Dövme Yaptırmak Günah mıdır?

Bu konuyu okuyanlar

yer6

Profesör
Reaksiyon puanı
54
aklayarar dedi ki:
yer6 = size konusu yüce kitaptan açılmışken sormak istiyorum
diye bi cümle kurdum iyice oku istersen
sormuş olmam bilmediğim anlamına gelmez biraz atlama da relax ol

ozaman hazır islamiyetten konuşurken ilk müslüman Türk devletinide ben sorıyım...yeterince açık bi örnektir senin için umarım...

doğru oku öyle konuş diyen stormz arkadaşım!yazdığını bilmediğinden sana açıklama yapmıycam.ama aynen benim sölediklerimi demişsin.al sana yazdığının aynısı:"Allahtan başka hiç bir gücün lanet etmeye hakkı yoktur. "

STORMZ

Asistan
Reaksiyon puanı
0
yer6 dedi ki:
aklayarar dedi ki:
yer6 = size konusu yüce kitaptan açılmışken sormak istiyorum
diye bi cümle kurdum iyice oku istersen
sormuş olmam bilmediğim anlamına gelmez biraz atlama da relax ol

ozaman hazır islamiyetten konuşurken ilk müslüman Türk devletinide ben sorıyım...yeterince açık bi örnektir senin için umarım...

doğru oku öyle konuş diyen stormz arkadaşım!yazdığını bilmediğinden sana açıklama yapmıycam.ama aynen benim sölediklerimi demişsin.al sana yazdığının aynısı:"Allahtan başka hiç bir gücün lanet etmeye hakkı yoktur. "

benim yazdığımın aynısını bana niye yazıyosun demek istediğimi anlatabildiysem anlayabildiysen sorun yok arkadaşım!

narch

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
suleyman ates bir din adamimidir gercekten once bunu tartismaya acmaliyiz.Nedense sozde ilerici medyamiz kendine din konularinda onderlik etmesi icin boyle tuhaf insanlarla isbirligi yapiyorlar cunku bunlarin din ile alakalari yokturmesela suleyman ates ve zekeriya beyaz.Bu saklabanlar islam dinini kendilerine uyduruyor ve sana sola bu sekilde hukumler veriyorlar.bunlari gecelim bu insanlara bakmayalim sevgili arkadaslarim

hakan.daburda

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Sual: Dövme yaptırmak günah mıdır?
CEVAP
Evet günahtır.

Sual: Dövme, gusle abdeste mani midir?
CEVAP
Dövme yaptırmak günahtır, ancak gusle abdeste mani değildir. Çünkü dövme deri altından yapılmaktadır. Deri üstünden yapılsa ve çıkmayan bir boya olsa, altına su geçmezse, zamanla vücut onu atar. Onun için zamanla atan boya sürülmez. Peki çıkmayan yağlı boya yapılsa ne olur? Çıkmadığı için zaruret olur ve yine gusle mani olmaz. Yani dövme kesinlikle gusle mani değildir.

Sual: Bir arkadaş, ?Dövme yaptırmanın günah olduğu söyleniyor. Ben meal okudum. Kuranda böyle bir şey göremedim� diyor. Dövme yapmak günah değil mi?
CEVAP
Evet günahtır. Her şeyi Kuranda bulmak zordur. Sahih-i Müslim'de bildiriliyor ki:
İbni Mesud hazretleri, "Dövme yapan ve yaptıran, peruk takan ve taktıranlara lanet olsun" mealindeki hadis-i şerifi rivayet edince, Ümmü Yakub adında ihtiyar bir kadın itiraz edip, "Ben Kur'anın hepsini okudum, ama böyle bir lanet yok� dedi. İbni Mesud hazretleri, "Dikkatli okusaydın mutlaka görürdün� diyerek şu mealdeki âyet-i kerimeyi okudu:

"Resulullahın size verdiklerini alın, yasakladıklarından sakının!" [Haşr 7]

[size=10pt]------------------------------------------------------------------------[/size]

Başka din arayın bakalım bulablilicekmisiniz(Ben aramıştım),Kendinizi inandırabilicekmisiniz,Bu kadar güzel dininiz var,sahip Çıkmıyorsunuz yada Çıkamıyorsunuz

