Dosyaları Hızlı Bulun

Erthon

Profesör
Reaksiyon puanı
13
aramak_animasyon.jpg

Dosyalarınızın nerede olduğunu unutuyor ve her seferinde aramakla zamanınızı boşa mı harcıyorsunuz? Dosyalara anında ulaşmak için bu videomuzu izleyin

Windows'taki arama özelliğine göre çok daha hızlı olan Launchy adlı yazılımı kurulumundan kullanımına kadar adım adım hazırladığımız eğitim videosunda anlatıyoruz. Programın çalışma mantığı basit seçtiğiniz sabit diski ve klasörleri ilk önce tarayıp listeler oluşturuyor. Daha sonra, sizin yazdığınız kelimeyi tekrardan aramak yerine oluşturduğu listeden dosyaları bularak karşınıza çıkartıyor. Açık kaynak lisanslı bu yazılımı kullanarak siz de aradığınız dosyalara anında ulaşın.

Videoyu izleyin

:: Video dersi izlemek için buraya tıklayın.

:: Launchy programını indirmek için buraya tıklayın.

Hazırlayan: Ertuğrul Hazar
SDN - http://shiftdelete.net

m1903

Profesör
Reaksiyon puanı
8
Windows'taki arama özelliğine göre yazmışsınız ama hangi windows ? Windows Vista'nınkinden de daha hızlı mı önemli olan o.

Erthon

Profesör
Reaksiyon puanı
13
Vista'dakinden daha hızlı ve özelleştirilebiliyor :gz:

o_asy

Doçent
Reaksiyon puanı
0
İşyerinde işime yarar binlerce dosyayı indekslemesi güzel.Paylaşım için teşekkürler.

cesurkalem

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bir soru takildi aklima yardimci olursaniz sevinirim. programi kurduugmuzda katalog sectigimizde dosyalar taraniyor fakat biliyorsunuz ki sabit disklerimiz bu sekilde kalmiyor. surekli birseyler indirip kaldiriyoruz. yeni seyler indirdigimizde bunlari bulmak icin surekli katalogu guncellememiz mi gerekli acaba? tesekkurler.

m1903

Profesör
Reaksiyon puanı
8
Vista'dakinden daha hızlıysa tamam,hadi sömürelim programı :) iki bir sorum var ama.Programın listeler oluşturduğundan bahsetmişsiniz.Bu listelerin Windows'un kendi dizinleme sisteminden farkı ne ? Windows dizinleri oluşturduktan sonra aramalar birkaç saniyeyi geçmiyor zaten ? İkinci sorumsa bu listeler ne kadar yer kaplıyor. Bende windowsun kendi dizin hizmeti tüm harddiskleri dizinlediği zaman 5-6GB yer kaplıyordu :S

ultumdur

Asistan
Reaksiyon puanı
1
bir soru takildi aklima yardimci olursaniz sevinirim. programi kurduugmuzda katalog sectigimizde dosyalar taraniyor fakat biliyorsunuz ki sabit disklerimiz bu sekilde kalmiyor. surekli birseyler indirip kaldiriyoruz. yeni seyler indirdigimizde bunlari bulmak icin surekli katalogu guncellememiz mi gerekli acaba? tesekkurler.

muhtemelen sürekli güncellemen gerek program belirli aralıklarla bunu yapıyor olabilir ama mutlaka güncellemek lazım

Mystical

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
launchy 3-4 ay kullanan sonra bazı yetersizliklerinden dolayı bırakan biri olarak birkaç şeyi cevaplayabilirim
1-) windows vistadakinden hızlımı ?
evet hızlı çünkü launchy windows search gibi fazla bilgi indexlemiyor bu nedenle aramalarda filtreleme gibi şeyler yapamıyorsunuz (windows search'ın en büyük özelliği filtrelemedir zaten)

ayrıca bu programın genel amacı dosya aramadan çok yüklü programları açmaktır (yada oluşturduğunuz kısayolları) hadi fazladan mp3 klasörünüzüde indexlettirip hızlıca mp3'leri açabilirsiniz programın genel kullanım amacı bu windows search gibi harddisk'de dosya taramak değil.

2) harddisk durduğu gibi durmuyor indexlenenleri tekrar güncellemek gerekmez mi

evet gerekir zaten lauchy options / general tab'ında kaç dk'da bir otomatik olarak katalogları yeniden indexleyebileceğini ayarlıyorsunuz.

birde vista'nın tüm harddiski indexleriğinde o kadar index datası kaplaması normal denebilir çünkü vista search'ı bütün dosya tag bilgilerinide indexliyor (örneğin resim dosyası için diyelim resim boyutunu , bütün oluşturulma , değiştirilme tarihi bilgilerini , boyutu , tipi vs.. vs.. bilgileride indexliyor ama launchy bunu yapmaz)

cesurkalem

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
verdiginiz bilgiler cok faydali oldu, cok tesekkurler arkadaslar.

twilight_flame

Doçent
Reaksiyon puanı
20
kaç dakikaya bir güncelleyeceğini nereden ayarlıyoruz yardımcı olabilecek olan var mı?

Panculli

Profesör
Reaksiyon puanı
2
:( dosya arama ile başım dertte herşey güzel programı kurdum fakat ikinci kez çalışmadı
yardımınızı istesem ?

Erthon

Profesör
Reaksiyon puanı
13
:( dosya arama ile başım dertte herşey güzel programı kurdum fakat ikinci kez çalışmadı
yardımınızı istesem ?

Bilgisayarı kapatıp açınca da geri gelmediyse silip yeniden kurun.
Ayrıca program açılışta çalışıyor ama bulamıyorsanız ALT+SPACE tuşlarını kullanın.

capslocksmith

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
yardımınızı istesem ?

*** dostum öncelikle dizin eklemen lazım ?? yani program ne, nerede duruyor? onları tarayıp yerlerini tespit ediyor ve dizine alıyor, zaten aramayı hızlı yapan da bu... daha sonrası çok basit...

*** arama nasıl??... izleyin

KintaRo

Doçent
Reaksiyon puanı
1
AvaFind diyorum size dinlemiyorsunuz beni. :)

baliklar__

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Launchy dosyasını bilgisayarımdan silemiyorum.ekle kaldırda da denedim olmadı.yardımcı olursanız sevinirim.teşekkurler