Doktor mu Pilot mu?

Bu konuyu okuyanlar

emirbakay

Prime Сasual Dating True Females
Cezalı
Reaksiyon puanı
45
Sizce gerek Yurt dışı gerekse Türkiye de Yaşam şartları ve kalitesi olarak Hava yolu Pilotluğu mu yoksa Cerrahlık mı ? (Kaptan Pilot - Profesör Cerrah)
Her açıdan ele alîrsak hangi mesleği seçerdiniz?

Kryzen24

Asistan
Reaksiyon puanı
24
açık ara cerrah kardeşim çünkü hem maaşı fazla hemde pilot gibi fazla vücudunu kullanmıyorsun biraz daha zihin odaklı
Mesaj otomatik birleştirildi:

tabi tercih senin ben fikrimi belirttim :)

Venceremos1940

Asistan
Reaksiyon puanı
65
Bence pilot. Gezmek kadar güzeli yok bence. Farklı kültürler, farklı şehirler, farklı insanlar iyi gelecektir.
Maaşıda geri kalır değil.

cihaneken

Asistan
Reaksiyon puanı
64
Pilotlukta kafan rahat olacaktır cerrahlığa göre. Oysa doktor olmak büyük sorumluluk ve çalışma gerektirir. 50 yaşınada gelseniz halen yeni birşeyleri yoğun bir şekilde takip ve öğrenim yapmak zorunda kalacaksınız. Ayrıca insanların hayati sorumluluklarıda sizin sırtınıza yüklenecek.

emirbakay

Cezalı
Reaksiyon puanı
45
Ikisi de kendine göre stresli ikiside insan sorumluluğu evet cerrahlık 1 kat daha stresli eğitim bitmiyor. Pilotluk daha rahat ama yurtdışında maaş olarak bakarsak cerrahlar kat be kat daha fazla kazanıyor

açık ara cerrah kardeşim çünkü hem maaşı fazla hemde pilot gibi fazla vücudunu kullanmıyorsun biraz daha zihin odaklı

tabi tercih senin ben fikrimi belirttim :)
Cerrahlıkta bedenen yorulduğun bir meslek

• Beğen
Reactions: CCD

_MusTy_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,308
Pilot da allah korusun kendini de riske alırsın
Ama doktor da en fazla dava lik olursun hemde maaş farkı göz unsuru olmalı evet pilot olursan her tarafı gezersin ama doktor olunca da paranla gezersin

emirbakay

Cezalı
Reaksiyon puanı
45
Bence pilot. Gezmek kadar güzeli yok bence. Farklı kültürler, farklı şehirler, farklı insanlar iyi gelecektir.
Maaşıda geri kalır değil.
bazen yoğun
Pilot da allah korusun kendini de riske alırsın
Ama doktor da en fazla dava lik olursun hemde maaş farkı göz unsuru olmalı evet pilot olursan her tarafı gezersin ama doktor olunca da paranla gezersin
pikotlukta da geziyorsun evet ama disardan göründüğü kadar rahat deil çok yoğun oluyorsun genellikle gezemiyorsun

yusufozkan58

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,393
Para için düşünme geleceğini . Ne olmak istiyorsan o mesleğe yönel .

Constantin87

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,930
Cerrahlık çok havalı meslek bence pilotta öyle ancak doktor hayatının her alanında saygınlık görür maalesef ülkemiz hariç

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Bir de Üniversiteyi kazanabilmek var. İstemekle olmuyor.

Ege072

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Bir kere kötü bir şey demek istemiyorum ama lütfen böyle hayati soruları bu yada buna benzer platformlardan aldığın cevaplara göre seçme. Böyle şeyleri kendin seçmelisin. Çünkü ona göre bir lise kazanman ve seçmen gerekecek üniversite desen zaten öyle. Üstüne birde en az 30 yıl (ki çoğu
zaman daha fazla) çalışman gerekecek. Yani 15 yıl sonra dizlerini dövüp keşke şu mesleği seçseydim; yada keşke shiftdelete' de soru sorup insanların seçimine göre kendi hayatımı seçmeseydim; deme.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Futbolcular da iyi kazanıyor. Ve dünyayı geziyor. Fazla bir riski de yok.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Milletin aklıyla veya yaşadıklarına göre sakın meslek seçme. Belki sen kan görmek insanla uğraşmaktan hoşlanmıyorsun veya Hergün yüksekte gece gündüz uçmak hoşuna gitmeyebilir. Herşeye para olarak bakma kendi mutluluğunu ara.
Belki sen Resim Müzik ile mutlu oluyorsun aç kalacan ama mutlu olacan. Yada Spor hoşuna gidiyordur milli bir sporcu hakem flan olursun. Herşeyi sen şekillendir sonradan çok pişman olunuyor. Yanlış kariyer yanlış meslek seçildimi. Ne doktorlar Mühendisler var kendini 10. kattan atan intihar eden Trilyonluk zengin olmalarına rağmen herşey para olmamalı.

