Burak Özgen

Profesör
Dolar, 16 Ekim akşam saatlerinde serbest piyasa üzerinden sert düşüş yaşanırken, döviz kuru bugün ne kadar oldu? Dolar yorum köşesinde uzmanlardan önemli açıklamalar.
Dolar kuru, sabah saatlerinde dalgalanma yaşarken 16 Ekim akşam saatlerinde serbest piyasada sert düştü. Sabah saatlerinde 5.78 Türk Lirasından işlem görürken, öğle saatlerinde 5.79 liraya yükseldi. Son durum nasıl?
Dolar ne kadar? Amerikan Doları 5.68 lira üzerinden satış meydana gelirken,euro, 6,58 TL'den işlem görüyor. İngiliz Sterlini 7,50 liraya düştü. İsviçre Frangı, 5.74 liradan işlem görüyor.


Akşam saatlerinde dolar yorum üzerinden uzmanların yorumları: USDTRY paritesi, grafikte de görülen daralan üçgen yapısının alt bandını aşağı yönde kırdıktan sonra kademeli olarak geri çekilmeye başlamıştı. Bu süreç içerisinde TCMB’nin sert faiz artışı ve geçtiğimiz hafta itibariyle ABD ile olan diplomatik risklerin minimuma düşmesi ile birlikte Türk Lirası değer kazanımını sürdürdü ve parite bugün bir kez daha 5.75 bölgesine geriledi.
Gün içerisinde ise Sanayi Üretim verisi açıklandı. Verinin detaylarına baktığımızda, mevsim ve takvim etkisinden arındılışmış sanayi üretimi aylık bazda %1.1 oranında geriledi. Yıllık bazda değişim ise %1.7 oranında artış yönünde oldu. Türk Lirası, aylık bazda gerileyen sanayi üretimine rağmen değerini korudu.
Teknik olarak baktığımızda, iki gün üst üste zorlanan 5.7000 destek bölgesi son derece kritik duruma geldi. Hatırlatmak isteriz ki 7.xxxx atağının ardından hızla gerçekleşen düzeltme de 5.7000 desteğinde son bulmuştu. Bu sebeple bu bölge ana destektir. Kırılması durumunda 5.5800 ve 5.4500 destekleri gündeme gelebilir. Olası ataklarda ise ilk direnç 5.8000 olmakla birlikte 5.9000’ın aşağısında kalındıkça Türk Lirası lehine durumun devam edebileceği öngörülebilir.


Kaynak:CNNTÜRK
 

honline

Profesör
Dolar 3 tl ye düşecek ve tüm ürünlere minimum %40 ile maksimum %100 aralığında yapilan zamlar geri alınacak.
 

Dora

www.ecrindora.com
Yönetici
Super Moderator
Altına imzamı atarım kimse indirim yapmayacak. %10 indirim de tamamen göz boyama. Bir ürüne son 3 ayda en az %48 zam gelmişken herif bundan %10 indirim yaptım diyor ki indirim yaptığına inanmıyoruz bile.
 

Sucrofe

Profesör
5.5'a düşerse şükredin, kısa vadede bir düşüş bu. Hani şu 35 yıl hapis istenilen Brunson vardı ya, mükemmel adaletimizle onu ülkesine yolladık diye düşüyor herhalde. 6'yı geçeceğine kesin gözüyle bakıyorum maalesef, umutlanmayın boşuna.
 
Üst