece reklam yaş sınırı üzerine yasalar var.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Aslinda garip ama var. Norvecte marketlerden belli bir saatten sonra alamiyordunuz. Barlara gitmeniz gerekiyordu. Birkac ulkeye denk geldim ama simdi sallamis olmayayim hangileri hatirlamiyorum.

yuuksel

Öğrenci
8 Temmuz 2011
56
0
6
boş verin abd yi ab yi Allah ne emrediyor ona bakmak lazım.
insan kimi dinlemeli kime uymalı?
bu iş ilah ve kulluk meselesinde düğümlenmiş

S

SDN Okuru

SDN Okuru
arjantin de sat 10 dan sonra yasak arkadaslar. he kimsenin uydugu yok orasi ayri. cantanla gidiyorsun veriyorsun iceriye koyuyorlar cantaya geri veriyorlar. sadece sozde yasak var yani.

promidal

Profesör
18 Ekim 2011
1,105
11
218
boş verin abd yi ab yi Allah ne emrediyor ona bakmak lazım.
insan kimi dinlemeli kime uymalı?
bu iş ilah ve kulluk meselesinde düğümlenmiş
yaradan ile kul arasındaki ilişkiler yasalarla düzenlenemez. bir ülkede kimse aynı yaradana, aynı dine yada aynı kurallara inanmak zorunda değildir. ha inananların da hepsi uymak zorunda değildir. inananıp uyanların mükafatı da inanmayanın cesası da ahirete kalacaktır. bu yüzden devlet işleri dini dayanaklarla yapılmaz, yoksa yöneticiler kendisini "tanrı" sanmaya başlar..

gs_kadir

Profesör
5 Ocak 2011
4,263
8
218
260px-White_Stork_Wei%C3%9Fstorch_Ciconia_ciconia.jpg

VincentVega

Profesör
29 Ağustos 2007
2,666
3
218
Hiç bir ülkede saat yasagı yok dünyanın her yerinde uygulanıyor diye kandırmasınlar milleti sadece reklam yaş sınırı üzerine yasalar var.
Haberin İsveç kısmı yanlış olmuş. İsveç'te alkol oranı %3.5tan yüksek olan alkollü içkileri System Bolaget isimli bir dükkandan alabiliyorsunuz. Yaş sınırı 20. Bu dükkan haftaiçi 6 ya kadar açık, cumartesi öğlen 3 e kadar açık, pazar günleri ise kapalı. Bunun dışında insanlar alkollü içecek alamıyor dükkanlardan.

dadaş27

Profesör
27 Ocak 2013
2,276
7
218
Şu alkol yasasını dine bağlamayın.
Herkes dine inanmak zorunda değil. Dini geçtim, müslüman olmak zorunda değil.

Onun dışında, referandum yapılsa kökten kaldırılsın diye, destek olurdum.

Nemre

Profesör
26 Nisan 2011
2,581
29
218
yaradan ile kul arasındaki ilişkiler yasalarla düzenlenemez. bir ülkede kimse aynı yaradana, aynı dine yada aynı kurallara inanmak zorunda değildir. ha inananların da hepsi uymak zorunda değildir. inananıp uyanların mükafatı da inanmayanın cesası da ahirete kalacaktır. bu yüzden devlet işleri dini dayanaklarla yapılmaz, yoksa yöneticiler kendisini "tanrı" sanmaya başlar..

Yıllar yıllar önce Dini Devletten ayırdılar, sonra dini sizden ayırdılar, verdiler elinize laiklik diye bir morfin çekip çekip uyudunuz yıllarca.
Dinde Devlette İnsan içindir, nasıl ayıracaksın bunu bir birinden.

VincentVega

Profesör
29 Ağustos 2007
2,666
3
218
Yıllar yıllar önce Dini Devletten ayırdılar, sonra dini sizden ayırdılar, verdiler elinize laiklik diye bir morfin çekip çekip uyudunuz yıllarca.
Çok basit. Devletin kurallarını dine göre koymayacaksın. İsteyen istediği dine inanmakta özgür olacak.
Doğar doğmaz çocuğun kimliğinde dini: İslam yazmayacak. Hatta kimlikte din kısmı bulunmayacak.
Dini kitaplardaki kurallara göre yasa düzenlemeyeceksin.

tambjk

Profesör
10 Mayıs 2011
3,263
16
218

Bu ne perhiz,

bu ne lahana turşusu.

dadaş27

Profesör
27 Ocak 2013
2,276
7
218
Bu ne perhiz,

bu ne lahana turşusu.
Kaldırılma isteğim, inandığım dine dayalı olarak değil.
Gecenin bi' yarısı, sarhoş bir şoför, durakta otobüs bekleyen kardeşini ezip geçtiğinde, belki anlarsın ne demek istediğimi.

