Danıştay'dan tarihi Ayasofya kararı!

Bu konuyu okuyanlar

SinHa

Doçent
Reaksiyon puanı
767
Ayasofya yıllardır müze, akıllara müzelikten çıkarılıp ibadete açılması gelmeseydi şu an bu konuda sevinenler neye sevindiğini bile bilmiyor olacaktı. Memlekette okuldan, laboratuvar, kütüphane vs den çok cami var. Kaçınız gitti ya da kaçınız gidecek.

Müze olarak kalsaydı ibadetimizden, dinimizden bir şey mi eksilecekti. Asla hayır. Burada Ayasofya açıldı tek dileğimiz buydu gibi sığ düşüncelerin olması da ne bileyim yani.
Hocam mesela ibadethane olması değil. Daha önce de yazmıştım ama konudan bir haber olan insanlar boş yapma gibilerinden konuşmuştu. Müslüman bir insanın ibadet etmesi için camiye ihtiyacı yok. Yeryüzünün temiz olan her yerinde ibadet edebilir. Ayasofya bir sembol bir emanet. Biz müslümanlar için emanete sahip çıkamamaktan dolayı müze olması zorumuza gidiyordu. Müslümanların büyük komutanlarından birinin müslümanlara cami olarak bıraktığı emanetini tekrar cami olduğu için seviniyoruz.

SmokeXD

Dekan
Reaksiyon puanı
1,877
Yukarıda kendini türk sanan bir zavallı kararı eleştirenleri yunan olmakla itham ediyor. Hayır efendim benim eleştirim yıllık 350 milyon gelir getiren bir müzeyi kapatmanın anlamsız olduğu. Ha bu arada şikayet ettim o vatandaşı umarım ceza yer.

Reaksiyon puanı
391
Hocam mesela ibadethane olması değil. Daha önce de yazmıştım ama konudan bir haber olan insanlar boş yapma gibilerinden konuşmuştu. Müslüman bir insanın ibadet etmesi için camiye ihtiyacı yok. Yeryüzünün temiz olan her yerinde ibadet edebilir. Ayasofya bir sembol bir emanet. Biz müslümanlar için emanete sahip çıkamamaktan dolayı müze olması zorumuza gidiyordu. Müslümanların büyük komutanlarından birinin müslümanlara cami olarak bıraktığı emanetini tekrar cami olduğu için seviniyoruz.
Hocam ellerinize sağlık çok güzel açıklamışsınız. Aynı şekilde düşünüyorum.

Usain

SpaceX
Emektar
Reaksiyon puanı
15,026
Malum insanlarda çok rahatsız ve üzgün :D O ne olacak ?
BU duruma en çok üzülen 1. Yunanlılar. 2. Kim acaba =?
Ülkenin o kadar sorunu varken uzun süredir herkesin ağzında bu mesele. Yoksa camiymiş müzeymiş ne fark eder. Sorunları unutturmak için yapılan hareketler bunlar.

epsilon06

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,077
Bizi bu partizanlık bitirecek...Tapmayın birilerine bu kadar düz mantık olmayın.İyiye iyi kötüye kötü demeyi bilmek çok zor olmasa gerek.Yanlışı eleştirir güzel işleri tebrik ederiz.Müslüman olmayanlar giremeyecek diye korkuyorsanız camileride ziyaret edebiliyorlar edebiyle...

Reaksiyon puanı
391
Ülkenin o kadar sorunu varken uzun süredir herkesin ağzında bu mesele. Yoksa camiymiş müzeymiş ne fark eder. Sorunları unutturmak için yapılan hareketler bunlar.
Evet işin bir de böyle bir yanı da var. O kadar zaman sonra üst üste sorunlar ortaya çıkmışken gündemi değiştirmek için yapılmış olabilir. İsteseler Ayasofya'yı çok önceden de camiye çevirebilirlerdi.

