Chrome OS Hayal Kırıklığı Olacak

TeArS

Asistan
31 Temmuz 2007
297
0
0
Öncelikle harika bir yazı olmuş neredeyse kafamdaki olabilecek tüm ChromeOS çizgisini dökmüşsünüz.

Benim de tahimin ChromeOS'un bir linux paketinden öteye gidemeyeceği üzerineydi. Piyasada yıllardır daha başarılısı var zaten adıda ubuntu.

Sizlere Chrome OS için konsept çalışmamı göstereyim beğenirsiniz belki ama bu bile hayal gibi :unsure:

ChromeOS.jpg

Beni bir fanatik olarak görmeyin ben interface tasarımcısıyım bu ortalama yarım saatte çizdiğim bir çalışmadır.

Henüz çıkmamış bir işletim sistemi için büyük konuşmak yanlış tabiki! Fakat şu var; Google gibi büyük bir firma işin bilincindedir, eğerki kafasındaki linux paketiyse çuvallar ama dediğim gibi büyük bir firma bunun araştırmasını zaten yapmıştır.

Çizdiğim konsepte olduğu gibi bir menü düşünün elinizi altında tüm google web hizmetleri orada işinizi harddisk kullanmadan yapıyorsunuz işte bu Google'un düşündüğü şey ise bir kitleye hitap edebilir ve başarı yakalayabilir.

Ama bir fanatik gibi windows'un sonu demek hiç yakışmıyor insanlara bahsedilen şeyin olması için böyle çok daha büyük projeler düşünün.

HapS

Müdavim
Müdavim
23 Ocak 2008
3,350
63
228
insanlar ne kadar çok nefret ediyor bu microsoft dan anlamış değilim kardeşim adamlar 1 numara işte her yönden bir numara parayla satıyorlar yine 1 numara ne çok istiyorsunuz microsoft un batmasını yok olmasını ama bu hevesiniz gursağınızda kalır ben söyleyim

Cloakengaged

Müdavim
Müdavim
11 Aralık 2008
5,068
145
1,243
arkadaşın biri windowsla kapışmak için elinden geleni yapıcakmı ne demiş
linux la windows kapışabilirmi arkadaşlar güldürmeyin beni

++yazının tamamına katılıyorum

filtrekahve

Doçent
Emektar
21 Ocak 2009
641
0
0
Tekrar merhaba,

Bir önceki yanıtımda olduğu gibi kişiye özel yanıtlar veremeyeceğim bu sefer, kusura bakmayın. Ama gelen eleştirileri özetlersem şu cümleler ortaya çıkıyor;

- Linux'u kötülüyorsun.
Hayır, benim Linux'u kötülediğim falan yok. Tam tersi, Chrome OS iyi bir Linux sürümü olamayacağı için Linux kullanıcıları tarafından da tercih edilmeyecek diyorum. Windows'a alışkın olanlar ve bırakmak istemeyenler baştan istemeyecek. E kim kaldı geriye; aldığı netbook'ta Chrome OS çıkan ve bilgisayarının işletim sistemini değiştirmeyi beceremeyenler mi?

- Google'ı küçümsüyorsun.
Google'ı küçümsemiyorum, onu, olması gerektiği gibi, yani bir şirket olarak algılıyorum. Bir holding gibi düşünün Google'ı, sunduğu servisleri de alt şirketleri. Holding yönetimi diğer şirketlerinin para kazanması için de çaba sarfeder. Chrome OS da bu alt şirketlerin karnını daha fazla doyurmak için Google'ın ortaya attığı bir araç sadece. Ne işletim sistemi pazarını ele geçirmek, ne Microsoft'u devirmek derdi değil. O, para kazanmak için yaşayan normal bir şirket. Ve geçmişine baktığımızda bunu hiç de fena becermiyor.

- Adı yeni duyulmuş bir proje için tutmayacak diye tahmin yürütüyorsun.
Bir teknoloji editörü olarak yürütebilme lüksüm olmalı ama değil mi? Ki yazının tamamını düzgün ve dikkatlice okuduysanız Google'ın Chrome OS'la ilgili ilerleme yolunu tahmin ediyor ve O'nun düşünce yapısından hareketle başarılı olamayacağını iddia ediyorum.