Bunu ben yaşamadım ama, yaşayan birinin acısını hissedebiliyorum.
Zaten önemli olan da bu, yaşamadan, kötüyü içinde hissedebilmek.

tambjk

Profesör
10 Mayıs 2011
3,263
16
218
Kaldırılma isteğim, inandığım dine dayalı olarak değil.
Gecenin bi' yarısı, sarhoş bir şoför, durakta otobüs bekleyen kardeşini ezip geçtiğinde, belki anlarsın ne demek istediğimi.

Bunu ben yaşamadım ama, yaşayan birinin acısını hissedebiliyorum.
Zaten önemli olan da bu, yaşamadan, kötüyü içinde hissedebilmek.

Bu bakış açısından kurtulmalısın, yanlış.

Hadi yasakladın diyelim, yarın öbürgün yine bir şöför gidip kaza yapabilir, alkolsüz olduğu halde, bu sefer de ailesinin acısından yola çıkarak araba ile trafiğe çıkmayı mı yasaklayacaksın?
Belediye çukuruna düştüğünde, çukur kazmayı mı yasaklayacaksın?
Depremden evler yıkıldı diye tek kat'dan fazla çıkılmasını mı yasakalyacaksın?
Stadyumlarda kavga gürültü oluyor diye stadyumları mı kapatacağız?

HAYIR.

Sonuç itibariyle alkollü araç kullanmanın cezası belli, alkolü geçtim araba kullanmanın trafikte yol almanın kuralları belli. Uymayanları cezalandıracaksın.
Kazılan çukurlara uyarı levhazı koydurtacaksın, koymayana ceza vereceksin.
Evlerin deprem yönetmeliğine göre yapılıp yapılmadığını takip edeceksin.
Stadyumlarda olayların önüne geçeceksin, tahrik etmeyeceksin, olay çıkartanları bir daha stada almayacaksın.

Herşeyden önce aileleri eğitip bilinçlendirip bilinçli, eğitimli çocuklar yetiştirmelerini sağlayacaksın, cezaları yükseltip caydırıcılığını arttıracaksın.

Normal şartlarda 2 bira yasal sınırın altında kalıyor, eşim yemeğin yanında 1 adet içmeme bile müsade etmiyor hiçbir sakıncası olmadığı halde. Demek istediğimi anlamışsındır umarım, herşey bilinçli toplum ve bireyle alakalı.

Yasaklar sadece toplumu gerer!

dadaş27

Profesör
27 Ocak 2013
2,276
7
218
Bu bakış açısından kurtulmalısın, yanlış.

Hadi yasakladın diyelim, yarın öbürgün yine bir şöför gidip kaza yapabilir, alkolsüz olduğu halde, bu sefer de ailesinin acısından yola çıkarak araba ile trafiğe çıkmayı mı yasaklayacaksın?
Depremden evler yıkıldı diye tek kat'dan fazla çıkılmasını mı yasakalyacaksın?

HAYIR.

Sonuç itibariyle alkollü araç kullanmanın cezası belli, alkolü geçtim araba kullanmanın trafikte yol almanın kuralları belli. Uymayanları cezalandıracaksın.
Kazılan çukurlara uyarı levhazı koydurtacaksın, koymayana ceza vereceksin.
Evlerin deprem yönetmeliğine göre yapılıp yapılmadığını takip edeceksin.
Stadyumlarda olayların önüne geçeceksin, tahrik etmeyeceksin, olay çıkartanları bir daha stada almayacaksın.

Herşeyden önce aileleri eğitip bilinçlendirip bilinçli, eğitimli çocuklar yetiştirmelerini sağlayacaksın, cezaları yükseltip caydırıcılığını arttıracaksın.

Normal şartlarda 2 bira yasal sınırın altında kalıyor, eşim yemeğin yanında 1 adet içmeme bile müsade etmiyor hiçbir sakıncası olmadığı halde. Demek istediğimi anlamışsındır umarım, herşey bilinçli toplum ve bireyle alakalı.

