Desktop Developer Öldümü?

Desktop Developer Öldümü?

 • Evet

  Kullanılan: 3 27.3%
 • Hayır

  Kullanılan: 6 54.5%
 • Emin Değilim

  Kullanılan: 2 18.2%

 • Kullanılan toplam oy
  11

oWeiss

Öğrenci
Arkadaşlar Sizce Desktop Developer alanı öldümü çevremdekiler artık eskisi gibi olmadığını web veya mobil yönelmemin daha iyi olcağını söylüyor?
 

fatihege

Asistan
Arkadaşlar Sizce Desktop Developer alanı öldümü çevremdekiler artık eskisi gibi olmadığını web veya mobil yönelmemin daha iyi olcağını söylüyor?
Desktop Development hala devam ediyor asla ölmez. Çünkü bir sürü oyunlar çıkıyor ama tabii ki eskisi kadar program geliştiren kalmadı artık herkes çoğunlukla mobil uygulama, web ve oyun (mobil) geliştirme alanlarına yöneldiği için azaldığı söylenebilir.
 

luftdigital

Öğrenci
Merhaba,

Günümüzde artık masaüstü tabanlı uygulamaların kullanımı ciddi derecede azalmış olsada bu platformun hala yaratıcı görevini üstlendiğinde hemfikir olabiliriz. Yine de bu yaratıcının daha fazla mobil kullanıcı için çalıştırıldığını unutmamakta fayda var. Web sitelerinin neredeyse tamamının Google Analytics istatistiklerine baktığımızda ziyaretçilerin ortalama %98'nin web sitelerini mobil kaynaktan ziyaret ettiğini görüyoruz.

Her gün büyüyen ve kendi başına bir pazar haline gelen mobil uygulamalar işin sosyal anlamda biraz daha front-end kısmını simgelerken masaüstü yazılım ve geliştirmelerin tamamı artık back-end olarak sayılabilir. Unutmamakta fayda olan bir diğer konu ise back-end geliştiricilerin sayısının azalmasıyla gelecekte daha kıymetli görülecekleri. Çünkü gün geçtikçe kodlamaya olan ilgi yerini hazır sistemlere bırakıyor (en azından Türkiye için).

Elbette ki çok daha hızlı tüketilen ve çok daha hızlı paraya çevirilebilien mobil uygulama pazarı yarın öbür gün mobil platformlar üzerinden back-end kodlamaya müsait hale gelecektir, bununla ilgili söylentiler çoktan ortalıkta dolaşmaya başladı bile.

Sevgiler.
 
Üst