Dövme Yaptırmak Günah mıdır?

Bu konuyu okuyanlar

alicia

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Dövmenin islam dinince haram - günah olduğunu ya da dövme yaptıran kişinin abdesti olmayacağını söylerler
ve bir cok kisiyi gordumki neredeyse dovme yaptıran cehennem gider tarzı sacma sapan dusuncelerin icindeler
ve kaslarını alan bayanlarada peygamberimizin lanet ettigini soylerler bana kalırsa bagnazlıkdan baska birsey degil cogu kisi dovmenin gunah oldugunu dusunuyor ama din adamlarını buna su sekilde acıklık getiriyor

Prof. Dr. Süleyman ATEŞ;
Dövme Kuran'da geçmez. Kuran'da Allah'ın yaratışını, doğal durumu değiştirmenin şeytan işi oldu belirtilir. İşte bu doğalı değiştirme konusunda Kuran tefsircilerinin çeşitli yorumları vardır. Tefsirciler, Nisa süresindeki bu ayeti açıklarken bazı Hadis'ler ( Peygamber'e nispet edilen sözler ) aktarırlar.

Bu rivayetlerden birinde Hz. Peygamber'in Kaşlarını inceltene, yüzünün kıllarını çekene, Dövme yapana ve yaptırana lanet ettiği belirtilir. Fakat bu, bir kişinin rivayetidir. Gerçekten Peygamber'in Böyle söylediğine şahsen ihtimal vermiyorum. Çünkü bu rivayet Kuran'a aykırıdır. Kuranda Peygamber'de insanları süslenmeye, güzel görünmeye teşvik etmektedir. Yüzünün kıllarını çekmek, kaşlarını inceltmek kadınların vaz geçemeyeceği Bir makyaj ve süslenme türüdür. Bilindiği gibi süslenmede zamana ve bölgelere göre değişir. Dövme İslamda mekruh ( hoş olmayan bir şey ) kabul edilir ama Kuran'ın haram saydığı, yapanların ve yaptıranların günahkar olacağı eylemlerden değildir. Hiçbirşey ibadete engel olamaz.

İbadette önemli olan gönülden Allah'a yönelmektir. Abdesttinizi alınız, namazınızı kılınız, dualarınızı yapınız. Allah ile bağlantınızı kesmeyiniz. İşte gerçeği öğrendiniz. Siz gönlünüze bakınız, Allah ile kul arasında aracı yokyur. Peygamber'imiz " Önce kendi vicdanınıza danışınız" buyurmuştur.

kaynak:.tattoofree.net

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
bellerine dövme yaptıran ablaların yaptığı günah mıdır sizce?

Wolker

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
Troy dedi ki:
bellerine dövme yaptıran ablaların yaptığı günah mıdır sizce?

teşhircilige giriyor o ablaların yaptıgı direk kütük cehenneme :)

Mr.Fastfinger

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Ben abdest almaya mani olduğunu falan duymuştum.Tutarlı bir yanıt alamadım doğrusu günahmı değilmi akisin sevapmı hiç bir bilgim yok.Yaptırmayı gençken düşünüyordum ama şimdi pek ihtiyaç duymuyorum.Çünkü hoşlandığı için yaptıran çok az sırf gösteriş yapayım çabasında milletimiz.Öbür tarafta yanarsınız yaptırmayın ;D ;D

mavinok.ta

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
eveeett kolları sıvayıp yazmanın vaktidir bnm için...
öncelikle hadis konusundan söz edicem evet kaş almak ve dövme yaptırmak hususunda Peygamber Efendimiz (s.a.v.) böyle buyurmuş ve lanet ettiğini açıkca dile getirmiştir.ve rivayet diyerek sıyrılıp atılamaz.hadistir bu elbetteki rivayet edilecektir yoksa günümüze başka şekilde gelemezdi.Kur'an-ı Kerim'de ''dövme'' geçmez doğrudur.yalnız şu şekilde tasvir edilir vücuda yapılan ve silenemeyen boya...dövme deri altına geçtiği için abdest alındığında o kısma su gitmez böylelikle abdest geçerli olmaz...aliciacım bağnazlık dediğin şey ayet,hadisler...kimse uydurmuyor bunları tutupta bir ilahiyatçıya sormanı asla ve asla tavsiye etmiyorum.eğer bi ilahiyatçıya soracaksan Nihat Hatipoğlu yahut Cevat Akşit'e sormalısın.Neden mi?hepimiz görüyor duyuyoruz ilahiyatçı hocalarımızı hergün yeni bir magazinel olayla çıkıyorlar karşımıza (örn;zekeriyya beyaz) gülüp geçiyoruz öyle değil mi?ama hiç düşünüyormusunuz ki bilgisi olmayanlar onun bu sözlerine inanıp fiile geçiriyorlar.amacı farklı kişilere dini sorular sormak doğru olmuyo kendi işlerine geldiği gibi açıklıyorlar bi çoğu bence birisine sormak çoook yanlış elimizin altında ne büyük imkanlar var kafamıza takılan her ne olursa Kur'an-ı Kerim'in Yüce Mealini açıp öğrenebiliriz herşey açık ve net...olmadı hadis kitapları var ve inanın hadisler güncel yaşantımızda çok yardımcı olurlar ne ararsanız Gönüllerin Sultanı,Sevgi Peygamberi Hz. Muhammed (s.a.v.) o konuyu açıklığa kavuşturmuştur...yine söylüyorum hocalara sormak yerine ilk başvuracağımız yer Kur'an-ı Kerim ve sonrasında Peygamber(s.a.v.)in güzel sözleri olmalıdır...

