Cuma namazı iptal edilmeli mi?

Bu konuyu okuyanlar

Didem Ergin

Profesör
Reaksiyon puanı
2,343
Aslında riskli gibi duruyor. Bir sürü insan iç içe ve çoğunluğu yaşlı. Bugün kimler cumaya gitti? :)

Cuma namazları iptal edilmeli mi ?

Didem Ergin

Profesör
Reaksiyon puanı
2,343
Gitmem gitmeyeceğimde ama cidden iptal olmasi gerek %90ı yaşlı zaten virüste yaşlıları öldürüyor çoğunlukla .
Sanırım henüz bu konuyla ilgili bir açıklama yapılmadı
Mesaj otomatik birleştirildi:

Aslında riskli gibi duruyor. Bir sürü insan iç içe ve çoğunluğu yaşlı. Bugün kimler cumaya gitti? :)

Ekli dosyayı görüntüle 89671
Kur'an kurslarına 2 hafta ara verilmiş bu arada.

Son düzenleme:

The Commander

Profesör
Reaksiyon puanı
1,338
Gitmedim. Gitmeyi de tavsiye etmem. Kalabalık ortamlar risk taşıdığına göre camii de bunlardan biri. Diyanet bu işler geçene kadar vatandaşı namazlarını evde kılmaya teşvik etmeli. Virüs özellikle yaşlılar için çok daha ölümcül. Bazıları her ne kadar ölürsek ölelim namazdan kaçılmaz diye inat etsede ölen sadece kendisi olmayabilir çünkü malum bulaşıcı bir virüs. Bu kafadan vazgeçmek gerektiğini düşünüyorum.

bilexsamet

Profesör
Reaksiyon puanı
2,415
Gidip gitmemek insanların elinde.

Ama Cuma Namazı'nın farklı hükümleri var tabi. 5 vakit namaz gibi değil. Mesela bazı şartlarda Cuma farz olmuyor ama 5 vakit namaz hep farz. Bu virüs salgını Cuma'nın farz olup olmamasına etki eden şeyler arasına giriyor mu, bilmiyorum. Diyanet'in bu konuda yakında bir açıklama yapmasını bekliyorum.

En azından bu tür toplu ortamlarda ve toplu ulaşım araçlarında maske zorunluluğu getirilebilir.

M

Murat Burç

SDN Okuru
Gittim. Herkese tavsiye ederim. Keşke bir özçekim yapsaydım imam efendi ile
Ama Cuma Namazı'nın farklı hükümleri var tabi. 5 vakit namaz gibi değil. Mesela bazı şartlarda Cuma farz olmuyor ama 5 vakit namaz hep farz. Bu virüs salgını Cuma'nın farz olup olmamasına etki eden şeyler arasına giriyor mu, bilmiyorum. Diyanet'in bu konuda yakında bir açıklama yapmasını bekliyorum.

Hayatın korunması zaruretler başlığı altında değerlendirilir. Haramları mubah kılar. Ölüceksin diyelim domuz eti bile yiyebilirsin. Ölü insan eti bile yiyebilirsin deniliyor işin fıkhi yönünü falza karıştırmaya gerek yok.

Cumanın iptali forum köşelerinde tartışılacak konu değil. Devletin diyanetinin işi.

CapScroLL

Profesör
Reaksiyon puanı
2,683
Ben gittim, önlem alıyorum ama bulaşacaksa da orada bulaşsın.

Akkara

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
İlerleyen günlerde ne olur, hastalık, salgın tehlikesi artar mı azalır mı bilinmez ama Cuma namazının iptal olmasına ilişkin bir bilgi şimdilik yok.

Cuma Hutbesi TARİH: 13.03.2020

TEDBİR MÜMİN’DEN TAKDİR
ALLAH’TANDIR

Muhterem Müslümanlar!
En hafifinden en ağırına kadar hastalık dünya
imtihanlarından biridir. Tarih boyunca pek çok
hastalık Allah’ın yardımı ve insanların gayretli
araştırmaları ile tedavi edilmiştir. Bugün dünyanın
dört bir köşesine yayılan Koronavirüs’ün de
inşallah şifası bulunacaktır. Nitekim Resûl-i
Ekrem’in buyurduğu gibi “Allah, indirdiği her
hastalığın muhakkak şifasını da vermiştir.”1
Bizlere düşen ise hastalığa yakalanmamak için
tedbiri elden bırakmamaktır.