Yasaklara karşıyım.
Ama bazı şeyler var ki, kesin çizgi koyulmalı onlara bence.

Yok, Avrupa'da stadyumda maçlarda olay çıkaran kişilerin kamerayla tespit edilip, maça gelmekten men edildiği gibi, o şöförü de men ederim.

Bunun olayla alakası yok, ben kişiyi örnek veriyorum, yönetimleri değil.

Kavgayı çıkaranı men edeceğiz, maçı değil.

Bak kendin diyorsun, cezası da var.
Buna rağmen işe yaramıyorsa, dayatma uygulanır, zorla yapılır. Sonuçta yapılan şey yine insanların kendisi için yapılıyor.

Kendin söylüyorsun işte bak, olay çıkartanı sahaya almayacaksın.
Alkol alan şöförü, bir daha o koltuğa oturtmayacaksın. :)

Kesinlikle haklısın, dediğim gibi, men cezası çok işe yarar bu konuda. :)

Aynen haklısın, hatta her yasak kendi isyancısını çıkartır.
Ama senin zevkin, başkasının hayatına mal olabiliyor, benim kardeşim akşamları korkudan dışarı çıkamıyorsa, senin zevkin o saatten sonra sadece seni bağlar, beni değil. Dolayısıyla yasaklarım. :)

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Hani o polisin orantısız gücü varya, hah, işte o orantısız gücün bu yönde kullanılmasını da sağlarım.

tambjk

Profesör
10 Mayıs 2011
3,263
16
218
Yasaklara karşıyım.
Ama bazı şeyler var ki, kesin çizgi koyulmalı onlara bence.

Yok, Avrupa'da stadyumda maçlarda olay çıkaran kişilerin kamerayla tespit edilip, maça gelmekten men edildiği gibi, o şöförü de men ederim.

Bunun olayla alakası yok, ben kişiyi örnek veriyorum, yönetimleri değil.

Kavgayı çıkaranı men edeceğiz, maçı değil.

Bak kendin diyorsun, cezası da var.
Buna rağmen işe yaramıyorsa, dayatma uygulanır, zorla yapılır. Sonuçta yapılan şey yine insanların kendisi için yapılıyor.

Kendin söylüyorsun işte bak, olay çıkartanı sahaya almayacaksın.
Alkol alan şöförü, bir daha o koltuğa oturtmayacaksın. :)

Kesinlikle haklısın, dediğim gibi, men cezası çok işe yarar bu konuda. :)

Aynen haklısın, hatta her yasak kendi isyancısını çıkartır.
Ama senin zevkin, başkasının hayatına mal olabiliyor, benim kardeşim akşamları korkudan dışarı çıkamıyorsa, senin zevkin o saatten sonra sadece seni bağlar, beni değil. Dolayısıyla yasaklarım. :)

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Hani o polisin orantısız gücü varya, hah, işte o orantısız gücün bu yönde kullanılmasını da sağlarım.

Alkol alan şöförü denetle yakala cezalandır, trafikten men et ne yaparsan yap ama bu o şöförün suçudur. Alkol ile trafiğe çıkılmayacağı ceza kanunlarıyla açıkça belirtilmiş, buna uymayana ceza ver. Ama sen alkolü yasaklarsan ehliyeti olan olmayan, araba kullanan kullanmayan, herkese bu cezayı kesmiş olursun. Ben hiçbir suç işlemediğim halde cezalandırılmış olurum.

Alkol sana göre keyfi bir eylemdir bir başkasına göre yaşam tarzıdır. Sen alkolü yasaklarsan kendi benimsediğin yaşam tarzını başkasına dayatmış olursun ki buna hakkın olamaz.

Trafikte seyir halinde iken telefonla konuşan, sıgara içen, sohbet eden, tv seyreden, radyo dinleyen ve bu nedenle yaşadığı dikkat dağınıklığı sonucu kaza yapan şöförlerde var aynı alkol örneğinde olduğu gibi. Bu durumda telefon, sıgara kullanımını ve satışını, gsm operatör reklamlarını yasaklamayı kalkarsak, radyo ve televizyon satışlarını, yayınlarını yasaklarsak sence doğru mu yapmış oluruz?

