Tekel Bayiler Ve Devlet Arasındaki Içki Yasağı Tartışması

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

OzkanK.

Rektör
3 Eylül 2019
10,693
13,062
4,958
Türkiye Diyanet Vakfı sigara da satılmasın diye önerge vermiş yahu kardeşim işiniz gücünüz yok mu sizin herşeyi öptük alkol ve sigara kalmıştı...

Bu adamın açıklamasını okudumda biraz çarpıtılıyor gibi söylemi. Özellikle bazı kesimler birde önünde Diyanet flan var ya burdan Müslümanlara İslama bağlarız kafasında iyice kanırtıyorlar konuyu. Bu açıklamayı yapan Türk Diyanet Vakıf-SEN başkanı resmi bir yetkisi flan yok sadece kendince öneri vermiş. Paylaştığı mesajın tam halide altta. Ben sigara YASAKLANSIN gibi söylediğini anlamadım.

Harnapazade

Profesör
16 Şubat 2017
1,610
1,442
293
30
Bu adamın açıklamasını okudumda biraz çarpıtılıyor gibi söylemi. Özellikle bazı kesimler birde önünde Diyanet flan var ya burdan Müslümanlara İslama bağlarız kafasında iyice kanırtıyorlar konuyu. Bu açıklamayı yapan Türk Diyanet Vakıf-SEN başkanı resmi bir yetkisi flan yok sadece kendince öneri vermiş. Paylaştığı mesajın tam halide altta. Ben sigara YASAKLANSIN gibi söylediğini anlamadım.

Dediğiniz doğru katılıyorum tam hatırlayamadığım için öyle yazdım ama bu tarz şeylere gerek yok. Eğer toplumun huzurunu bozacak bir eylemde bulunmuyorsa sigara içen veya alkol kullanan farketmez herhangi bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum.

OzkanK.

Rektör
3 Eylül 2019
10,693
13,062
4,958
Dediğiniz doğru katılıyorum tam hatırlayamadığım için öyle yazdım ama bu tarz şeylere gerek yok. Eğer toplumun huzurunu bozacak bir eylemde bulunmuyorsa sigara içen veya alkol kullanan farketmez herhangi bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum.

Ya iştee bunlar hep ALGI oluyor :( Bu lafı söyledimi kızıyor bazıları. Adam kendince içmeseniz iyi olur sağlığınız için cebiniz için çoluğunu çocuğunuz için bu 18 günüde fırsat bilelim bırakalım flan demiş sigara için ama piyasda dönem muhabbet. BUNLAR ALKOLÜ YASAKLADI ŞİMDİDE SİGARAYI YASAKLAMAK İSTİYORLAR... Şeriat geliyor İran olacaz safsatası yaymak sadece.

Birde başında diyanet miyanet varsa tamamdır bu Müslümanalar tam yobaza bağlarlar işi on numara bir taşla 3 kuş. Bu gün Halk TV'di heralde Fetva veriyormuş Alkol zaten haramda değil flan diye :( Halimiz buraya geliyor sonra.

Dertsizali

Profesör
24 Nisan 2020
2,601
2,185
358
Rusya da bile yasak... o zaman rusya ya da seriat geliyor ?

( hep söyledim söylüyorum muhalefet muhalefet değil.. âdeta akp kazansın diye siyaset yapılıyor.)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Alkol çoğu kendine zarar veriyor ama sigara içen yanındakilere de zarar veriyor... bende astım var nefesim kesiliyor.. keşke benim onlara gösterdiğim hasasiyeti onlarda bana gösterse... öyle bir içen var ki biri yanarken nerdeyse diğerini yakacak.. ?

Son düzenleme:
6 Eylül 2018
2,095
3,028
293
Arkadaşlar, isteyen istediğini yapar. Gündeme gelen bu konunun çok büyük bir mesele olarak yorumlanmaması göz ardı edilmesi gerektiği anlamına gelmez. Alkolün sağlığa olumsuz etkisi olsa da covid-19'a direkt olarak bir etkisi bilimsel olarak yok. Sigaranın daha çok etkisi var mesela. Bu kararın doğru olmadığı çok açık.

Çay Perisi

Profesör
7 Ekim 2020
1,194
938
293
82
Allahtan Gazi Mustafa Kemal Atatürk Meni Müskirat kanunuyla içkiyi yasakladığında bunlar yoktu.
Atatürk desteklemedi bu kararı. Meclisteki muhafazakar ve "elhamdülillah" Müslüman olan milletvekili kesim sayesinde kabul edildi bu kanun. Atatürk'ün istememesine rağmen.

