Danıştay'dan tarihi Ayasofya kararı!

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
3,027
Ben müze olarak kalması taraftarıyım. Tabii Müslüman toplumun kendi kararıdır sonuçta zamanında savaşıp kazanılmış toprakların içerisinde yer alıyor siyasi olarak çıkıp kimse laf edemez. Neden müze kalmalı derseniz Hristiyanların da tarihi olarak önemsediği bir yer, siyasi tartışmaların bu kadar yoğun bir dönemde camii yetmiyor muydu da tarihi müzeyi ibadethane yaptık?

Reaksiyon puanı
391
Neden her eleştiriyi siyasi ve politik algılıyorsunuz. Herkes sevinmek zorunda değil.
Bu durum burada genellikle siyasi olarak eleştirildi. Bunu göz önüne alarak söyledim.
Tekrardan söylüyorum. Ayasofya'nın tarihini ve biz müslümanlar için ne kadar önemli olduğunu biliyorsanız bunu desteklemeniz lazım. Ancak yine de kararınıza saygı duyarım.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ben müze olarak kalması taraftarıyım. Tabii Müslüman toplumun kendi kararıdır sonuçta zamanında savaşıp kazanılmış toprakların içerisinde yer alıyor siyasi olarak çıkıp kimse laf edemez. Neden müze kalmalı derseniz Hristiyanların da tarihi olarak önemsediği bir yer, siyasi tartışmaların bu kadar yoğun bir dönemde camii yetmiyor muydu da tarihi müzeyi ibadethane yaptık?
Zamanında Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul fethedildi ve Ayasofya cami olarak kullanılmaya başlandı. O yüzden tekrar camii olarak kullanılması bizi hakkımız. Ancak dediğiniz gibi bir yandan öyle bir etkisi de oldu. Bundan dolayı ülkemiz siyasi olarak etkilenebilir. Ancak yine tekrarlayacak olursam bu bizim hakkımızdı. İnşallah ülkemizde bu gibi ciddi sorunlar olmaz.

Son düzenleme:

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Neden her eleştiriyi siyasi ve politik algılıyorsunuz. Herkes sevinmek zorunda değil.

Artık olmuş bitmiş karar verilmiş. Mahkemeden çıkmış üstüne Cumhurbaşkanı onaylamış.
Halen üzülmenin kime ne faydası var ? Bırakın sevinenlerin moralini bozmayın hiç yoktan. İnşallah Kemal Kılıçtaroğluda sözünde dururda gidip Anayasa Mahkemesine flan götürüp bizi dünyaya rezil etmez.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
zaten cami iken tekrar cami ilan edilmesi oy için yapılan siyasi oyun kime sorsan cami der...

Reaksiyon puanı
3,027
Bu durum burada genellikle siyasi olarak eleştirildi. Bunu göz önüne alarak söyledim.
Tekrardan söylüyorum. Ayasofya'nın tarihini ve biz müslümanlar için ne kadar önemli olduğunu biliyorsanız bunu desteklemeniz lazım. Ancak yine de kararınıza saygı duyarım.

Zamanında Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul fethedildi ve Ayasofya cami olarak kullanılmaya başlandı. O yüzden tekrar camii olarak kullanılması bizi hakkımız. Ancak dediğiniz gibi bir yandan öyle bir etkisi de oldu. Bundan dolayı ülkemiz siyasi olarak etkilenebilir. Ancak yine tekrarlayacak olursam bu bizim hakkımızdı. İnşallah ülkemizde bu gibi ciddi sorunlar olmaz.

Müslüman veya Hristiyan değilim ama Müslümanlar ibadethane olsun istiyorlarsa sakıncası yok. Tabii uzun vadede iki taraf arasındaki ilişkilerde nasıl gelişmeler olur bilinmez.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
zaten cami iken tekrar cami ilan edilmesi oy için yapılan siyasi oyun kime sorsan cami der...

Google'a sorsan MÜZE yazıyor. Google MAPS MÜZE yazıyor. Yabancı sitelerde MÜZE görünüyor. En önemliside Resmi statüde MÜZE.
Madem bu dediğine sen inanıyon senin için ne değişti adı CAMİ olunca neden rahatsız oldun ?

Reaksiyon puanı
391
Müslüman veya Hristiyan değilim ama Müslümanlar ibadethane olsun istiyorlarsa sakıncası yok. Tabii uzun vadede iki taraf arasındaki ilişkilerde nasıl gelişmeler olur bilinmez.
Benim gördüğüm kadarı ile biz müslümanlar bunu istiyorduk. Uzun vade de ise ne olup bittiğini göreceğiz. Umarım her şey yolunda gider.

Kiboline

Öğrenci
Reaksiyon puanı
52
Keşke Ayasofya iki inanç için de ibadete açılsa. Dünyada dini ibadet konusunda çok çok önemli bir yer ve binlerce yıldır iki inanca da ev sahipliği yapmış.

Ata_

Asistan
Reaksiyon puanı
120
Anlamıyorum Camiler bize yetmiyor mu? Ülkece tek derdimiz buydu bir camii daha oldu. Zaten ezan okunuyordu sadece ibadete açıldı. Ayasofya oldu da ne oldu daha da mı farz, sevap oluyor Ayasofya’ya gidince? Oldu, tek dileğiniz oldu, çok sevindiniz oldu bitti. Şimdi diğer önemli konulara yönümüzü çevirebilir miyiz?

SinHa

Doçent
Reaksiyon puanı
767
içinde ki eserler ne olucak?
Hiç bir şey olmayacak. Açıklama yapıldı. Panel yada özel bir lazer sistemi ile ibadet esnasında karartılacak akabinde tekrar açılacak. Merak ettiğim neden bütün mesajlarıma kızgın atıyorsunuz?

Anlamıyorum Camiler bize yetmiyor mu? Ülkece tek derdimiz buydu bir camii daha oldu. Zaten ezan okunuyordu sadece ibadete açıldı. Ayasofya oldu da ne oldu daha da mı farz, sevap oluyor Ayasofya’ya gidince? Oldu, tek dileğiniz oldu, çok sevindiniz oldu bitti. Şimdi diğer önemli konulara yönümüzü çevirebilir miyiz?
Hocam yazdıklarımızı okuyor musunuz yoksa direk başlığa bakıp yorum mu atıyorsunuz? Aynı sorunuza daha önce cevap verildi. Bence de sonraki konulara bakalım.

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Resmi olmayan lakin tahmin edilen rakamlara göre 9 milyon işsiz var ve yine aynı tahminlere göre 9 milyon civarı da asgari ücretli çalışan var.
Bu karar o insanları ve gelecek umutları dahi mahvolan o aileleri gündemlerinde olmayacak.
Hatta çevredeki esnafı yaralayacak turist kaybından ötürü.
Hatta genel çapta turizm gelirlerimize dahi hissedilir darbe vurabilir.
Ancak geçim derdi olmayan yahut makul düzeyde olan bununla birlikte bu tür konulara önem veren sınırlı bir kitleyi sevindirebilir.
Bu kitle de zaten mevcut hükümete oy veriyor.
Bu bağlamda ekonomik konuları unutturmak adına yapılan bu hamlenin işe yaramayacağını düşünüyorum.
Tabi muhalefet gereksiz radikal çıkışlar sergilerse hükümet bundan nemalanacaktır.
Lakin muhalefet ekonomi üzerine odaklanmaya devam ederse ki zaten ülkenin bekası için yapılması gereken bu, son çırpınışlar olarak kayda geçecektir nitekim ağır kanayan bir yarayı başka bir yeri pansuman ederek iyileştiremezsiniz.