lb.bingol

Müdavim
Reaksiyon puanı
9
mavinok.ta dedi ki:
eveeett kolları sıvayıp yazmanın vaktidir bnm için...
öncelikle hadis konusundan söz edicem evet kaş almak ve dövme yaptırmak hususunda Peygamber Efendimiz (s.a.v.) böyle buyurmuş ve lanet ettiğini açıkca dile getirmiştir.ve rivayet diyerek sıyrılıp atılamaz.hadistir bu elbetteki rivayet edilecektir yoksa günümüze başka şekilde gelemezdi.Kur'an-ı Kerim'de ''dövme'' geçmez doğrudur.yalnız şu şekilde tasvir edilir vücuda yapılan ve silenemeyen boya...dövme deri altına geçtiği için abdest alındığında o kısma su gitmez böylelikle abdest geçerli olmaz...aliciacım bağnazlık dediğin şey ayet,hadisler...kimse uydurmuyor bunları tutupta bir ilahiyatçıya sormanı asla ve asla tavsiye etmiyorum.eğer bi ilahiyatçıya soracaksan Nihat Hatipoğlu yahut Cevat Akşit'e sormalısın.Neden mi?hepimiz görüyor duyuyoruz ilahiyatçı hocalarımızı hergün yeni bir magazinel olayla çıkıyorlar karşımıza (örn;zekeriyya beyaz) gülüp geçiyoruz öyle değil mi?ama hiç düşünüyormusunuz ki bilgisi olmayanlar onun bu sözlerine inanıp fiile geçiriyorlar.amacı farklı kişilere dini sorular sormak doğru olmuyo kendi işlerine geldiği gibi açıklıyorlar bi çoğu bence birisine sormak çoook yanlış elimizin altında ne büyük imkanlar var kafamıza takılan her ne olursa Kur'an-ı Kerim'in Yüce Mealini açıp öğrenebiliriz herşey açık ve net...olmadı hadis kitapları var ve inanın hadisler güncel yaşantımızda çok yardımcı olurlar ne ararsanız Gönüllerin Sultanı,Sevgi Peygamberi Hz. Muhammed (s.a.v.) o konuyu açıklığa kavuşturmuştur...yine söylüyorum hocalara sormak yerine ilk başvuracağımız yer Kur'an-ı Kerim ve sonrasında Peygamber(s.a.v.)in güzel sözleri olmalıdır...
Çok süper yazmışsın.Ellerine sağlık.Alicia'yı da kınıyorum.

murmillo

Asistan
Reaksiyon puanı
1
hakkatten bazı dövmeler çok estettik oluyor ama ben günah olduğunu bildiğim için yaptırmıyorum, ancak günah olmasa şöyle güzel bir kartal resmini omuzlarıma koyardım :)

STORMZ

Asistan
Reaksiyon puanı
0
ne biçim bir düşüncedirki bu LANET diyorsun. Peygamberimiz nasıl lanet edebilir ümmetlerine. Allahtan başka hiç bir gücün lanet etmeye hakkı yoktur. kaş meselesine gelince dinimiz temizlik ve güzelliği kapsar. dövmeye gelince dinimizce hoş gözükmeyen bir olay. ama haram değil. biraz kuran meali okuyun. İslam dini böyle boş işlerle uğraşacak kadar düşük bir din değildir. kendinize gelin!!! Kuran'ın içinde geçen güzelliklerden haberiniz yok herhalde. alın ve bir meali baştan aşağı okuyun. Din ALLAH ve kul arasındadır. Bunuda unutmayın!!!

garintsi

Asistan
Reaksiyon puanı
0
evet günahtır çünkü dövme abdesti bozuyor (sanırım.)

