Çiçek yetiştirmek isteyenleree

Bu konuyu okuyanlar

DarkLady

Dekan
Katılım
18 Ağu 2007
Mesajlar
6,600
Reaksiyon puanı
12
Puanları
0
SAKSI SEÇİMİ

Saksı seçimi önemlidir. Toprak saksıların iyi özellikleri tabii manzarası ve gözenekli olması sebebiyle toprağın aşırı su tutmasını önlemesidir. Sukulent ve kaktüs türleri için çok iyidir. Ancak hafif ve kolay kırılmayan plastik saksıları şahsen daha kullanışlı buluyorum.
Pencere önü veya balkon demirlerine monte edilecek saksılar emniyetli olmalı, sulama sırasında da problem çıkarmamalıdır. Duvarlara takılabilecek çiçeklikler ve askılı saksılar yer kazandırması açısından iyidir. Büyük ve kalıcı bitki dikilecek saksıların plastik olması daha uygundur.. Böylece yer değiştirme gerektiğinde fazla zorluk çıkmaz.
Saksı seçilirken büyüklüğünün dikilecek bitkiye uygun olmasına dikkat edilmelidir. Sığ olanlar daha çok kısa köklü mevsimlik çiçeklere uygundur.
Özellikle çalı türü kalıcı bitkilerde büyük saksı kullanmak gerekir.

ÇİÇEKLER İÇİN ZEYTİN YAĞI

Evde yetiştirdiğiniz deve tabanı büyümüyor mu? 20 günlük besleyici ve etkili bir formül uygulayın. Zeytinyağına batırılmış pamukla bitkinin yaprak ve tohumlarını her gün aynı saatte silin. Sonuç olarak deve tabanı güçlenecek ve daha çabuk büyüyecektir.

BİTKİ PROBLEMLERİ VE ÇARELERİ

Bitkiler ışık isteklerine göre doğru yerleştirilmelidir. Güneş seven çiçekler gölgede açmaz. Gölge sevenler ise güneşli yerde kavrulur ve çabucak ölür.
Fazla rüzgâr da bitkileri rahatsız eder.
Saksı bitkilerinde aşırı sulama sebebiyle çürüme problemi sık görülür.
Mantar ve böcekler saksı bitkilerinde de görülür. Hastalık fark edildiği anda ilaç yapılmalıdır.
Tırtıl ve salyangozlar elle toplanıp yokedilir.
Karıncalar bitkilere çok zarar verir. Görüldüğü zaman granül şeklinde satılan karınca ilacı az miktarda saksı toprağına serpilir.
Beyaz sinek özellikle sardunya, cam güzeli, begonya ve küpe çiçeklerine musallat olur.Mücadelesi zordur. Görüldüğü anda ilaç yapılır ve kurtulana kadar üç günde bir tekrarlanır.
Yaprak bitleri (aphid),kabuklu(scale) ve unlu bitler(mealybug) için ev yapımı karışımlar da çok etkilidir.

SAKSI BİTKİLERİ

Çocukluk hatıralarımızda yer alan fesleğen,ıtır,küpe çiçekleri, pencerelerden salkım salkım sarkan karanfiller veya sakız sardunyalarını artık pek göremiyoruz ama geniş bir kullanım alanı bulması yüzünden saksı bitkileri günümüzde de rağbet görüyor. . Balkon, teras veya pencere önünde yetiştirdiğimiz çiçekler bahçe hasretini bir nebze azalttığı gibi evimizin güzelliğine katkıda bulunuyor. Tercihimiz ister hevesle aldığımız bir saksı fesleğen isterse teras dolusu kalıcı bitkiler olsun hayatımıza bir renk getirerek bizi tabiata yaklaştırıyor.
Saksı bitkileri deyince aklımıza hep klasik çiçekler gelir. Oysa saksıda yetişebilen bitkiler tahmin edemiyeceğimiz çeşitliliktedir. Her geçen gün bahçe bitkilerinin saksıda yetiştirmeye uygun boyutta olanları üretiliyor. Doğru saksı,uygun toprak seçimi ve uygun bir ortam ve bakım sağlamak kaydıyla meyve,sebze, herdem yeşil veya yaprak döken birçok çalı ve sarmaşık cinsini balkonumuzda yetiştirmek mümkün.
Saksı bitkileri bahçe düzenlemesinde de hatırı sayılır bir yere sahiptir. Bahçemizin toprağı bazı bitkilere uygun olmayabilir. Bu türleri uygun toprak kullanarak saksıda yetiştirebiliriz. Hassas çiçekleri veya kışın kapalı yerde korunması gereken kalıcı bitkileri bahçe olsa bile saksıda yetiştirmek daha iyi olur..


GÜL YETİŞTİRME TEKNİKLERİ
Kalıcı olduğu düşünülürse gül bitkisi dikilmeden önce gerekli hazırlığın dikkatle yapılması,doğru dikim, sonrasında bakım ve budama işlemlerinin tam vaktinde uygulanmasıyla gülleriniz yıllar boyunca cazip çiçekleriyle bahçenizi süsler. Gül bakımı zor değil ancak ihtimam ve dikkat isteyen bir iştir.
GÜL SATIN ALIRKEN..
Fidanları güvenilir bir seradan temin edin. Güllerinizi saksı içinde alırsanız her mevsim dikebilirsiniz. Fidanları almadan önce dikkatle inceleyin. Aşının üzerinden çıkan en az dört adet sağlıklı dal bulunsun.Yaprakları canlı ve lekesiz olsun. Saksının içini ot bürümüş, altından kökler fışkırmışsa bu iyiye işaret değildir. Bitkinin kart olduğunu gösterir.
Ancak ilk ve sonbaharda çok fazla çeşit bulunduğu için bu zamanlarda daha kolay seçim yapabilirsiniz. Ayrıca sonbaharda dikilen güller daha kolay tutar. Kış boyunca yerine alışır ve baharda güzel açar.
GÜL HANGİ TOPRAKTA YETİŞİR..
Gül fazla seçici olmamakla beraber, en iyi bağ toprağı da denilen demiri bol hafif kırmızımsı,kumlu killi toprakta yetişir. Bakir toprakları sever. Fazla asitli,kireçli ve besin açısından zayıf topraklar gül yetiştirmek açısından uygun değildir. Bol gübre veya kompost kullanılarak böyle topraklarda da gül yetiştirmek mümkündür.
Ağaç veya yüksek çalı bitkilerinin altlarına gül dikilmemelidir. Gölge olması bir yana, ağaç kökleri fidanların gelişmesine izin vermez.
Daha önce gül yetişmiş topraklara veya eski gül fidanlarının yakınına yeni gül dikilmesi uygun değildir. Sebebi tam bilinmemekle beraber yeni güller böyle yerlerde iyi gelişemez, hatta ölebilir. Bu durum "gül hastalığı" diye adlandırılmıştır.
Mecbur kalınırsa dikim çukuru biraz geniş ve derin açılır ve buradan çıkan toprak kullanılmaz. Bahçenin başka bir yerinden toprak getirilir. Eski toprak başka yerde rahatlıkla kullanılabilir.
Ayrıca toprağın drenajlı olması gerekir. Su tutan yerlere gül dikilmez.SOĞANLI BİTKİLERİN EVDE YETİŞTİRİLMESİ

Baharı salon veya mutfağınızda açan mis kokulu sümbüllerle karşılamak ister misiniz? Öyle ise üç günde soluveren kesme çiçekler yerine saksıda yetiştireceğiniz soğanlı bitkilerle haftalarca bu güzelliğin keyfini sürebilirsiniz.
Bunun için bir alışveriş merkezinin bahçe bölümünü ziyaret etmeniz yeterli.. Eylul ayından itibaren bahçe soğanları satılmaya başlanıyor. Ev için safran (crocus) ve sümbülün her çeşidi,nergis ve lalelerin kısa boylu ve erken açan cinsleri uygundur.
Saksıların dibine drenaj için kiremit parçaları veya çakıl koyun. Yarıya kadar toprak doldurun. Soğanları birbirine değmeyecek şekilde bastırmadan yerleştirin.. Üzerine soğanlar örtülünceye kadar toprak ekleyin. Hafifçe bastırın ve sulayın. Saksıları soğuk ve karanlık bir yere yerleştirin. Bodrum,camekanlı balkonda bir dolap içi olabilir veya saksıların üzerine siyah naylon poşet geçirebilirsiniz. Saksıları 2 ay kadar öylece bırakın. Ara sıra kontrol edin.Toprağı kurumuşsa biraz sulayın.
6-10 hafta içinde soğanlar uç verecektir. Karanlıktan önce gölge,bir iki gün sonra da aydınlık bir yere alın.Yapraklar uzayıp tomurcuk sapları kendini gösterince saksıyı evde direkt günışığından uzak aydınlık bir yere yerleştirin. Düzenli olarak sulayın.Saksıları ara sıra çevirin. Çiçekler bittikten sonra saksıları dışarı çıkarabilirsiniz. Yapraklar kuruyuncaya kadar sulamaya devam edin. Soğanları kuru bir yerde saklayın. Sonbaharda bahçeye ekebilirsiniz.
Alacağınız soğanlar çürüksüz,hastalıksız olmalıdır. Sümbülleri tek dikebilirsiniz ancak diğerlerini grup halinde dikerseniz daha gösterişli durur. Paketin üzerinde çiçek açma tarihi yazar. Farklı zamanlarda açan soğanlar seçerseniz,şubattan mayısa kadar sürekli çiçek elde edebilirsiniz.


http://www.kepezataturk.com/Websayfam/2008/04/index_dosyalar/Page386.htm


yapamassanız danışın dicem ama bende beceremedim :(

 

hepsibitti

Öğrenci
Katılım
26 Nis 2008
Mesajlar
42
Reaksiyon puanı
0
Puanları
0
saksıda limon ağacı çıkarma şansımız var mı? deneyen oldu mu hiç?
 

kullanıcı

Profesör
Katılım
10 Mar 2008
Mesajlar
3,800
Reaksiyon puanı
2
Puanları
0
Sen beceremediysen DarkLady ben hiç beceremem. :S
 

DarkLady

Dekan
Katılım
18 Ağu 2007
Mesajlar
6,600
Reaksiyon puanı
12
Puanları
0
hepsibitti dedi ki:
saksıda limon ağacı çıkarma şansımız var mı? deneyen oldu mu hiç?
varr saksıda yetiştirilebilio(denemedim amaa)

kullanıcı sn bana bakma beceriksizimdir ben :)
 

DarkLady

Dekan
Katılım
18 Ağu 2007
Mesajlar
6,600
Reaksiyon puanı
12
Puanları
0
cnm araştırma mecburiiiyettenn gelioo :)
 

findukfaresi

Dekan
Katılım
29 Mar 2008
Mesajlar
7,298
Reaksiyon puanı
62
Puanları
0
biz balkonda saksılarda domates biber yetiştiriyoz çok da güzel oluyo
 

DarkLady

Dekan
Katılım
18 Ağu 2007
Mesajlar
6,600
Reaksiyon puanı
12
Puanları
0
corpus size geliorummm
 

findukfaresi

Dekan
Katılım
29 Mar 2008
Mesajlar
7,298
Reaksiyon puanı
62
Puanları
0
gel valla :) çok da güzel lezzetli hormonsuz marketten alınanlar gibi değil tadı elma gibi insanın yedkçe yiyesi geliyo.evde balkonda saksıda da var onlar süs ama biz binanın bahçesne de ektik.bide çiftliğimz var orda salatalık domates fasulye vs vs herşeymz war çilek bahçelermz de var....
gel beklermmmm
 

DarkLady

Dekan
Katılım
18 Ağu 2007
Mesajlar
6,600
Reaksiyon puanı
12
Puanları
0
kısss içim gittiiiiii vallaa :) marketten nasl yetiştirildiği belliisizz hormonlu,kimyasallı yiyoruzz:(
çiftliğinizde varmışş seneye mezun oluyorum ziraat mühendisine ihtiyacınız olursa ben burdayımm enginnn bilgilerimlee :D
 

findukfaresi

Dekan
Katılım
29 Mar 2008
Mesajlar
7,298
Reaksiyon puanı
62
Puanları
0
:) tamam babama sölerim.yazın gel çiftliğe götürelm seni piknik yapalım.ama çiftlik deyince öle atlar kahyalar falan gelmesin aklına küçük iki katlı bi ev önünde ortalama büyüklükte bi bahçe var.biz çiftlik diyoz oraya
 

DarkLady

Dekan
Katılım
18 Ağu 2007
Mesajlar
6,600
Reaksiyon puanı
12
Puanları
0
ya desene tam bnm istediğim gibi bi yermişş.keşke imkanım ollsa da gelsemm sizee :)

 

DarkLady

Dekan
Katılım
18 Ağu 2007
Mesajlar
6,600
Reaksiyon puanı
12
Puanları
0
bu yıl düşmicek gibi cnm :( davetin içn teşekkür ederim
 

ahmetordu132

Öğrenci
Katılım
15 Eyl 2021
Mesajlar
1
Reaksiyon puanı
1
Puanları
1
Yaş
21
saksıda limon ağacı çıkarma şansımız var mı? deneyen oldu mu hiç?
Ben direk toprağa ekmedim. Limon çekirdeğini önce dış kabuğunu soydum sonra pecetenin arasında 1 ay köklendirdim. Sürekli ıslak nemli olacak üstüne jelatin çektim. Saksı çiçekleri ve çekirdekleri biraz belirince (yeşerince) oluşunca toprağa gömdüm minicik saksıya benim evim güneş ☀️ aldığı için kış olmasına rağmen süper büyüdü bir kaç ay olmasına rağmen. Ama yazın balkonum ful güneş alıyor çok sıcak tamda limon ağacına uygun balkonum.
 
Son düzenleyen moderatör:

Son mesajlar

Üst