Derste Namaz Kıldıran Hoca

Bu konuyu okuyanlar

Cin Ruhi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Evet bu oldu. Ben lisedeyken din dersi öğretmenimiz hepimizi sıranın üstüne çıkartıp namaz kıldırıyordu ve başarılarına göre not veriyordu. Bu olay bir anadolu lisesinde oldu. Ne kadar doğru tartışmaya açıyorum..

mazruf

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
1,117
Ne var bunda? Ders din dersi. İlköğretimde de var aynı uygulama. Biz de lisede ilahi söyledik hep birlikte. Anadolu Lisesi.

hüzün_

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
503
Namaz kılmayı öğretmesi mi tartışılmalı?

y_ates

Dekan
Reaksiyon puanı
65
Ne güzel işte. Neyini tartışmaya açıyorsun anlamadım.

braveheart.fb

Profesör
Reaksiyon puanı
92
Okullarda, örneğin fenbilgisi dersi için, laboratuar var. Öğrenciler buralarda deney yaparlar. Böylelikle öğrendiklerini pratiğe dökmüş olurlar. Eğer din dersi içinde mescit olmuş olsaydı; hem pratik yapılabilirdi, hem de isteyen öğretmen ve öğrenciler namazlarını kılmış olurdu.
.

penguin

Profesör
Reaksiyon puanı
201
Müslüman değilsen gayri-müslim olduğunu söylersin kıldırmazlar. Hem Anadolu Lisesiyse ne olmuş, Fen Lisesinde de kıldırıyorlar. Ama mesela Robert Kolejinde, Saint Joseph Lisesinde yada Avusturya Lisesinde kıldırmıyor olabilirler.

pesimist

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
2,008
Tatışma kapanmışa benziyor :D

hüzün_

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
503
Tartışılacak bir şey yok zaten:)

ck-xe

Dekan
Reaksiyon puanı
39
Abdest aldırmadan da kılınmaz ki... Belki boy abdestine ihtiyacı olanlar da vardı... :D

findukfaresi

Dekan
Reaksiyon puanı
73
zorla yaptırıyorsa burda bir anormallik olabilir yani ben kılmak istemiyorum diyene zorla kıldıramaz ya

Erdem-FB

Dekan
Reaksiyon puanı
28
3 -4 sene bu olaya alışık edicekler merak etmeyin :)

---------- Post added at 18:19 ---------- Previous post was at 18:13 ----------

Namaz kılmayı öğretmesi mi tartışılmalı?
Namazı küçükken babalarımız zaten öğretiyor ama kıldığımız namaza göre not mu verilir ya ibadetle notun ne alakası var ya herkez kendi bildiği öğrendiği gibi kılar herkez kendine diyemez yok en doğru ben kılıyorum falan die iyi okursan görürsün namaz kılmasınımı öğretio yoksa not mu verio die .

hüzün_

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
503
Başarılarına göre not veriyordu diyor demek ki öğretiyor ben öyle anladım:)

Kendi bildiği öğrendiği gibi kılar ne demek?
Öğretmen sonuçta kaynağa dayalı olarak yanlışlarını buluyor demek ki...

braveheart.fb

Profesör
Reaksiyon puanı
92
zorla yaptırıyorsa burda bir anormallik olabilir yani ben kılmak istemiyorum diyene zorla kıldıramaz ya

Sosyal hayatta kimseyi her hangi bir inanca zorlayamasanız. Ya da mensubu bulunduğu inancın gereklerini yerine yetirmesi konusunda baskı yapamazsınız. Ama sözü edilen "ders" olduğundan -bence- farklı bir durum söz konusu. Devlet eğer sözü edilen dersi “zorunlu ders” olarak okutuyorsa ve bunun için öğretmen tutmuşsa;bu durumda öğretmenin görevi de bu dersi öğretmektir. Öğrenci nasıl ki fenbilgisi dersinde, laboratuara inildiğinde, deney yapmak zorundaysa aynı şekilde din dersininde de söyleneni yapmak zorunda. Zira sınıf ortamında öğretilen her hangi bir “dersin”, yine sınıf ortamında pratiğe dökülüp dökülmeyeceği öğrencinin takdirine bırakılması söz konusu olamaz. Bu, eğitimin ruhuna aykırı.

findukfaresi

Dekan
Reaksiyon puanı
73
Sosyal hayatta kimseyi her hangi bir inanca zorlayamasanız. Ya da mensubu bulunduğu inancın gereklerini yerine yetirmesi konusunda baskı yapamazsınız. Ama sözü edilen "ders" olduğundan -bence- farklı bir durum söz konusu. Devlet eğer sözü edilen dersi “zorunlu ders” olarak okutuyorsa ve bunun için öğretmen tutmuşsa;bu durumda öğretmenin görevi de bu dersi öğretmektir. Öğrenci nasıl ki fenbilgisi dersinde, laboratuara inildiğinde, deney yapmak zorundaysa aynı şekilde din dersininde de söyleneni yapmak zorunda. Zira sınıf ortamında öğretilen her hangi bir “dersin”, yine sınıf ortamında pratiğe dökülüp dökülmeyeceği öğrencinin takdirine bırakılması söz konusu olamaz. Bu, eğitimin ruhuna aykırı.

din hassas bir konu ama :) din dersi kişilere dinleri sorulmadan zorunlu olarak veriliyorsa ve ben müslüman değilsem namaz kılmak istemiyorsam kılmam buna da karşı çıkarım. aynı şekilde eğer müslümansam da kimse beni kliseye günah çıakrmaya götüremez

TazzzY

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
275
Öncelikle Türkiyede Din Dersi Yönetmeliği Çok Saçma Türkiyede Yaşayan Hristiyan ve Musevilerde aynı dersi görmek zorunda kalıyor Öyle bir zorunluluk ne kadar etik?

Avrupada Zorla Din eğitimi verildiği zaman Hepimiz karşı çıkıyoruz Ama aynısı onlara yönelik bizim ülkemizde Yapılıyor neden buna birşey denilmiyor?

Ben İyi biliyorum Din Hocalarının zorla Dua ezberletip Not veripte Ezberlemeyeni Dövdüğünü Ama bir Hoca için bütün hocaları suçlayamam böyle bir hakkım yok.

Eleştirmiyorum Ama Mantıksal Düşünüyorum Nasıl Avrupada Zorla Hristiyanlık öğretmesine karşı çıkıyorsak Türkiyede Din Yönetmeliği çok saçmadır Şahsen ilk Okuldan beri görüpte Hiç birşey anlamadığım Ders Çünkü Okulda Din Eğitimi verilmiyor Zemin çok kaygan Hoca Hangi konulara giriceğini bilmiyor bile.

Cin Ruhi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ben öncelikle okulda zorunlu din dersine karşıyım. Ailesi müslüman diye çocuk da müslüman mı olmak zorunda? Hadi %xx kadarı müslüman olan bir ülkede öğrencinin Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi olmak zorundaysa dua ezberletmek ve namaz kıldırmak bu dersin ne tanımında ne de müfredatda var diye düşünüyorum.
Ben bir dinsiz olarak okulda din dersi aldığıma memnunum ama zorla dua ezberlettirilip namaz kıldırıldığına değil.
Öğrenci müslüman bile olsa ben din dersi istemiyorum demesi bence o dersten muaf olmasına yetmelidir.

turgutreisfb

Profesör
Reaksiyon puanı
37
biz ilk okulda da lisede de bunu yaptık içimizden bir kaç arkadaş çıkıp sınıfta namaz kıldı ama gerçek namaz değil şöyle durulur öyle yapılır gibisinden
hatta ilk okulda hoca bizi camiye götürüp şurada vaaz verilir, burada hutbe okunur, burada da müezzinler oturur diye anlatmıştı cami imamı da gelip bize din hakkında birkaç şey anlatmıştı ilahi fln söylemiştik sonra cami bahçesinde çokoprens ve meyve suyu vermişti hepimizde çok mutlu olmuştuk

mr_rain

Guru
Reaksiyon puanı
441

Dinde zorlama yok diyorlar, doğrudur elbette,
İsteyen bu dünyada pişer, isteyen ahirette.

Necip Fazıl KISAKÜREK

MüktesebaT

Profesör
Reaksiyon puanı
41
Namaz dinin direğidir.Bu direk okulda da dikilir evde de:)

yahu bu yorumum nazar boncuğu olsun.Ben bile beğenmedim ilk cümleden sonrasını:)

ama namaz kılmayı öğretmesinde sıkıntı yok.

MtHan

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Her namaz kılanda cennete gitmiyor malesef...

braveheart.fb

Profesör
Reaksiyon puanı
92
din hassas bir konu ama
clip_image001.gif
din dersi kişilere dinleri sorulmadan zorunlu olarak veriliyorsa ve ben müslüman değilsem namaz kılmak istemiyorsam kılmam buna da karşı çıkarım. aynı şekilde eğer müslümansam da kimse beni kliseye günah çıakrmaya götüremez

Örneğin oğlunun müzik dersi görmesini istemeyen bir aile düşünelim: Okullularda müzik dersinin “zorla” veriliyor olması bir veliyi ya da bir öğrenciyi rahatsız edebilir. Öğrenci ya da veli bu dersin verilmemesini isteyebilir. Ama ders “zorunlu” olduğundan eğitmende bu dersin gereklerini yerine getirerek dersi anlatması gerekmekte. Devletin bu dersi neden zorunlu yaptığını tartışabiliriz. Ama öğretmenin neden bu dersi öğrettiğini tartışamayız. Bu eğitmene haksızlık olur. Aynı şekilde okulda din dersi zorunlu mu olmalı-olmamalı mı diye tartışabiliriz. Ama Din öğretmeni okullarda neden namaz kıldırmayı öğretiyor diye tartışamayız. Zira bu onun görevi.
Bu durumda başta da belirttiğim gibi sosyal hayatta biri size zorla namaz kıldıramaz. Ama okulda ders olarak öğretilmesi gerekiyorsa siz, size bu dersi veren hocaya kızamazsınız. Buda ki zorlamayla sosyal hayattaki zorlama farlıdır. Yok, illaki kızacaksanız zamanının Milli Eğitim Bakanlığına kızabilirisiniz.:)

Ben öncelikle okulda zorunlu din dersine karşıyım. Ailesi müslüman diye çocuk da müslüman mı olmak zorunda? Hadi %xx kadarı müslüman olan bir ülkede öğrencinin Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi olmak zorundaysa dua ezberletmek ve namaz kıldırmak bu dersin ne tanımında ne de müfredatda var diye düşünüyorum.
Ben bir dinsiz olarak okulda din dersi aldığıma memnunum ama zorla dua ezberlettirilip namaz kıldırıldığına değil.
Öğrenci müslüman bile olsa ben din dersi istemiyorum demesi bence o dersten muaf olmasına yetmelidir.

Aslında okullarda “İslam dini” dersi zorunlu değil. Zorunlu olan “din kültürü” dersidir. Ağırlıklı olarak İslami bilgilerin derste veriliyor olması sanki İslam dini zorunlu dersmiş kanısını uyandırmakta. Oysa sözü edilen derste başta İslam dini olmak üzere Hıristiyanlık, Musevilik gibi İlahi dinlerle birlikte, İlahi olmayan Konfüçyüs dini gibi dinlerin öğretileri de öğretilmekte. Yani, aslında orda öğretilen tüm dinlerin bilgisi olan “dinlerin kültürü” dersidir. Nasıl ki tarih dersi için “ben Cumhuriyetin kurtuluş tarihini bilmek zorundayım” diyemiyorsak aynı şekilde dinlerin ortaya çıkış tarihini ve öğretileri içinde “bilmek zorunda mıyım” diyemeyiz.

Yorumunda “dinsiz” olduğunu vurgulamışsın. Tuhaf! Aslın okullarda ki din kültürü dersinden rahatsız olanlar dindarlardır. Okullarda okutulan din kültürü dersi sayesinde “çocuklarımıza dinimizi öğretiyoruz” yalanıyla aslında çocuklara din adına hiçbir şey öğretemeyen bir sistem yıllardır süre gelmekte. Bu çarpık sistem aslında sizlerin hoşuna gidiyor olması lazımdı.

Cin Ruhi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hocam haklısın din dersinde bütün dersler öğretiliyor ama o bahsettiğin diğer dinler tüm öğretim yılları boyunca 20 dakika bahsediliyordur heralde. 2 satır bilgiden bahsediyoruz. Sınavda da ne kadar sorulur bi düşün. Dersin adı aslında "İslamiyet" olmalı..