Diktatoryal ve faşist eğilimler çizdiğinin farkındasındır umarım :)

-Hewal-

Dekan
27 Haziran 2008
5,206
11
0
Yav alkol zaruri bir Ihtiyac değilki hava su elektrik değilki olmasa da insan yaşayabiliyor değilmi yoksa benmi yanlış im.

11 Haziran 2011
541
0
0
Alkolün yasaklanması gibi bir şey söz konusu olamaz.Sonuçta insanın Allah ile kendi arasında olan bir şey.Ama kullanıp azıtanlara da hokkalı cezaların olması da şart.

Oqunes

Asistan
18 Kasım 2010
266
0
16
Alkol genelde bizim ülkemizde çaresiz ve korkak insanların kullandıkları birer eğlencedir.Toplumda herkesle konuşur,anlaşırlar ama içine attıkları şeyler bir süre sonra tahammül edilemez hale gelir.İşte tamda burada sorgulamak gereken şeyler sorunun toplumda mı,toplumu yönetenlerde mi,toplumun içindeki alkol alan bireyde mi olduğudur.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Yani o zaman alkol almayanlar çaresiz ya da korkak degil. Genel olarak yani

MasterFather

Profesör
10 Aralık 2006
4,294
59
228
burdan iddaa ediyorum.bu yasakla beraber.içki satışı ve içen sayısında artış olacak.adam 1 tane alıyorsa.şimdi 2-3 alacak.

tambjk

Profesör
10 Mayıs 2011
3,263
16
218
burdan iddaa ediyorum.bu yasakla beraber.içki satışı ve içen sayısında artış olacak.adam 1 tane alıyorsa.şimdi 2-3 alacak.

Süpermarket etkisi yaratacaktır. Nasıl süpermarketlere gittiğimizde, ihtiyacımız olsun olmasın, yarın öbürgün olacak ve o kadar yolu tekrardan kim gidecek diye toptan alışveriş yapılır ve sonrasında evde hazır bulunduğundan normalden fazla tüketilip planlananden erkenden bitirilir ya. Bu da o hesap, ben şimdi kalkıo birayı rakıyı teker teker değil, koli ile alıcam muhtemelen, sonrada evde hazır soğuk bulunduğundan canım çektikçe içeceğim. Halbuki evimde olmasa, gitmeye üşeneceğimden içmeyecektim :)

xyz1234

Profesör
6 Aralık 2008
2,587
13
218
bu tartışma uzar gider ama, kapalı mekanlarda sigara yasağıyla sigarayı bırakan insanları gördüm. çevremde alkol alan insan yok, ama bu yasağın böyle bir hayra vesile olacağını düşünüyorum.

engerex

Dekan
16 Ağustos 2008
7,676
26
228
Haber yüzeysel geçilmiş. Amerika'nın bazı bölgelerinde parka poşet içinde dahi olsa alkolle girmenin yasak olduğu yerler var.
Alkol'ün tüketimini kısıtlarsın. Ancak bunu neye göre yapıyorsun? Dini nedenlere bağlarsan bu kişinin kendisini yada bölgeyi bağlar. Alkol tüketiminin insanlar üzerindeki olumsuz yanını düşünürsek kısıtlama şart. En basitinden alkollü araç kullanmak yasak (nedenini çözemeyen var mı?) olmasına rağmen zil zurna sarhoş araç kullanmaya çalışanlarla kaynıyor ortalık. İşin kötüsü bunlar kendilerinden çok başkalarına zarar veriyor.

promidal

Profesör
18 Ekim 2011
1,105
11
218
sanane benim dinimden inancımdan, yada devlete ne. devletin belirlediği kurallar içerisinde mi inanmak zorundayım. belki ben günah işlemek istiyorum, bu hakkımı allah elimden almamışken devlet mi alacak sen mi? dini kurallar bireyin kendisini ilgilendirir, hiç kimseye "din bunu emrediyor böyle yapacaksın" diyemezsin. sana göre başka dinler hak din değil, başkalarına göre de seninki hak değil. bırakında herkes neye inanıyorsa onu yaşasın. bir zamanlar başörtüsüne, inançlara devlet müdahele ediyor diye dindarlarla birlikte özgürlükleri savunduk. ama şimdi o dindarlar yönetimi eline geçirince aynı eskisi gibi kendisinden olmayanlara yaşama hakkı tanımıyor.