Aziz Müminler!
Bu salgından korunmak için öncelikle beden,
kıyafet, yiyecek ve çevre temizliğine dikkat edelim.
Bulunduğumuz ortamı sık sık havalandıralım.
Öksürdüğümüz ya da hapşırdığımız zaman tek
kullanımlık mendillerle veya dirseğimizin iç
kısmıyla ağzımızı kapatalım. Kalabalık
ortamlardan uzak durmaya gayret edelim.
Özellikle lavabo, abdesthane, kapı kolu ve
masa üstleri gibi el temasının yoğun olduğu alanları
temiz tutalım. Ellerimizi her zamankinden daha
fazla sabunla ve ovalayarak yıkayalım. Kirli
ellerimizle ağzımıza, burnumuza ve gözümüze
dokunmayalım. Camilerimizde ortak tespihleri
kullanmak yerine parmaklarımızla ya da şahsi
tespihimizle tesbihatımızı eda edelim.
Şayet yurt dışı seyahatinden dönmüşsek, on
dört gün boyunca evimizden dışarı çıkmamaya
özen gösterelim. Umre ziyaretinden dönenlerin de
bu hususa dikkat etmesini ve ziyaretçi kabul
etmemesini sağlayalım.

Kıymetli Müslümanlar!
Bizler samimi ve sıcakkanlı bir milletiz. Dost
ve arkadaşlarımızla musafaha eder, tokalaşır ve
kucaklaşırız. Elbette bu davranışlar çok güzel ve
değerlidir. Ancak bulaşıcı hastalıkların yaygın
olduğu bu dönemde böyle uygulamalara ara
vermek sorumluluğun ve tedbirin gereğidir.
Bilhassa camilerimizde yaygın olan namaz sonrası
musafaha uygulamasına ara verelim. Tokalaşmadan
belli bir mesafeden birbirimize gönül selamı
vererek hal hatır soralım.
Belli bir yaşın üzerinde olanlar
Koronavirüs’den daha fazla etkilenmekte ve risk
grubunda yer almaktadır. Dolayısıyla bu günlerde
yaşlılarımız evlerinde istirahat etmeli ve kalabalık
ortamlardan uzak durmalıdır.

Değerli Müminler!
Sağlık, Rabbimizin bize emanetidir. Mümine
düşen, bu emanete sahip çıkmak, onu korumak için
gayret göstermektir. Bu sayede Allah’ın yardımıyla
huzura kavuşuruz. Dertlerimize deva,
hastalıklarımıza şifa buluruz. Nitekim Kur’an-ı
Kerim’de Hz. İbrahim (a.s) Rabbimizi şöyle anlatır:
“O, beni yaratan ve bana doğru yolu
gösterendir. O, beni yediren ve içirendir.
Hastalandığımda bana şifa veren O’dur. Beni
öldürecek ve sonra diriltecek olan da yine
O’dur.”2

Öyleyse yaşadığımız salgın hastalık
karşısında hem kendi sağlığımızı hem de
çevremizdekileri korumak için tedbirli davranalım.
Aksi halde kendi sağlığımız yanında başkalarının
sağlığını da tehlikeye atacağımızı, bunun da kul
hakkı olacağını unutmayalım.
Elbette Rabbimizin bir takdiri vardır. Mümine
düşen ise tedbir almaktır. Mümin her haliyle
mutedil ve dengelidir. Meseleyi hafife almadan,
abartıp paniğe kapılmadan, soğukkanlılıkla,
aklımızı ve bilgimizi kullanarak bu salgınla
mücadele etmek hepimizin vazifesidir.

1 Buhârî, Tıb, 1.
2
Şuarâ, 26/78-81.
Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü

The Judge

.bmbozbey
Emektar
Reaksiyon puanı
5,194
Sağlığa olumsuz yönde etki edebilecek durumlarda cuma namazının farzlık hükmü düşüyor zaten.
Çoğu fıkıh kitabında yazar.

Çoğu insan umursamıyor olsa da maalesef salgın, halk içine karışırsa toplum yapımızdan mütevellit yıkıcı boyutlara ulaşabilir.
Mümkün olduğunca kalabalık ortamlardan uzak durmakta fayda var.

PropHeTe

Profesör
Reaksiyon puanı
2,398
Almanya da 3 nisana kadar camiler ve diyanet kursları kapalı. Bu gün Rabbimin huzurunda idim isterse tüm camileri kapatsınlar benim miracım Rabbime dir, ölüm geldi ise Rabbime kurban olmaktan mutluluk duyarım.
şüphesiz ölüm insanlaradır. Ama yaşıyorum diye dolaşanlardan değilim.
Beni diriltti Rabbim, Sübhanallah.
Hüküm ve din gününün tek sahibi Allah'u teala'dır.
Kimsede demiyor ki bunlar Rabbin bir sınavı bunlardan ders çıkaralım buyruklarını anlayalım, ne kadar da küçük düşünüyor ve kendi inançlığınız da kayboluyorsunuz.

RoketLiSaVasTReni

Profesör
Reaksiyon puanı
2,554
O otogarın halini gördükten sonra
Bişeyleri almak için kuyruk oluşturanları gördükten sonra
bence iptal edilmemeli insanlar o kadar da korkmuyor bence.
Tatil verildi iyi niyetle ortaya bu tablo çıktı kimsenin ciddiye aldığı falan yok.
Ha eğer gerçekten ciddiye alacaksak kimse evden çıkmamalı tıpkı Çin'deki gibi.
İnsanlar antibakteriyel kullanıyor şaka gibi zamanında kullanılan antibakteriyel sıvı sabunlar vardı daha sonra yararlı mikroorganizmaları da öldürdüğü bu yüzden yararı kadar zararının da olduğu açıklandı.
Kısacası bir şey yapıyorsak bunu her yönüyle yapalım taksit taksit değil.

The Commander

Profesör
Reaksiyon puanı
1,338
Allah kabul etsin ibadetlerinizi. Bazı arkadaşlarla demek istediğimiz kalabalık ortamda bulaşıp sadece kendimizi etkileyen bir virüs olmaması, çevremize bulaştırıp onlarada zarar verme ihtimalimiz. Yoksa tabii ki yanlış anlaşılmasın, kafeleri avmleri dolduruyorsak camiiye de gidilir. Bu iş bizim boyumuzu aşar, haddimize değil. Ülke olarak ciddiye alabilirsek diğer arkadaşlarında dediği gibi inşallah en ufak zararla bu meseleyi atlatacağız. Şimdiye kadar güzel yönetiliyor bu süreç, böyle devam etmesini umuyorum.

Reaksiyon puanı
10,325
Diyanet İşleri Başkanlığı şartların icap ettiği kadarıyla gerekli tedbirler içeren talimatlarını verdi zaten. Namazlara gidin, gitmeyin, yok ben asla gitmem, ben ölsem de giderim gibi lehte, aleyhte yorumlar çok da doğru bir yaklaşım değil arkadaşlar. Mesela birkaç kişinin namaz kıldığı bir köy camisi için her hangi bir tehlike söz konusu olmayabilir. Ama her vaktinde asgari 500-600 kişinin namaz kıldığı A grubu veya büyük selatin camiler içinde Diyanet'in talimatlarını uyguladığında tehlike yok diyemesek de bir risk olabileceğini asla gözardı etmemek lazım. Mesela bir Sultanahmet Camiinde yabancı kökenli bir sürü insan namaz kılabiliyor.

M

Murat Burç

SDN Okuru
Allah kabul etsin ibadetlerinizi. Bazı arkadaşlarla demek istediğimiz kalabalık ortamda bulaşıp sadece kendimizi etkileyen bir virüs olmaması, çevremize bulaştırıp onlarada zarar verme ihtimalimiz. Yoksa tabii ki yanlış anlaşılmasın, kafeleri avmleri dolduruyorsak camiiye de gidilir. Bu iş bizim boyumuzu aşar, haddimize değil. Ülke olarak ciddiye alabilirsek diğer arkadaşlarında dediği gibi inşallah en ufak zararla bu meseleyi atlatacağız. Şimdiye kadar güzel yönetiliyor bu süreç, böyle devam etmesini umuyorum.
Bana kalsa derhal OHAL + Sıkı yönetim ilan edilmeli. Bütün kafeler, avmler vb. heryeri kapatmalı. Cumalar iptal edilmeli camiler kapatılmalı.
Üniversiteler ve kreşler dahil bütün okullar kapatılmalı. Risk grubu ile taşıyıcı olup da fark edilmeyecek olan kişilerin bir araya gelmemesi tavsiye edilmeli.
Yalnızca marketler ve eczaneler ve fabrikalar açık kalmalı.
Fabrikada ve marketlerde çalışanlar 14 gün karantinaya alınıp öyle evlerine gönderilmeli.

Bütün işyerlerine-büyük şirketler dahil- geçici kayyum atanmalı. Özel sektörde evden çalışma imkanı olan işler derhal eve çalışmaya gönderilmeli. Kamu hizmetlerinin bütün fonksiyonları e devlete getirilmeli.

Halkın ihtiyaçlarının sokağa minumum derecede çıkması amaçlanarak PTT seferber edilip ihtiyaçlar İnternet üzerinden temin edilmesi sağlanmalı. Temizlik malzemelerine zam koyup karaborsacılık yapanlar vatan haini iddia edilip Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından imha edilmeli. (son cümle mübalağa idi fakat devletin demir yumruğunu kafalarına indirip başlarını ezmesi şart. )

Önlem öyle olmaz böyle olur.

İtalya kırıldı. İspanya da ülkeyi toptan karantinaya aldı. Merkel alman halkının yüzde 60 70ine bulaşacak dedi. Sular ısınıyor oradan Avusturya oradan Yunanistan oradan mülteciler al sana nur topu gibi bir salgın sorunu.

ABD borsası çakıldı. Olağanüstü sağlık hali ilan etti.
50 milyar dolarlık paket açıklandı.

Ben 1 hafta önce bakın görün okullar 1 ay tatil olacak dediğimde benimle dalga geçiyorlardı. 3 hafta tatil oldu.

Bakın iddia ediyorum en fazla 2 hafta içinde işin ciddiyeti anlaşılacak ve bu dönem eğitim öğretim yılı kapatılacak. YKS iptal, yaz okulları iptal stajlar iptal. Belki gelecek yine bu dediklerime birisi yok canım diyerekten dalga geçecek.

Size 2 hafta veriyorum. Herkes işin ciddiyetini anlayacak.

Şeyma subaşı evinden alındı. İtalyan sevgilisi ile birlikte.

Parti parti gezdiler. Karantinaya gitmediler. Bu hadsizlerde virüs pozitif çıkar da eğer o gittiği partilerde millete bulaştırdıysalar sosyete camiasının vay haline görün o zaman cümbüşü patır patır gidecekler.

Erdoğanaın etrafında korumalar termal kameralar ile dolaşıyordu. Brezilya başkanı, kanada başbakanının eşi, iranlı yöneticiler avusturya(ya da avustralya) iç işleri bakanı, juvestuslu oyuncu dybala ya öldüler ya da hastalık pozitif çıktı.

Bindik bir alamete gidiyoruz kıyamete modundayız hazırlıklı olun.

Livia sas Junius

Zuckerschnute
Reaksiyon puanı
1,557
isteyen kalabaliga girip virus kapma riskini arttirma hakkini pasa pasa kullansin ama baskasini riske atma hakki kimsede yok.

kamu kamu diye gezip ozel sektoru sallamamak da bu tedbirleri mantiksiz kiliyor. onlem ya herkese isleyecek ya kimseye. boluk porcuk oldukca bir faydasi yok.

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,714
Gitmem gitmeyeceğimde ama cidden iptal olmasi gerek %90ı yaşlı zaten virüste yaşlıları öldürüyor çoğunlukla .
Yalan. %90'ı yaşlı diye bir şey yok ama yaş ortalaması biraz yüksek (o ortalama cemaaten camaate göre değişebilir). Benim gittiğim cemaatte çoğu yaşlı birey lakin 20'li, 30'lular da var.

IDisaster

Profesör
Reaksiyon puanı
1,665
Bana sorarsanız kaderimiz belli . Farzdan kaçmamak lazım. Mesela bir gerçek var belki duymuşsunuzdur .
İdlib de görev yapan bir askerimiz 1 haftalık aile iznine giderken trafik kazasında hayatını kaybediyor .
yani diyeceğim öldüren allah her türlü öldürüyor corona olmazsa da illaki bir sebeb bulur .
Kaderimizde yoksa zaten istersen tüm cami virüslü olsun yinede bulaşmaz öyle de cevapsız bir hayat yaşıyoruz :)

M

Murat Burç

SDN Okuru
Valla az bile yazmışsın maddeler mesajında amacının panik yaratmak olmadığını biliyorum, ama bizim millet de italyanların kafasında ohh tatil memlekete gideyim mantığından kurtaramıyorlar, hepimiz bu sınavdan geçicez istesekte istemesekte. Umuyorum herkez ikra sını yapar.
İkra ne?

Bana sorarsanız kaderimiz belli . Farzdan kaçmamak lazım. Mesela bir gerçek var belki duymuşsunuzdur .
İdlib de görev yapan bir askerimiz 1 haftalık aile iznine giderken trafik kazasında hayatını kaybediyor .
yani diyeceğim öldüren allah her türlü öldürüyor corona olmazsa da illaki bir sebeb bulur .
Kaderimizde yoksa zaten istersen tüm cami virüslü olsun yinede bulaşmaz öyle de cevapsız bir hayat yaşıyoruz :)
Ooo senin ki direk kaderi inkar.

Öyle birşey yok. Kader kader diyerek mesuliyetten kaçamazsın. Sebepler alemindeyiz ve herkes mesul. Hastalığı kapar ve yayarsan öbür tarafta cezasını çekersin.

M

Murat Burç

SDN Okuru
Ne alaka kaderi inkar ya :D
Ne yapalım allahın farz kıldığı namazı sırf başka insanlara bulaşmasın diye gitmeyelim mi nasıl bir bakış açısı bu eğer allaha olan sorumluluğumu yerine getirirken kaparsam virüsü yayarsamda allaha verecek cevabım olur !
Bakıç açın çok saçma dostum
Yoo saçma falan değil. Senin sorumsuzluğun yüzünden biri ölürse cinayet günahı alırsın.
İslamda hayatın korunması esastır. Cuma'nın cevabını verirsin adam öldürmenin veremezsin.

Yanlış anladın sen galiba. Kader yok diye bir şey söylemedi, söylediği şey korona virüsü olmasa başka bir sebepten de dolayı ölebilirizden bahsediyor. Arkadaş doğru söylüyor.
Yahu adam kaparsa kapsın diyor şimdi de.

Yanlış anladın sen galiba. Kader yok diye bir şey söylemedi, söylediği şey korona virüsü olmasa başka bir sebepten de dolayı ölebilirizden bahsediyor. Arkadaş doğru söylüyor.
Başka sebepten ölme ihtimali var ne demek?
Bu virüsü yaymayı meşru mu kılıyor?

RoketLiSaVasTReni

Profesör
Reaksiyon puanı
2,554
Yok doğru söylüyor önce tedbir alırsın sonra yine de bişey olursa o kaderin olur öyle kaderimde varsa olacak diyip bile bile lades yapmak değildir kader inancı.

IDisaster

Profesör
Reaksiyon puanı
1,665
Ahahahaha tamam dostum sen gitme cumaya sırf virüs kaparım korkusuyla gitme sen vebali üstüne senin
bende maskemi takıp kolonyamı elime döküp dezenfekte olup gidip kılayım namazımı .
Ahirette tartışırsın öyle bir ayet varmı herhangi bir virüs dönemindeyken cumayı terk edebilirisniz diye ?
ben kuran'a Ayetlere hadislere göre hareket ederim ben bu yoldan ilerlerim sen o yoldan kimsenin hayatı kimseyi ilgilendirmez dimi :)
Ben önlemimi alıp cuma kılarken virüs kaparsam kimse de bana laf edemez bilader müslümanım ben önlemimi alıp gittim allahın farz kıldığı namaza . Ne yapayım allaha hesap mı sorayım haşa senin emrini yerine getiriyorum nasıl virüs bulaştırırsın diye haşa.

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,714
Ben önlemimi alıp cuma kılarken virüs kaparsam kimse de bana laf edemez bilader müslümanım ben önlemimi alıp gittim allahın farz kıldığı namaza . Ne yapayım allaha hesap mı sorayım haşa senin emrini yerine getiriyorum nasıl virüs bulaştırırsın diye haşa.
Sana bir şey söyleyeyim. Herkese öğrenecek biliyorum ama ben de cumaya giden birisiyim normalde ama onunla biraz kaba davranman hoş değil bir. İkincisi hepimizin ayrı düşüncesi var ve istese seni dinler / dinlemez. Üçüncüsü ise o konuyu bilenler de var. Uzun lafın kısası konuyu fazla uzatma.

Constantin87

Profesör
Reaksiyon puanı
1,934
Bence gidilmemeli şeriat ile yönetilen tunus ve iran gibi ülkelerde dahi yasaklandığını okudum biryerde. Bizim diyanetin yapacağı yok zaten sağlık bakanlığı bu süreci çok iyi yönetiyor bir el atmalı bu işe

Livia sas Junius

Zuckerschnute
Reaksiyon puanı
1,557
isteyen virüsünü istediği yerden ya da binadan kapsın ama başkasını riske atmasın. bence güzel anlaşma.

Son mesajlar