Dünyayı ne sanıyorsunuz,Ondan Sağ kurtulan olmadı

tugbagaleri

Profesör
Reaksiyon puanı
46
Dövme yapma birtek paris hilton yaparsa gunah degil gerisi gunah olması lazım bazı bilim adamları helin avsarınkide gunah sayılmasın diyor ama bilemem yasarnuri ve beyazıt hoca daha iyi bilir...birde bizim hafız teyze var onada soracam sabah sımdı uyuyordur....

mavinok.ta

Dekan
Reaksiyon puanı
13
arkadaşlar yapılan yorumlar ''BENCE'' şeklinde başlamamalı çünkü burda fikir yürütmüyor İslamın emirini konuşuyoruz.bende kafamdan uydurmuyorum.konuşurken Allh'ın emirlerinden ve onun Peygamber'inden bahsettiğimizi unutmayalım saygılı olalım haddimizi aşmayalım yüce makama saygısızlığın cezası büyüktür zira...Ben diyeceğimi dedim ''ALLAH SONUMUZU HAYRETSİN'' diorum sadece çünkü görünüşe bakılırsa sonumuz hiç iyi değil...

Rac10

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Resûlullâh -sallallâhu aleyhi ve sellem- harâma düşmemek ve ondan tamamen uzaklaşmak gayesiyle, şüpheli şeylerden titizlikle kaçındığı gibi, ümmetini de bundan sakındırır ve şöyle buyururdu:

“Helâl olan şeyler belli, harâm olan şeyler de bellidir. Bu ikisinin arasında, halkın birçoğunun helâl mi, harâm mı olduğunu bilmediği şüpheli şeyler vardır. Bunlardan sakınanlar, dinini ve ırzını korumuş olur. Sakınmayanlar ise zamanla harâma düşerler". Dövmeden uzak durmak lazım.

mTanriverdi

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Şimdi dövmenin çeşitleri vardır. Doğu taraflarında derinin altına kına yapılır. bu gühan değildir. Ama derinin üstünü kaplıyanlar günahtır. Çünkü boy abdesti alırken....

tugbagaleri

Profesör
Reaksiyon puanı
46
ulema tanıdıgı olan varsa soralım ama bu seferde laık antılaık turban yok abdullah gul ve esının turbanı mevzuları acılır. aslında acılabılır raıtıng acısından ıyı olur... dövme derinin altına nufus ediyorsa bencede cok gunah ama derinin ustunde duruyorsa az gunah bırde cıkletten cıkanları var o bu cesıtler hakkında ne dusunuyorsunuz...

hakan.daburda

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Gene saçmalamaya başlandı/Hadi yakalayın bakalım ;D By

tugbagaleri

Profesör
Reaksiyon puanı
46
aslında bana kalırsa sadece çatala yapılanlar gunah bakınız: harmon dengesının altust olması

mTanriverdi

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Yaw derinin altına yapılan Gühan değil. Derinin üstüne yapılan Günah. Akıl var mantık var. Boy abdesti nasıl alınır. Bilmiyonuz yaw. Derinin üstüne dövme yapılınca Nasıl boy abdesti alıcaksınız. ????

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
saygıdeğer cemaat,

toplumumus cenapet geziyur :D

patrick

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
19
Her zaman şunu derim(bu konuda da bazı arkadaşlar yine dile getirmişler)... bu tip konular hassas konular, herkes yorum yapmamalı, SDN'de yorum özgürlüğü var diye buna kanmamalıyız :) günah olmadığını düşünelim.. o zaman bi sorun yok fakat ya günahsa! vebal altında kalma var. ben de dövme yok diye kimseye yapma diyemem, yapan ise yapmak günahtır demese daha uygun olur.

bir de sünet konusunda şöyle bir bilgi edinmiştim.. sünnet olmak adından da anlaşıldığı üzre Peygamber Efendimiz (SAV)'in yaptığı bir uygulama. Sünnet olmanın ne gibi bir yararı var? yararı kanser(yada buna benzer hastalıkların) riskini sünnet olmayana oranla azalttığı... doğruluğunu yada yanlışlığını tam bilmiyorum...

