"Ananı da Al Git" Diyeli 15 Yıl Oldu ve..

Bu konuyu okuyanlar

Dora

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,731

Başbakan olduğu dönemde Recep Tayyip Erdoğan ile yaşadığı diyalog nedeniyle uzun süre gündemde kalan Mersinli çiftçi Mustafa Kemal Öncel, Türkiye gündemine oturan olay diyaloğun 15’inci yıl dönümünde konuştu. Öncel, tarlasını satışa çıkardığını açıkladı.​

1613109586111.png

"Benim hayatımı mahvettiler"​

“Çiftçinin hali ne olacak, anamız ağladı” diyen, Erdoğan'ın ise, “Ananı da al git” yanıtı verdiği Öncel, geride kalan 15 yıllık sürede başına gelmeyenin kalmadığını, hakkında 10'u aşkın dava açıldığını bu konudaki hukuksal mücadelesinin ise sürdüğünü söyledi.

Çiftçilerin o yıllardaki durumu ile bugünü karşılaştıran Öncel, “Çiftçi tam bitti” dedi.

Mersin'deki limon bahçesinin masraflarını tek başına karşılayamadığı için yarı yarıya ortak verdiğini ve zor şarlar altında çiftçilik yapmaya çalıştığını anlatan Mustafa Kemal Öncel, “Benim hayatımı mahvettiler. O tartışmanın ardından ve Tayyip Erd

oğan'ın bana hakaretlerinden sonra özür dilettirildim. Özür dilettirildiğim halde başıma gelmeyen kalmadı. Bir televizyon kanalında canlı yayına bağlandığında ‘Onun anasının ellerinden öpüyorum' dediği halde başıma gelmeyen kalmadı, ekmeğimle oynadılar. İşçiyi ve tüccarı bahçeme göndermediler”
diye konuştu.

"Başıma gelmeyen kalmadı"​

Öncel, “AKP'nin yapmış olduğu şeyler bunlar. Sonra devlet bünyesinde vücut bulmuş AKP'liler yüzünden hayatım mahvoldu. Başkasının işlediği bir suçtan mütevellit adli tıplara gönderildim. Akıllı mı deli mi diye… Düzmece raporlarla siyasi bir karar bağlamında deli raporları verildi, tımarhanelere atıldım. Tımarhane sonrasında şizofren teşhisi konularak zorla taburcu ettiler. Her mahkeme ayrı ayrı gönderince, hakkımda birkaç defa dava açtılar başkalarının işlediği suçlardan açılan davalar bunlar” şeklinde konuştu.

"Sağlam raporları aldım"​

Sabıkası olmadığı halde başkasının vatandaşlık numarası yazılarak onun sabıkalarının da kendisine yükletilmeye çalışıldığını öne süren Öncel şöyle devam etti:

“Hakkımda 10'u geçen dava var. Bir davaya girdim mesela Cumhurbaşkanına hakaret suçundan. Davaya bakan hakim bana savunma hakkı vermedi. ‘Sus çık dışarı' dedi. Kendi uydurmaca savunma yazdı. Bunu hiç unutamam. Hakaret etmediğim halde ‘Hakaret etti' denilerek dava açıldı, ceza verilecekti.

O anda da adli tıp olayları devreye girdi. ‘Bu adam akıllı mı deli mi?' düşüncesiyle rapora gönderildim. Birinde 32 gün, ikincisinde 3 gün yatırdılar. Üçüncü defa gittiğimde doktorun biri ‘Biz bu günaha imza atmayacağız' dedi. Ve ben ilaç kullandırılmadım, tedavi edilip akıllı raporu verildi. Mahkeme inanmadı, bu kez İstanbul'daki hastanelere de gönderdiler. Oradan da sağlam raporu alınca, davalar art arda açıldı. Halen hakaret davalarıyla ilgili davalar temyizde, kesinleşmedi.”

"Ok döndü beni buldu"​

15 yıl önce çiftçinin durumunun bir hayli zor olduğunu, bu duruma dikkat çekmek ve Erdoğan'a anlatmak istediğini vurgulayan çiftçi Öncel, o tarihi anı şöyle anlattı:

“Ben çiftçiydim. 3 yıl malımızı satamadık. Yerlere döküldü. O kadar emek verdik masraflar ettik… Bunu gören yoktu ama ben o eylemden iki ay önce Tarım Bakanı’na Silifke’de bu durumları anlatmıştım. Ancak, Tarım Bakanı bunları devletteki hiyerarşik düzende liyakatin olmadığı bir yerde, ulaştırmamış.

Buraya geldiğinde artık sıkıntılar boğazıma kadar gelmişti. Zarar, zarar, zarar. ‘Bu çiftçinin hali ne olacak' diye sordurduğumda hem kendimi hem bütün çiftçileri kapsayan bir söylemdi bu. Ama yalnızlık beni bu noktalara getirdi. Ben bir ok gönderdim, ‘hedef bulsun' dedim. Ama ok döndü beni buldu… Basamak yaptılar.

Emniyet müdürü, vekil, savcı başsavcı oldu, bürokratlar böyle yaptı. Hala ben polisin gözünde hala potansiyel suçluyum. Erdoğan her Mersin'e geldiğine beni gözaltına alıyorlar. Artık bu kadar olamaz. Benim Erdoğan ile tartıştığım günden önce bir tek sabıkam yoktu. Ben müracaat da ettim, ‘Benim sicilimi temizleyin' dedim. Ancak, yetkililer hala uyuyor.

"Çiftçi şimdi tam bitti"​

15 yıl önceki çiftçinin durumu ile bugünü karşılaştıran Mustafa Kemal Öncel şöyle konuştu:

“Şu anda çiftçinin durumu tam bitti. Geçmişte biz gayet iyiydik, o benim döneme varan 3 yıl içerisindeki kötülüğü konu etmezsek daha önceleri çiftçiler iyiydi. Yani emek veriyorduk, kazanıyorduk. Ama şimdi çiftçi bitirildi. Sanki çiftçiye düşmanlarmış gibi. Ama lütfen kimse beni ayıplamasın.

