Haber ABD tüketici fiyatları yaklaşık 40 yılın en hızlı yükselişini gerçekleştirdi

Mazurgör

Öğrenci
Katılım
31 Mart 2020
Mesajlar
35
Reaksiyon puanı
6
Puanları
8
Yaş
20
_122676414_hi072541589.jpg

ABD'de fiyatlar, Aralık ayında yıllık %7 artan enflasyonla birlikte, neredeyse 40 yılın en hızlı oranında yükseliyor.
Otomobiller gibi önemli kalemlere yönelik güçlü talep ve kıt arz, politika yapıcılara harekete geçme baskısı yaratan artışları artırıyor.

ABD merkez bankasının bu yıl faiz oranlarını yükseltmesi bekleniyor.

Borçlanma maliyetlerindeki artış, otomobil gibi alımları daha pahalı hale getirerek talebi azaltmayı hedefliyor.

Aralık ayındaki artış, ABD'nin yıllık enflasyon oranının politika yapıcıların% 2 hedefinin çok kuzeyinde% 6'nın üzerinde seyrettiği üst üste üçüncü ay oldu. Enflasyonun bu seviyeyi en son aştığı zaman 1982 yılıydı.

Konut maliyetleri yıllık bazda% 4, 1 artarken, bakkaliye maliyeti son 10 yılda yıllık ortalama% 1, 5'e kıyasla% 6, 5 arttı.

Çalışma Bakanlığı Çarşamba raporu baskıları bir miktar gevşeme olabileceğine dair belirtiler gösterdi.

Enerji maliyeti Kasım ayından Aralık ayına kadar% 0,4 düştü - Nisan ayından bu yana ilk düşüşü. Ancak 12 ay boyunca enerji maliyetleri yaklaşık% 30 arttı ve son günlerde yükseliş eğilimine geri döndü.

Capital Economics'in baş ekonomisti Paul Ashworth, Aralık enflasyon raporundan "Genel olarak, bu beklediğimiz kadar kötü" dedi.

Son rapora tepki gösteren Başkan Joe Biden, "fiyat artış hızını yavaşlatmada ilerleme kaydettiğimizi gösteriyor" dedi.

ABD'de "yapılacak daha çok iş" olduğunu da sözlerine ekleyen Bakan, "enflasyonun küresel bir zorluk olduğunu, neredeyse her gelişmiş ülkede pandemik ekonomik çöküşün sonucu olarak ortaya çıktığını" kaydetti.

ABD'de meydana gelen fiyat baskıları dünya çapında değişen derecelerde görülmüştür.

Dünyanın en büyük 30'dan fazla ekonomisini temsil eden Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü bu hafta yaptığı açıklamada, üyeleri arasındaki enflasyonun Kasım ayında son 25 yılın en yüksek oranına ulaştığını söyledi.

DAHA FAZLA YÜKSELİŞ
_122676420_hi073049064.jpg

Amerika merkez bankası başkanı Jerome Powell Salı günü Kongreye verdiği demeçte, "Salgını sona erdirmeyi umduğumuzdan daha zor olduğunu kanıtlıyor" dedi.

Wells Fargo'nun ekonomisti Sarah House, salgının azalmasıyla enflasyonun doğal olarak ortadan kalkmasının artık muhtemel olmadığını belirterek, fiyatlar kadar hızlı olmasa da yükselen işçi kıtlığına ve ücretlere işaret etti.

"Mal enflasyonunun olağanüstü hızı ve barınma maliyetlerindeki ivme hala pandemiye sıkı sıkıya bağlı olsa da, giderek daha sıkı işgücü piyasası ve ardından gelen ücret baskıları enflasyonun kendi başına geri çekilmesini zorlaştıracak" dedi.

Bu konu Biden yönetimi üzerinde baskı yaratarak güçlü bir ekonominin diğer belirtilerine rağmen tüketici güvenini zayıflattı.

Powell, faiz oranlarını yükselterek enflasyonu kontrol altında tutma sözü verdi. Ancak Salı günü, bu adımların yalnızca tedarik zinciri sorunları devam ederse sorunu çözmek için bu kadar ileri gideceği ve Çin'deki yeni kapanmalardan kaynaklanan risklere işaret edeceği konusunda uyardı.

"Omicron, özellikle Çin Covıd olmayan bir politikaya sadık kalırsa, Omicron tedarik zincirlerini tekrar gerçekten bozabilir" dedi.

Perşembe günü Çin'den gelen resmi enflasyon rakamları, fiyatların Kasım ayında beklenenden daha az arttığını, üretici fiyatlarının% 10,3 ve tüketici fiyatlarının% 1,5 arttığını gösterdi.

Ancak Washington düşünce kuruluşu Brookings Enstitüsü'nün kıdemli üyesi Gian Maria Milesi-Ferretti, bu gevşemenin mutlaka başka yerlerde ne olacağının bir göstergesi olmadığını söyledi.

"İşgücü piyasasına, ücret taleplerine ve bazı fiyatları yükselten arz darboğazlarına [Çin'de] neler olduğuna dair göstergeler... bunlar daha önemli göstergeler"dedi.
 
Üst