Jarvisit

Tech is my home
Admin
SDN
Reaksiyon puanı
2,841

1934 den bu yana 86 yıl geçmiş, bu 86 yıldaki hükümetler, CB'ler müslüman değildi o zaman bu kararı almadıklarına göre? Ayrıca şu an ülkeyi yöneten iktidar partisi 18 yıldır Türkiye'yi yönetiyor. Neden şimdi? Hele ki bir dönem İstanbul'da her yere cami inşaatı başlatanlar, şimdi biz müslümanız kanımıza dokunuyor Ayasofya'yı açalım diye mi hareket etti.

F1kan

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,882
Neden olan bir şey başka bir şeye engel olsun.

Bu mantıkla sen evinin yolunu buluyorsan kendini şanslı sanmalısın.

ama sizde az aklınızı kullanın

Gerçekten zeki biri olsaydın, daha tanımadığın birine böyle bir şey yazamazdın,

Her şeye tü kaka yapmayın bırakın artık...

"Her şey" tü kaka ? Nerede yapmışım ?

Şuan sen iftiracı ve yalancı oluyorsun, çünkü yapmadığım bir şeyle suçluyorsun.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059

18 Yıldır aynı muhabbet. Ne olursa bunca derdimiz var onun sırasımıydı şimdi. Veya gündem değiştirmek için yapıyorlar.

Bilmem farkındamısın bu ülkede gündemi Hükümet belirler istersede Hükümet değiştirir. Ne olmasını bekliyorsunuz =? Muhalefet mi belirlesin günde mi...

Jarvisit

Tech is my home
Admin
SDN
Reaksiyon puanı
2,841
Bizi bu partizanlık bitirecek...Tapmayın birilerine bu kadar düz mantık olmayın.İyiye iyi kötüye kötü demeyi bilmek çok zor olmasa gerek.Yanlışı eleştirir güzel işleri tebrik ederiz.Müslüman olmayanlar giremeyecek diye korkuyorsanız camileride ziyaret edebiliyorlar edebiyle...

Ben partizan değilim, Atatürkçüyüm. İki kavramı iyi ayrıştırın bence.

Hakantoris

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,242
Server:TR1 Version 2018-20
Server Status: Online
Updates:Hagia Sophia became a mosque
Deleted Code: Bar associations removed from the agenda
Change Time: 20.53
Administrator: Recep Tayyip Erdoğan

epsilon06

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,077
Bu mantıkla sen evinin yolunu buluyorsan kendini şanslı sanmalısın.

Gerçekten zeki biri olsaydın, daha tanımadığın birine böyle bir şey yazamazdın,

"Her şey" tü kaka ? Nerede yapmışım ?

Şuan sen iftiracı ve yalancı oluyorsun, çünkü yapmadığım bir şeyle suçluyorsun.
Evet ben eksik zekalı bir siz akıllısınız doğru...Son yazdığım sizin nezdinizde bu ülkede iyi şeylere hep köstek olanlara denildi sizin şahsınıza değil.Beğenmediğim birçok şey var tasvip etmediğim bir sürü şeyler yapılıyor ama böyle bir konuda bu kadar sinsi planlar kurmuyorum kafamda.

Andromedavor

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,339
Sevine bilenlere selam olsun. Önce bir sevinin amasını sonra konuşursunuz.
Beyinleri bizden farklı çalışan, her şeyin farkında ,devlet sırlarına vakıf ve arka planda konuşulanları 5 dakikada bir anlık mesajla alan insanlar olduğunuzu biliyoruz. :p

CapScroLL

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,683
Moderatörler de sana güzel bir post atacaktır.
Ortada bir hakaret yok, yöneticiler post atacaksa elimizde 3-5 toprak kalmasını sağlayan Abdülhamid Han'a "toprak satıcısı" diyen tarih yoksununa atmalıdır. Ben çoğu haberde bu adamın Tweet'lerini kullandım ilkinde tepki geldi düzenleyip değiştirdim fakat bazı şahısların attığı postlarda bunun zıttı kullanıcı adlarını görünce baktım tepki gösteren yok o zaman ben de yapayım dedim cezalık bir durum olsa iki tarafa da uygulanırdı, sizden farklı bir görüşte olmak suç değil şunu anlayın artık :)

bud

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,710
Bağımsızlığımızı ilan ettik hayırlı olsun. :D