fakat bizim dinimizde manevi açıdan yapılan hemen hepsinin maddi açıdan da yararları varve bu sünnet olayını bu düşüncenin ışığında düşündüğümde mantıklı geliyor ama sadece mantıklı geliyor, doğruluğunu bilmiyorum. örneğin; abdest almanın bir çok yararından biri gün içinde biriken stresin atılması, insanı dinç tutması, gözeneklerin açılmasında yardımcı olması gibi... dini açıdan yapmasan bile yararı vardır :)

dövme konusunda son olarak şunu da ekliyebilirim sanırım. dövme insan derisini tahriş ederek(insana acı veriyor bildiğim kadarıyla) yapılan bir uygulama. uygun olmamasının sebeplerinden biri, Allah'ın vermiş olduğu uzvu en güzel şekilde korumakla mükellefiz diye düşünüyorum, bununla paralel olabileceğini düşündüğüm bir örnek de sigara mevzusu(ama ne hikmet ise sigara mevzusu olunca günah değildir sözü daha bi gür çıkar toplumumuzda)...

saygı ve hörmetlerimle ;)

Rac10

Asistan
Reaksiyon puanı
3
acı_gerçek dedi ki:
Rac10 dedi ki:
Resûlullâh -sallallâhu aleyhi ve sellem- harâma düşmemek ve ondan tamamen uzaklaşmak gayesiyle, şüpheli şeylerden titizlikle kaçındığı gibi, ümmetini de bundan sakındırır ve şöyle buyururdu:

“Helâl olan şeyler belli, harâm olan şeyler de bellidir. Bu ikisinin arasında, halkın birçoğunun helâl mi, harâm mı olduğunu bilmediği şüpheli şeyler vardır. Bunlardan sakınanlar, dinini ve ırzını korumuş olur. Sakınmayanlar ise zamanla harâma düşerler." Dövmeden uzak durmak lazım.
Rac10
Tırnağı kapatırmısın,Cümle kayması oluyo,Bu sitede küçük çocuklarda var :)

Kusura bakma usta şimdi düzelttim uyardığın için sagol.

Jerusalem

Profesör
Reaksiyon puanı
5
Alicia daha öncede Piercing taktırmakla alakalı bi' konu mu açmıştın sen, ben mi yanlış hatırlıyorum.

lb.bingol

Profesör
Reaksiyon puanı
9
Jerusalem dedi ki:
Alicia daha öncede Piercing taktırmakla alakalı bi' konu mu açmıştın sen, ben mi yanlış hatırlıyorum.
Zaten ya magazin,ya da milleti birbirine karıştıracak konular açıyor.

Wolker

Profesör
Reaksiyon puanı
2
lb.bingol dedi ki:
Jerusalem dedi ki:
Zaten ya magazin,ya da milleti birbirine karıştıracak konular açıyor.
Çeşitlilik iyidir aslında ama bizler linç girişimlerimizle ünlü millet oldugumuz için konuşmak filan bize ters,direk dalacaksın temiz :)

Black Wolf

Doçent
Reaksiyon puanı
8
[video=dailymotion;xe60iy]http://www.dailymotion.com/video/xe60iy_dovme-abdeste-engel-midir-nihathati_shortfilms[/video]

ea-GTR

Asistan
Reaksiyon puanı
0
dövemli vücutta abdest olmaz , isterseniz bunu araştırın , konu çözüme ulaşsın ..

Reaksiyon puanı
7
Evet Ramazan ayında ve bir başka programda yani ikikere üst üste yakaladım Nihat HATİPOĞLU'nun dilinden Dövme hiç bir sorun teşkil etmiyor kabaca böyle diyim mantıklı düşünecek olursakta dövme yaptırılan yerden ter çıkmıyormu ter çıkan bölgeden su geçmezmi arkadaşlar boşuna birbirinize düşmeyin herkes inandığı kadar bağlıdır dinine benim fikrim budur "Dinimizce dövme hiç bir sorun teşkil etmiyor." he abdest alacaksanda dövmenin olduğu kısımı bol su ile ovalayacaksın bukadar. Kalkmışsınız yok onu kınıyorum bunu kınıyorum günahsa bile cezasını çekecek adam o sen niye kınıyosun arkadaş???
Birşey daha abdest alırken derinin altına su gitmez diyorsunuz dövme zaten derinin altında değilmi arkadaş ozaman suda geçer yani...

