Soru CAT6 yi CAT8 ile değiştirsem fark eder mi

MKBKTR

Öğrenci
Reaksiyon puanı
21
Modeme gelen kablo sanırsam CAT6 oluyo genelde bendekinin o olduğundan bile şüpheliyim de herneyse ben bu kabloyu CAT8 ile değiştirirsem herhangi bir fark olması mümkün mü.

hakanyargici

Profesör
Reaksiyon puanı
958
İnternetin ile ilgili sorun yaşadığın için mi değişikliğe gitmek istiyorsun ?

CAT8 ile ilgili çok fazla fikir sahibi değil ama kendi evimde CAT6 kullanıyorum. Kutuya gelen anlık 90-95mbps hız'ı 4 antenli router'a, ethernet ile odama, uydu yayını için TV Box'a ve sadece kendim anlık bağlı olduğum 3 farklı cihaz'a aktarıyorum. CAT6 kablo üzerinden aldığım internet ise +80mbps oluyor.

Son düzenleyen moderatör:

Mcsenes

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Evet, kabloların kategorileri farklıdır ve bu kategoriler, kabloların teknik özelliklerini ve performanslarını belirler. Örneğin, CAT6 kabloları, en fazla 10 Gbit/s hızı desteklerken, CAT8 kabloları ise en fazla 40 Gbit/s hızı destekler. Bu nedenle, modeminize mevcut olan CAT6 kablosunu CAT8 kablosu ile değiştirirseniz, internet hızınızda bir artış olabilir.

Ancak, bu artışın ne kadar olacağını tahmin etmek zordur ve internet hızınızı etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Örneğin, internet hizmet sağlayıcınızın sunmuş olduğu hız, internet bağlantınızın tesis edildiği bölge ve hatta modeminizin teknik özellikleri de internet hızınızı etkileyebilir. Bu nedenle, kabloyu değiştirme sonucu elde edeceğiniz artışı tahmin etmek için en iyi yöntem, değişikliği yaptıktan sonra internet hızınızı ölçmektir.

goqhan06

Emektar
Reaksiyon puanı
57
Mevcut sisteminizde bir şey farketmeyecektir. Hız sadece kablo ile sınırlı değildir, Modem, Switch, Ethernet in hızı ile sınırlıdır.