Bu lafımın iyi analiz edilmesini istiyorum. Bu çiftçiye müstahak. Bugün Tarım Bakanı olan şahsiyete sorun ‘Türkiye'de tarımın önündeki en büyük engel ne?' diye cevap veremez. Ama o sorunun cevabı burada yatıyor. Ziraat fakülteleri, ziraat mühendisi yetiştiremiyor. Bilinçli tarım yok. Çünkü mühendisler yetersiz.”

"Ümit kalmadı satışa çıkardım"​

“Bütün çiftçiler umutsuz bir durumda. Artık bittik, ‘çiftçilik yapılmaz' diyerek tarla satanlar var. Ben de satışa çıkardım. Ümit kalmadı. Erdoğan ve hükümetinin yıllardır çiftçi düşmanı olduğu hatta Avrupa Birliği entegrasyon sırasında tarımın nüfusun azaltılmasına söz verdiği gibi laflar konuşuluyor çiftçiler arasında. Şu anda benim bahçem var ama ben bakamaz hala geldim. Limon bahçesi. Ortağa verdim.”

Mersinli çiftçi Mustafa Kemal Öncel, ‘Çıtayı yükseltti' dediği Erdoğan'a şöyle seslendi: "Suçsuz bir insanı suçlayıp hapse atıyorsunuz... Şu anda Hamza Yerlikaya 4-5 maaş alıyor sahte diplomalarla. 5 müteahhittin vergi borcu siliniyor. ‘Çiftçinin borcunu sil' demem. Çünkü bu sefer esnafa işçiye hakaret olur. Adalet lazım. Bir Müslüman adalet dağıtacaksa buna dikkat edecek. Yargıda, ‘Savcı benden, hakim benden' yok ya, ayıp ya. Adalet bakanının lafını tekrar dile getiriyorum, tolerans sıfırdır. Yetersiz hakim, yetersiz savcıların yüzünden hapishaneler doluyor.”

Yaşanan olaylar nedeniyle annesinin çok üzüldüğünü anlatırken son derece duygulanan ve gözyaşlarını güçlükle tuttuğu gözlenen çiftçi Mustafa Kemal Öncel bu konuda duygularını şöyle aktardı:

“Annem okuma yazması olmayan bir insandı. Bana ilk lafı ‘oğlum karşında devlet var, aman dikkat et' olmuştu. Neleri gördü ki bu lafı söyledi. Annem benim akıllı raporuma şahit olamadı. Biz bunu tahmin ediyorduk.”

Onedio

CtrlEnter

Doçent
Cezalı
Reaksiyon puanı
885
Erdoğan her Mersin'e geldiğine beni gözaltına alıyorlar.
? Bak bu doğru işte..
15 yıl önceki gibi bugün de seni kullanıp, buruşturup çöpe atacaklar..
Avrupa'yı keriz sanıp standart dışı ürün yolla, geriye postalanınca da suçu devlete at. Daha beter ol.. Sanki seni tanımıyoruz Mersin'de.
Geçen sene patates siyaseti yaptılar, bugün burada 1₺, ses seda yok. Lakin çiftçinin kazancı değişmedi, asıl sorun bu iken sadece çiftçi kelimesiyle siyaset yapıyorlar, çözüm önerileri yok, çünkü sorun çözülürse siyasi malzemeleri biter..

lBLack

Asistan
Reaksiyon puanı
79
? Bak bu doğru işte..
Avrupa'yı keriz sanıp standart dışı ürün yolla, geriye postalanınca da suçu devlete at. Daha beter ol.. Sanki seni tanımıyoruz Mersin'de.
Geçen sene patates siyaseti yaptılar, bugün burada 1₺, ses seda yok. Lakin çiftçinin kazancı değişmedi, asıl sorun bu iken sadece çiftçi kelimesiyle siyaset yapıyorlar, çözüm önerileri yok, çünkü sorun çözülürse siyasi malzemeleri biter..

Koca haberde tek söyleyebileceğiniz şey bu mu? Bu durumda bu haberin içerisideki baskıcılığı, dikdatörel davranışları vs. kabul ettiğinizi düşünebilir miyiz?

Little Cat

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,459
Bunu bile bile hala kuru kuruya bağlanıp oy veren var yapacak bir şey yok.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Benim hatırladığım bu adam bu eylem sonrası basın önüne çıkıp özür dilemişti :) Üstünden 15 yıl geçmiş halen show peşinde... ( Yada Sözcü gazetesi buradan siyaset yapma peşinde. )

Aynı adam Tansu Çiller zamanındada onu protesto etmiş gene basının önünde böyle bağırmış Çifçi öldü bitti battı demiş. Üstünden kaç yıl geçiyor bu sefer Erdoğan'a karşı bunu yapıyor. Üstünden 15 yıl geçmiş halen madem çifçi bitik neden bunca yıldır çifçilik yapıyon diye sorarlar adama... Burada saydığı çoğu şeyinde palavra olduğunu düşünüyorum.

Not: Haberden anladığım Muhalefet hep aynı muhalefet :) SIĞ bir şekilde o zamanda bu adamı kullanmaya çalışmışlar üstünden 15 yıl geçmiş halen kullanmayan oradan siyaset yapmaya çalışıyorlar. Sözcü gazetesi hep aynı halen :(

Son düzenleme:

Görkeem

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,392
Benim hatırladığım bu adam bu eylem sonrası basın önüne çıkıp özür dilemişti :) Üstünden 15 yıl geçmiş halen show peşinde... ( Yada Sözcü gazetesi buradan siyaset yapma peşinde. )

Aynı adam Tansu Çiller zamanındada onu protesto etmiş gene basının önünde böyle bağırmış Çifçi öldü bitti battı demiş. Üstünden kaç yıl geçiyor bu sefer Erdoğan'a karşı bunu yapıyor. Üstünden 15 yıl geçmiş halen madem çifçi bitik neden bunca yıldır çifçilik yapıyon diye sorarlar adama... Burada saydığı çoğu şeyinde palavra olduğunu düşünüyorum.