Son düzenleme:

ozciceky

Profesör
20 Haziran 2020
3,195
2,765
358
51
Sayın Hükümetimiz önce kamusal alan diyerek mesela trendeki alkol servisini kaldırmıştı. Kardeşim evinizde restaurantta içiyorsunuz karışan mı var denmişti.

Şimdi covid yasakları bahanesi ile hem de kapanma Ramazan'a denk gelmişken kardeşim ramazanda da içmeyin ölür müsünüze geldi konu. ( hükümet bunu net olarak söylemedi ama pek çok akpli bu söylemde)

Bu gidiş devam ederse ramazanda su da içmeyin Ramazan işte. Millet oruç tutuyora kadar gidecek.
O sebeple bu saçma yasağa geçit vermemek gerekiyor.

ozciceky

Profesör
20 Haziran 2020
3,195
2,765
358
51
Şimdi gidip içki almayacağım. İsteyen alabilir. İstemeyen de almaz. İçen içer, içmeyen de içmez.

İnsanların taktığı başörtüsüne karışmak ne kadar saçma bir tutum idi ise bu da aynen öyledir.

Ancak alkol dostunuz değildir. :)

TeknoLocks

Asistan
Cezalı
7 Mayıs 2020
378
332
63
21
Ülkede çok garip insanlar var. Ne olaylar olur sesleri çıkmaz. Kovid kapsamında dünyanın diğer ülkelerindede olduğu gibi alkol satışına kısıtlama getiriliyor. Aman koşun İran mı oluyoz yaşam tarzımıza müdaha ediyorlar. Rahatla içemiyecez mi flan tarzı laflar hemen.

Zaten Ramazan ayındayız üstüne devlet 5 gün süre tanımış bu kadar içme meraklısı isen al koli koli iç evinde engel mi var tutan mı var ? Korona zamanları tam kapanma olduğunda Tekeller açık olursa insanlar Alkol'ü genelde toplu halde veya başka insanlarla bir araya gelip birlikte içtikleri için devletler kendilerince böyle önlemler alıyor.
gördüğüm en saçma mesaj evet ingilterede de yasak var ancak sokakta içilmesi ve satılması yasak markette serbest yani alıp evde içebilir diğer avrupa ülkelerinde de bu geçerli yani evet o ülkeler gerçekten covid zamanında sokakta içilmemesi için yapıyor ancak zaten türkiyede sokağa çıkmak yasak neyin tartışması bu isteyen istediği içkiyi evde içer
ramazan ayında değiliz nisan ayındayız , yani ramazan beni ilgilendirmiyor müslüman olmak zorunda değilim isteyen gitsin orucunu tutsun insanları alkol içerken canı çekiyorsa ve dayanamıyorsa bıraksın tutmasın kimse tut diye zorlamıyor.. en son yazdığın zaten çok çok aşırı saçma insanlar bir araya geliyorsa yasağa rağmen bunu iftar sofralarında da yapabilirler o zaman oruç tutmayı da yasaklasın

OzkanK.

Rektör
3 Eylül 2019
10,693
13,062
4,958
Konunun gerisini okumadım da yine ne yapıp edip olayı Atatürk'e bağlamışsınız. Yazık.

Kimsenin yemesine içmesine yasa olmadan tek bir cümleyle yasak konamaz. Zaten kaldırıldı.

Hadi bakalım bunu da bağlayın Atatürk'e. :)

Tekelciler biz yasakları takmıyoz kafasında mesajlar yazıyor ama resmi olarak açıklama yapıldı her söylenene itibar etmeyin diye.

Not: Mesala anayasal olarak herkesin seyahat özgürlüğüde var. Devlet şimdi nasıl seyahat özgürlüğümü kısıtlıyor ? Veya benim parkta bahçede gezme özgürlüğümü kısıtlıyor ? Belkiya 1-2 hafta sonra bayram namazıda yasaklanacak devlet benim ibadet özgürlüğümü kısıtlayamaz diyede mi itiraz edelim gidelim oldu olacak polisle çatışalım böyle iş olmaz diye.
Olağan üstü bir süreçten geçiyoruz ve salgın hastalık var ama millet halen ne derdinde anlaşılır gibi değil :(

hakancalis

Profesör
6 Ocak 2021
1,249
1
957
293
Tekelciler biz yasakları takmıyoz kafasında mesajlar yazıyor ama resmi olarak açıklama yapıldı her söylenene itibar etmeyin diye.