ea-GTR

Asistan
Reaksiyon puanı
0
WHO▫іѕ▫тнє▫KING;1565967 dedi ki:
Evet Ramazan ayında ve bir başka programda yani ikikere üst üste yakaladım Nihat HATİPOĞLU'nun dilinden Dövme hiç bir sorun teşkil etmiyor kabaca böyle diyim mantıklı düşünecek olursakta dövme yaptırılan yerden ter çıkmıyormu ter çıkan bölgeden su geçmezmi arkadaşlar boşuna birbirinize düşmeyin herkes inandığı kadar bağlıdır dinine benim fikrim budur "Dinimizce dövme hiç bir sorun teşkil etmiyor." he abdest alacaksanda dövmenin olduğu kısımı bol su ile ovalayacaksın bukadar. Kalkmışsınız yok onu kınıyorum bunu kınıyorum günahsa bile cezasını çekecek adam o sen niye kınıyosun arkadaş???
Birşey daha abdest alırken derinin altına su gitmez diyorsunuz dövme zaten derinin altında değilmi arkadaş ozaman suda geçer yani...

ya bence bu kadar uzatmanın bi anlamı yok, bişey günahsa günahtır değilse değildir , yok abdest alırken iyice ovalamakmış yok derinin altındaymış ... geçelim bunları hepimiz dövmeli bir vücutta abdestin geçerli olmayacağını biliyo ..

nakşibend

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Hakkında Ayet veya hadis olan bir konuyu mıdır eki ekleyerek sormak imanımızı etkiler.Efendimiz[sav]nin La'net olsun hadisi vardır konu kapanmıştır.Diğer yönden kaynak aldığınız alimler ehli sünnet vel cemaat yolunda kişiler olmalıdırki süleyman ateş bunlardan biri değildir.İslamla ilgili konularda itibar edilmez.
Hadis-i şerif ile yasaklanmış olup silinmesi mümkün ise silinmesi lazımdır.Cezası La'netlenmektirki buda Huzuru ilahiden kovulmaktır yani en büyük ceza.
selam ve dua ile

S

SDN Okuru

SDN Okuru
peygamber efendimiz (sav) ümmetine,inananlara ve hatta tüm insanlığa saygılı hoşgörülü affedici bir insandır.her ne konuda olursa olsun bu kadar inananlar için dua eden Allah (cc) den affedilmelirini dileyen bir peygamber iken,hatta adam öldürme,hırsızlık,Allah (CC) şirk koşanlar bozgunculuk yapanlar var iken hatta ve hatta kendisini taşlayanları bile içlerinde müslümanlar olabilir diye affeden cezalandırmalarını istemeyen bi peygamber iken yüzünden tüy çekene "lanet" edeceğine inanmıyorum.Ayrıca ilahiyatçı profesörler,çok değer Nihat Hatipoğlu hocada abdeste mani olmadığını söylemiştir.Derinin altına yapılan bir şey olduğundan abdestte sadece derinin üstüne su değmesini gerektirdiğinden abdestte bir sıkıntı yaratmayacağı açıkça biliniyor.Ben dövmeli bir insan değilim,yaptırmayı da düşünen bir insan değilim.Burda oturmuş dövme günah mı değil mi onu soruşturuyorsunuz.Hani namaz nerde,oruç nerde,hac nerde,helal kazanmak nerde,insanlarını hakkını yememek,yalan söylememek nerde adama sorarlar.Her şey bitti alim oldunuz bir bu kaldı.KURAN-I KERİM i açıp okuyan insan bütün gerekliliklerini anlar.Sen daha temeli atmamışsın 3. katın duvarları ne renk olsun diyorsun.İyi günler dilerim.Allah hepimizi affetsin inşallah.

selimsel

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
konuyla alakasız ama aklıma bişey takıldı. Herkes abdest konusuna yönelmiş yok su derinin altına inmiyormuş, ovalamak lazımmış falan. abdest manevi bişey değil midir, dinsel bir ayin,tören artık her ne derseniz yani ruhani bişey değil midir. amaç temizlik değil mi, suyun derinin altına işlemesi ne demek anlıyamadım