Not: Haberden anladığım Muhalefet hep aynı muhalefet :) SIĞ bir şekilde o zamanda bu adamı kullanmaya çalışmışlar üstünden 15 yıl geçmiş halen kullanmayan oradan siyaset yapmaya çalışıyorlar. Sözcü gazetesi hep aynı halen :(

Özürü kim dilettiriyor acaba ? Ne showu buna da şov deme be

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Özürü kim dilettiriyor acaba ?

Hee arkadaki kafasına dayatılan silahı görmemişim pardon :( Silah zoruyla diletiyorlarmış...

Ne showu buna da şov deme be

Videonun orjinal halini paylaşamıyor haber sitesi sadece resim koymuş. Sizde biliyorsunuz bir Başbakan ile öyle konuşulmaz. Düzgünce Erdoğan yanıma gelsin derdini anlatsın diyor adam sadece bağırıyor yaptığı tamamen show bana göre.

Bu muhabbet olduğu seneler AKP'nin oy oranı yüzde 34 civarı. Bu muhabbette sonraki seçimde yüzde 46 aldı AKP sonraki seçimde 49 en son seçimde 52 demek ki sıkıntı kimde ?
İsterseniz araştırın AKP'ye en çok oy verenler arasında 1. Çifçiler 2. emekliler 3. İşçiler gelir. Zengin tayfa elit tayfa genelde vermez AKP'ye oy.

Muhalefetin günümüzden örnek veremeyip taaa 15 yıl önceki muhabbetleri haber yapmaya çalışmasıda manidar :( Sonra muhalefet SIĞ deyince kızıyorsunuz. Halen CHP gidip yok mazotu 1.5 TL yapacaz yok çifçiye şu kadar para verecez diyor ama oyunda artış yok. En son Kemal Kılıçdaroğlu halen AKP'ye oy veren çifçi olursa iki elim yakasında diyordu :D Böyle mi çifçiyi kazanacak ve iktidar olacak muhalefet ?

lBLack

Asistan
Reaksiyon puanı
79
Hee arkadaki kafasına dayatılan silahı görmemişim pardon :( Silah zoruyla diletiyorlarmış...

Videonun orjinal halini paylaşamıyor haber sitesi sadece resim koymuş. Sizde biliyorsunuz bir Başbakan ile öyle konuşulmaz. Düzgünce Erdoğan yanıma gelsin derdini anlatsın diyor adam sadece bağırıyor yaptığı tamamen show bana göre.

Bu muhabbet olduğu seneler AKP'nin oy oranı yüzde 34 civarı. Bu muhabbette sonraki seçimde yüzde 46 aldı AKP sonraki seçimde 49 en son seçimde 52 demek ki sıkıntı kimde ?
İsterseniz araştırın AKP'ye en çok oy verenler arasında 1. Çifçiler 2. emekliler 3. İşçiler gelir. Zengin tayfa elit tayfa genelde vermez AKP'ye oy.

Muhalefetin günümüzden örnek veremeyip taaa 15 yıl önceki muhabbetleri haber yapmaya çalışmasıda manidar :( Sonra muhalefet SIĞ deyince kızıyorsunuz. Halen CHP gidip yok mazotu 1.5 TL yapacaz yok çifçiye şu kadar para verecez diyor ama oyunda artış yok. En son Kemal Kılıçdaroğlu halen AKP'ye oy veren çifçi olursa iki elim yakasında diyordu :D Böyle mi çifçiyi kazanacak ve iktidar olacak muhalefet ?

Bir işin zorla yaptırılması için illa silah kullanmana gerek yok. Zorbalık, baskı sadece silahla yapılan bir şey değildir. Bunu siz de en az benim kadar biliyorsunuz ama sadece burada cevap vermek adına böylesine dar bir bakış açısıyla, sığ bir yorum yapıyorsunuz bana kalırsa.

Cahil bir adamın yaşadığı zorluklar yüzünden bağırması şovsa okumuş, hatta üniversite bitirmiş (!) (?) birinin üstelik bir siyasetçinin "ananı da al git" demesi nedir? Keşke bununla ilgili de bir yorum yapabilseydiniz.

Zamanının bir bakanı, "iktidarımızın temel dayanağı okumamış, cahil dediğimiz kesimdir. Okuma oranı arttıkça AKP'ye gelen oylarda ciddi bir azalma olduğu görülüyor." demiştir.

Bir üniversitenin rektör yardımcısı bak burayı iyi okuman adına büyük yazayım "BİR ÜNİVERSİTENİN REKTÖR YARDIMCISI PROFESÖR UNVANLI BİR AKADEMİSYEN" "Cahil kesime güveniyorum." demiştir.

Bu ülkede okumamış, kendini geliştirmeye kapalı tutan kesimi kandırmak kolay olduğu için nitelikli eğitim alamamış, kendisini de geliştirmeye kapalı tutan insanları hedef ladıkları için cehaleti fazilet olarak görüyorlar. Çünkü onlara elinde Kur'an ile gidersen ya da bakın böyle böyle yapıyorlar bize bu sorunun çözümü için bize oy verin dersen veya yerli ve milli uçak göklerde dersen inandırması daha kolay olur.

Zaten araştırma, okuma, sorgulama gibi bir ihtiyaçları pek fazla olmadığından, müritçilik kafasıyla kendilerince büyük adam saydıkları birkaç eş dosttan başkasına da inanmadıklarından dolayı öyle insanları elde tutmak daha kolaydır.

Özür dilemek için bir insanı çok çeşitli yollarla tehdit edebilirsin. Tehdit etmek sadece o dandik mafya dizilerinde olduğu gibi silahla olmaz. Kozlarını kullanmakla olur.

Neden çiftçilik? Çünkü bildiği, iş tutabildiği tek meslek o. Köyünde bu konuda yapabileceği tek iş kolu o.

Birkaç gündür konulara yazılarınıza bakıyorum da maalesef muhalefeti suçladığınız SIĞ'lık, cımbızlamak tabirlerini siz de bolca yapıyorsunuz. Tasvip etmediğiniz bir davranışı neden sergiliyorsunuz orasını da bilemem ama...

Samet UCA

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,912
Koskaca başbakanın ananıda al git gibi terbiyesizliği konuşulmaz ama çiftçi şuymuş buymuş.