Not: Mesala anayasal olarak herkesin seyahat özgürlüğüde var. Devlet şimdi nasıl seyahat özgürlüğümü kısıtlıyor ? Veya benim parkta bahçede gezme özgürlüğümü kısıtlıyor ? Belkiya 1-2 hafta sonra bayram namazıda yasaklanacak devlet benim ibadet özgürlüğümü kısıtlayamaz diyede mi itiraz edelim gidelim oldu olacak polisle çatışalım böyle iş olmaz diye.
Olağan üstü bir süreçten geçiyoruz ve salgın hastalık var ama millet halen ne derdinde anlaşılır gibi değil :(
Devlet seyahat özgürlüğünü kısıtlayabilir çünkü insan seyahat ederse salgın yayılabilir namaz kılarsa yayılabilir ancak evinde oturup alkol içip kendi halinde takılan insan kimseye virüs bulaştırmaz

LinuxIsNotUniX

Doçent
27 Şubat 2021
936
963
93
17
Kimin ne içtiğine karışacaklarına AŞI bulsunlar.
galiba bunu ilk düşünen sensin aşı bulmak kolay ama bilerek bulmular dimi ?

evinde oturup alkol içip kendi halinde takılan insan kimseye virüs bulaştırmaz
evinde oturup içtiği sorgulanır

evet katılıyorum millet ne derdinde bunlar içki derdinde

ozciceky

Profesör
20 Haziran 2020
3,195
2,765
358
51
galiba bunu ilk düşünen sensin aşı bulmak kolay ama bilerek bulmular dimi ?
Gerçekten düşünce yapınıza hayran kaldım. Bulmaktan kasıt erişebilmek. İngiltere, Amerika, pek çok ülke şakır şakır vatandaşlarını aşılıyor. Biz de ise bakan fal bakar gibi iki ay aşı yok sonra aşı bolluğu olacak diyor. Sen o aşıları temin etmek ile yükümlüsün.

Ve bunu bile anlamak istemeyip veya belki de anlamayıp bir de gırgırını yapıyorsun.

Millet içki derdinde değil. Millet hukuk dışı eylem ve işlemlere karşı çıkmak derdinde...

ozciceky

Profesör
20 Haziran 2020
3,195
2,765
358
51
Sorgulayabilirsin.

Kişilerin kendi dünya görüşlerine göre başkalarının hak ve özgürlüklerine ne adına olursa olsun engelleme getirmek hatalıdır.

Basörtüsünde de bu böyledir. İçkide de böyledir.

Olaylara semboller üzerinden değil de temel hak ve özgürlükler açısından baktığınızda bunun böyle olduğunu anlarsınız.

LinuxIsNotUniX

Doçent
27 Şubat 2021
936
963
93
17
böyle düşündüğümüzden bi adım öteye geçemiyoruz :(

daha doğrusu böyle BOŞ düşündüğümüzden

ozciceky

Profesör
20 Haziran 2020
3,195
2,765
358
51
böyle düşündüğümüzden bi adım öteye geçemiyoruz :(
evet sizin gibi düşünenler olduğu için, başörtüsü yasağını bir hak olarak görüyorlardı. Şimdi gene sizin gibi düşünler olduğu için içki yasağını da hak olarak görüyorlar. Ve bir adım öteye gidemiyoruz.

İçkinin dinen haram olması ise içeni bağlar. Hesabını muhakkak ki Yüce Yaradan'a verir.

LinuxIsNotUniX

Doçent
27 Şubat 2021
936
963
93
17
galiba bu boş konu uzadıkça kullanılan boş sözlerde artıcak
ben haksızım siz haklısınız o zaman
akıllı günlerde kalmanız dileğiyle
Allah a emnet olun :)

ozciceky

Profesör
20 Haziran 2020
3,195
2,765
358
51
galiba bu boş konu uzadıkça kullanılan boş sözlerde artıcak
ben haksızım siz haklısınız o zaman
akıllı günlerde kalmanız dileğiyle
Allah a emnet olun :)

Haksız olanlar şunlardır:
ister sol uçta olsun ister sağ uçta olsun. Kendi inançlarına göre başkalarının haklarını engellemeyi kendilerinde hak görenlerdir.

Cümleten Allah'a emanet olalım.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...