Çocuk Yapma Özgürlüğünü Kısıtlansın!

Bu konuyu okuyanlar

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
23,089
Küçüklükten neyi nasıl öğrenirsen öyle pisikolojide de büyürsün.
Pek kafaya takma işlemciyi bozarsın.

MoMentS

Asistan
Reaksiyon puanı
127
Katılıyorum. Araçların nasıl ehliyet zorunluluğu varsa çocuk yapmanında bir yetkisi olmalı. Her birine sınav yapılmalı. Geleceğin çok güzel bir kaderi olabilir.

Bazı arkadaşlar düşünmeden saçmalamışlar. Yada yaşı küçük bilmiyorlar.

Samet UCA

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,912
Bazı psikolojik problemleri olan ve maddi durumu yetersiz olan insanların çocuk doğurması engellensin evet. Çocuguna iyi bir eğitim iyi bir hayat sunamayacaksan çocugun günahına girme. Sonra 15 yaşında depresyona girmiş suç makinası herifler çıkıyor piyasaya. Zaten nüfusunda bir önemi kalmadı. 10 tane doğurup isimlerini unutacağına 1 tane doğur ona odaklan!

Şimdi aklıma geldide bundan tam 1 hafta önce sahil yolunda orta şeritten, muhtemelen yaşı 3-4 olan bir çocugu kucaklayıp kurtardım. Annesi ise yaklaşık 1km ötede arkadaşlarıyla oturup muhabbet ediyor. Şimdi bu kadına bu hakkı vermeyeceksin. O kadar.

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Tohumlarımı saçtım mahsulü toplamayı bekliyorum. ?

Dünyanın kötü olmasını sağlayan nüfus değil zihniyettir.
Ideolojiler, dinler, çıkarlar vs. vs.

Dediğin olay adım atacak yer kalmadığında anca olur.

SinHa

Doçent
Reaksiyon puanı
767
Ne alimlerden zalimler, ne zalimlerden alimler doğmuştur. Kimin kişiliği nasıl olacağına hiç bir eğitim ile şekillendiremezsin. Ben hiç cahil bir seri katil duymadım siz duydunuz mu? Anası babası mükemmel olan piskopatlarda mevcut, anası babası piskopat olup kendisi mükkemmel insanlar da var. Ee buna nasıl şekil vermeyi düşünüyorsunuz?

KRZMNİTK

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,067
Merhaba.
Benim yaşadığımız gezegeni daha güzel hale getirebilecek bir projem var. Global internette bu konuyu çok araştırdım lakin üzerine yazılmış bir makale veya tartışma görmedim. Ben belirli bir ıq ya sahip belirli bir finansal özgürlüğe sahip belirli bir psikolojiye sahip insanların çocuk yapma özgürlüğünün olmasının gerektiğini düşünmüyorum. Günümüz dünyasında çocuğuna tuvalet eğitimi vermeden büyüten aileler var. Çocuk bütün hayatı yaşayarak öğreniyor. Yaşarken onlarca hata yapıyor bu hataları doğru olarak görüyor. Sokaklar sevgisiz büyüdüğü için kaba saba insanlarla dolu. Yere çöp atmanın çok doğal bir şey olduğunu düşünen insanlarla dolu bir dünyada yaşıyoruz. Bunun önüne geçmek için ilk doğduğu andan itibaren eğitim vermek lazım. Bu eğitimi verebilmek için belirli bilince ve imkanlara sahip olunması gerektiğini düşünüyorum. Hayatı boyunca bir konuyu merak edip araştırmamış , evine ekmek alamazken çocuk yapmış ve sadece 9 saniyelik zevk için çocuk yapmış anne babalar yüzünden dünyamız bu halde. Gelin bu düşünceyi yaylım. Çocuk yapmak için belirli koşullar olsun. :) Siz ne düşünüyorsunuz ?
Kararsızım

drjacob

Müdavim
Reaksiyon puanı
698
şuna inanıyorum : insan yapabildiği kadar değil bakabildiği kadar çocuk yapmalı

• Beğen
Reactions: STB

STB

Müdavim
Reaksiyon puanı
740
Küçükken izlerdim evet :) :) :)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Küçükken izlerdim evet :) :) :)
belli oluyor.

Katılıyorum. Araçların nasıl ehliyet zorunluluğu varsa çocuk yapmanında bir yetkisi olmalı. Her birine sınav yapılmalı. Geleceğin çok güzel bir kaderi olabilir.

Bazı arkadaşlar düşünmeden saçmalamışlar. Yada yaşı küçük bilmiyorlar.
ne yapıcaz çoçuk yapma sınavına mı giricez.

Livia sas Junius

Zuckerschnute
Reaksiyon puanı
1,557
Adamın açlıktan ağzı kokuyor beş tane çocuk salmış piyasaya. Akıl mantık yok. Yap bir tane madem, öyle ya da böyle bakarsın da seri üretim neden?

Gelirle de ilgisi yok sadece. Çocuğa ana besin malzemesi olarak tablet verenler de aynı. Çocuğa yol gösterenler anası babası olmalı, mantar gibi türeyen youtuber'lar değil.

Olayın %1'i seks, %9'u hamilelik, %90'ı çocuğu yetiştirmektir ilgilenmektir.

Gelirlerimiz iyi olmasına rağmen biz bile kara kara düşünüyoruz, bir tanesi için bile, çok umutsuz çok kaotik bir ülke burası. Çocuğa sırf maddi güvence sağlamak da rahatlatmıyor insanı. Çivisi çıkmış bir toplumda bu çocuğu nasıl korurum kollarım diye düşünüyor insan daha çok.

Son düzenleme:

ugrygl

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
Kemanist arkadaşım zaten refah seviyesi yüksek nispeten kendi içlerinde medeniyet olan ülkelerde insanlar bunu kendileri uyguluyor. Bakamayacakları çocukları yapmıyorlar. Bu konuyu sen zaten olsa da olur olmasa da olur adama söylersen sana hakaret eder. İnsanların alışkanlıklarını ve yaşamlarını değiştirmek küresel bir politikadır. Koronavirüsün ortaya çıkması gibi bir şey ortaya çıkar o adam zaten çocuk yapamaz hale gelir içinde biraz faşizmde var konunun ama hayat böyledir ve ileride bu olacak zaten dünyada nüfus artışı eninde sonunda kontrol edilmek zorunda ama iyilikle ama zorla.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,324
Dünya düzeni için fikirlere kurtuluş yollarına açığım eyvallah da sen ve senin gibi fikirdeki insanlar rahat yaşayacak diye insanlar neden nesillerini devam ettirmiyor? Tamam siz bu fikrinize uyun neslinizi devam ettirmeyin.
SinHa, çok iyi düşünüldüğünde bu arkadaş kötü birşey demiyor. Bir hoca olarak -müslüman insanların görüşlerine belki aykırı olarak- bu arkadaşla aynı görüşleri dillendirdim. Fakat bu görüş belki müslümanların görüşlerine aykırı gibi gözükse de aslında sevgili Peygamberimizin görüşlerine aykırı değildir.

Peygamber efendimiz "Evlenin, çoğalın. Çünkü ben ümmetimin çokluğuyla övünürüm" diye buyururken dikkat edersen spesifik olarak "ümmet" kavramına vurgu yapıyor. Peygamberin ümmeti demek, tıpkı peygamberi gibi ahlaklı, bilgili, eğitimli, edepli, dürüst, ait olduğu topluma yararlı ve kul hakkına ziyadesiyle riayet edebilen kişi demektir.

Şimdi ben de diyorum ki, eğer bir baba bu evsaflarda evlat büyütebilecek ve ona gerekli eğitimi sağlayabilecek imkanları varsa bence o adam bir değil, 50 tane çocuk sahibi olsun. Buna çok da ihtiyacımız var zaten. Ama,-arkadaşımızın da konuda işlediği gibi- büyüdüğünde toplumun başına bela olacak, hırsız, arsız, edepsiz, terörist, acımasız ve merhametsiz bir başbelası yetiştirecekse o kişinin bir tane dahi çocuğu olmasın.

Bazı analar var ki toplum için rahmet doğrururken bazı analar da var ki, toplum için zahmet doğururlar da yetişen bu baş belaları belki binlerce insanın hayatlarına acı olarak, ıstırap olarak dokunurlar.

Son olarak somut bir örnek daha vereyim. Mesela Baykar teknik müdürü olan çocuk... Tayyip beyin damadı olan... Çok zengin bir ailenin evladı olarak isteseydi trilyonluk servet içinde gününü gün eder, okula gitme zahmetine bile katlanmazdı. Ömrü mutfak ile tuvalet arasında geçen, baba parasını tüketmekten başka işe yaramayan kişiler gibi olabilirdi. Ama onun aldığı terbiye, eğitim vatanına milletine yararlı bir insan olma şeklinde tezahür edince Türkiye Cumhuriyeti Devleti onun yaptığı İHA, SİHA, ve son olarak da TİHA'larla dünya üzerinde korkulan bir güç haline geldi, destanlar yazmaya başladı.

İçki ya da uyuşturucu parası temin etmek için gözünü diktiği bilezik için ninesinin kolunu kesen (Bu gerçekten olan bir durumdur) yaratıklar bir yanda, öte yanda da bahsettiğim damat. Sen ne düşünürsün şimdi?! :)

CoffeX

Doçent
Reaksiyon puanı
518
+Çocuk ayrı bi' his abi üçüncüyü istiyorum, hem maddi durumumda iyi. Herhangi bi engel yok. Onları çok iyi de eğitirim.
-Olmaz.
+Neden?
-Çünkü iyi bir dünya için çocuk yapma özgürlüğünü kısıtladım.
+Sadece bunla daha iyi bir hale gelmez ki. Hem ben çocukları çok severim.
-Ben sadece toplumda hepsi ahlaklı insanlar görmek istiyorum ve senin çocuk yapmanı engelliyorum. Çünkü sen ahlaklı değilsin ve senin çocuğunda ahlaksız olacak.

İşte bu yüzden Ronaldo.

SinHa

Doçent
Reaksiyon puanı
767
@|Ⓢєччαh| abim eyvallah sizin dediklerinize imzamı atarım fakat arkadaş bu bakış açısıyla mevzuya bakmıyor :) Onun bakış açısı masonik dünya nüfusu 1 milyar olsun 500 milyonu dünya vatandaşı 500 milyonu hizmetkar. Belki o bile bunun farkında değil bu tezi savunurken. Başta bizim toplumumuz olmak üzere toplumlar hızlıca dejenere olmakta. Siz daha iyi bilirsiniz ki burada bize düşen toplumu toplum yapacak ahlaklı insanlar yetiştirmek. Ama daha önceki mesajlarım da dediğim gibi abi tarihte bir çok örneği mevcut alimden zalim, zalimden alim doğmuş. En basiti Hz. Nuh'un evlatları... Hz. Adem'in oğlu. Şimdi ne yapmak lazım :)

defacerGLD

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,067
Yazan biraz haklı
kendini zor geçiriyor bakıyorsun 10 tane çocuk ordu kuracaklar sanki :)

CoffeX

Doçent
Reaksiyon puanı
518
Yazan biraz haklı
kendini zor geçiriyor bakıyorsun 10 tane çocuk ordu kuracaklar sanki :)
Kısmen haklı, adam kötü biri olsa bile oğlu çok iyi biri hatta bilim adamı bile olabilir.

Çoğu bilim adamı yokluk içinden çıkmış zaten.

Sana katılıyorum kısacası.

KovboyBey

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
2,001
Merhaba.
Benim yaşadığımız gezegeni daha güzel hale getirebilecek bir projem var. Global internette bu konuyu çok araştırdım lakin üzerine yazılmış bir makale veya tartışma görmedim. Ben belirli bir ıq ya sahip belirli bir finansal özgürlüğe sahip belirli bir psikolojiye sahip insanların çocuk yapma özgürlüğünün olmasının gerektiğini düşünmüyorum. Günümüz dünyasında çocuğuna tuvalet eğitimi vermeden büyüten aileler var. Çocuk bütün hayatı yaşayarak öğreniyor. Yaşarken onlarca hata yapıyor bu hataları doğru olarak görüyor. Sokaklar sevgisiz büyüdüğü için kaba saba insanlarla dolu. Yere çöp atmanın çok doğal bir şey olduğunu düşünen insanlarla dolu bir dünyada yaşıyoruz. Bunun önüne geçmek için ilk doğduğu andan itibaren eğitim vermek lazım. Bu eğitimi verebilmek için belirli bilince ve imkanlara sahip olunması gerektiğini düşünüyorum. Hayatı boyunca bir konuyu merak edip araştırmamış , evine ekmek alamazken çocuk yapmış ve sadece 9 saniyelik zevk için çocuk yapmış anne babalar yüzünden dünyamız bu halde. Gelin bu düşünceyi yaylım. Çocuk yapmak için belirli koşullar olsun. :) Siz ne düşünüyorsunuz ?
nedıosun degisik?