Son düzenleme:

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Bir işin zorla yaptırılması için illa silah kullanmana gerek yok. Zorbalık, baskı sadece silahla yapılan bir şey değildir. Bunu siz de en az benim kadar biliyorsunuz ama sadece burada cevap vermek adına böylesine dar bir bakış açısıyla, sığ bir yorum yapıyorsunuz bana kalırsa.

Bu ülkenin Başbakanının CUmhurbaşkanını kameralar önünde bu şekilde eleştirebilen sabah akşam kanal kanal TV programı gazete gazete gezen birisi tehtit ile şantaş ile özür diler mi sence ? Halen Sözcüye demeçler verebiliyorsa demek ki tehtit edilmemiş.

Not: 19 Yıl olmuş bu hükümetin madem çifçiye tutumu kötü neden oy kaymıyor CHP'ye bu çifçiler neden oy vermiyor bir sorgulayabilir misinz ?
Çünkü muhalefet siyaset yapmayı bilmiyor. Önüne günümüze güncel sorunlamara bakmak yerine halen baksana 15 yıl önceki çifçinin protestosu üstünden siyaset yapmaya çalışanlar var :(

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,324
halen baksana 15 yıl önceki çifçinin protestosu üstünden siyaset yapmaya çalışanlar var :(
CHP ve sol medya'nın huyudur, eski çöpleri karıştırmak. Sade bu değil, bazı tiyatral aktör illa bulurlar bir yerlerde, oynatırlar senaryoyu, patlatırlar bomba haberler(!) Sonra da birileri balonlarını patlatır, ama hiç oralı olmazlar. Yedirebildikleri kadar yedirirler. Maksatları hasıl oldu mu, gerisinin önemi olmaz.

lBLack

Asistan
Reaksiyon puanı
79
Bu ülkenin Başbakanının CUmhurbaşkanını kameralar önünde bu şekilde eleştirebilen sabah akşam kanal kanal TV programı gazete gazete gezen birisi tehtit ile şantaş ile özür diler mi sence ? Halen Sözcüye demeçler verebiliyorsa demek ki tehtit edilmemiş.

Not: 19 Yıl olmuş bu hükümetin madem çifçiye tutumu kötü neden oy kaymıyor CHP'ye bu çifçiler neden oy vermiyor bir sorgulayabilir misinz ?
Çünkü muhalefet siyaset yapmayı bilmiyor. Önüne günümüze güncel sorunlamara bakmak yerine halen baksana 15 yıl önceki çifçinin protestosu üstünden siyaset yapmaya çalışanlar var :(

O dönemi ben de hatırlıyorum. Bu olay gerçekleştiğinde bazı kanallar ve gazeteler bizzat röportaj için yanına gittiler, olayı kendisinden de dinlediler. Yani kendisinin kanal kanal gezdiği yoktu. He gezdi diyelim, elinde imkânı olmayan birisinin kendi imkânını oluşturmaya çalışmasını da zannedersem ne sen ne ben ne de buradaki vicdan sahibi kimse yargılamaz, yadırgamaz. Peki bunlar olduktan sonra bir dönem tamamen televizyonlardan çekildi. Bu kadar haber niteliği kazanan bir olay sonucunda neden bir anda unutuldu? Ya da bir açıklama yapmaktan kaçınmaya başladı, üzerine bir anda özür diledi?

Elinde kaybedeceği bir şeyi kalmamış artık. Bahçesi yok, ailesi yıkılmış gitmiş, zaten önüne bir sürü engel çıkmış, çıkartılmaya da devam ediyor. Bitik durumda yani. Bu durumda korkacağı neyi var? Bir canı var. Bu durumda neden tekrardan tehditlere rağmen kendi sesini duyurmaya kalkmasın, haykırmasın?

Yani olaya sadece "Sözcü eski olayları ısıtıp önümüze koyuyor." şeklinde baktığınız kadar geniş perspektiflerden de bakabilmeniz sizin için her zaman daha iyi olacaktır.

Öncelikle şunu sorayım, çiftçiye ve hayvancıya karşı tutum sizce iyi mi? İyi olduğunu düşünüyorsanız nedenlerini de sıralarsanız çok sevinirim.

Bana göre çiftçiye ve hayvancıya karşı tutumlar çok kötü. Eğer siz iyi olduğunu düşünüyorsanız ki yukarıdaki sözlerinizden böyle anlaşılıyor ve neden iyi olduğunu düşündüğünüzü söylerseniz ben de neden kötü olduğunu düşündüğümü yazabilirim.

Çiftçiler diğer muhalefet partilerine neden oy vermiyor ya da veremiyor sorusuna gelirsek. Aslında birkaç tane temel sebebi var diyebiliriz.

1- Bahsettiğimiz insanlar bir önceki mesajımda da belirttiğim kendisini geliştirmeyen, gelişime kapalı yani cahil diye adlandırdığımız kesimden. Bu insanlar için belli başlı önemli durum vardır. Nedir bunlar? Millî ve manevî değerler. Bu insanlara elinde Kur'an, dilinde imanla gidersen bu insanlar çok büyük oranda sana hemen inanır, peşinden gelirler. Ki biliyorsunuz dini siyasete bulaştıran ve bunu çok iyi kullanan bir siyasi parti var. Ya da birçok seçim ya da referandumda birden alevlenen askeri, siyasi hareketler, terörizm odaklı saldırılar ve o dönemde bir anda çıkan bekamız için bizi seçin sözleri çok sık karşılaştığımız şeyler. Bu birinci çinko
2- Bahsettiğimiz bu cahil kesim yine yukarıdaki mesajımda belirttiğim gibi genellikle bulundukları coğrafyanın, köyün, kasabanın, ilçenin okumuş (?) adamlarına ya da dini kişiliklerine oldukça bağlıdır. Özellikle Anadolu'nun birçok köyünde müritçilik durumu oldukça yaygındır. O bölgenin imamı, hocaefendisi, şıhı o bölge insanına şunlara oy verin bunlara vermeyin derse ve bunu birkaç yalanla sanki o yalanlar dini şeylermiş gibi o insanlara aktarırsa o insanlar koşulsuz şartsız görüşleri ne olursa olsun yön değiştirirler. Yine birçok seçim ya da referandumda özellikle cuma hutbelerinde imamların konuşmalarına şahit olduk. :) Bu ikinci çinko
3- Cahil bir insana "yav gel sen şunlara da bu sene oy ve ya da bu sene de şunlara oy ver, köyümüze yol ve hastane yapacaklarmış, ekinleri daha pahalıdan alacaklarmış, köye su gelecekmiş hemde bedava" gibi menfaatçi bir söylemde bulunurlarsa halk buna inanır. Üstelik bunu 3-5 defa üst üste söylersen "hani önceden de söyledin bunu ama yapmadılar." demez, umut yiğidin ekmeği der yine inanırlar. Bu üçüncü çinko
4- Hatırlarsınız bir takım silahlı insanlar seçim günü sandıkların orada silahlarla, elleriyle bir takım işaretler yaparak fotoğraflar çektirmişti. Bazıları hatta seçim kabinlerini kurdurtmamış, bölge insanına açıkta oy kullandırarak oyları kontrol etmişti. Buna zannedersem bir açıklama yapmama bile gerek yoktur. Bu da artık tombala mı olur, dördüncü çinko mu olur onu da size bırakıyorum.

Burayı daha doldururdum ancak malum milletçe pek okumayı sevdiğimiz söylenemez, ben de fazlasıyla uzun yazdım biraz kısa keseyim dedim. anca bu kadar kısa oldu. :)

Not: 301 canımızı kaybettiğimiz zaman "fıtratında var" denilerek 150-200 sene öncesine gidip o dönemleri örnek göstermiştik veyahut bir muhalefet partisinden bir kişinin dedesini neredeyse 70-80 sene önceki bir olayla ilgili eleştirmiştik. Yani demem o ki; bu ülkede siyaset en çok eskiyi kullanmayı sever. :)

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
O kadar alakasız ve SAÇMA şeyler yazmışın ki...

Sen halen insanları Cahil veya saf sanmaya devam et. Veya sadece dini inançları gereği AKP ye oy veriyorlar sanmaya devam et. Bu zihniyet yüzünden AKP 19 yıldır iktidarda işte...

Aynen Aynen herkes cahil ondan AKP yüzde 50 lerde oy alıyor. Elinde Kur'an olduğu için...

Adamıda tehtit etmişler özür diletmişler zaten kesin baksana başka ihtimal yok zaten garibanda hemen kameralar önünde özür dilemiş. :D Ama 15 yıl sonra kendisi ile röportaj yapanlara korkusuzca her istediğini söylerken tehtit edildim diyemiyecek seviyede...

Not: Bu ülkede CHP kökenli veya Solcu olmasına rağmen Bülent Ecevitte yüzde 50 lerde oy almıştır. ( Nasıl aldı bu oyu ? O cahil dediğin insanların gönlünü nasıl kazandı acaba ? Bizim kara oğlanımız lakabını nasıl aldı acaba ? YERLİ VE MİLLİ OLARAK ve Ülkesini düşünerek sevdiğini onun için çalıştığını göstererek yapmış olabilir mi ?

BIKMADINIZ ŞU İNSANLARI SAF CAHİL DİYE LAFTALAMAKTAN. Bu kafa yapısı ile yüzde 20 lerde gezer işte muhalefet şu ekonomik krizde şu pandemi döneminde doların 8-10 TL olduğu dönemde bile 1 gram oy alamazlar bu insanlarda halen aynı oranda takılırlar. Muharrem İnce boşuna bu kadar laf saydırmadı muhalefete.

lBLack

Asistan
Reaksiyon puanı
79
Söylediklerim saçma ya da alakasız değil, gerçekliğini kabul edemeyecek kadar hırs var gözlerinizde maalesef.

Cahilliği, cehaleti, eğitime kapatılmışlığı benim söylememe gerek yok. Azıcık aklını kullanan, vicdanı olan herkes bunu görür ve kabul eder. İnternette onlarca röportaj kanalları, videoları var. Sadece orada konuşanları dinleyerek bu ülkenin içler acısı cehalet grafiğinin aslında ne kadar yüksek olabileceğini görebilirsin. Ancak bunları düşünmek yerine bunu söyleyenlere saçma, alakasız demek daha kolayına geliyor belli ki. :)

Yukarıda onlarca şey saydım, örnek verdim. Hepsinin bu ülkede fazla görüldüğünü aklı ve vicdanı hür olan herkes görür, kabullenir. Kabullenemiyorsanız bu senin gerçeklere karşı siyasi bir hazımsızlık yaşadığını gösterir ne yazık ki.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Cahilliği, cehaleti, eğitime kapatılmışlığı benim söylememe gerek yok. Azıcık aklını kullanan, vicdanı olan herkes bunu görür ve kabul eder

Bir insanın veya partinin ülkeyi yönetim yönetemiyeceğini veya liderlik ruhu olup olmadığını anlamak için ultra üst düzey bir zekaya veya eğitim seviyesine gerek yoktur heralde ?

Azcık vicdan sahibi veya siyaseti takip eden birisi 10 seçim kaybetmiş ve liderlik özelliği olmayan etrafına Canan Kaftancıoğlu gibi isimler toplayan veya HDP ile dirsek teması kuran bir partiye oy vermek istememesini bu şekilde yorumlaman çok yanlış :(

lBLack

Asistan
Reaksiyon puanı
79
Bir insanın veya partinin ülkeyi yönetim yönetemiyeceğini veya liderlik ruhu olup olmadığını anlamak için ultra üst düzey bir zekaya veya eğitim seviyesine gerek yoktur heralde ?

Azcık vicdan sahibi veya siyaseti takip eden birisi 10 seçim kaybetmiş ve liderlik özelliği olmayan etrafına Canan Kaftancıoğlu gibi isimler toplayan veya HDP ile dirsek teması kuran bir partiye oy vermek istememesini bu şekilde yorumlaman çok yanlış :(

Senin nefretin bir partiye. Ben bu zamana kadar muhalif partiler dedim, muhalefetin tamamını kapsayan bir konuşma yaptım. A Partisi, B Partisi diye ayırmadım. Koalisyon durumu olduğu için yönetenlere bile C Partisi D Partisi demedim bizi yönetenler, iktidardaki isimler gibi geneli kapsayan konuşmalar yaptım.

Bir partiyle sorunun varsa başka partiler de mevcut mecliste ya da ülke içerisinde onlara bakabilirsin. Neden tek bir partiyi düşünerek karar veriyorsun?

Ek olarak söyleyeyim bir insanın ya da partinin ülkeyi yönetip yönetemeyeceği ultra olmasa da kullanılabilen bir zekaya, kişiyi sorgulayıp soru sorabilecek kıvama getirecek bir eğitime ihtiyaç duyar. Halen bu ülkede yerli ve milli uçağımızı göklerde sanan, THY'nin full o uçaklardan oluştuğunu sanan çok ciddi bir kesim var.

Daha bunu bile araştırmaya aciz bir gûruhun yönetim ve yöneticilik, liderlik gibi kavramları sorgulayıp anlayabilmesi ve karşısındaki kişiyi filtrelemesini bekleyebilir misin? Bekleyemezsin.

Eğer beklense senin söylediğine göre şu sonuca varması gerekirdi bu insanların. "Yav benim oy vermek istemediğim bu partide Canan Kaftancıoğlu var, HDP ile dirsek teması da kuruyorlar. Bu yüzden bunlara değilde oy verdiğim partiye ya da partimin desteklediği partiye bakıyorum zamanında Habur olaylarını, Oslo'yu, Dolmabahçeyi, sözde barış görüşmelerini yaptılar ve bunu gururla söylediler. Sözde bir özerk bölge yöneticisiyle el ele kol kola fotoğraflar verdiler, yine o kişi geldiğinde Ankara'ya eli kanlı teröristlerin bayrak dediği paçavraları o adam geliyor diye astılar, yerel seçim için kırmızı bültenle aranan bir adamı devlet kanalına çıkarttılar." diyebilmeleri de gerekirdi. Diyemiyorlarsa, burada eğitimin, gelişimin ya da zekayı kullanmanın gerekli olduğunu bariz görebiliriz zaten.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Eğer beklense senin söylediğine göre şu sonuca varması gerekirdi bu insanların. "Yav benim oy vermek istemediğim bu partide Canan Kaftancıoğlu var, HDP ile dirsek teması da kuruyorlar. Bu yüzden bunlara değilde oy verdiğim partiye ya da partimin desteklediği partiye bakıyorum zamanında Habur olaylarını, Oslo'yu, Dolmabahçeyi, sözde barış görüşmelerini yaptılar ve bunu gururla söylediler. Sözde bir özerk bölge yöneticisiyle el ele kol kola fotoğraflar verdiler, yine o kişi geldiğinde Ankara'ya eli kanlı teröristlerin bayrak dediği paçavraları o adam geliyor diye astılar, yerel seçim için kırmızı bültenle aranan bir adamı devlet kanalına çıkarttılar." diyebilmeleri de gerekirdi. Diyemiyorlarsa, burada eğitimin, gelişimin ya da zekayı kullanmanın gerekli olduğunu bariz görebiliriz zaten.

Bak sen sözde eğitimlisindir cahil değilsindir. Ama kan dursun analar ağlamasın diye yapılan çözüm süreci evresi ile şuan oy sevdasına yapılan çıkar ilişkili ittifakları bir tutabiliyorsun :(

İlk anlattığın olayda kan dursun terör bitsin diye hükümet büyük bir risk alıp son şans verdi onlara kafayı kullanıp silah bırakıp teslim olabilirlerdi. Ama onlar ölmeyi tercih etti. Şuan terör ile mücadeleye laf eden devlet neden İHA SİHA kullanıyor diyen adamlar Muhalefette Milletvekili. Veya koltuk sevdasına oradan gelecek 3-5 puan oy için her türlü tavizi verenler taklalar atanlar muhalefette şuan... Adamın evinden terorist çıkmış makam arabasında terorist çıkmış silahlar çıkmış diye belediyeye kayyum atanıyor. Bil bakalım kim buna karşı çıkıyor ? Veya Kayyum belediye başkanı istemeyiz diyor ? Veya sabah akşam SElahattin Demirtaşa özgürlük diyenler kim yapma lütfen şöyle kendini...
Halen millet saf cahil ondan oy veriyor sanmaya devam et sen.

Atalarımızın çok güzel bir sözü vardır tahsil cehaleti alır .... devamını biliyorsun.

lBLack

Asistan
Reaksiyon puanı
79
Bak sen sözde eğitimlisindir cahil değilsindir. Ama kan dursun analar ağlamasın diye yapılan çözüm süreci evresi ile şuan oy sevdasına yapılan çıkar ilişkili ittifakları bir tutabiliyorsun :(

İlk anlattığın olayda kan dursun terör bitsin diye hükümet büyük bir risk alıp son şans verdi onlara kafayı kullanıp silah bırakıp teslim olabilirlerdi. Ama onlar ölmeyi tercih etti. Şuan terör ile mücadeleye laf eden devlet neden İHA SİHA kullanıyor diyen adamlar Muhalefette Milletvekili. Veya koltuk sevdasına oradan gelecek 3-5 puan oy için her türlü tavizi verenler taklalar atanlar muhalefette şuan... Adamın evinden terorist çıkmış makam arabasında terorist çıkmış silahlar çıkmış diye belediyeye kayyum atanıyor. Bil bakalım kim buna karşı çıkıyor ? Veya Kayyum belediye başkanı istemeyiz diyor ? Veya sabah akşam SElahattin Demirtaşa özgürlük diyenler kim yapma lütfen şöyle kendini...
Halen millet saf cahil ondan oy veriyor sanmaya devam et sen.

Atalarımızın çok güzel bir sözü vardır tahsil cehaleti alır .... devamını biliyorsun.

Kan dursun analar ağlamasın diye yapıldığını iddia ederken askeri karakollardan, birliklerden teröristlerin indirdiği Türk bayraklarına ses çıkartılmadı. Karakollara ateş açıldığında "karşılık vermeyin emri alındı". Asker hem aşağılandı hem şehit edildi o dönem. Kan böyle mi duruyordu? Yoksa bu kan durdurmadan ziyade seçmen grubunda kaymayı da hedefleyen bir yöntem miydi?

Şunlar milletvekili derken keşke "yerel seçim için terörist başının kardeşini, kırmızı bültenle aranan teröristi devlet kanalına çıkartanlar da yönetimde şu an" deme erdemini de gösterseydin.

Şu an hepsi için söylemiyorum ama bir insana ya da kuruma el koymak için yapabileceklerin o kadar fazla ve kolay ki. Bana gelip burada şu vardı ya da şurada bunu bulduk o yüzden kayyum atadık demeleri o yüzden YARI YARIYA inandırıcı gelmiyor. Hepsi demiyorum o yüzden belirtiyorum altı çizili olarak. Bu ülkede genelkurmay başkanına dandik bir komplo ile terörist dediler, Türkan SAYLAN'a ergenekoncu dediler. Bunlar çok basit sözlerle, olaylarla oldu. Bunu yapan FETÖ'cülerdi şunlardı bunlardı diyebilirsin ama üzüm üzüme baka baka kararır. O zamanlar FETÖ'ye bu konularda üç maymunu oynarken birileri bir şeyler öğrenmiş olabilir. O yüzden her kayyumu ben de desteklemem bunu hangi partinin hangi partiye yaptığının da önemi yok. Şu an içinde bu böyle, 50 sene sonra için de bu böyle olur.

Selahattin DEMİRTAŞ terörist, Enis BERBEROĞLU hain... Ee gerek uluslararası mahkemeler gerek ulusal mahkemeler tam tersini söylüyor yalancı mı yani şimdi hukuk düzenimiz? Olanı mı inkar ediyorlar yoksa olmayanı mı söylüyorlar? Sonrasında hukuk devleti...

Teröristse sen bu adama nasıl parti kurma hakkı veriyor, bu adamın seçimlere girmesine onay veriyorsun diye sorarlar insana. Ama insan olana tabii. Kusura bakma ben de severim atasözlerini, vecizeleri ama malum bizde sözler bir kesime ya da birilerine dokunursa hafta içinde eline bir mahkeme kağıdı geliyor o yüzden ben bildiklerimi kendime saklıyorum. :)

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Selahattin DEMİRTAŞ terörist, Enis BERBEROĞLU hain... Ee gerek uluslararası mahkemeler gerek ulusal mahkemeler tam tersini söylüyor yalancı mı yani şimdi hukuk düzenimiz? Olanı mı inkar ediyorlar yoksa olmayanı mı söylüyorlar? Sonrasında hukuk devleti...

BAK BİLMEDEN KONUŞUYORSUN :(

Selahattin Demirtaş veya Enis Berberoğlu masumdur diyen bir MAHKEME YOK. O mahkemeler esastan değil usülden itraz ediyor. Yanı Enis Berberoğlu kararında bu adam Milletvekili iken hapse atamazsın vekilliği bitince atacaksın diyor Anayasamahkemesi yani SUÇSUZ demiyor işiniz gücünüz ÇARPITMA şu muhalif kanalları tek taraflı takip etme lütfen. ( Can Dündar neden firari bu arada madem suçsuz ? )

Selahattin Demirtaş olayındada ona masum diyen bir mahkeme veya kurum yok. Tutukluluk süresi uzun oldu. Ya tutuksuz yargılayın yada cezasını verin mahkeme kararı kesinleşsin diyorlar...

Ama işiniz gücünüz çarpıtma bak Avrupa suçsuz dedi demek ki bunlar suçsuz... Off off gerçekten muhalefet çok SIĞ ülkede :(

Senin gibi düşünenler aynı bu yolda devam edin ne diyem. Sonra o saf dediğin cahil dediğin köylü çifçi işçi emekli neden bu muhalefet oy verimiyor demiyeceksiniz ama onlarla dalga geçmeyeceksin. Sabah akşam Selahattin Demirtaş'ı dert edinmiş bir partiye oy vermemeleri doğaldır diye düşünüyorum...

Son düzenleme:

lBLack

Asistan
Reaksiyon puanı
79
BAK BİLMEDEN KONUŞUYORSUN :(

Selahattin Demirtaş veya Enis Berberoğlu masumdur diyen bir MAHKEME YOK. O mahkemeler esastan değil usülden itraz ediyor. Yanı Enis Berberoğlu kararında bu adam Milletvekili ile hapse atamazsın vekilliği bitince atacaksın diyor Anayasamahkemesi yani SUÇSUZ demiyor işiniz gücünüz ÇARPITMA şu muhalif kanalları tek taraflı takip etme lütfen. ( Can Dündar neden firari bu arada madem bunlar suçsuz ? )

Selahattin Demirtaş olayındada ona masum diyen bir mahkeme veya kurum yok. Tutukluluk süresi uzun oldu. Ya tutuksuz yargılayın yada cezasını verin mahkeme kararı kesinleşsin diyorlar...

Ama işiniz gücünüz çarpıtma bak Avrupa suçsuz dedi demek ki bunlar suçsuz... Off off gerçekten muhalefet çok SIĞ ülkede :(

Senin gibi düşünenler aynı bu yolda devam edin ne diyem. Sonra o saf dediğin cahil dediğin köylü çifçi işçi emekli neden bu muhalefet oy verimiyor demiyeceksiniz ama onlarla dalga geçmeyeceksin. Sabah akşam Selahattin Demirtaş'ı dert edinmiş bir partiye oy vermemeleri doğaldır diye düşünüyorum...
Bizzat Anayasa Mahkemesi BERBEROĞLU için hak ihlali kararı verirken kararlar içinde "kişi hürriyet ve güvenliği, seçme ve seçilme hakkı, siyaset yapma hakkı engellenmesi ve haksız yere tutuklu bulunması üzerine zamanında da karar verdi de birileri "Anayasa Mahkemesinin bu kararını tanımıyorum" demedi mi gözünü sevdiğim?

