DualBoot sıkıntısı

Bu konuyu okuyanlar

Sayset

Asistan
Reaksiyon puanı
43
merhaba arkadaşlar ben win8.1 kullanmaktayım geçen sefer windowsumun yanına Kubuntu kurayım dedim indirdim rufusla yazdım ve Uefi modunda windowsun yanına kur seçtim ve kurdum ama hiçbir şey açılmadı ve şu hatayı verdi https://im0-tub-tr.yandex.net/i?id=e8908edb24abb36c325ca98a82379123&n=13 sonra pc nin tamamına kubuntu kurdum bu sefer oldu ama dual boot yapmamıştım bu yüzden sıfırdan windows kurdum üstüne lınux mint kurayım dedim gene aynı şeyleri yaptım Uefi modunda lıve usb yı açtım yanına kurdum ve gene aynı ekran ... bu sfer lıve usb yi taktım boot repair e tıkladım grub yüklenmemiş onu yükledim sonra yükleme işlemi completed with (1)Error dedi tmm dedim yeniden başlattım bunu verdi https://im0-tub-tr.yandex.net/i?id=07ab6f9caea699215047d41ebbb60fa6&n=13 hiçbir şekilde hangi sistemi başlatayım demiyor bu geliyordu bende tekrar win8.1 format attım ama bu sefer karalıyım yardım edin nasıl bu durumdan çıkarım linux kurmaya korkar oldum teşekkürler...

bud

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,710
Kurulum sırasında disk bölümlemeyi elle yapmayı deneyin. Windowsun yanına kur seçeneğini seçtiğin yerde aşağıda elle bölümleme seçeneği var oraya girip ekran görüntüsü atarsan yardımcı olabilirim.

Sayset

Asistan
Reaksiyon puanı
43
Kurulum sırasında disk bölümlemeyi elle yapmayı deneyin. Windowsun yanına kur seçeneğini seçtiğin yerde aşağıda elle bölümleme seçeneği var oraya girip ekran görüntüsü atarsan yardımcı olabilirim.
Zaten 2. yaptığım linux kurulumunu elle yaptım bş yani biçimlendirmediğim alana
2-hemen atıyorum
Mesaj otomatik birleştirildi:

Screenshot from 2020-04-03 15-39-47.png
Screenshot from 2020-04-03 15-41-16.png

Not:birde lınux galıba wındowsu algılamıyor

Son düzenleme:

bud

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,710
Windows UEFI olarak kurulu değil sanırım. EFI sistem bölümü olması gerekiyor FAT32 formatlı olarak ama yok.

bud

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,710
Yani tam olarak ne yapabilirim

Bilgisayar UEFI destekliyor mu emin olun. Daha sonra UEFI şekilde Windows kurulumu yapın sonra Linux kurulumu yapın veya önce UEFI olarak Linux sonra Windows kurabilirsiniz.

Sayset

Asistan
Reaksiyon puanı
43
Bilgisayar UEFI destekliyor mu emin olun. Daha sonra UEFI şekilde Windows kurulumu yapın sonra Linux kurulumu yapın veya önce UEFI olarak Linux sonra Windows kurabilirsiniz.
usb ye yazarken widowsu rufus ayarları nasıl olmalı ? ve evet uefi var

bud

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,710
usb ye yazarken widowsu rufus ayarları nasıl olmalı ? ve evet uefi var

Disk bölüm düzeni: GPT
Hedef Sistem: UEFI
Dosya Sistemi: FAT32

bu şekilde olmalı. Windows kurarken disk biçimleme ekranında Linux için bölümlenmemiş alan bırakın.

Sayset

Asistan
Reaksiyon puanı
43

bu şekilde olmalı. Windows kurarken disk biçimleme ekranında Linux için bölümlenmemiş alan bırakın.
Ama benim diskim Mbr biçiminde, gpt o nasıl olacak?

bud

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,710
Ama benim diskim Mbr biçiminde, gpt o nasıl olacak?

Windows kurulumda tüm bölümleri sildiğiniz zaman diski GPT yapıyor ama diskin GPT desteği yoksa UEFI kurulum olmaz.

Sayset

Asistan
Reaksiyon puanı
43
Son düzenleme:

bud

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,710
ama ben uefi kurulum yaptım pcmde hangi yerlerin fotosunu atıyım size ?

Ya siz kurulumda hata yaptınız ya UEFI desteği yok. Linux üzerinden görünene göre UEFI değil. Birde Windowsun disk bölümleme aracından ekran görüntüsü atın oradan bakalım. Bilgisayarıma sağ tıklayınca gözüküyordu sanırım.