Oriolus Belası

Asistan
Reaksiyon puanı
116
Plotluk çok riskli bir iş. En ufak hatanızda meslepinizfen oluyorsunuz. Bu yüzden pilotlar genelde birden çok diplomaya sahip olmaya çalışıyorlar.

Ayrıca pilotun alacağı maaşı hemen hemen okuyacağı üniversite belirliyor. Türkiye de bildiğim en yüksek maaşı THY veriyor ve THY ninde yanlışım yoksa Eskişehir de bir üniversite ile anlaşması var. Ki bunun için 2 milyon öğrenci arasından ilk 7 bine girmeniz gerekiyor.

Tıp plotluğa göre az daha risksiz ve kazanması daha kolay ancak yorucu. Üniversitede kalıp prof olmakta pek kolay değil. Çok düzenli çalışmak gerek.

extronaction

Asistan
Reaksiyon puanı
56
doktorlukta riskli pilotlukta tıptada çok zorlayıcı olabilicek aşamalar var...

emirbakay

Cezalı
Reaksiyon puanı
45
Para için düşünme geleceğini . Ne olmak istiyorsan o mesleğe yönel .
[/QUOTE hedeflerim için bu meslekleri düşünüyorum zaten

Hangi mesleği seviyorsanız onu seçiniz. Yoksa çok sorun yaşarsınız.
Sorun yaşamamak için iyice araştıyorum

Bir kere kötü bir şey demek istemiyorum ama lütfen böyle hayati soruları bu yada buna benzer platformlardan aldığın cevaplara göre seçme. Böyle şeyleri kendin seçmelisin. Çünkü ona göre bir lise kazanman ve seçmen gerekecek üniversite desen zaten öyle. Üstüne birde en az 30 yıl (ki çoğu
zaman daha fazla) çalışman gerekecek. Yani 15 yıl sonra dizlerini dövüp keşke şu mesleği seçseydim; yada keşke shiftdelete' de soru sorup insanların seçimine göre kendi hayatımı seçmeseydim; deme.

Hayır tabiki hiçbir konuda öyle birşey yapmam. Hele de meslek seçimi konusunda asla! sadece başka insanların fikirlerini merak ediyorum.

Milletin aklıyla veya yaşadıklarına göre sakın meslek seçme. Belki sen kan görmek insanla uğraşmaktan hoşlanmıyorsun veya Hergün yüksekte gece gündüz uçmak hoşuna gitmeyebilir. Herşeye para olarak bakma kendi mutluluğunu ara.
Belki sen Resim Müzik ile mutlu oluyorsun aç kalacan ama mutlu olacan. Yada Spor hoşuna gidiyordur milli bir sporcu hakem flan olursun. Herşeyi sen şekillendir sonradan çok pişman olunuyor. Yanlış kariyer yanlış meslek seçildimi. Ne doktorlar Mühendisler var kendini 10. kattan atan intihar eden Trilyonluk zengin olmalarına rağmen herşey para olmamalı.

Sen baya uçtun ya ??
Burda yazilanlara göre seçim yapacak kadar akılsız deilim heralde. Insanlarin fikirlerini ogrenmek istedim hepsi bu hemen de linçe başladiniz milletin lafina bakip meslek seçme diye ?

Plotluk çok riskli bir iş. En ufak hatanızda meslepinizfen oluyorsunuz. Bu yüzden pilotlar genelde birden çok diplomaya sahip olmaya çalışıyorlar.

Ayrıca pilotun alacağı maaşı hemen hemen okuyacağı üniversite belirliyor. Türkiye de bildiğim en yüksek maaşı THY veriyor ve THY ninde yanlışım yoksa Eskişehir de bir üniversite ile anlaşması var. Ki bunun için 2 milyon öğrenci arasından ilk 7 bine girmeniz gerekiyor.

Tıp plotluğa göre az daha risksiz ve kazanması daha kolay ancak yorucu. Üniversitede kalıp prof olmakta pek kolay değil. Çok düzenli çalışmak gerek.
Iki bölümde çok yüksek tıp pilotluktan daha yüksek puan ama konumuz üniversite deil. Cerrahlığında kendine göre riskleri var el titremesi mesela titrediği an mesleği bırakman gerekiyor sonuçta insan canıyla uğraşıyorsun.

Son düzenleme:

Oriolus Belası

Asistan
Reaksiyon puanı
116
Iki bölümde çok yüksek tıp pilotluktan daha yüksek puan ama konumuz üniversite deil. Cerrahlığında kendine göre riskleri var el titremesi mesela titrediği an mesleği bırakman gerekiyor sonuçta insan canıyla uğraşıyorsun.

Üniversite seçerken konumundan ziyade eğitime bakarım ben. Düzgün bir eğitimle tıp eğitimi için(Adana vs) en düşük 16 bin gerekiyor ancak düzgün bir plotajlık okuyacaksınız Eskişehir şart. Bunun içinde ilk 8 bin şart.

Mesleğinden olmakla emekli olmak farklı şeyler. Elin titrerse emekli olursun zaten el titremesi denilen şeyde 40 yaşdan önce görülen bir şey değil. Tabi bu ve buna benzer sebeplerden dolayı insanlar göz KBB gibi bölümleri tercih ediyor. Pilotajlık anlattığım sebeplerden dolayı çok riskli. Bu yüzden bu bölümü okumuş çoğu kişinin çift diploması var.

emirbakay

Cezalı
Reaksiyon puanı
45
Üniversite olarak eskisehir i kastetmiyorum özyeğin tam burslu yu düşün Eskişehir den daha yüksek

Reaksiyon puanı
28
Bence hayallerinin peşinde koşmak mutluluk getirir.
Zaten her ikisinde de iyi bir yaşam standardına ulaşıyorsun.
Ne olmak istediği anlamak gerekir. İleri de pişmanlık yaşamaman için, bahsedilen 2 meslektende arkadaşlarım ve yakınlarım var.
dediğim gibi pişman olmamak önem olan.
Daha fazla sorumluluk gerektiren meslekler.. Selamlar

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,744
Hangisi sana daha çok uyarsa.

Dr. Gordon Freeman

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Şu an için cerrahi asistanım. Doktor olmadan önce doktorluğu istediğinden emin ol. İstemiyorsan çekilecek çile değil çünkü. Cerrahlık pilotluktan kat ve kat daha zordur. 6 yıllık tıp eğitimi en ağır üniversite eğitimlerinden biri. Bunun sebebi ise doktor kusursuz olmalı anlayışıdır ki öyle de olmalıdır. Diğer uzmanlık alanları için bir şey diyemeyeceğim. Aylık 14 gün nöbetim var. Kısaca bir gün hastanede kalıyorum ertesi gün evde. Sosyal hayatım sıfır. Eğer tıpa yöneleceksen bu dediklerimi göz önünde bulundurman faydana olacaktır.

我喜欢人

Asistan
Reaksiyon puanı
75
Öğretmen ol. En kolayı.
kolay mı.. valla tercihleri yaptık ama (düz) memurluk matematik öğretmenliğine tercih edeceğim. bi süürür sıkıntısı var. bilmiyorum tam olarak yeri mi bunu söylemenin ama sanırım davulun sesi uzaktan hoş gelir (yakından sağır olursun emin olabilirsin).
cerrah ünvanını alabilmek için 6 yıl tıp eğitimi 5 yıl uzmanlık eğitimi gerekli şu an türkiyede.(yalnız uzmanlık eğitiminde iyi maaşları oluyor bildiğim)
benim cevabım tıp mı pilotluk mu derseniz (arkadasım ve öğrencim olan kişi de aynı soruyu sormuştuda) , hangisine ilgi duyuyorsanız onu seçin derdim.(yalnız mesleği bir de yapan kişilerden dinleyin diye de eklerim)

Son düzenleme: