Doğulu vatandaş bankacıyı şaşırtı

0ReiS0

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
91
96532.jpg
23 Temmuz 2008 07:04
Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da hizmet veren bankacılar şaşırtıcı bir taleple karşılaşıyor. Doğu ve G.Doğulu parayı bankaya yatırıyor “faiz” istemiyor(!)

Doğu ve G.Doğulu parayı bankaya yatırıyor “faiz” istemiyor (!)

Bankacılar, bu işten oldukça memnun. Bölgelere göre mevduat istatistiklerine bakıldığında Doğu ve Güneydoğu kentlerinde sürekli yükselme var. Bir süre önce Şanlıurfa'ya gitmiştim.

İş toplantılarımızı tamamladık, sonra da işadamları ve bankacılarla yemek yedik. Bölge kalkınmasının önündeki engeller, yapılacak yatırımlar gibi konulardan açılan sohbet, tasarruf meselelerine yöneldi. Büyük bir bankanın Güneydoğu Bölge Müdürü, halkın büyük bölümünün yatırdıkları mevduattan dini inancı nedeniyle "faiz" istemediğini anlattı. Müdüre, "Çok büyük paralar yatırsalar dahi tek kuruş faiz almıyorlar mı?" diye sordum.

"Aynen öyle! Çok ısrar ediyoruz, istemiyorlar. Faizin haram olduğu inancıyla almıyorlar" cevabını verdi. Devam ettim; "Peki ama burada bir haksızlık var! Paralarını size sadece koruma amacıyla teslim ediyorlar. Belki de milyonlarca YTL'lik faiz gelirinden oluyorlar. Sizler, bunun karşılığında hangi imkanları tanıyorsunuz?" Bankacı, güldü ve "Hatırlı müşterilerimize bazen kredi kolaylığı sağlıyoruz ama haklısınız, faiz almak istemeyenlerin hakları geçiyor. Buna da bir formül bulamıyoruz..." dedi.

Masadaki birkaç işadamına döndüm. Onlar da bankacının söylediklerini aynen onayladılar. Konuyu izlemeye alarak, daha sonra farklı zamanlarda gittiğim Erzurum, Kars, Mardin, Diyarbakır, Kilis ve Van'da da bankacı ve işadamlarıyla konuştum. Gerçekten, Doğu ve Güneydoğu'da bankalardan "faiz almama" durumunun oldukça yaygın olduğunu gördüm.

ENFLASYON KADAR FAİZ HELAL!

Bankacılar bundan mutlu olmalıydı ama faiz istemeyen mevduat sahibinin de zarar kaybı söz konusuydu. Bu tesbitlerden sonra yıllar önce yazdığım bir yazı aklıma geldi. Mısır'daki El Ezher Üniversitesi'ndeki din alimleri, "Enflasyon kadar faiz helal" diye bir görüş açıklamışlardı. Bu görüş, 15 yıl öncesinde Türkiye'de de epeyce tartışılmıştı. Hatta, "kar payı" ile çalışan özel finans kurumları da konuyu yakından izlemişti.

Diyanet İşleri Başkanlığı, tartışmalara nokta koyan 'fetva'gibi bir açıklama yapmış, yaklaşık şu yorumu getirmişti:"Türkiye'de batı tarzı bankacılık sistemi yani faiz uygulaması hakim. İnancından dolayı faiz almak istemeyenler, yine de zarar etmemeli. Enflasyon oranının yüksekliğinden dolayı, bu oran kadar faiz helal sayılır!" Bu anımı, Doğulu ve G. Doğulu işadamları ve bankacılarla da paylaştım. "Bunları biliyoruz, biz de mevduat sahibine hatırlatıyoruz. Ancak, yine de faizin enflasyon oranı kadarını da, üstünü de istemiyorlar!" dediler. O zaman kimsenin yapacağı fazla bir şey yok!

ÖZİNCE'NİN ÇITASI YÜKSEK

Bankadan, faizden söz edince, dünyanın en büyük bankaları listesine giren Türk bankalarını da kutlamak lazım. ABD ve İngiltere'de bankacılar en zorlu günlerini yaşarken, bizimkiler sürekli yükseliyor. Küresel bankacılık sektörünün önemli dergisi "The Banker"in listesinde özellikle ilk 100'e giren İş Bankası ve Akbank, ilk 50'ye girmek için hedeflerini hızla ilerletiyor.

Bankacılar Birliği Başkanı ve İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince'yi kutlamak için aramıştım. Hafta sonu tatilinde olduğu için onu bahçesinde çiçekleriyle uğraşırken buldum. İş Bankası'nın 86'ıncı, Akbank'ın da 97'inci sırada olduğunu söyledim.

O gün gazeteleri okumadığı için bilmiyormuş, benden öğrendi. Özince, derecelere sevindi tabii ki! Sohbet sırasında gözünün daha yükseklerde olduğunu izledim. İş Bankası'nın bölge coğrafyasındaki en büyük banka olmasını arzuluyor. O günleri de göreceğiz bir gün, neden olmasın..

kaynak

Doğulu vatandaş bankacıyı şaşırtı haberi EKONOMİ haberleri haberiHaber7 haber7.com - Güncel Haberler, Son dakika haberleri - Bu noktada haber var