lb.bingol

Müdavim
Reaksiyon puanı
9
STORMZ dedi ki:
ne biçim bir düşüncedirki bu LANET diyorsun. Peygamberimiz nasıl lanet edebilir ümmetlerine. Allahtan başka hiç bir gücün lanet etmeye hakkı yoktur. kaş meselesine gelince dinimiz temizlik ve güzelliği kapsar. dövmeye gelince dinimizce hoş gözükmeyen bir olay. ama haram değil. biraz kuran meali okuyun. İslam dini böyle boş işlerle uğraşacak kadar düşük bir din değildir. kendinize gelin!!! Kuran'ın içinde geçen güzelliklerden haberiniz yok herhalde. alın ve bir meali baştan aşağı okuyun. Din ALLAH ve kul arasındadır. Bunuda unutmayın!!!
Ama fakat ve lakin üzerinden Abdest olmuyor diye biliyorum ben.

STORMZ

Asistan
Reaksiyon puanı
0
bir defa dövme derinin altındadır. Yani dış derinin altında yer alıyor. Abdest ve gusulde ise derinin altını değil, üstünü yıkamak farzdır. Dövme de derinin altında kaldığına göre, onun bedenin herhangi bir yerinde bulunması abdeste ve gusle mani olmaz. Üzerinin yıkanmasıyla abdest ve gusül sahih olur.

ve mavinokta nihat hatipoglunu sormalısınız demis zaten bir programında acıklamıstı dovmenin abdeste engel olmadıgını kurandada dovme ile ilgili boyle bir ibare olmadıgını soylemişti

mehmet

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
47
birde abdest meselesinden ziyade
insanlar yarın aynıyla ismiyle cismiyle ve resmiyle diriltilecektir
peki ben size soruyorum
biz dirilirken üzerimizde dövmeli olarakmı allahın huzuruna çıkmak isteriz yoksa diğer şıkmı

lb.bingol

Müdavim
Reaksiyon puanı
9
mehmet1101 dedi ki:
peki ben size soruyorum
biz dirilirken üzerimizde dövmeli olarakmı allahın huzuruna çıkmak isteriz yoksa diğer şıkmı
Çok sağol.

yer6

Müdavim
Reaksiyon puanı
54
STORMZ dedi ki:

ben olsam nekadar sinirli olursam olıyım yada nekadar bilgili olursam olıyım bu şekilde konuşmazdım.onun lanet etme hakkı yoktur falan çok ağır sözler.bence hemen tövbe edersen çok daha hayırlı olur senin için.
dövme konusunda bildiğim şey abdesti bozmadığı fakat vücuda şekil yada yazı yazmanın(kalıcı) günah olmasıdır.tabii bir bilene sormak daha aydınlatıcı olur.mavinok.ta nın sölediği isimler yada ali rıca hoca tavsiyemdir...

aklayarar

Asistan
Reaksiyon puanı
16
size konusu yüce kitaptan açılmışken sormak istiyorum
Müslüman erkekler için sünnet yüce kitabımızın neresinde geçmektedir ???

yer6

Müdavim
Reaksiyon puanı
54
konuyla sünnetin alakası ne?çok merak ediyosan aç bi başlık yapılan yorumlardan öğren.
ayrıca adı üzerinde "sünnet"!!!Peygamber efendimiz(S.a.v.)in yaptığı bir uygulama yani...herhangi biyerde yazması gerekmiyo!

aklayarar

Asistan
Reaksiyon puanı
16
yer6 = size konusu yüce kitaptan açılmışken sormak istiyorum
diye bi cümle kurdum iyice oku istersen
sormuş olmam bilmediğim anlamına gelmez biraz atlama da relax ol

warkortali

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
181
yer6 dedi ki:
adı üzerinde "sünnet"!!!Peygamber efendimiz(S.a.v.)in yaptığı bir uygulama yani...herhangi biyerde yazması gerekmiyo!

Aynen.

STORMZ

Asistan
Reaksiyon puanı
0
lb.bingol dedi ki:
mehmet1101 dedi ki:
peki ben size soruyorum
Çok sağol.

benim içim temiz olsun yeter üzerimde derimin gözükmeyeceği kadar dövme olsa dahi gururla çıkabilirim yüce makamın karşısına. ama bide dövmeye konuşup yaptırmayıp içi pislikten gözükmeyen insanlar nasıl çıkacak diye sorarım bende size.

STORMZ

Asistan
Reaksiyon puanı
0
yer6 dedi ki:
STORMZ dedi ki:

ben olsam nekadar sinirli olursam olıyım yada nekadar bilgili olursam olıyım bu şekilde konuşmazdım.onun lanet etme hakkı yoktur falan çok ağır sözler.bence hemen tövbe edersen çok daha hayırlı olur senin için.
dövme konusunda bildiğim şey abdesti bozmadığı fakat vücuda şekil yada yazı yazmanın(kalıcı) günah olmasıdır.tabii bir bilene sormak daha aydınlatıcı olur.mavinok.ta nın sölediği isimler yada ali rıca hoca tavsiyemdir...

doğru oku öle konuş. hakkı yoktur demedim ümmetlerine lanet etmez dedim. herkez şekilcileğe yapışmış bir örümcek beyinliliktir gidiyo. kızıyorum cahil insanlara artık sabırda kalmadı kardeşim. islam ılımlı bir din. bence ona buna kulak asmadan cahil hocalara yapışmadan alın Kuran'ı elinize okuyun doğru yolu siz bulun. bizim millet koyun olmak istedikten sonra başına çoban olmak isteyen çok olur.

yashale

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bakın arkadaşlar öncelikle yanlış anlamazsanız size bir tavsiye, bu tür dini konular "bence" diye fikir yürütlüp tartışılacak şeyler değil, diyanet işleri başkanlığına ait alo fetva hattı var gerçekten merek edenler oraya sorabilir, zira yurdumuzda fetva verebilecek makam orasıdır.
Şunu da söylemeden geçemiyorum, bu dövme üzerine kafa yoran arkadaşlar, şimdi islamın gerektirdiği herşeyi ( ya da birçok şeyi) yaptınız da bir dövme mi, kusur kaldı.
Yapmayın arkadaşlar gerek yoktur bence böyle şeylere.

STORMZ

Asistan
Reaksiyon puanı
0
yashale dedi ki:
Bakın arkadaşlar öncelikle yanlış anlamazsanız size bir tavsiye, bu tür dini konular "bence" diye fikir yürütlüp tartışılacak şeyler değil, diyanet işleri başkanlığına ait alo fetva hattı var gerçekten merek edenler oraya sorabilir, zira yurdumuzda fetva verebilecek makam orasıdır.
Şunu da söylemeden geçemiyorum, bu dövme üzerine kafa yoran arkadaşlar, şimdi islamın gerektirdiği herşeyi ( ya da birçok şeyi) yaptınız da bir dövme mi, kusur kaldı.
Yapmayın arkadaşlar gerek yoktur bence böyle şeylere.

helal arkadaşım sağolasın. çok doğru dedin herşey tamam o kaldı. zaten oradada günah olmadığı yazmaktadır.

seciL

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
102
hep dövme yaptıranların yaşlanınca nasıl görüneceklerini düşünerek uzak tutuyorum kendimi...
acaba nasıl görünürler

muhtar55

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Kalıcı dövme yaptırmanın mantıklı bir tarafı yok hiç. İlla yaptıracam diyorsanız belli bir süre sonra kendiliğinden çıkan dövmeler var onlardan alın yada yaptırın. Özel bir sıvı ile silince hemen çıkıyor. Kalıcı dövmeyi çıkartmak için bıçak altına yatmak gerekiyor bildiğim kadarıyla. Geçici dövmeler daha mantıklı. Kaş kıl almakla ilgili olarak eğer Peygamberimiz tarafından tasvif edilmiyorsa kadınlar hiç ağda falan olmasın. Makyaj yapmasın ve tırnak bakımıda yapmasın.

STORMZ

Asistan
Reaksiyon puanı
0
bencede ama o karşı çıkanların hepsi varya hepsine bak yay gibi kaşlar makyaj o biçim. sanki kaşa kaldı iş

seciL

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
102
Ama kalıcı da bi kere para veriyorsun,hint kınasında her zaman :p İşin maddi yanına da bakalım :p ;D :D

seciL

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
102
lb.bingol dedi ki:
seçiL dedi ki:
Ama kalıcı da bi kere para veriyorsun,hint kınasında her zaman :p İşin maddi yanına da bakalım :p ;D :D
İşe bir de dini yanından baksan.

dövme yaptırmadan önce iyice düşünüp taşınmak gerek sadece hava olsun diye yaptıranlara biz aramızda salak aptal v.s. sıfatlar takıyoruz
dövme hem bir anadolu hemde bir türk geleneğidir islama karşı diyenler çıkıyor ama islam gibi evrensel bir din bunun gibi ayrıntılara takılı kalacak kadar düşmez. dövme güzel bir şey ama ne için yaptırdığınızı iyice düşünmeniz gerek

STORMZ

Asistan
Reaksiyon puanı
0
kime konuşuyoruzki burada hey allahım

Son mesajlar