Yardım Cat5e mi? Cat6 mı?

Bu konuyu okuyanlar

Mirayen

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Arkadaşlar merhaba, bir sorum var ben evime yeni internet bağlattım ve fiber internet kullanıcısıyım. Modemim salona kurulu ancak ben onu oradan hole taşımak istiyorum bunun için modem ile Gpon cihazının bağlantısını yapan bu cat5e olan sarı kablonun mesafesini 5m uzatmak istiyorum yani Gpon salonda modemi kablonun yardımıyla hole uzatabilir miyim? Burada kullanılan kablo resimdeki gibi ve kısa olduğu için onu çıkarıp yerine uzun bir tane takmak istiyorum bunu kolayca yapabilir miyiz? Ve burada tt servisleri tarafından verilen kablonun aynısını mı yoksa cat6 mı tavsiye edersiniz?

Kusura bakmayın biraz uzunca oldu pek anlamadığım için yardımcı olabilir misiniz?
Screenshot_20220519-194730_Gallery.jpg

salihaktan_

Profesör
Reaksiyon puanı
544
Cat 5E sizin için fazlasıyla yeterli olacaktır. Aynı kablonun daha uzununu satın alıp uzatabilirsiniz. (Cat 6 bulursanız o da olur) Modemi de götürmek istediğiniz yerde fişe takarsınız.

Çözüm
Reaksiyon puanı
76

Merhaba. Hocam, mutlaka CAT 6e ethernet (shielded) yani ekranlı ethernet kablosunu özellikle de tercih edin. Çünkü ara mesafe uzun olduğu için EMI'den dolaylı yollardan gittiği yerlerde yakın cihazlardan, makinalardan etkilenmemesi için ekranlı yani alüminyum folyo dış korumalı seçim şekli tercihen sizin için en iyisi olur. 10 mt.lik CAT 6e 'nin uzun gelen kısmını ayni 10 mt.lik bu orijinal paketteki rulo halindeki gibi ve bir yere sabitleyip açmadan orijinal haliyle sarılı olarak tutabilirsiniz. Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Mirayen

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1

Merhaba. Hocam, mutlaka CAT 6e ethernet (shielded) yani ekranlı ethernet kablosunu özellikle de tercih edin. Çünkü ara mesafe uzun olduğu için EMI'den dolaylı yollardan gittiği yerlerde yakın cihazlardan, makinalardan etkilenmemesi için ekranlı yani alüminyum folyo dış korumalı seçim şekli tercihen sizin için en iyisi olur. 10 mt.lik CAT 6e 'nin uzun gelen kısmını ayni 10 mt.lik bu orijinal paketteki rulo halindeki gibi ve bir yere sabitleyip açmadan orijinal haliyle sarılı olarak tutabilirsiniz. Kolay gelsin.
Cat 5e yeterli gelecektir. 10m olanını ben de kullanıyorum sorun çıkarmıyor.

Bu tür alanları anlamadığım için ne yapmam gerektiğini bilmiyordum çok teşekkür ediyorum şimdi bir tane uygun kablo alacağım gibi gözüküyor.