Dolarda dalgalanma bitmiyor!

SONG JOONG KI

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,025
Ülkeler öyle akşamdan sabaha batmaz. Bakkal dükkanı değil bu :D

Yunanistan, Avrupan'nın tarihi, kültürel ve dini köküdür. O yüzden kolay kolay batırmazlar. E haliyle de Yunanistan buna güveniyor, har vurup harman sa

Canım benim zorlu bir örnekti, bunu çıkar Arçelik koy, Beko koy neyse işte. 80 yıldır yatan sistemin günahını son 15 yıla yüklemeyin. Dönün de abuk subuk gündemlerle ülkenin anasını ağlatan geçmiş iktidarlara hesap sorun

Misal ilk uçak fabrikasını kim niye kapatmış? Biliyor musun? Yok. Tıngır tas.. Ağır sanayi fabrikaları niye kapatılmış? Bunları bi öğren, sorgula hele.

Daha kendi tüfeğini üretemeyen bir ülkesin, bunun sebebini geçmişe sor. Hükümete değil
Atatürk'ün yaptığı fabrikaların %80 i son 15 yılda yabancılara satıldı.

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
O konuda haklısın.
Ona birşey demiyorum.
Ama en azından eskiden başarısızlıklar başarı gibi sunulmuyordu.

wolkhy1903

Profesör
Reaksiyon puanı
79
Dolar Bu saatten sonra üç buçuk liranın altına inmez

Hüsrev ŞAhin

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
46
Atatürk'ün yaptığı fabrikaların %80 i son 15 yılda yabancılara satıldı.

Acaba Atatürk teknoloji ile alakalı hangi fabrikayı yaptı da satıldı. Ayrıca modern ekonomilerde devlet ticaret yapmaz, dükkan işletmez.Hepsinin satılması lazım. Yoksa arpalığa döner, geçmişte olduğu gibi.

SONG JOONG KI

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,025
Acaba Atatürk teknoloji ile alakalı hangi fabrikayı yaptı da satıldı. Ayrıca modern ekonomilerde devlet ticaret yapmaz, dükkan işletmez.Hepsinin satılması lazım. Yoksa arpalığa döner, geçmişte olduğu gibi.
Ama bak YABANCI diyorum. Türk olsa tamam ama yabancılara satılıyor.

Hüsrev ŞAhin

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
46
Ama bak YABANCI diyorum. Türk olsa tamam ama yabancılara satılıyor.

Hiç farkı yok. Yabancı da sırtına yüklenip götürmüyor ya :) istihdam, vergi, katma değer vs avantajları, yerli de olsa yabancı da olsa içeride kalıyor. Dünyanın hiçbir ülkesi yatırımcının kimliğine bakmaz. Yeter ki gelsin, yeter ki yatırım yapsın diye bir sürü teşvik de verir. Aynısını biz de yapıyoruz

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Öncelikle hiçbir ülke telekominikasyon gibi ulusal güvenliği de ilgilendirecek bir kurumu saldım çayıra mevlam kayıra diyerek özelleştirmez.
Türk Telekom özelleştirildikten sonra kalite olarak iflah olmadı.
Japonya gibi ülkeler 2Gbit interneti 49 dolara sunarken Amerika 1Gbit interneti 59 dolara sunarken (bunların uploadları da 1Gbit)
Biz daha adil kullanım kotasından yakamamızı doğru düzgün kurtaramadık.
Neredeyse 10 yıldır 16mbit internet hızını arttıramadık, fiyatlar da pahalı.

Sonralıkla senin bahsettiğin türden yabancı yatırımcı zaten pek olmadı, olanlar da kalmadı.
Bu yabancı yatırımcılar gerektiğinde yatırım yaptıkları yerlere bazı teknolojileri vs hibe ederlerdi, çoğu da Avrupa ve Amerika kökenliydi.
Bunlar zaten sayısı azdı, artık hiç kalmadı.
Sadece 2016 yılında kaç tane yabancı firma Türkiye'den çekildi haberin var mı ?
Boş ve ezber konuşuyorsunuz, bunlar bizim 100 kez duyduğumuz laflar.

Ayakların yere basarsa eğer, şu an bizde yabancı yatırımcı denilen insanlar, Türkiye'ye ev almaya gelmiş Arap kökenli insanlardan başkası değil.
Bunlar yatırım yapmıyor, sadece ev alıyor, birkaç yıl sonra da aldığı fiyattan daha pahalıya satıyor.

Lazzz

Rektör
Reaksiyon puanı
3,278
Gelişmekte olan ekonomilerde döviz kurlarında artış genelde meydana gelir. Bu olağan bir durum fakat doları şişirip oradan kaymak yiyen bir kesim var.

Lazzz

Rektör
Reaksiyon puanı
3,278
thup-lıfe-logo.jpg

isyankar42

Profesör
Reaksiyon puanı
806
Herseyi gordum ama ben bu kadarini gormedim be adam geldi dolarim 3.7 olmasi ulke piyasalarinin ortasinda normal dedi gitti...

Eger bizi afrikayla falan kiyasliyorsan olabilir ama biz turkiyeyiz... turk lirasi 4 leri gormeyi hakketmiyor bence

Bloother

Rektör
Reaksiyon puanı
2,327
Ben kaybedip de kazandık diyen 1 kişi biliyorum ama başka da mı varmış? :)

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Keşke gülmek için daha hayırlı bir sebep yahut şaka seçseydiniz.
Yarın size halk desteği azalırsa, sadece belli bir kısım zenginleşip çoğunluk fakirleşirken böyle güldüğünüzden ötürü azaldığını hatırlatırız.

Bloother

Rektör
Reaksiyon puanı
2,327
“Dini ve namusu olanlar kazanamazlar, fakir kalmaya mahkûmdurlar. Böyle kimselerle memleketi zenginleştirmek mümkün değildir. Onun için önce din ve namus telâkkisini kaldırmalıyız. Partiyi, bunu kabul edenlerle kuvvetlendirmeli ve bunları çabuk zengin etmeliyiz. Bu suretle kalkınma kolay ve çabuk olur..!”
demişti bir parti lideri..

Hüsrev ŞAhin

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
46
Keşke gülmek için daha hayırlı bir sebep yahut şaka seçseydiniz.
Yarın size halk desteği azalırsa, sadece belli bir kısım zenginleşip çoğunluk fakirleşirken böyle güldüğünüzden ötürü azaldığını hatırlatırız.

Kimse siyasette de Dünya da baki değil. Herkesin miadı dolacak ve gidecek. Kazık çakmadı kimse. Bu millet 2001'deki zulüm iktidarını nasıl ki alaşağı ettiyse, gün gelir bu iktidarı da alaşağı etmesini bilir. O yüzden rahatım ben. Hem daha ne görebilirim ki problem olarak..

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Kimse siyasette de Dünya da baki değil. Herkesin miadı dolacak ve gidecek. Kazık çakmadı kimse. Bu millet 2001'deki zulüm iktidarını nasıl ki alaşağı ettiyse, gün gelir bu iktidarı da alaşağı etmesini bilir. O yüzden rahatım ben. Hem daha ne görebilirim ki problem olarak..

Bu görüşte sıkıntı yok.
Ben de buna katılıyorum zaten.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,164
“Dini ve namusu olanlar kazanamazlar, fakir kalmaya mahkûmdurlar. Böyle kimselerle memleketi zenginleştirmek mümkün değildir. Onun için önce din ve namus telâkkisini kaldırmalıyız. Partiyi, bunu kabul edenlerle kuvvetlendirmeli ve bunları çabuk zengin etmeliyiz. Bu suretle kalkınma kolay ve çabuk olur..!”
demişti bir parti lideri..
Bunu kim demiş? Cevap verir misiniz?

Son düzenleme:

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Bunların hepsi radikal kesimin inandığı bir takım iftiralardır.
Atatürk'ün bu millete söylediği tüm tavsiyeleri ve sözleri Nutuk kitabında mevcuttur.
Tıpkı Kültigin, Bilge Kağan ve Tonyukuk'un dönemi anlatan ve kendinden sonrakilere tavsiyeler içeren Orhun Kitabeleri gibi.

Bloother

Rektör
Reaksiyon puanı
2,327
Yalancının mumunun söneceği yatsı, elbet bir gün gelecektir. İnanmak istemediklerinize iftira diyerek sadece kendinizi kandırırsınız.

M

Murat Burç

SDN Okuru
Yine kavgaya başladılar iyi mi
Şu foruma siyaseti sokmayacaklardı.

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Namus kelimesi geçmese, sadece din kelimesi geçse, en azından azıcık daha inandırıcı olabilirdi.
Bu saçmalıklar ancak akılını kullanmayan insanlar üzerinde işe yarar.

Dolar yükseldikçe Atatürk'e saldırıların artması manidar.
Nitekim kötü yönetim sonrası sürekli saldırarak bunu kapatmaya çalışıyorsunuz.

Bloother

Rektör
Reaksiyon puanı
2,327
Sizin neye inandığınız beni ilgilendirmez. Herkes, her söylenene inanacak diye bir şart yok. Öyle olsaydı, herkes aynı düşüncede olurdu. Neyin saçma, neyin gerçek olduğu bir gün ortaya çıkacaktır.
Zalimlerin oyunu ahirete kalmayacak. Allah(Celle Celalühü) elbet nurunu tamamlayacaktır.

Yazdıklarımın dolarla alakası yoktur. Herhangi bir şeyi kapatma gibi derdim de yok. Zengimleşenlerden, fakirleşenlerden bahsettiğin için yazdım sadece. Aklımda olmayanları, şahsıma itham etmenin sebebi bellidir.

Dolar yükseldiği için hükümete yüklenecek de değilim. Zira olanları sadece baştakilere mal etmek, düz mantıktır.

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Duada sorun yok.
Zalimlerin oyunu elbet bir gün bozulur.

Sadece baştakilere mal etmek de yanlış.
Ama en azından izin verirseniz yarısından bir miktar fazlasını mal edelim.
Çünkü sorumluluk onların.
Nasıl ki iyi bir olay olduğunda övgü onlara gidiyorsa, kötü bir olay olduğunda da eleştiri onlara gitmeli.

Güzel bir gelişme olunca.
Hükümet sayesinde oldu !
Kötü bir gelişme olunca.
Hükümete suç bulmak yanlış !

Böyle şey olmaz.
Tabi ki başka bazı faktörler de var ama en büyük sorumluluk onların.
Eğer uyarılar zamanında dinlenilseydi bu halde olunmazdı.
Hükümet uyarıları dinlemedi, kendi bildiğini okudu.
Bin bilsen de bir bilene danış diyen atalarına uymadı.

Hüsrev ŞAhin

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
46
Gerçekler er geç ortaya çıkar. Bi iznillah bu millet gerçekleri bir gün illa öğrenecek. O zaman da yer yerinden oynayacak.