Danıştay'dan tarihi Ayasofya kararı!

Bu konuyu okuyanlar

cheleby

Müdavim
Reaksiyon puanı
227
Ayasofya yıllardır müze, akıllara müzelikten çıkarılıp ibadete açılması gelmeseydi şu an bu konuda sevinenler neye sevindiğini bile bilmiyor olacaktı. Memlekette okuldan, laboratuvar, kütüphane vs den çok cami var. Kaçınız gitti ya da kaçınız gidecek.

Müze olarak kalsaydı ibadetimizden, dinimizden bir şey mi eksilecekti. Asla hayır. Burada Ayasofya açıldı tek dileğimiz buydu gibi sığ düşüncelerin olması da ne bileyim yani.

Yıllardır müze olan tarihi yapıya her yıl müslüman olmayan kaç bin insan ziyarete geliyordu. Şimdi bu değerden de olundu. Yazık vallahi. Yakında Ayasofya’da namaz kılan cemaatin ayakkabıları çalındı haberleri gelince de, bu sevinenlerin ayılıp bayılıp sevinmesini bekliyorum.

Öncelikle sizlere T3 vakfının laboratuarlarını ve sonradan bilim bilim diyenlerin t3 vakfını kötülemesini inceleyin.teknokentleri inceleyin.ezberlenmiş kelimeleri kullanmayın.
Acaba Divriği Ulu Cami sini biliyor musunuz yada ziyaret ettiniz mi ? Yurtdışından ziyaretler de eksilmedi ve cami olarak ta kullanılıyor.
Divriği cami müze değil ama ziyaretçileri bitmiyor.
Bizim düşüncelerimize sığ diyeceğinize kendi düşüncelerini gözden geçirin.

SinHa

Doçent
Reaksiyon puanı
767
1934 den bu yana 86 yıl geçmiş, bu 86 yıldaki hükümetler, CB'ler müslüman değildi o zaman bu kararı almadıklarına göre? Ayrıca şu an ülkeyi yöneten iktidar partisi 18 yıldır Türkiye'yi yönetiyor. Neden şimdi? Hele ki bir dönem İstanbul'da her yere cami inşaatı başlatanlar, şimdi biz müslümanız kanımıza dokunuyor Ayasofya'yı açalım diye mi hareket etti.

Sizin mantığınıza göre müzeye çevirenler o zaman müslüman değildi? Ezanı Türkçeye çevirenler de müslüman değildi? Sanırım her şeyden önce sıkıntınız sevmediğiniz bir güruhun sevinmesi. Cumhuriyet tarihine ne kadar hakimsiniz bilmiyorum lakin geçmiş dönem darbelerini incelerseniz "Müslüman CB ve Başbakanlarınının" neler yaşadığını nasıl aşağılandıklarını görürsünüz.

Kısacası bence bu güne kadar Ayasofya'yı açmaya maçaları yetmiyordu. Ya şuandan itibaren bunu yapmaya maçaları yiyor yada bu saatten sonra ne olursa olsun deyip açıyorlar. Anladığım kadar bizim sevindiğimiz kadar siz üzülüyorsunuz. Birde en çok üzülenler Ortodokslar ( Ruslar, Beyaz Ruslar, Moldovya'lılar, Ermeniler, Yunanlılar, Bulgarlar, Rumenler, Slovaklar, Sırplar, Makedonlar, Gürcüler, Ukraynalılar) Biliyorsunuz bunlar burayı kendilerinin kabesi olarak görüyor buraya dönerek ibadet ediyorlar.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Şurada 1-2 hafta fake Fatih Sultan Mehmet tablosu alındığında Ülke kurtulmuş gibi sevinen onlarca konu açan haftalarca konuşup sevinç çığlıkları atanların Fatih'in vasiyeti ve emaneti olan Ayasofya Cami olunca bu kadar üzülmesine gerçekten anlam veremiyorum. Burada sorun nedir gerçekten ?

TheTruthHurts

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,139
Şurada 1-2 hafta fake Fatih Sultan Mehmet tablosu alındığında Ülke kurtulmuş gibi sevinen onlarca konu açan haftalarca konuşup sevinç çığlıkları atanların Fatih'in vasiyeti ve emaneti olan Ayasofya Cami olunca bu kadar üzülmesine gerçekten anlam veremiyorum. Burada sorun nedir gerçekten ?
Sahte miydi o?

Hakantoris

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,242
Ben o tablonun alınmasının mantıklı bir sebebi olduğunu düşünmüyorum. Alınca elimize ne geçti ?

M

Murat Burç

SDN Okuru
Ayasofya Cami oldu. Ben de desteklemiştim.

Hadi dönelim gerçek sorunları konuşmaya. Kaba eti yiyen var mı?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ben o tablonun alınmasının mantıklı bir sebebi olduğunu düşünmüyorum. Alınca elimize ne geçti ?
Ben de sarayın mantıklı sebebi olduğunu düşünmüyorum? Yapınca elimize ne geçti.

Livia sas Junius

Zuckerschnute
Reaksiyon puanı
1,557

katılmak zorundayım. yapılsın açılsın da kurtulalım bu muhabbetten de. benim umrumda değil açıkçası cami mi müze mi ne olduğu ya da olacağı. restorasyon işine girip tarihi dokusuna elleşilmemesi yeterli. restorasyon işini yapamıyoruz biz.

SinHa

Doçent
Reaksiyon puanı
767
Adamlar ambargoyu koysun da siz şükredersiniz sonra :D

Bunu kabul etsek yarın başka bir şey çıkacak onu kabul etsek gene başka bir şey çıkacak. Bu hiç bir zaman bitmeyecek. Şöyle son bir seneye bakın hep yaptırıp tehdidi. Bence ambargo koysunlar bu millet bir kendine gelsin. Her haltı dışarıdan almayı bırakıp içeride üretime geçer belki