Thanks for Downloading MiniTool Partition Wizard Free

Kurulum sırasında GPT'ye çevirme konusunda belki sorun olabilir. Bu program ile GPT yapın diski.

bud

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,710
windowsu rufusa yazarken bu ayarları kullandımEkli dosyayı görüntüle 91900

Bu UEFI için ayarlar değil. Yukarıda yazdığım gibi olmalı. Legacy(Eski Tip) kurulum yapmışsınız UEFI değil yani.

Yukarıda verdiğim ayarlar ile USB Disk hazırlayın. Yukarıdaki program ile diskinizi GPT yapın ve BIOS ayarlarından boot ayarını UEFI olarak değiştirip kuruluma başlayın.

Sayset

Asistan
Reaksiyon puanı
43

bud

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,710
Evet kurulumunuz UEFI değil.

Sayset

Asistan
Reaksiyon puanı
43
Bu UEFI için ayarlar değil. Yukarıda yazdığım gibi olmalı. Legacy(Eski Tip) kurulum yapmışsınız UEFI değil yani.

Yukarıda verdiğim ayarlar ile USB Disk hazırlayın. Yukarıdaki program ile diskinizi GPT yapın ve BIOS ayarlarından boot ayarını UEFI olarak değiştirip kuruluma başlayın.
usb için verdiğiniz rufus ayarlarını göremedim atabilirmisiniz birde biosda uefi boot zaten açık

bud

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,710

Bu şekilde olmalı.

Sayset

Asistan
Reaksiyon puanı
43
Ya siz kurulumda hata yaptınız ya UEFI desteği yok. Linux üzerinden görünene göre UEFI değil. Birde Windowsun disk bölümleme aracından ekran görüntüsü atın oradan bakalım. Bilgisayarıma sağ tıklayınca gözüküyordu sanırım.

Thanks for Downloading MiniTool Partition Wizard Free

Kurulum sırasında GPT'ye çevirme konusunda belki sorun olabilir. Bu program ile GPT yapın diski.
verdiğiniz linkteki uygulama free versiyon olduğundan çevirmiyor premium versiyon istiyor

bud

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,710
Son düzenleme:

Sayset

Asistan
Reaksiyon puanı
43

AOMEI çevrebiliyordu yanlış programı atmışım.
bu programda premıum istıyo o_O

Easeus diye bi program indirdim crack yaptım ama nasıl yapılacak ?

bud

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,710

Easeus diye bi program indirdim crack yaptım ama nasıl yapılacak ?

AOMEI free sürümü yapıyor sağ tıklayınca diskin üzerine GPT çevirme satırı sönük mü yoksa Pro mu yazıyor simgede?

OzgunPr

Asistan
Reaksiyon puanı
211
Yapmanız gereken her iki sistemi ya efi kipinde ya da klasik (legacy) kipte kurmak. Çünkü grub efi kipinde çalışıyorsa, legacy olarak kurulmuş diğer dağıtım ya da işletim sistemlerini göremiyor. Ya da Windows tarafında bir BCD editleme uygulamasıyla, Linux'u Windows önyükleyicisine eklemeyi deneyebilirsiniz.

Linux Mint'i gpt patisyon tablolu bir diskte legacy olarak kurmak için, 2-3 Mb.'lık formatsız bir disk bölümü oluşturup buna da bios_grub bayrağı atamak gerekiyormuş. Şurada anlatılmış. Tutorial: Install in Legacy mode to GPT Partitions - Linux Mint Forums Bu şekilde kurduğunuzda efi disk bölümünün oluşturulmamasına ve herhangi bir bölümün /boot/efi olaak tanımlanmamasına dikkat etmelisiniz.

Linux Mint'i Legacy olarak kurabilirseniz, Legacy olarak kurulmuş Windows'u gruba ekleyebilirsiniz.

Sayset

Asistan
Reaksiyon puanı
43
AOMEI free sürümü yapıyor sağ tıklayınca diskin üzerine GPT çevirme satırı sönük mü yoksa Pro mu yazıyor simgede?
o isi halletim ama simdi daha buyuk bi dert var yanlislikla isoyu usb ye atmadan gpt yaptim sonra win acilmadi bende linux live usb den actim su an win8.1 iso indiriyorum ama rufus linuxda olmadiginda hangi programla yapabilirim.

Yada Mbr a çevirmeye karar verdimse linuxden nasıl cevirebilirim

Son düzenleme: