Dehşet oyuna yasak

Bu konuyu okuyanlar

Jengar

Profesör
97280.jpg

Garip bir bilim adamıyla psikopat bir katilin cinayet serüvenlerini konu alan bilgisayar oyununa yasak..

Man Hunt oyunu aşırı şiddet içerdiği, intikam ve sadistik dürtüleri teşvik ettiği gerekçesiyle hafta ortasında önce İngiltere sonra İrlanda’da yasaklanmıştı. Daha sonra da ABD’de birçok çevre oyunun bu ülkede de yasaklanması için girişim başlatmıştı.

Ancak, analistler oyunu yasaklamanın sadece kısa vadede işe yarayacağını vurguluyor. Birçok gözlemciye ve sosyoloğa göre, bu yasak oyunun popülerliğini artıracak ve birkaç ay sonra talep artacak. Manhunt 2 adlı oyun , garip bir bilim adamıyla psikopat bir katilin hapisten kaçtıktan sonra cinayet serüvenlerini konu alıyor.

YASAK İŞTAH KABARTIR

Analistler ise, video oyun dünyasının kendi dinamikleri olduğun ve bir oyunun yasaklanmasının ‘bulunmaz fırsat olduğunu’ vurguluyor. Buna göre, oyunseverler yasaklanan bir oyunu oynamak isteyecek

Oyunun dağıtımcısı Take-Two şirketi yetkilileri ise yaratıcılık ve pazarlama ile sosyal sorumluluk arasında orta yolun bulmaya çalıştıklarını açıkladı. İngiltere’de yasaklanmasının ardından ABD’de oyunun derecesini ’18 ve üstü’ olarak değiştirildi.

OYUNUN AKIBETİ

Bir oyunun 18-üstü olarak derecelenmesi, satışlarını anında olumsuz etkiliyor. Çünkü ’18-üstü‘ bandrolü, bir oyunun ülkede satışların büyük kısmının yapıldığı dev mağazalardan çekilmesi demek. Ayrıca Microsoft, Nintendo ve Sony gibi oyun konsolları ’18-üstü’ oyunları desteklemiyor. Bu durumda Man Hunt oyunu için iki opsiyon var, biri mevcut derecelendirmeye karşı durmak, ikincisi de oyunun biraz ‘evcilleştirilmiş’ versiyonunu çıkarmak.

link: http://www.haber3.com/haber.php?haber_id=253003
 

Turab Garip

Dekan
Emektar
Bu haberin 27 Haziran 2007 tarihini taşıması çok ilginç.
Çünkü oyun çıkalı 2 yıl oldu yanlış hatırlamıyorsam.
Oynayan zaten oynadı hatta gündemden düştü bile :)
Hatta ve hatta buna özenip şiddet suçu işleyenler oldu.
Televizyonlara bile konu oldu oyun; ama tabir yerindeyse bundan yıllar önce.
 

SDN Son Haberler

Son mesajlar

Üst