Diplomalı cahiller (OKUYUN!)

Bu konuyu okuyanlar

Andromedavor

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,339
Ziraat fakültesi bitirip otobüsle memlekete dönen yumurtadan çıkıp kabuğunu beğenmeyen bir genç, yanındaki kasketli şapkalı, her halinden çiftçi olduğu anlaşılan amcaya ukalalık derdindedir.

Otobüs bir tarlanın yanından geçerken amcaya söylenir genç:

"Emmi hiç bilinçli ekim, dikim yapamıyorsunuz bak dışardaki marullar hiç büyümemiş, neden? Çünkü zamanında ilaç vermemişsiniz,
dünyada modern tarım çok gelişti, siz bu ilkel koşullarla çok emek verir, az ürün alırsınız, ülke ekonomisi için artık instantif tarım yapmak lazım, bunun için de bilinçli çiftçi lazım.

Artık çiftçiler benim gibi okumuş ziraat mühendislerine danışacak, ülkemizde yeni bir uygulama kısa sürede hayata geçmeli.
Nasıl ki her ailenin bir aile hekimi var, her çiftçinin de danışacağı bir ziraat mühendisi olmalı.
Bak öyle olsaydı şu tarladaki marullar bire on verirdi ama bak hepsi cılız sıska...

Ukala ziraat mühendisini sonuna kadar sabırla dinleyen amca gence sorar:

" Evladım sen ne okudun? "?
"Söyledim ya dayı, ziraat mühendisiyim'

"Belli evladım" der amca " dışarda marul diye gösterdiğin şeyler tütün, tütün."

İşte ülkemizin hâl i pür melâli...
Biz ne çektiysek uzmanlardan çektik !
Okumuş cahillerden, diplomayı hayat sananlardan.
Diploması var diye başkasını cahil vehmedip burnunu kaf dağına teslim eden kibir abidelerinden...
Diploma alınca kendini âllâmeyi cihân sananlardan...
O yüzden her ile, ilçeye üniversiteler açtık...
Her işin "teorisinin uleması; pratiğinin cahili" insanlar ile doldurduk memleketi!

Tütün ile marulu ayıramayan ziraat mühendislerimiz!

Bir şiir okuyup tahlilini yapamayacak edebiyatçılarımız,

İbni Sina'yı okumamış doktorlarımız,
Eğitime ilgisiz öğretmenlerimiz,
Köy meydanına bıraksan kaybolacak haritacılarımız...
Sabah namazından habersiz ilahiyâtçılarımız ile doldurduk âfakı!

Az zamanda çok üniversite açtık ve bu üniversitelerin sıralarından bol miktarda cühelâ yetiştirdik!

Bol miktarda yalanla dolu istatiklerimiz,
kütüphanelerce kapağı hiç açılmamış kitaplarımız var!

Her şeyin cahili fakat her konuda mangalda kül bırakmayan modern, çağdaş ekabirler yetiştirdik!

Yalnız nefsimizden değil, neslimizden de sorumlu olduğumuzu unuttuk.

Böyle beğenmediğimiz, eleştirdiğimiz, burun kıvırıp "tüh tüh bu gençlik ne olacak" dediğimiz bunca veledin bu hale niçin geldiğini merak eden varsa aynaya baksın!

Bu saçları jöleli, fönlü Arizona kertenkelesi kılıklı idiotları biz yetiştirdik!

Bu tüketim ve savurganlığın tuzağında, ideali ve hedefi daha lüks daha gösterişli, daha çekici olanın peşinde olan, bir nesneyi edinmek için enerjisini o yolda tüketen eblehleri biz yetiştirdik!

Çünkü geçmişimizle övünen fakat gelecek adına bir mıh bile çakamayan o meşhur salak tabirle " rol modeller " biz olduk.

Zevk, eğlence, fuhuş ve tüketim endüstrisi, daha çok kazanma hırsı ile insanlık vasıflarından kopararak hızla hayvanlık sıfatlarına yaklaşan bu kuşağın müsebbibi biziz

Senin, benim, bizim yüzümüzden bu haldeler!
Okumadığımız kitapların cahilleri bunlar.
Yerine getirmediğimiz sorumlulukların sorumsuzları !
Boşa geçirdiğimiz zamanların ağır bedelleri bu nesil bizim eserimiz !
Şimdi popolarınızı koyduğunuz koltuklardan elimizden kayan geleceğimizi izleyerek gururla söyleyebilirsiniz :
İşte şu Arizona kertenkelesi kılıklı moronlar bizim eserlerimiz !

Alıntı.
Andromedavor

KaTaRaN

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,517
Katılmıyorum. Çoğu aile çocuğu topluma karıştırmıyor. Oğlum ders çalış kızım ders çalış derken toplumsal hayatı öğrenemiyor. Sonra anlattığınız şekilde oluyor. Fakat dışarıda bir hayat var çoğu gençte buna uyum sağlamış halde. Teorisini öğrenmiş pratiğini öğrenecektir. Benim gençlikte her zaman umudum olacaktır...

Andromedavor

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,339
Katılmıyorum. Çoğu aile çocuğu topluma karıştırmıyor. Oğlum ders çalış kızım ders çalış derken toplumsal hayatı öğrenemiyor. Sonra anlattığınız şekilde oluyor. Fakat dışarıda bir hayat var çoğu gençte buna uyum sağlamış halde. Teorisini öğrenmiş pratiğini öğrenecektir. Benim gençlikte her zaman umudum olacaktır...
Bilemiyorum. Gençlik konusunda haklı olabilirsin. Gençlik için herkes elini taşın altına koymalı.
Ama diğer tesbitleri ben doğru buluyorum.

KaTaRaN

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,517
Bilemiyorum. Gençlik konusunda haklı olabilirsin. Gençlik için herkes elini taşın altına koymalı.
Ama diğer tesbitleri ben doğru buluyorum.
Herkes eğitim sistemini suçlar. Ben aileyi suçlarım. Aileler çocuklarına hiçbir tecrübe aktarımı yapmıyor. Sonra gençler de 0 tecrübe ile hayata başlayınca diğer ailelerin eleştirisine maruz kalıyor. Halbuki diğer aile çocuğu da aynı...