- Chrome OS normal Linux sürümlerine benzemeyecek, bir internet sayfasına benzeyecek.
İyi de bunun neresi yenilik söyler misiniz? Yanlış hatırlamıyorsam Windows 98'de bile ana sayfanızı html sayfası gibi düzenleyebiliyor, istediğiniz linklerin olduğu bir masaüstü resmi oluşturabiliyordunuz. Chrome OS'un artısı nedir burada? Ekranda çıkan kısayolların belki de tamamının Google servisleri olması mı?

Burada konuyu çok da dağıtmamak istemekle birlikte aklıma gelen bir soruyu sormak istiyorum size. Çoğunluğunuz tarayıcı olarak Firefox kullanıyor. Ve Firefox şu an çeşitli eklentilerle zaten neredeyse işletim sistemi gibi çalışıyor. Windows üzerinde kullandığınız pek çok programın işini gören eklentiler mevcut. Böyle bir ortam varken sadece Google logosu var diye Chrome OS'u niye tercih edeyim ki? Daha hızlı açıldığı ve logosundaki renkleri sevdiğim için mi?

Ve son bir not; arama motorları dünyasında eskiden Ask.com'un, AltaVista'nın, Yahoo'nun hükmü geçerdi. Kimse onların eline su dökemez, liderliği asla bırakmaz denirdi. Sonra Google geldi ve çıkardığı daha fazla doğru sonuç nedeniyle liderliği bir anda alıverdi ve bugünlere geldi. Yarın öbür gün hanginiz bana yeni bir şirketin Google'ı tahtından edemeyeceğini iddia edebilir?

TeArs eline sağlık, kafamdaki Chrome OS'u gayet güzel dökmüşsün ekrana ;)

Görüşmek dileğiyle,
Melih Çelik

bulmeh

Müdavim
Müdavim
26 Temmuz 2007
1,653
14
218
melih hocam, bu kadar hiddetlendirecek ne oldu da, google'a bu kadar yüklendin anlamadım ama vardır bir bildiğiniz umarım :)
"şakayla karşık gerçek" bir yana :), çıkar veya çıkmaz/çıkaramaz ama, hedefindeki işletim sistemi yanlış hatırlamıyorsam, herkesin internet olan heryerden kendine ait ulaşabileceği bir ortamın sağlanmasıydı.yani kişisel bilgisayar yerine web üzerinden kişisel alan kullanılması.bu açıdan bakarsak öyle veya böyle Chrome OS veya Android yada ismi her ne olacaksa sonuçta buna göre çıkarır gözüyle bakıyorum.bu her ne kadar da ütopik bir bakış açısı olsada imkansıza inanmayan başta google ve benzeri şirketler bunu eninde sonunda gerçekleştirebilir.
son olarak ben şuanki işletim sistemimden hayli memnunum.artık yeni fikirler çıkması lazım bence, çünkü windows,mac os veya linux tabanlı olduktan sonra sanki farklı bişey çıkmaz gibime geliyor.hatta anketlerin başlığını bile değiştireceğini sanmam:
"Windows mu daha iyi Linux mu daha iyi MacOS mu?" gibi. :)

XRaiNow

Öğrenci
29 Eylül 2008
97
0
0
Diğer arkadaşlar "daha çıkmamış yazılıma nasıl yorum yaparsın" tarzında yaklaşmışlar ama Melih Bey'in yaptığı iş ve tecrübesi dolayısıyla bu konularda öngörülerde bulunabilmesi lazım. Ve öngörüsünü son derece mantıklı bir şekilde anlatmış.

Melih Bey gibi ben de Google servislerini daha çok kullandırmak amacıyla hazırlanan ve Google'ın diğer servisleri gibi sade bir işletim sistemi bekliyorum.

Bu sistemi Google geliştirdiği için herkes muhteşem bir şey beklemeye başladı. İşte asıl sorun da burda; beklenti yüksek olduğu için hayal kırıklığı fazla olacak.

Ayrıca bulmeh'in dediği gibi, ben de Linux tabanlı yeni projelerden pek bir şey beklemiyorum.

HapS

Müdavim
Müdavim
23 Ocak 2008
3,350
63
228
bu forumda hep söyledim ve herzamanda söylerim Linux tabanlı sistemlerden çok şey beklemek en büyük hata asla microfost kadar büyüyemez asla onun kadar kaliteli olamaz.

google chrome os içinde şunu düşünüyorum ağırlıklı olarak adobeAir uygulamalarının bulunacağı bir işlerim sistemi olacak ama asla microsoft kadar populer olmayacak.
ve ayrıca apple microsoft kıyaslaması yapılmış apple asla pclerde kullanılacak bir macosx sürümü dağıtımı çıkarmayacak nedeni çok basit buna microfost izin vermez neden vermez çünkü hatrı sayılır bir hissesi zaten microsoft un elinde yani microsoft apple dada patron siz o apple reklamlarını izleyip ne güzel giydirmiş microsoft a derken microsoft ve apple bu reklam sonrası ne kadar para kazanacağız diye düşünüyor yani hiçbirşey sizin gördüğünüz gibi basit değil :)

mustifanci

Asistan
20 Ağustos 2008
435
3
18
windows korsan yazılıma önlem alsın korsan kullanıldığı tespit edilen pcleri rahat bırakmasın, Türkiyede windows kullananlar azınlıkta olur.Yani biz windowsu seviyoruz ama kalkıpta 300-400 doları sevdiğimiz kdr değil.bu yüzden windows Dünyada ve Türkiyede çok ani ve çok büyük pazar payı kaybedebilir,Bunuda linux sistemler doldurur.Son zamanlarda illegal paylaşıma baskılarında arttığı düşünülürse bu baskı windowsunda sonunu getiribilir.Korsan kullananlar zaten para vermiyor ne alaka diye düşünüyorsanız.şöyle izah edelim .Birçok üretici linux kullanıcısı az olduğu için linuxe destek vermiyor.Linux kullanıcısı arttıkça destekler artacak linux sisitemlerin program ve oyun dezavantaşı ortadan kalkacak eğer bu durum gerçekleşirse kullanıcı neden yetkin ve ücretsiz bir sistem varken ücretlisine para versin.Nasıl nette arama motorunda 10 yıllık bir şirket aniden birinciliğe oturuyorsa bu durum işletim sisteminde de kolayca olabilir.

xmRipper

Doçent
10 Aralık 2008
881
0
0
Başından beri aynı şeyleri düşünüyordum zaten. Fakat hep olumsuz karşılandım :)

Google OS, bildiğimiz linuxdan farkı olmayacak. Ev kullanıcıları için yeterli olmayacak.
Server sürümü çok daha fazla rağbet görecek. Web uygulamaları için çok başarılı olacak.

Tekrar merhaba,
TeArs eline sağlık, kafamdaki Chrome OS'u gayet güzel dökmüşsün ekrana ;)

Katılıyorum.

Rena

Asistan
10 Nisan 2008
343
2
0
Öncelikle harika bir yazı olmuş neredeyse kafamdaki olabilecek tüm ChromeOS çizgisini dökmüşsünüz.

Benim de tahimin ChromeOS'un bir linux paketinden öteye gidemeyeceği üzerineydi. Piyasada yıllardır daha başarılısı var zaten adıda ubuntu.

Sizlere Chrome OS için konsept çalışmamı göstereyim beğenirsiniz belki ama bu bile hayal gibi :unsure:

ChromeOS.jpg

Beni bir fanatik olarak görmeyin ben interface tasarımcısıyım bu ortalama yarım saatte çizdiğim bir çalışmadır.

Henüz çıkmamış bir işletim sistemi için büyük konuşmak yanlış tabiki! Fakat şu var; Google gibi büyük bir firma işin bilincindedir, eğerki kafasındaki linux paketiyse çuvallar ama dediğim gibi büyük bir firma bunun araştırmasını zaten yapmıştır.

Çizdiğim konsepte olduğu gibi bir menü düşünün elinizi altında tüm google web hizmetleri orada işinizi harddisk kullanmadan yapıyorsunuz işte bu Google'un düşündüğü şey ise bir kitleye hitap edebilir ve başarı yakalayabilir.

Ama bir fanatik gibi windows'un sonu demek hiç yakışmıyor insanlara bahsedilen şeyin olması için böyle çok daha büyük projeler düşünün.

Netbook için iyi bi sürüm, bence aradığın herşeyi bulabileceğin birşey, ve gayet hoş bi interface çizmişsin :) böyle birşey olsa netbook alırdım herhalde, herşey elinin altında gibi birşey.

Bide Chrome OS, Adobe gibi büyük şirketlerle anlaştığını yazıyordu bazı yerlerde. Program açısından photoshop fireworks gibi progamlar uyarlanır mı acaba merak ettim :)

RocKhan

Doçent
4 Mayıs 2009
977
15
18
filtrekahve'nin yapmış olduğu varsayımlar içinde katıldığım noktalar kadar katılmadığım noktalarda var, elle tutulur ve incelenebilir bir google işletim sistemine sahip değiliz, bu konuda bazı varsayımlar çok iddialı olmuş.

Google'ın bir yazılım firması değil demişsiniz fakat, mevcut linux sürümleri arasında şirket dahi olmayan tamamen gönüllülerden oluşturulmuş linux sürümleri mevcut, varolan bir çekirdek üzerinden yola çıkarak işletim sistemi değiştirilebilir bunun için bir yazılım şirketi olmaya gerek yok.

Kısa vadede google işletim sistemi iddalarınız doğrular şekilde ilerleyebilir fakat bunun böyle kalacağını uzun vadede iddia edemeyiz, bir örnek vermek gerekirse intel ve nokia'nın ortak olduğunu unutmayın, yarın bir gün google bu şekilde bir iki firma ile ortak olup sistemini neden geliştirmesin, bir hayal edin google, intel, nokia.

Nokia zaten kendi işletim sistemine sahip bir firma, symbianı her nekadar kendisi icat etmemiş olsada artık symbian kendi malı ve arkasında artık intel devi var, bunlara google ın ortak olduğunu düşünün uzun vadede ortaya neler çıkabilir.

Son olarak son 100 yıl içinde bilim adına yapılan iddialara bir göz atın, bill gates amcamın bile ne kadar yanıldığını görebilirsiniz, asla 12bit işletim sistemi yapmayı düşünmeyen bir adamdı, Amd olmasa ilk başta intel sonrasında yazılım boyutunda microsoft hiç bir zaman 64biti düşünmemişti.

Zamanın en büyük bilim adamları dediğimiz insanlar havadan daha ağır taşıtların uçamayacağını ilan etmişler sonrada aradan yıllar geçince komik duruma düşmüşlerdi.

Benim fikrimce google işletim sisteminin tıkanacağı tek bir nokta olabilir, o da DirectX sistemidir. Onun dışında .exe vs program çalıştırmak sorun değil, symbian'dada exe çalışır. Linux'dede yardımcı prolarla çalışır, ne kadar iyi çalışır o sistemi geliştirenlere bağlı, directx9 bile linuxde çalıştırılabilmiştir, şu anda ben bu yazıyı yazdığım anda bile linux üzerinde DirectX 10 çalıştırma testleri ve geliştirmesi devam etmektedir.

Bilim dünyasında bu kadar büyük konuşmaya gelmez derim ben bunu bilirim :D

Gelin kısaca bilimsel gafları kısaca şöyle bir hatırlayalım.

• Artık yeni hiçbir şey yok . İcat edilebilecek her şey icat edildi.
  • Charles Duell-Amerikan patent dairesi başkanı 1899( haha bunu diyen adam bunu en son söylemesi gereken adam ama noldu?)
Çok güzel bir buluşa benziyor ama tanrı aşkına bunu kim, niye kullanmak istesin ki?”( Rutherford B. Hayes - ABD Başkanı. 1876 yılında ilk telefonu gördükten sonra yaptığı yorum.)

• Bu mücadeleden atın galip çıkacağına inanıyorum. Otomobil sadece gelip geçici bir heves olacaktır.
  • Alman İmparatoru II. Wilhelm 1905 yılında
“İnsanların büyük bir çoğunluğu için sigara içmek son derece yararlı ve sağlık açısından faydalı bir şeydir.”( Doktor Ian G.Macdonald - 18 Kasım 1963. Los Angeles’li uzman cerrah)

• Televizyon en geç altı ay içinde piyasadan silinecektir. İnsanlar her akşam böyle bir kutuya bakmak istemezler.
  • Daryik F. Zanuck Twentieth Century Fox ‘un başkanı 1944
Radyo’nun geleceği yok.Lord Kelvin – İskoçyalı fizik adamı

• “Uçaklar son derece ilginç oyuncaklar. Ama askeri açıdan beş para etmezler.”
  • ( Maresal Ferdinand Foch-1911. Fransız askeri stratejisti ve 1. Dünya Savaşının Fransız komutanlarından )
Atalarımız çok güzel söylemiş büyük lokma ye büyük söz konuşma. :D

Alesstyle

Asistan
5 Aralık 2008
124
0
0
FiltreKahve isimli arkadaşımızdan özür diliyorum ama bu kadar basit dar acılı ve ön yargılı yaklaşmak bir köşe yazarına yakışmıyor...

Mesela bu cümlede tamamen taraflı bir insan yazısı tadı veriyor "Çünkü Google Chrome OS, bildiğiniz Linux sürümlerinden çok da fazla bir şey sunmayacak. Google açısından mantıklı, ama ya sizin için?" yani daha işletim sistemi çıkmadan insanlara windows 7 satan satış danışmanı gibi bizden alırsanız kazanırsınız almazsanız google size kravat yapar tarzında velveleye vermektir bu :)
Hiç yakışmamış hemde hiç zaten SDN nereye gidiyor onuda anlamış değilim Allah sonumuzu Hayretsin...
Kolay Gelsin

Forza Google!

yusufsan21

Müdavim
Müdavim
27 Eylül 2008
6,978
35
228
filtrekahve
[*]Artık yeni hiçbir şey yok . İcat edilebilecek her şey icat edildi.
[*]Charles Duell-Amerikan patent dairesi başkanı 1899( haha bunu diyen adam bunu en son söylemesi gereken adam ama noldu?)
[/LIST]
Çok güzel bir buluşa benziyor ama tanrı aşkına bunu kim, niye kullanmak istesin ki?”( Rutherford B. Hayes - ABD Başkanı. 1876 yılında ilk telefonu gördükten sonra yaptığı yorum.)

• Bu mücadeleden atın galip çıkacağına inanıyorum. Otomobil sadece gelip geçici bir heves olacaktır.
  • Alman İmparatoru II. Wilhelm 1905 yılında
“İnsanların büyük bir çoğunluğu için sigara içmek son derece yararlı ve sağlık açısından faydalı bir şeydir.”( Doktor Ian G.Macdonald - 18 Kasım 1963. Los Angeles’li uzman cerrah)

• Televizyon en geç altı ay içinde piyasadan silinecektir. İnsanlar her akşam böyle bir kutuya bakmak istemezler.
  • Daryik F. Zanuck Twentieth Century Fox ‘un başkanı 1944
Radyo’nun geleceği yok.Lord Kelvin – İskoçyalı fizik adamı

• “Uçaklar son derece ilginç oyuncaklar. Ama askeri açıdan beş para etmezler.”
  • ( Maresal Ferdinand Foch-1911. Fransız askeri stratejisti ve 1. Dünya Savaşının Fransız komutanlarından )
Atalarımız çok güzel söylemiş büyük lokma ye büyük söz konuşma. :D

Güzel söylemişler de bizim atalarımız değiller .:)

an80x86

Asistan
20 Ağustos 2008
286
1
0
Rakip olmak için biryerlerden başlamak lazım, hem kusura bakmayın yetişkinleri çoğu vakitlerini browserlarda geçiriyorlar, çevrenize bakın. Bence olacak..

NikeSteeL

Müdavim
Müdavim
13 Mart 2009
8,420
131
243
Tekrar Merhaba
Öncelikle Chrome OS u Bu kadar Masaya yatırmamız Formumuz için Çok yararlı olduğunu söyleyebilirim. Herkes düşüncesini kafasındaki ni döktü . Editör Arkadaşımıza katılanda oldu katılmayanda Zaten bu gibi şeyler bu ters-düz lerden ortaya Çıkar . TeArS Arkadaşımızın verdiği Resimde 3 aşağı 5 yukarı benimde tahminim bu . ama Linux tabanlıda olmayabilir tamamen yepyeni Bir çekirdek yazılım sistemide olabilir . Hayretler içinde bırakabilir.! Çünkü yazılım için en ufak bir bilgi yok. Başlangıc olarak Özellikle Netbook ve minibook lar için tasarlanmış Biçilmiş kaftan sadece Dosya düzenleme ve internet kullanımı için Çok Başarılı birşey ortaya çıkacaktır . Buna ben Editör Arkadaşımız gibi "Hayal kırıklığı" demem Microsoft un bir rakibi olurmu olmaz mı bilemem ama Google gibi 100 milyar $ lık bir şirketten arayüz tarzında da bişey beklemiyorum açıkçası . Yoksa neden Şirket OS diye duyursun hiç adını bile etmez hazır olduğunda "Google'dan Yeni Bir Hizmet" Başlığı ile Sürerdi piyasaya . Erken tarihte duyurduklarına göre Tahminimce çok daha gelişmiş bir şey geliyor ve Son derece güzel olanı ise açık kaynak kodlu olmasıdır . Chrome OS piyasaya çıktığı zaman ilk incelemeyide Melih kardeşimizden bekliyorum . Belki Ters Köşe olacaktır bizde teknoloji meraklıları olarak test ederiz Çünkü Varolmayan Sadece Adı olan bir Sistemden Bahsediyoruz.
Ve Başlığa hala şiddetle karşıyım Biraz daha acemi kullanıcılar bunu en direk ağızdan duymaları kötü, daha piyasaya düşmeden kötü bir intiba bırakabilir.!

Bekleyip Görüyeceğiz Akmı Karamı !!?

Ben Şahsımca bu konuya yorum yazan her arkadaşa Teşekkür ederim

filtrekahve

Doçent
Emektar
21 Ocak 2009
641
0
0
Tekrar merhaba,

Aralarda linç edilmişliğim, Linux düşmanlığım, Google aleyhtarlığım vs. yazıldı çizildi :D

Ama beni sevindiren, gelen 40 küsur yorumda üzerinde iyi düşünülmüş kapsamlı yanıtların çokluğu. Katkıda bulunan, bir iki satır da olsa klavyeyi önüne alan, üzerinde düşünen herkese teşekkürler. Gelen yorumların sayısına ve kalitesine bakınca önümüzdeki hafta ne yazsam diye düşünmeye başladım şimdiden ;)

Görüşmek dileğiyle,
Melih Çelik

TeArS

Asistan
31 Temmuz 2007
297
0
0
xmRipper,Rena ve NikeSteeL Çok teşekkür ediyorum arkadaşlar.

Kaliteli bir konunun Böyle satır satır cevaplarla tartışılmasını özlemişim :) Eskiler bilirler Formmail dönemlerini ah ah anılarım canlandı :D

HapS

Müdavim
Müdavim
23 Ocak 2008
3,350
63
228
Linux çekirdeği olmayabilir eğer Linux çekirdeği olsaydı android e bir iki dokunuşla hali hazırda çalışabilecek bir OS yapabilirlerdi inşallah GNU/HURD çekirdeğini kullanan birşey yaparlarda Linux'u siler süpürür :) RMS da mutlu olur :D

EnziM

Doçent
13 Ocak 2009
789
17
0
Android de hayal kırıklığı ama windows mobile için.

Önünüzde böyle bir örnek varken neden bu kadar konuyu deştiniz anlamıyorum. Google kalkıp android ile aynı yol izlemeyeceğiz ama birleştiğimiz noktalarda olacak diyor.

Birde şu webOS yi ilk çıkaran site burası oldu. Google ne dedi 2009 yılının 2. çeyreğinde netbooklarla piyasaya girecek dedi.

Buna göre;

1. Ya Googlede yada netbook satıcılarında bir gariplik var.
2. Yada sizde bir gariplik var

1. Netbooklarda HDD olmayacak mı?
2. Eğer netbooklarda hdd olacaksa nasıl oluyorda Googlenin bile açıklamadığı webOS yi duyurdunuz.

Benim googlenin resmi sitesinden anladığım online servisler (özellikle google servisleri) çok rahat şekilde kullanılacak internette gezmek için çok iyi bir sistem hazırlayacağız güvenliği üst seviyede tutacağız demişler. webOS nerden geldi anlamadım kaç gündürde kaynak arıyorum bulamadım webOS ile ilgili.

Google işletim sistemini yapacağını açıklandığından beri bir dalgadır gidiyor windows ile aynı platform olmayacak o webOS olacak şu bu olacak linux kullanacak linuxculara hitap edecek. Linux kullanıcılarını çalacak vs. vs.

Boşa çırpınış bunlar.

Windowsa ciddi ciddi rakiptir.

yaramazca

Öğrenci
17 Temmuz 2008
70
0
6
Çok önyargılı yazmışsınız. Hiç görmediğiniz bir sistem hakkında bu kadar kesin nasıl konuşabildiğinizi anlamıyorum. Google zaten windowstan iyi bir işletim sistemi çıkaracak diyen yok. Google yaptıgı işin arkasında duran bir firma. Light birşey yapsa bile zamanla onu geliştirecegini ve en iyisinden daha iyi yapabileceğini bildiğim için onun işletim sistemini kullanmak istiyorum. Gmail'de örnek vereyim. Sadece eposta programıydı ama zamanla labsın gelişmesiyle ve firefox gibi güzel ve yararlı etklentilerle en iyisinin en iyisi bence şuan.

Ben Google sempati Microsofta antipati duyduğum için Google işletim sistemi benim isteklerimi karşılamıyor olsa bile kullanacağım. Çünkü zamanla karşılayıp geçeceğine de eminim. Bütün bunlar tabi ki en başından beri sadelik ve hızlılıkla olacak. Ne hantal programların hiçbir iş yapmadığı sistemleri çok gördük ve artık buna da dur diyecek yine bizleriz.

Turab Garip

Dekan
Emektar
Müdavim
30 Mayıs 2007
6,892
176
1,243
Çok önyargılı yazmışsınız. Hiç görmediğiniz bir sistem hakkında bu kadar kesin nasıl konuşabildiğinizi anlamıyorum. .... Light birşey yapsa bile zamanla onu geliştirecegini ve en iyisinden daha iyi yapabileceğini bildiğim için onun işletim sistemini kullanmak istiyorum.

Selamlar.

Kardeşim sanırım bu söylediğin iki cümle arasında bir çelişki olduğunu görmemişsin. Editörü "bilmediğin sistem hakkında nasıl kesin konuşuyorsun" diye sormuşsun ama sen de bilmediğin sistem hakkında çok kesin konuşmuş ve "eminim" demişsin. Kaldı ki sanıyorum buradaki editör kadar da takip etmiyorsundur Google'ı?

Buradaki bir analizdir sadece adamın kişisel görüşüdür; o yüzden bu denli savunmaya geçmenize gerek yok. :)

orcnd

Müdavim
Müdavim
13 Ekim 2008
6,394
255
243
bir internet sayfasına benzemesi yeni bir fikir değil. yeni olan javascript'de gelinen nokta ve google'ın bu konuda birçok projeye destek vermesi. jquery gibi sistemler sayesinde gerçekden güzel şeyler çıkabiliyor.

bi bakımdan window 98 de kullanılan fikir geliştirilmiş sadece klasör içlerinde değil heryerde kullanılabilinir hale getirilmiş olucak sanıyorum.
bu noktada chorome os'u değerlendirirken google programcılarının javascriptdeki becerilerini de dikkate almak lazım. ajax ile google docs ile bizi şaşırtan google yine iyi iş çıkarıcaktır.

en güzel yanı da kurulum ağırlıklı olarak dosya kopyalamadan ibaret olucak dolayısıyla usb belleklerde hızlı kurulum imkanı olucak.

RocKhan

Doçent
4 Mayıs 2009
977
15
18
Güzel söylemişler de bizim atalarımız değiller .:)
hahaha neden, büyük lokma ye büyük söz konuşma diyen atalarımız değil mi? bu lafın kendisi atalarımızın zaten ben bunu kastettim. Diğer lafları kastetmedim, Atasözlerimizi pek bilmiyorsun anlaşılan.

Bu arada Google işletim sisteminin Linux tabanlı olduğu belli olmuş, şu anda testleri HP yapıyor bu aynı zamanda HP'nin chrome os u desteklediğini de gösterir. Şu aşamada diğer destekçiler Lenovo ve ASUS. Kesin olmamakla beraber Intel'in adı da geçmeye başlamış.

engerex

Müdavim
Müdavim
16 Ağustos 2008
7,676
26
228
Acaba ChromeOS da VirtualPC tarzı sanal makina programı olduğunda nasıl olur? 30 sn webdesin. istersen Wİndowsa geç diğer işlerini ayrı bir pencerede hallet.

JacksonBoB

Öğrenci
1 Mart 2009
10
0
0
Çıkmamış bi işletim sistemi üzerinden düşündüğünüzün kesin olacağı şeklinde farazi yorumlar getirmeyi yersiz buluyorum. Şöyle olacak böyle olacak... Bırakın çıksın da görelim o zaman karar veririz.

Heyban

Öğrenci
9 Mart 2009
67
0
0
Google, eğer basit bir Linux dağıtımı çıkarırsa tabii ki tutmayacaktır. Çok gelişmiş bir dağıtım yapsa da sadece Linux dağıtımları arasında pazar payı yüksek olabilir. Kendilerine ait bir çekirdek yazmakla uğraşmayacaklarına göre Windows'un pazar payının yanından geçemez.

Ağzımdan lafı aldın gibi oldu. Sonuna kadar katılıyorum :turned: