Chrome OS Hayal Kırıklığı Olacak

filtrekahve

Doçent
Emektar
Reaksiyon puanı
0
Şu sıralar herkes Google Chrome OS konuşuyor, çıksa da kullansak diye bekliyor. İyi de Chrome OS, Windows'un birebir rakibi değil ki!

Bu yazıyı hazırlamadan önce geçmişe doğru Google hakkında yazdığım haberleri, dosyaları anımsamaya çalıştım. İlk yaygınlaştığı dönemde, arama konusunda daha iyi sonuçları verdiği için rakipleri Yahoo ve MSN'in önüne geçmeyi başarmış ve kısa bir süre sonra ilk sıraya yerleşmişti. Elde ettiği bu liderlik daha fazla yatırım çekmesine ve yıllar içinde karşımıza çıkan ek servislerle tanışmamıza yol açmıştı.

lively1247401943.jpg

Lively, Google'ın en meşhur hayal kırıklıklarından biri.

Çıkardığı servisler içerisinde Google Lively gibi arşive gömdüğü servisleri de oldu Google'ın. Başarılı olanlara baktığımızda ise AdWords, AdSense, Google Docs, Gmail ve iGoogle ilk akla gelenler. Android'in de zaman içerisinde başarılı servisler arasına eklendiğine şahit olacağız muhtemelen. Ama Chrome ve Chrome OS için aynı iyi beklentilere sahip miyim; hayır.

Google'ın Kafasındaki Plan

Yıllar önce Google bu gidişle Google OS da çıkartır yazdığımı hatırlıyorum. Çıkardıkları servislere ve bu servislerin işlevlerine baktığımızda bu işaretleri yakalamak mümkündü. Ve sonunda önce internet tarayıcısı olarak Chrome karşımıza çıktı. 7 Temmuz itibariyle de Chrome OS, Google tarafından resmi olarak doğrulandı.

labs1247402089.jpg

Google Labs'ta üretilen servislerin neredeyse tümü internetten yönetilen bir dünya için çıkıyor.

Teknoloji yazarlığında 10 yıla yaklaşan bir geçmişe sahip olunca Google da takip edilmesi gereken şirketler listemde yer alıyor haliyle. Bu kadar uzun süre takip edince, Google'ın hedefinin her şeyin internetten yapıldığı bir ortam hazırlamak olduğunu, burada da başrolü kapmak istediğini tespit etmek pek zor olmuyor. Hem öncekiler hem de Chrome ve Chrome OS bu büyük planın parçaları olarak karşımıza çıkıyor.

Neden Hayal Kırıklığı Olacak?

Peki neden Google'ın hayal kırıklıkları arasına girecek bu servisler. Birinci sebep, Chrome OS'un temelde bildiğimiz anlamda bir işletim sistemi değil, sizin internete daha kolay ulaşmanızı sağlayacak bir kapı görevini üstleniyor olması. Google'ın sade güzeldir felsefesine benzer bir şekilde neredeyse boş bir ekran ve birkaç Google servisine ulaşmanızı sağlayacak kısayollar dışında çok şey beklemeyin içerisinde.

linux1247402366.jpg

Chrome OS, Google'a özgü bir Linux sürümü olmaktan öteye gidemiyor.

Üzerine kurmak için yeterli sayıda program, oyun vs. bulamayacak olmanız bir başka sebep. Eklemek istediğiniz zaman Download.com'un alıştığınız menülerinde değil, SourceForge.net'in bana göre daha karışık arayüzünde gezinmeniz; yine Google üzerinden yaptığınız araştırmalarla ulaşacağınız Linux konulu forumlarda sorularınıza yanıt aramanız gerekecek. Evet Linux. Çünkü Google Chrome OS, bildiğiniz Linux sürümlerinden çok da fazla bir şey sunmayacak. Google açısından mantıklı, ama ya sizin için?

Netbook'lar Yeterli Olmaz

Bir diğer hayal kırıklığı sebebi netbook'lar için tasarlanıyor olması. Google'ın anlaşacağı üreticiler netbook'larını satarken Chrome OS'lu ister misiniz? diye soracak size. Linux'la az çok haşır neşir olanlar evet diyecek, ama sonra Kubuntu gibi daha fazla özelliğe sahip olanlarıyla değiştirecek. Linux'tan anlamayanlar ise 'hayır sağolun, ben Windows yüklü olanını alayım' deyip geçiştirecek. Örnek olarak şu an Acer Aspire One içerisinde gelen Linpus Linux Lite'ı düşünebilirsiniz.

linpus1247402656.jpg

Chrome OS'un resimdeki Linpus'tan çok da farklı olmasını beklemeyin.

Meraklılar tıpkı şu anda yaptıkları gibi ikinci bir işletim sistemi olarak kuracak. Ama onlar zaten Windows'un yanına farklı Linux'lar kuruyor. Gelişmiş diğer alternatiflerin yanında yeni çıkmış Chrome OS çocuk oyuncağı gibi gelecek. Ya bir kenarda atıl duracak ya da yerini bir başka Linux sürümüne bırakacak.

Bunu gören Google, Chrome OS'un Linux kullananlar arasında daha fazla rağbet görmesi için belki de Chrome OS Pro versiyonunu çıkaracak. Bunu da ücretsiz sunacak, ama karşılığında widget olarak AdWords reklamları gelecek. Ve siz bilgisayarınızı açtığınız anda masaüstünde ilk olarak Chrome'un ikonunu ve sağ tarafta da reklamları göreceksiniz.

Hülasa (Özetle)

Sonuç olarak Google'ın 2010'un ikinci yarısında çıkaracağız resmi açıklamasını yaptığı Chrome OS yoluna devam edecek. Farklı versiyonları çıkacak, belki de yeni alacağınız LCD TV'nin içerisinde gömülü olarak gelecek, ama asla Windows'un elinde bulundurduğu hakimiyeti kıramayacak, alternatif Linux olarak bir kenarda bekleyecek.

Tüm bunların üzerine 2009 sonuna doğru piyasaya çıkacak olan ve daha şimdiden olumlu tepkiler alan Windows 7'nin başarısını ekleyin. Ama en büyük hayal kırıklığı nedeni psikolojik olacak. Chrome OS hakkında öyle bir hava yaratıldı ki gören, duyan, kulak misafiri olan herkes piyasanın tek hakimi olacağını sanıyor. Hatta Microsoft'un en büyük geliri netbook'lardaki XP imişçesine firmanın sonunun geldiğinden bahsedip piyasadan silineceğini iddia ediyor.

Kusura bakmayın ama bu sefer işi zor olan taraf Google. Chrome OS çıkıp bunlarla karşılaştığınızda Melih yazmıştı dersiniz. Google'ın ilacı Chrome OS değil, O'nun ilacı Android, ama bu başka bir yazı konu, gelin onu da başka bir yazıda değerlendirelim.

:: Chrome OS hakkındaki öngörülerime katılıyor musunuz?

Yazan: Melih Çelik
SDN - http://shiftdelete.net

cevaps

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Saçma. Adamlar zaten önceliklerinin NetBook'lar olduğunu çok sefer dile getirdi. NetBook'ta GTA4 oynamak ya da Movie'mi edilemek istiyordunuz?

Her işletim sistemi gibi Google'ın da işletim sistemi yazımına acemilikle başlaması doğal olacak. Zaten bunu bildikleri için de NetBook'u PC sürümü işletim sistemlerinden önceki deneme sürümü olarak görüyorlar. NetBook OS'larda yapabildiklerini ve yapabileceklerini görüp benim tahminim en geç 5-6 yıl sonra Pc/Laptop sürümü olan yüksek performans OS'larını sunacaklardır.

Yazınızda katıldığım yalnızca iki nokta var. Birincisi, dediğiniz gibi Google Chrome OS'da tüm işlemlerin internet üzerinden yapılmasını, hatta özellikle Labs'ta yapılmasını önerecek. Ki bu benim asıl istediğim durum. İkincisiyse; yazınızdaki gibi, insanlar Chrome'u Win 7 ile karşılaştırmaya kalkacak, doğal olarak da hayal kırıklığına uğrayacaklar. Bilinmesi gereken, Chrome'un internet-pc etkileşimini arttırmadaki henüz ilk adım olacak olması.

Mirack1907

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
57
Katıldıgım noktada var katılmadıgım noktada..

Google basit bir firma değil benim düşüncelerime göre ve sadece bir atılım yapıp öylece bırakacak bir firmada değil kendini geliştirmeyi ilk görev olarak almış bir firma bence ve sadece netbooklarla sınırlı kalmaz microsoftla kapışmak için elinden geleni yapar..

stttntnzn

Asistan
Reaksiyon puanı
2
netbooklarda ubuntudan şaşmıcan :) windows nie kullanasın ki? photoshop,oyunlar,vs bilimum ticari programları windows altında da çalıştıramassın ki netbookda. netbook'un işi sörf/msn vs.. en azından virüssüs bi sistemin olur ^^ windowsa nazaran çok daha stabil os.

"ubuntu netbook remix" gibi bir de "Ubuntu Google Remix" geliştirseler çok daha başarılı olurlar bence.

yusufsan21

Dekan
Reaksiyon puanı
35
Yazınız benim için tam bir hayal kırıklığı oldu. Sizin gibi bir yazarın Linux hakkında bu kadar küçümseyici konuşmaması lazım bence.

Chrome hakkında dediklerinize de katılmıyorum. Şu an bile Chrome'u seven çok kişi var. Chrome'un hızlı bir şekilde tutulmamasının nedeni Firefox'un harikalığıdır.

NikeSteeL

Dekan
Reaksiyon puanı
131
Tam Olarak bi işletim Sistemi Beklemiyorum bende Ama .

Google'ye ait Bütün Servislerinin Bulunduğu İnternette Gezilebilecek (Yeni Bir Sistem) Olduğu için %100 Güvenli Bir Arayüz Gibi Tahmin Ediyorum SanaL Pc ye Yükleyip Görürüz.!

Başlığıda Çok Manidar Buldum

Google 'ın Yeni Hayal Kırıklığı Başlığı Bence Ortada olmayan Bir Sistem için Çok Karalayıcı olmuş

musvir

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Özellikle netbook gibi performansın önemli olduğu yerlerde tutacağını düşünüyorum. Hızın önemli olduğu zamanlarda dakikalarca windowsun açıkmasını beklemektense bilgisayarımı açar açmaz internete girmemi sağlayacak bir işletim sistemi bana çok makul geliyor.

Ama windowsun rakibi olamayacağı yönündeki görüşlere katılıyorum. Chrome ancak internete girmeye ve müzik dinlemeye yarayacaktır. Bunun dışındaki çoğu şey için windowsa muhtacız.
Bunun için her ikisini de netbooklarına kuran pek çok kişi olacağını düşünüyorum.

sarsıntı

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Google, eğer basit bir Linux dağıtımı çıkarırsa tabii ki tutmayacaktır. Çok gelişmiş bir dağıtım yapsa da sadece Linux dağıtımları arasında pazar payı yüksek olabilir. Kendilerine ait bir çekirdek yazmakla uğraşmayacaklarına göre Windows'un pazar payının yanından geçemez.

cndr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Chrome OS'un web tabanlı bir işletim sistemi olacağını biliyorken, ve henüz Chrome OS hakkında hiçbirşey bilinmiyorken, hiçbirşey yapılamayacak gibi şeylerin denip, bu kadar iddialı bir başlık atmak bence tamamen senin shiftdeleteye olan hayal kırıklığındır.

Shift Delete kendini toparlamalı geçende saçma sapan, gazeteye reklam verdi diye büyük yanlış gibi itamlarda bulunmuştu. bugünde Chrome OS hakkında henüz hiçbirşey bilinmiyorken bu kadar büyük bir başlık atmak shift delete için bir tahlihsizlik...

yusufsan21

Dekan
Reaksiyon puanı
35
Chrome OS'un web tabanlı bir işletim sistemi olacağını biliyorken, ve henüz Chrome OS hakkında hiçbirşey bilinmiyorken, hiçbirşey yapılamayacak gibi şeylerin denip, bu kadar iddialı bir başlık atmak bence tamamen senin shiftdeleteye olan hayal kırıklığındır.

Shift Delete kendini toparlamalı geçende saçma sapan, gazeteye reklam verdi diye büyük yanlış gibi itamlarda bulunmuştu. bugünde Chrome OS hakkında henüz hiçbirşey bilinmiyorken bu kadar büyük bir başlık atmak shift delete için bir tahlihsizlik...

+21 kesinlikle katılıyorum. Böyle yürümez.

desperado64

Rektör
Reaksiyon puanı
104
şu anda çıkan her yeni sistem ilk başta windowsu zaten etkilemez :) yazılacak olan sistem tamamen bağımsız kodlarla yazılsa bile ilk başta windowsu etkilmiyecektir :) Çünkü burda yılların eskitemediği bir yazılım firması var :) onun için şu an google olmuş veya bir x firması olmuş farketmez :) böyle işlerde sistemleri adım adım değerlendirmeli :) şu anda windows tahtından edebilecek bir firma var oda apple, apple ise normal pclere de destek vermesi lazım :)

musvir

Asistan
Reaksiyon puanı
0
şu anda çıkan her yeni sistem ilk başta windowsu zaten etkilemez :) yazılacak olan sistem tamamen bağımsız kodlarla yazılsa bile ilk başta windowsu etkilmiyecektir :) Çünkü burda yılların eskitemediği bir yazılım firması var :) onun için şu an google olmuş veya bir x firması olmuş farketmez :) böyle işlerde sistemleri adım adım değerlendirmeli :) şu anda windows tahtından edebilecek bir firme var oda apple, apple ise normal pclere de destek vermesi lazım :)

google mac'i satın alıp onu da açık kaynak yaparsa piyasada windows mindows bırakmaz. :)

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
Adı üstünde Chrome OS. Netbooklara hitap eden web ağırlıklı bir sistem. Bu sistem için gönüllüler tarafından çeşitli araçlar, eklentiler vs. çıkar ama bu açıkça bir geçiş işletim sistemi olur. Tüm kesimlere hitap eden bir işletim sistemi geliştirmek öyle 1-2 yılda olacakiş değil ve tek bir kuruluşun başarabileceği iş değil. Windows işletim sistemi kadar köklü programlar var. Bunların bir sisteme adapte olması kolay iş değil.
Chrome OS'u olmadığı bir yolda göstermek bence yanlış.

filtrekahve

Doçent
Emektar
Reaksiyon puanı
0
Bir Pazar günü böyle dolu yorumlarla karşılaşmak güzel, yazdıklarımın sonuna kadar arkasındayım. Chrome OS, Google'ın hayal kırıklıklarından biri olacak, siz teknolojiden anlayan kişiler arasında tercih edilme ihtimali olabilir ama sokaktaki, bilgisayar alırken özelliklerine değil, sadece fiyatına bakan kesim için ciddi bir hayal kırıklığı olacak. Android başarılı olacak, ama Chrome OS değil, hem kullanıcı hem de Google tarafında.

cevaps; Google hiçbir zaman Windows'un yerine geçecek bir işletim sistemi yapmayacak. O'nun amacı şu an Windows'ta yapabildiğiniz her şeyi internette yapabilmenizi sağlamak. Bu yüzden de Windows kadar komplike bir işletim sistemi hazırlamayacağını (hazırlayamayacağını değil hazırlamayacağını) rahatça söyleyebilirim. Eğer öyle bir beklenti içerisindeyseniz unutun, Google internet şirketi; yazılım değil.

Group XR; teşekkür ederim.

MirAge42; Google basit bir şirket değil, tamam ama bir yazılım şirketi de değil. Artı tüm bu konuştuklarımız ve planlar son kullanıcılara yönelik. Google Docs bile birkaç özel örnek dışında Zoho kadar rağbet görmüyor. Google'ın derdi Microsoft'la kapışmak değil, her şirket gibi para kazanmak. Yazıda belirttiğim bilgisayarınızı açtığınızda reklamları görürseniz şaşırmayın cümlesini hatırlatırım yeniden.

stttntnzn; Ubuntu Google Remix önerine katılıyorum, bence de daha mantıklı olur.

yusufsan21; ben Linux'u küçümsemiyorum, sadece Google'ın geliştirdiği Linux sürümünün kullanıcılar tarafında tercih edilmeyeceğini söylüyorum. Google sade işleri sever, bkz. ana sayfası. Ürünlerini bu felsefe üzerine geliştiren bir firmanın Windows'un birebir rakibi ürün çıkartması benim mantığıma sığmıyor. Yazıda da belirttiğim gibi, Windows kullanıcıları tam anlayamayacakları; Linux kullananlara da yetersiz geleceği için tercih edilmeyecektir. Araştırma sonuçlarında geçen yıl şu kadar Chrome OS'lu netbook satıldı haberleri gelecek, ama bunların kaçı yola Chrome OS'la devam edecek?

Chrome'u ben de seviyorum ama sadece Firefox çökme girişiminde bulunursa kullanıyor, işim bitince de kapıyorum. Bana ek bir fayda sağlamayacaksa neden tercih edeyim ki?

NikeSteeL; benim yazıda yaptığım yorumun canlı kanıtı olmuşsun adeta, sanal PC'ye yükleyip görürüz diyorsun. Pek çok kişi de bunu yapacak zaten, memnun kalmazsan niye devam edesin ki kullanmaya? Başlığa gelince, bu bir köşe yazısı, SDN için hazırladığım haber değil. Ve benim görüşüm Google'ın sunduğu ve beklentileri karşılayamayarak (hem kısa hem de uzun vadede) hayal kırıklığı arasına girecek servislerden biri olacak. Düşüncelerimi en iyi anlatan başlık olduğuna inanıyorum.

musvir; senin için mantıklı ama netbook'ları ikinci bir bilgisayar olarak kullanma ülkemizde pek geçerli bir uygulama değil. Bunu yapanlar için hız önemli elbette, ama netbook'lar ülkemizde ucuz olduğu için çok satıyor. Geçenlerde bir haber yayınlamıştık KDV indiriminin sektöre etkileri üzerine. Fiyatlar düşünce pek çok kişinin netbook almaktan vazgeçip düşük konfigürasyonlu dizüstü bilgisayarlara yöneldiği ortaya çıkmıştı. Eh, onlarda da Chrome OS -eğer sonradan yüklemezsen- olmayacağına göre...

sarsıntı; Google'ın derdi kendi servislerini daha çok kullandırtmak. Bu yüzden Chrome OS da bunu sağlamanın ötesinde çok şey sunmayacaktır. Yani özetle, gelişmiş bir Linux dahi beklemeyin.

cndr; Chrome OS hakkında çok şey bilinmiyor olabilir, ama inan Google hakkında neredeyse bir ansiklopedi kadar yazı yazmış biri olarak böyle bir öngörüde rahatça bulunabiliyorum. Yukarıda dediğim gibi, bu bir haber değil, köşe yazısı ve yazının sonlarında dediğim gibi, Melih yazmıştı dersiniz...

desperado64; Apple tarafı ayrı bir konu. Ama Google'ın Microsoft'u tahtından etmek gibi bir derdi de yok. Onların kapıştığı arenanın adı internet, işletim sistemi değil. Buradaki okurların çoğu Windows'un birebir rakibi olmayacağını biliyor, ama gelin bunu sokaktaki adama anlatın bakalım.

engerex; benim bahsettiğim algının o yönde olduğu. Ama buradaki yorumlarda öne çıkan konu bir sonraki adımın Windows'un birebir rakibini çıkaracakları. Ben öyle bir şey olmayacağını, ufak tefek düzeltmeler ve geliştirmeler dışında bu sistem Google'a yeteceği için ayrı büyük bir versiyon olmayacağını da iddia ediyorum ;)

Bu dolu dolu yorumlarınız için teşekkürler, keyifli bir Pazar günü herkese...

Görüşmek dileğiyle,
Melih Çelik

Mirack1907

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
57
MirAge42; Google basit bir şirket değil, tamam ama bir yazılım şirketi de değil. Artı tüm bu konuştuklarımız ve planlar son kullanıcılara yönelik. Google Docs bile birkaç özel örnek dışında Zoho kadar rağbet görmüyor. Google'ın derdi Microsoft'la kapışmak değil, her şirket gibi para kazanmak. Yazıda belirttiğim bilgisayarınızı açtığınızda reklamları görürseniz şaşırmayın cümlesini hatırlatırım yeniden.

Görüşmek dileğiyle,
Melih Çelik

Cevabin için tşkler. Bakış açıma açı kattın :)

tun@h@n

Doçent
Reaksiyon puanı
6
teknolojiden az anlayan biri olarak,hem bedava hemde windowsa rakip olur diye umutlanan arkadaşları,bunun imkansızlığı yönünde uyarmıştım:)))ben sadece mantık yürüterek söyledim,teknolojiden anladığım için değil:)

orcnd

Dekan
Reaksiyon puanı
255

katılmamak elde değil. haberin altına da yazdım burayada yazayım çıkmamış bir yazılım hakkında yazmak ne kadar doğru orası bir nokta.
başka bir önemli nokta ise çıkacak sistemin linpus'a hiç ama hiç benzemeyeceği. bu güne kadar çok az denenmiş şekilde web tabanlı bir sistem olucak. linux çekirdeği sadece bir browser yükliyecek. dolayısıyla alışılagelmiş bir virüs sisteme sızamıyacak. web tabanlı olduğu için hacker tehtidi olabilir ancak. bu da hackerların doğrudan bireylere saldırması gerektiği anlamına geliyor ki bu eskiden toplu olarak avlanan kullanıcılar için riskleri büyük oranda düşürür.

bununla beraber google javascript konusunda gerçekden geniş bir geliştirici kitlesine sahip ki böyle bir konuda hemen hemen her programcı heyecanlanır.

muhtemelen chrome os'a program yazmak gadget yada widget yazmaya benziyecek ve görsel açıdan bu güne kadar görülmemiş kalitede programlar çıkıcak.

bununla beraber windows'daki gibi bir aero şeffaflığı görmek çok zor. hatta gölge bile yapmak sıkıntı olacaktır.

ben gerçekden farklı birşey olacağına inanıyorum. fakat windows'un yerini alabileceğini sanmıyorum fakat bu konuda sadece tahminde bulunabilirim.

TEGİN

Profesör
Reaksiyon puanı
92
Google her şeye el atmaya başladı.Bir gün kendi içine çökecek ya hadi hayırlısı...

MeLankoLia

Profesör
Reaksiyon puanı
1
ben google'den açıkcası güzel bir OS bekliyorum.
bu kanımda da haklı çıkacağımı düşünüyorum.
netbooklar için sade hızlı güvenli bir OS olacak.
gerçi chrome os çıkmasa da ben Pardus kullanıyorum.Pardus'la devam her zaman ;)

yusufsan21

Dekan
Reaksiyon puanı
35
Ben işin rekabetinde falan değilim. Linux çok güzel bir sistem, kimse bilmediği için kullanmıyor, Google iyi bir reklam yaparsa yaygınlaşır diyorum.

Samimiyim Ubuntu varken Windows 7'ye o kadar para verilmez.

NikeSteeL

Dekan
Reaksiyon puanı
131
NikeSteeL; benim yazıda yaptığım yorumun canlı kanıtı olmuşsun adeta, sanal PC'ye yükleyip görürüz diyorsun. Pek çok kişi de bunu yapacak zaten, memnun kalmazsan niye devam edesin ki kullanmaya? Başlığa gelince, bu bir köşe yazısı, SDN için hazırladığım haber değil. Ve benim görüşüm Google'ın sunduğu ve beklentileri karşılayamayarak (hem kısa hem de uzun vadede) hayal kırıklığı arasına girecek servislerden biri olacak. Düşüncelerimi en iyi anlatan başlık olduğuna inanıyorum.

Görüşmek dileğiyle,
Melih Çelik

Elbette İlk Etap ta Sanal Pcde Deniyecez Ve Elbette Bir İşletim Sistemi Beklemiyoruz . Senin Söylediğine Paralel olarak Melih (Kısa Ve uzun Vadede) Çok Şeyde olabilir

Ama Başlık için Sana Katılamıcam . Daha Öncede Derlediğin Şeylere Bakarak Tahmin yürüterek Ortada bile olmayan bir işletim Sistemi için Biraz Ağır Kaçmamış mı . Ben Seni Haksız buluyorum , Sen istediğin kadar kendini haklı bul .

Sevgiyle ve Saygıyla

musiconot

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bu işletim sistemi sayesinde belki google lcd tvlerin içine girecek demişsin. benim düşünceme göre google'ın youtube'u satın alırken ilerde yapmak istediği buydu. Anladığım kadarıyla chrome os alışık olduğumuz şekilde bilgisayarlar için yapılan bi işletim sistemi değil. Diğer platformlara için geliştirilen basit ve kullanışlı bir sistem. Dolayısıyla google için yeni ve çok yerinde bir atılım olabileceğini düşünüyorum. Çünkü google bu sayede bilgisayar ve cep telefonu platformlarını aşıp artık gündelik olarak kullandığımız diğer ev eşyalarının içine kadar girebilir.

y_ates

Dekan
Reaksiyon puanı
65
Chrome OS hakkındaki öngörülerime katılıyor musunuz?
Tabii ki katılmıyoruz. Linux hakkında da böyle ileri geri konuşmanızı kınıyorum açıkçası, arkadaşlara katılıyorum shiftdelete son zamanlarda çizgisini bozmaya başladı biraz.

musvir

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Daha piyasaya çıkmadan çok kesin konuşamıyoruz. Bence hız ve işlevselliği tatminkar olursa netbooklar üzerinde iyi bir pazar payı bulabilir.
Evet tutmama ihtimali de var. Fakat google bu kadarcık riski de göze almalı değil mi?

faceoff

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
hayatımda okuduğum en karamsar yazılardan biriydi. Eminim microsoft windows'u piyasaya çıkaracağını söylediğinde rakipleri de buna benzer sözler sarf edip hüsranın sonunu görmek için sabırsızlıkla beklemişlerdi. Şunu unutmamak lazım ki, google her zaman yaptığı şeylerle kendinden olumlu yada olumsuz söz ettirdi. Ben google'un başarılı olacağına düşünüyorum ve istiyorum. Şununda altını çizmem lazım. Google maddi olarak diğer tüm linux sponsorlarından daha zengin. Eminim chrome os, bunun faydasını fazlasıyla görecektir.

cevaps

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Öngörüsü için bile bir şeyleri bilmemiz gerekir. Siz, kafanıza göre çok güzel başlıklar atmışsınız.

"Chrome OS, Google'a özgü bir Linux sürümü olmaktan öteye gidemiyor."

Gerçekten mi? Bu kanıya nasıl vardığınızı söyler misiniz? Ama ufacık da olsa kanıt ile.

"
7 Temmuz itibariyle de Chrome OS, Google tarafından resmi olarak doğrulandı."

Henüz 4 gün önce yayınlanacağı doğrulanmış bir işletim sistemi hakkında bu kadar detaylı yazıyı nasıl yazdınız acaba?

"Google üzerinden yaptığınız araştırmalarla ulaşacağınız Linux konulu forumlarda sorularınıza yanıt aramanız gerekecek. Evet Linux. Çünkü Google Chrome OS, bildiğiniz Linux sürümlerinden çok da fazla bir şey sunmayacak."

Hala linux... Adamlar sadece "evet işletim sistemi yayınlayacağız" diyor, siz çekirdeğine kadar incelemiş gibi yazı yazıyorsunuz. Özellikle, daha yazılmamış bir işletim sistemi için "çok da fazla bir şey sunmayacak." lafınız gerçekten mükemmel.

"Meraklılar tıpkı şu anda yaptıkları gibi ikinci bir işletim sistemi olarak kuracak. Ama onlar zaten Windows'un yanına farklı Linux'lar kuruyor. Gelişmiş diğer alternatiflerin yanında yeni çıkmış Chrome OS çocuk oyuncağı gibi gelecek. Ya bir kenarda atıl duracak ya da yerini bir başka Linux sürümüne bırakacak.

Bunu gören Google, Chrome OS'un Linux kullananlar arasında daha fazla rağbet görmesi için belki de Chrome OS Pro versiyonunu çıkaracak. Bunu da ücretsiz sunacak, ama karşılığında widget olarak AdWords reklamları gelecek. Ve siz bilgisayarınızı açtığınız anda masaüstünde ilk olarak Chrome'un ikonunu ve sağ tarafta da reklamları göreceksiniz."

Helal olsun vallahi. Müneccim .... yemek diye bir lafımız var, bilirsiniz.

Hülasa (Özetle)

Elinizde elle tutulur tek kaynak Android. Basit bir cep telefonu yazılımı. Ve siz bunu henüz yazılmamış kodlar için temel alıyor ve ne kadar başarısız olacağını, çekirdeğini nereden çalacaklarını, satış paylarının ne kadar olacağını; henüz yazılmamış işletim sistemi yazılıp, dağıtılıp, başarısız olup, bir sonraki işletim sisteminin nasıl olacağını tek tek anlatmışsınız.

SDN'nin yazılarını zevkle okurdum, sağolun artık şüpheyle yaklaşacağız.

Bence siz bu yazıyı Komik Yazı adresine taşıyın. Oraya daha çok yakışır.

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Herkes eleştirinin haksız olduğunu söyleyerek lafa girişmiş ama neredeyse editörü döveceksiniz. :) Eminim sorulara bir önceki sayfada yaptığı gibi uygun cevaplar verecektir, kendisi tecrübeli bir editör; ama ben de şunu demeden edemeyeceğim; nasıl ki bazıları aşırı fanatik şekilde Microsoft taraftarlığı yapıyor ve "Microsoft ne yapsa en süperidir en iyisidir, rakipsizdir, muhteşemdir" şeklinde körlemesine tutuyorlarsa, Google taraftarları da genelde aynı fanatikliğe sahip ve Google ne yapsa en iyisidir zannediyorlar.

Halbuki editörün de dediği gibi, Google daha önce bir çok hizmetin fişini çekti başarısız olduğu için. Google da diğer şirketler gibi bir şirket sadece ve tek amacı para kazanmak. Dolayısıyla başarılı olur veya olmaz, bundan en az faydayı insanoğlunun saylacağı kesinken, "bilmediğiniz bir sistemi nasıl da eleştirmişsiniz" diyen arkadaşlara, "bilmediğiniz bir sistemi nasıl da savunmuşsunuz" demek istiyorum. :)