Can DÜNDAR neden gelsin? Bu ülkede kaç tane masum haksız yere hapislere atıldı, kaçının masumiyetini kara topraklar altındayken "aa masummuş pardon" şeklinde dile getirildi. Orgeneral İlker BAŞBUĞ, Albay Hasan Atilla UĞUR aylarca hapishanelerde yatırılıp, kötü muamelelerle hapishanede bazı hak ihlallerine uğradıktan sonra "aaa masummuşsunuz" denilmedi mi? Yarbay Ali TATAR masumiyet kararını göremeden göçüp gitmedi mi? Bu kadar canlı örnek varken Can DÜNDAR haklı olduğuna inansa bile neden buraya gelip hapishaneye atılmayı istesin ki?

Ben sadece Avrupayı örnek göstermedim ulusal mahkemeleri de gösterdim ama SIĞ olmakla suçlarken SIĞ davranışlar sergileyip sadece Avrupa kısmını cımbızlamışsınız, üzücü... Sizin adınıza gerçekten çok üzüldüm. :(

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Bizzat Anayasa Mahkemesi BERBEROĞLU için hak ihlali kararı verirken kararlar içinde "kişi hürriyet ve güvenliği, seçme ve seçilme hakkı, siyaset yapma hakkı engellenmesi ve haksız yere tutuklu bulunması üzerine zamanında da karar verdi de birileri "Anayasa Mahkemesinin bu kararını tanımıyorum" demedi mi gözünü sevdiğim?

Bak bu olaydada bazı handikaplar var. Gene bilmeden konuşuyorsun. Enis Berberoğlu Milletvekili iken vekilliği dürüşüldü ve yargılanamya başladı. Daha cezası kesinleşmeden CHP yönetimi bir daha vekil adayı yaptı ve vekill seçtirdi Enis Berberoğlunu. Alt mahkeme diyor ki vekilliği zaten düşürülmüştü bizim verdiğimiz 5 yıl 8 Ay cezayı yatacak. Anayasa Mahkemeside diyorki siz vekilliğini düşürme işini ilk vekilliği için yaptığınız yargılanırken 2. ye tekrar vekil oldu bir daha vekiliiğini düşüreceksiniz diye hükmediyor. ( Çocuk oyuncağı gibi oluyor böyle olunca zaten düşürüşmüş ve aynı dava devam ediyorken CHP nin bu ismi vekil yapması yanlış bence. ) Şuan anayasa mahkemesi Milletvekili olduğu için hapis yatamaz kararı verdi. Alt mahkeme biraz diretsede itiraz etsede bu karara inanmasada ters gelsede UYMAK ZORUNDA buna itiraz etmem. Lakin olayda SUÇSUZDUR veya bu isim AKLANDI diye bir şey yok. Vekilliği bitince gene hapis yatacak tersi bir karar olmazsa.

Can DÜNDAR neden gelsin? Bu ülkede kaç tane masum haksız yere hapislere atıldı, kaçının masumiyetini kara topraklar altındayken "aa masummuş pardon" şeklinde dile getirildi.

Yurtdışında kaçak durumda olup sürekli ülkesini kötüleceğine bence gelip kendi ülkesinde gururla ve şerefle hapiste yatabilirdi... ( Tabii gerçekten suçsuz olsaydı. )

Not: Yerel Mahkemelerde nerde bir karar var Selahattin Demirtaş Suçsuzdur diye ? Aynı şekilde gerek yerel gerekse uluslar arası mahkeme kararlarından bu iki isim içinde Suçsuzdur diyen bir mahkeme kararı yok. OLAYLARI ÇARPITMA LÜTFEN.

KRZMNİTK

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,067
? Bak bu doğru işte..
tanıyor musun

lBLack

Asistan
Reaksiyon puanı
79
Yurtdışında kaçak durumda olup sürekli ülkesini kötüleceğine bence gelip kendi ülkesinde gururla ve şerefle hapiste yatabilirdi... ( Tabii gerçekten suçsuz olsaydı. )

Not: Yerel Mahkemelerde nerde bir karar var Selahattin Demirtaş Suçsuzdur diye ? Aynı şekilde gerek yerel gerekse uluslar arası mahkeme kararlarından bu iki isim içinde Suçsuzdur diyen bir mahkeme kararı yok. OLAYLARI ÇARPITMA LÜTFEN.

Gerçekten suçsuz bile olsa gelsin hapis yatsın, orada kendini savunma ifade etme hakkı tanınmasın, mahkemesi sürekli olarak başta ileri bir tarihe ertelensin ve bunu kabul etmesini mi bekleyelim? Kim bunu kabul eder?

Şöyle düşünelim. Sana; gel bakalım buraya arkamdan konuşmuşsun, seni dövecem desem gelir misin? Gelmezsin değil mi? Sonuçta haksız yere dayak yemek istemezsin. Pek bir farkı yok değil mi? Suçsuz yere neden seneleri kapalı dört duvar arasında olsun?

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Gerçekten suçsuz bile olsa gelsin hapis yatsın, orada kendini savunma ifade etme hakkı tanınmasın, mahkemesi sürekli olarak başta ileri bir tarihe ertelensin ve bunu kabul etmesini mi bekleyelim? Kim bunu kabul eder?

Adam kendi kabul ediyor evet yaptığım yanlıştı suçtu diye ne saçmalıyorsun sen Allah Aşkına ya :D Lütfen daha fazla uzatma konuştuça batıyorsun...

Bu FETO tarafından kumpas kurulan paşalar komutanalrın çoğuda kaçabilir ülkeden gidebilirdi. Ama onlar şerefli bir şekilde gerekirse 2-3-4 yıl hapis yattı ama ak pak olarak çıktılar. Yurtdışında sürekli demeçler verip ülkesini karalamadı hiçbiri...

Adam kendi itiraf ediyor evet yanlıştı diye o zamanlar yazdığı Cumhuriyet gazetesi bile Can Dündar'ı suçluyor sen halen masum neden gelsin hapis yatsın diyon yazık gerçekten.