Debian Grub Ayarlarını Düzenlemek

Bu konuyu okuyanlar

Hopeツ︎

Go for the EYES BOO. Go for the EYES! ?
Reaksiyon puanı
2,268
Selamlar, Linux'un Grub ekranı ile çoğunuzun başı belada biliyorum, ondandır ki şu an bu konu ile baş başasınız. Merak etmeyin, bu yapacaklarınız sayesinde ön yükleme ekranınızı istediğiniz şekilde kolayca düzenleyebileceksiniz. Öncelikle; bir program/paket yardımı ile değilde metinsel olarak düzenlemeden bahsedelim... ilk aşamada uçbirimi açıyoruz ardından, gedit yardımı ile (benim kullandığım) siz farklı bir düzenleyici de kullanabilirsiniz...

> sudo gedit /etc/default/grub komutunu veriyoruz. Burası grub ayarlarını metinsel olarak düzenleyeceğimiz bölüm oluyor. Açtığınız sayfada seçenekler göreceksiniz;

> GRUB_DEFAULT(Ön tanımlı işletim sisteminiz hangisi olacaksa sırasını tanımlarsınız.)

> GRUB_TIMEOUT(Grub ekranının göründüğü süre.)

> GRUB_GFXMODE(Grub ekranının çözünürlük değeri.) şeklinde devam edecek fakat saydıklarım asıl işinizi görecek olanlardır.

~~~~ Grub Customizer yardımı ile Grub Düzenlemesi

> sudo apt-get install build-essential cmake libgtkmm-3.0-dev libssl-dev gettext libarchive-dev customizerin ihtiyaç duyacağı paket ve bağımlılıkları kurarız.

> wget https://launchpad.net/grub-customizer/5.0/5.0.6/+download/grub-customizer_5.0.6.tar.gz wget komutu ile launchpad'den .tar.gz uzantılı paketimizi indiririz.

> tar zxvf grub-customizer_5.0.6.tar.gz indirdiğimiz grub-customizer_5.0.6.tar.gz dosyası ayıklanır.

> cd grub-customizer-5.0.6 ilgili klasöre yönlendirir.

> cmake . && make -j8 komutu çalıştırılır.

> sudo make install ile kurulumu gerçekleştiririz.

> sudo update-grub yardımıyla da grub'u güncelleriz.

Artık, Grub Customizer'in sisteminizde yer alması gerek. İster menünüzden simge yoluyla tıklayıp çalıştırın, ister terminal ekranında grub-customizer komutunu düşerek yazılımı başlatın size kalmış. :)

Son düzenleme:

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
GRUB'u kurcalarken bozmayalım da. :D
Benim en çok başıma gelen sistemi kurcalarken bozmak. Bir keresinde "rm -rf /" komutunu vererek tüm dosyalarımı yok etmiştim. Başına "sudo" ekleyince daha tehlikeli oluyormuş. Onu ekleseydim yine sistem kurmakla uğraşacaktım.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Bir keresinde "rm -rf /" komutunu vererek tüm dosyalarımı yok etmiştim. Başına "sudo" ekleyince daha tehlikeli oluyormuş. Onu ekleseydim yine sistem kurmakla uğraşacaktım.
Yoksa şakacı birisi size "rm -rf" komutunu kullanmanızı mı söyledi? :D Bazen oluyor böyle şeyler.

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Yoksa şakacı birisi size "rm -rf" komutunu kullanmanızı mı söyledi? :D Bazen oluyor böyle şeyler.
Sistemde bir sorun oluşmuştu. JDownloader yüklemiştim. Kaldırmak istiyordum. PPA ile kurmam daha doğruymuş. ".sh" uzantılı dosyayı kurdum. Kurmaz olaydım. Beğenmedim uygulamayı. Kaldırmak istedim. Yeterli Türkçe kaynak bulamadım. İngilizce kaynaklara baktım. Bu arada İngilizcem zayıftır. Bu komuta denk geldim. Kopyala-yapıştır dedim, çalıştırdım komutu. Bir baktım, o program da gitmiş, benim dosyalar da. Sorun dolaylı olarak çözülmüş oldu. :(

Hopeツ︎

Go for the EYES BOO. Go for the EYES! ?
Reaksiyon puanı
2,268
Sistemde bir sorun oluşmuştu. JDownloader yüklemiştim. Kaldırmak istiyordum. PPA ile kurmam daha doğruymuş. ".sh" uzantılı dosyayı kurdum. Kurmaz olaydım. Beğenmedim uygulamayı. Kaldırmak istedim. Yeterli Türkçe kaynak bulamadım. İngilizce kaynaklara baktım. Bu arada İngilizcem zayıftır. Bu komuta denk geldim. Kopyala-yapıştır dedim, çalıştırdım komutu. Bir baktım, o program da gitmiş, benim dosyalar da. Sorun dolaylı olarak çözülmüş oldu. :(
En azından öğrenmiş oluyoruz, örneğin bir daha ki sefere bu komutun ne anlama geldiğini kavradığınız için tekrar kullanmaya yeltenmeyeceksinizdir. :)