Ayasofya Müzesi Camii olmalı mı?

Ayasofya sizce eski hüviyeti olan Camiye mi döndürülmeli yoksa müze olarak mı kalmalı?

• Cami olmalı

• Müze olarak kalmalı

Sonuçlar yalnızca oylamadan sonra görülebilir.

Bu konuyu okuyanlar

SmokeXD

Dekan
Reaksiyon puanı
1,877
18 yıldır aynı terhane oluyor ama. Hükümet hangi hamleyi atsa ne yapsa Ne dense zamanı mı şimdi. Adamlar iktidar değil mi ? İstediği zaman zamanı olur. Muhalefetin zadece safını belirtmesi gerekir ama her defasında karşı tarafta saf almasıda manidar oluyor.
Konuşmaya devam ederdim de konu amacından sapar çok ayrı yerlere gideriz.

AdminisTraktör

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,171
Müslümanlık, durduğun yeri tayin etme biçimidir. Allah'ın ve onun yanında yer alanların yanında olma tercihidir.
Bundan 4 yıl öncesinde o yolda yer alan fetöcüler vardı. Bugün kimler var? Sizler mi? Kusura bakma abi, sırf dindar diye kimsenin yanında durmam, kimsenin de dini görüşüm için benim yanımda durmasını istemem.

Not:Kimseye fetöcü demiyorum. Sadece insanlara güvenim kalmadı

.

Yararlı mısın, zararlı mısın? O Rabbimin bileceği bir iş. Ben buna karışamam da, laf da edemem. Lakin şunu çok iyi bilirim ki, Rabbim kibredenlerin hiçbir amelini makbul saymamıştır. Başkalarını teneke, kendini yararlı görmek, kusura bakma ama bir müslüman hasleti değildir. Öncelikle İslam'ın ahlakını, tarzını bilmek gerekir.

Ufak bir noktanın altını çizmek isterim. Ben, kimseye boş teneke demedim. Sadece boş teneke olanlardan daha faydalı olduğumu düşündüğümü söyledim. Eğer bir şeyler için çlışıp sonrasında meyvesini yediğini söylemek kibirlenmekse bırakın kibirli kalayım.

.

Bana kullandığı terminolojiyle kardeş gibi duran, ama yabancının kılıcını kuşanan biriyle daha naif bir ton ile konuşma yeteneklerim ne yazık ki fazla gelişmemiştir Administraktör.

...Hatta şu kadarını söyleyim ki bana direkt karşıdan yazan arkadaşlar çok daha sevimli geliyorlar.
Karşı taraf derken? Hepimiz aynı gemideyiz abi. Sizi burada abim olarak gördüm ancak abim gördüğüm insan beni ümmeti sırtından bıçaklamakla suçladı. inanır mısınuz bilmem ama şuan hala çok şaşkınım.

Son düzenleme:

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,324
abim gördüğüm insan beni ümmeti sırtından bıçaklamakla suçladı. inanır mısınuz bilmem ama şuan hala çok şaşkınım.
Yanlış anlamışsın, benim bahsettiğim siz değildiniz. Hatta belli ki dikkatli de okumamışsınız. Çünkü ben seni "U dönüşü" dipnotlu mesajını örnek göstermiş, o bahsettiğim arkadaşa örnek olarak alıntılamıştım. Çünkü konu için yazdığın o mesaj çok güzeldi, hakşinas ve dosdoğru bir tavrın, iman sahibi olmanın neticesiydi. Sanırım vakit darlığında yazılanların muhataplarını karıştırmış olmalısın. :)

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,378
Herkes yazdıklarımı dikkatli bir şekilde okusun lütfen. Ayasofya Dünya Kültür Mirasları içinde ibadethane olarak kayıtlıdır. Yani camiye çevirme ya da döndürme diye birşey yoktur. Tekrardan ibadete açılması ya da açılmaması söz konusu olabilir. Gel gelelim içindeki hıristiyan sembolleri ve mozaiklerine bunları günümüz teknolojisi ile sıva gibi eski usül şeylere gerek kalmadan ışık ile karartma tekniği ile namaz vakitlerinde görünmez hale getirmek mevcuttur. Zaten mozaikler namaz kılarken namaza engel değildir çünkü yukarı kubbe etraflarında ve kolonlarda bulunmaktadır. Diyorsunuz ya müze olarak kalsın diye. İşte sırf bu yüzden hıristiyan alemi diyerek Yunanistan her seferinde laf atıyor. İstanbulun fethi ile cami olan bu yapı herkesin hakkıdır ve bu hak cami olmasıdır. Ayrıca ispanyada el hamra camisi katedral yapılmaya çalışılarak mahvedildi. Bizim atalarımız ise eserlere zarar vermeden ileri bir inşaat tekniği ile kapattılar sadece.

cheleby

Müdavim
Reaksiyon puanı
227
Fetihin en büyük sembollerinden olan Ayasoyfa'yı müze yapmak bana göre yanlış ve günümüze kadar hala ibadete açılmaması hala büyük hata.Bu zaman kadar açılmamasını ben stratejik olarak yorumluyorum (son 10 yıl için ). Danıştay'ın açılsın diyeceğini sanmıyorum ama artık açılmalı.Zorunluluktur.

aegeanfisk

Asistan
Reaksiyon puanı
106
Bence müze olarak kalmalı. Orası ortadokslar içinde bizim içinde çok önemli. Bu yüzdende iki taraf içinde arada bir karar olarak müze olarak kalması bence daha uygun. Hem iyi turistte çekiyor. Zaten İyi parti teklif olarak sundu cami olsun diye reddedildi Akp tarafından.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Zaten İyi parti teklif olarak sundu cami olsun diye reddedildi Akp tarafından.

2 veya 3 Temmuzda Danıştay kararı var o karardan sonra belli olacak herşey...

Ayrıca orada bir söylem hatan var. İYİ partinin meclise sunduğu Ayasofya Cami olsun mu diye araştırma önergesi. Araştırma önergesi gibi saçma sapan bir şey onaylanıp boşuna zaman mı kaybedilecekti hükümet. Zaten MHP ile tek başına meclisten geçirebilecek çoğunluğu var üstüne araştırma önergesi ile uğraşırsa ( Her partiden adaylar gelecek orada konuşacakta şu olsun şu omasın diye araştırılacakta. Yok toplantı yeter sağlanmadı o oldu bu oldu şu şehri koydum diyecek muhalefet. Saçma sapan işler. )

Mahkeme kararından sonra bir Cumhurbaşkanlığı kararına bakar CAMİ olması.

aegeanfisk

Asistan
Reaksiyon puanı
106
2 veya 3 Temmuzda Danıştay kararı var o karardan sonra belli olacaz herşey...

Ayrıca orada bir söylem hatan var. İYİ partinin meclise sunduğu Ayasofya Cami olsun mu diye araştırma önergesi. Araştırma önergesi gibi saçma sapan bir şey onaylanıp boşuna zaman mı kaybedilecekti hükümet. Zaten MHP ile tek başına meclisten geçirebilecek çoğunluğu var üstüne araştırma önergesi ile uğraşırsa ( Her partiden adaylar gelecek orada konuşacakta şu olsun şu omasın diye araştırılacakta. Yok toplantı yeter sağlanmadı o oldu bu oldu şu şehri koydum diyecek muhalefet. Saçma sapan işler. )

Mahkeme kararından sonra bir Cumhurbaşkanlığı kararına bakar CAMİ olması.

Peki ?

KamtariR

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,697
oylar büyük oranda Cami olarak açılmasından yana, sevindirici.