SinHa

Doçent
Reaksiyon puanı
767
Ne kadar ne anlatılırsa anlatilsin farklı konular farklı konulara bağlanacak ve hiç birimizin fikri değişmeyecek. Sabit fikirlerimizle konuşmaya devam edeceğiz

willkommen

Asistan
Reaksiyon puanı
156
Ne kadar ne anlatılırsa anlatilsin farklı konular farklı konulara bağlanacak ve hiç birimizin fikri değişmeyecek. Sabit fikirlerimizle konuşmaya devam edeceğiz
Sabit fikirli değilim de şu zamanda gerek yoktu böyle bir şeye. Ne geçti ellerine, ne düzelecek şimdi? Ekonomi yerlerde zaten daha da kötü olacak, bu da bizim gibi vatandaşlara vuracak.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,324
1934 den bu yana 86 yıl geçmiş, bu 86 yıldaki hükümetler, CB'ler müslüman değildi o zaman bu kararı almadıklarına göre? Ayrıca şu an ülkeyi yöneten iktidar partisi 18 yıldır Türkiye'yi yönetiyor. Neden şimdi? Hele ki bir dönem İstanbul'da her yere cami inşaatı başlatanlar, şimdi biz müslümanız kanımıza dokunuyor Ayasofya'yı açalım diye mi hareket etti.
Siz Atatürkçüyüm diyenler!
Niye bu kadar rahatsız oldunuz?
Çok mu dokundu kanınıza?
Ayıptır yahu...
O camiyi müze yapan Atatürk bile hayatta olsaydı sizin güttüğünüz kadar kan davası gütmezdi ya.
Dikkat ettim de sizin köpürttüğünüz siyaset ateşi, düşmanlık, kin, garez... Vallahi editörlüğünüzün bin kat mesafe önünde gidiyor.

Jarvisit

Tech is my home
Admin
SDN
Reaksiyon puanı
2,841
Siz Atatürkçüyüm diyenler!
Niye bu kadar rahatsız oldunuz?
Çok mu dokundu kanınıza?
Ayıptır yahu...
O camiyi müze yapan Atatürk bile hayatta olsaydı sizin güttüğünüz kadar kan davası gütmezdi ya.
Dikkat ettim de sizin köpürttüğünüz siyaset ateşi, düşmanlık, kin, garez... Vallahi editörlüğünüzün bin kat mesafe önünde gidiyor.

Benim editörlüğüm ile burdaki yorumumun ne alakası var, editör olmam fikrimi söylemeyeceğim anlamına gelmez. Kimse kimseyle aynı fikre katılmak zorunda değil.

Keza yorumlarımda ne eski padişahlara ne de yönetimlere bir atıfta bulunmadım. Bir kere Atatürkçüyüm dedim, siyasi holiganım da demedim. Ayasofya sadece savunanın değil bu vatanın ve milletin değeridir.Alıntıladığınız mesajımda herkesin kolaylıkla yürütebileceği bir mantık yürüttüm. Mantık ile olaya yaklaşmıyorsanız, bu benim sorunum değildir.

Bana her yazılana , yazılan füturlu olduğu sürece saygılıyım. Herkese iyi forumlar.

Usui Takumi

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,177
Arada saraya ne gerek vardı israf edebiyatı yapanlar olmuş. Büyük devletlerin yönetim merkezleri ihtişamlı olur. Kökeni milattan önce 3000lere dayanan Türkiye Cumhuriyeti gibi bir devlet it ölse gömülmeyecek Çankaya gibi döküntü bir yerden mi yönetilecekti? Osmanlı'da gerileme dağılma dönemindeki saraylarla karıştırmayın bunu. Ayasofya'ya gelince beyler Ayasofya kılıç hakkıdır. Fetih sembolüdür. Diğer sıradan camilerle bir tutamazsınız. Ama görüyorum ki 1934 tarihli bakanlar kurulu kararının hukuksuz bir karar olduğunu söylenerek Ayasofya'nın statüsünün iptal edilmesinden Yunan'dan çok bizim Atatürkçüler rahatsız olmuş. Son olarak kişiler laik olmaz, devlet laik olur.

Usain

SpaceX
Emektar
Reaksiyon puanı
15,050
@ConfickerBelasi üşenmeden karşıt görüşteki herkesin ve benim mesajıma kızgın attın ayrıca kimse de şahsına bir şey söylemedi herkes seninle aynı fikirde olmak zorunda değil
Herkes istediği şeyi düşünmekte özgür. Kızgın ifadesi de süs değil. İsteyen basabilir değil mi? :)

IMG_20200710_204158.jpg

Son düzenleme: