Calculate Linux 10.4 (ve 10.9-beta) indirmek için uygun durumda !

rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
calculatelinux-142x82.gif

Calculate Linux 10.4 ve 10.9 beta indirmek için uygun durumda !

CDS, CLD, CLDX, CLS ve CLSG içeriyor.

KDE Masaüstü Ortamı

Gnome Masaüstü Ortamı

Gentoo Linux temellerine dayanan Calculate Linux sürüm 10.4 ve 10.9 beta ile güncellendi.

Öne Çıkan Özellikler:

• % 100 Gentoo uyumlu;
  • OpenGL kurulum Live CD ve USB-HDD boot esnasında kullanılabiliyor;
  • Calculate Linux Directory Server' daki TWM, Opnebox ile değiştirildi.
  • 3ware RAID sıralaması kurulum hataları düzeltildi;
  • Masaüstü sürümlerindeki (KDE ve XFCE) Mozilla Firefox'ta Adblock Plus uzantısı eklendi;
  • Support for DHCP network with different masks was added in the Server Edition;
  • Calculate Linux Desktop, EisKaltDC P2P yazılımı, Kopete içinde de KBluetooth ve Facebook desteği alır;

• CLD (KDE desktop):
    KDE 4.4.5, Amarok 2.3.1, digiKam 1.2.0, Chromium 5.0.375.127, Kernel 2.6.34.4, OpenOffice 3.2.1, X.Org 7.4
    i686 - 1.7 GB
  • CLDG (Gnome desktop):
    Gnome 2.30, Gimp 2.6.8, Chromium 5.0.375.127, Kernel 2.6.34.4, OpenOffice 3.2.1, X.Org 7.4
    i686 - 1.5 GB
  • CLDX (Xfce desktop):
    XFCE 4.6.2, Gimp 2.6.8, Kernel 2.6.34.4, Chromium 5.0.375.127, OpenOffice 3.2.1, X.Org 7.4
    i686 - 1.2 GB

Calculate Linux Hakkında

Calculate Linux Gentoo tabanlı ve Rusya çıkışlı bir Linux dağımıdır. Birçok biçimleri, Çalışan CD ya da DVD, sunucu ya da masaüstü sürümlerinde, hem i686 ve x86_64 için platformlar mevcuttur. Calculate Linux' un hedefi kurulum kolaylığı, kullanım kolaylığı ve güncelleme kolaylığıdır. Calculate Linux, XT4, EXT3, EXT2, XFS, ReiserFS, JFS ve FAT32 bile dahil (USB kurulumları için) birçok dosya sistemini destekler. Calculate Linux aşağıdaki dillerde de desteklenmektedir: İngilizce, Rusça, İtalyanca, Almanca, İspanyolca, Portekizce, Lehçe, Fransızca ve Ukraynaca.

Calculate Linux 10.4 (ISO) i686
[iso] [1.72 GB]

Calculate Linux 10.4 (ISO) x86_64
[iso] [1.84 GB]

Calculate Linux 10.4 GNOME (ISO) i686
[iso] [1.37 GB]

Calculate Linux 10.4 GNOME (ISO) x86_64
[iso] [1.50 GB]

Calculate Linux 10.9 Beta 1 (ISO) i686
[iso] [1.70 GB]

Kaynak

Anasayfa, Daha Fazla Ekran Görüntüsü ve Bütün indirme bağlantıları

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Kde4 çok güzel ama bana itici geliyor :)

Rise haber için sağ ol. Senin gibi birinin geliştirici olması lazım bence.

KDE4 olduğunu düşünmemiştim bile. Arayüz sade, simgeler ve renkler çok uyumlu.

Yalnız haberde anlamadığım şey, KDE4 üzerine inşa edilmiş olduğunu söylüyor ama özelliklerinde GNOME da yazıyor. Aşağıda da GNOME dışında tüm sistemlerin bağlantısı var. Bu durumda varsayılan olarak GNOME'un geldiğini düşünüyordum ama KDE4 üzerine inşa edildiği yazıyor.

Anlayamadım.

yusufsan21

Dekan
Reaksiyon puanı
35
Bir kilometreden Kde olduğu belli oluyor. Evet daha düzgün görünüyor ama istersen sen de Kde'yi böyle düzeltebilirsin.

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Bir kilometreden Kde olduğu belli oluyor. Evet daha düzgün görünüyor ama istersen sen de Kde'yi böyle düzeltebilirsin.

Hayır, ben onu demek istemedim.

KDE4 zaten çirkin demiyorum, tüm masa üstü ortamları güzel. Fakat ben haberde yazan şeyi anlayamadım. GNOME diyor ama KDE4 kurulu geliyor diyor, madem GNOME'la gelmiyor, neden özellikleri arasında GNOME yer alıyor?

penguin

Profesör
Reaksiyon puanı
201
Hayır, ben onu demek istemedim.

KDE4 zaten çirkin demiyorum, tüm masa üstü ortamları güzel. Fakat ben haberde yazan şeyi anlayamadım. GNOME diyor ama KDE4 kurulu geliyor diyor, madem GNOME'la gelmiyor, neden özellikleri arasında GNOME yer alıyor?

KDE'yi beğenmeyen halihazırda dağıtımla birlikte kurulan GNOME masaüstüne bir komutla geçiş yapabiliyor Jeaquares. KDE sadece varsayılan masaüstü olarak seçilmiştir.

rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Ah bir de Türkçe desteği olsaydı :(

Rica ederim arkadaşlar, sizler sağolun :)

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
KDE'yi beğenmeyen halihazırda dağıtımla birlikte kurulan GNOME masaüstüne bir komutla geçiş yapabiliyor Jeaquares. KDE sadece varsayılan masaüstü olarak seçilmiştir.

Anladım şimdi.

İndirmeye başladım, gerçi daha indirdiklerimi denemiş değilim ama arşiv yapacağım galiba.

GKHNCKR

Profesör
Reaksiyon puanı
47
kaç çeşit linux var, farkları ne biri özetlesin Allah aşkına.. Her gün bir linux çıkıyor sanki. arayüz aynı ya KDE, ya Gnome, iyide aralarında ki fark ne? mesela onda çalışan bir program diğerinde çalışmıyor mu? veya şöyle sorayım. linux için yazılmış bir program bütün linuxlerde çalışmıyor mu? windowslarda ki gibi bir uyumluluk süreci mi var? xp/vista/win7 gibi...

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
kaç çeşit linux var, farkları ne biri özetlesin Allah aşkına.. Her gün bir linux çıkıyor sanki. arayüz aynı ya KDE, ya Gnome, iyide aralarında ki fark ne? mesela onda çalışan bir program diğerinde çalışmıyor mu? veya şöyle sorayım. linux için yazılmış bir program bütün linuxlerde çalışmıyor mu? windowslarda ki gibi bir uyumluluk süreci mi var? xp/vista/win7 gibi...

Linux'ta mantık şu: Uyumluluk paketi varsa kurarsın.

Office 2007'te docx formatı ile kaydedilen dosyaları Office 2003'te açmaya kalktığında uyumluluk paketini yüklemeni istiyor ya, aynı böyle işte. Burada da uyumluluk paketleri yüklü ise programları her masa üstü ortamında çalıştırabiliyorsun.

Fakat farklı dağıtımlar için aynı şey söz konusu değil. Programın kaynak kodlarını derleyip kendi dağıtımın için kurabiliyorsun. İleri düzey bilgi gerektiren ve tercih edilmeyen bir işlemdir. Ama bence bilinmesi gereken, detaylı bir bilgidir.

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
distrowatch istatistiklerine göre 301 tane güncellenmeye devam eden aktif linux dağıtımı var.
http://distrowatch.com/stats.php?section=popularity
ki distrowatch'da yer almayan veya yapımı geçici olarak duraklatılmış linux dağıtımlarını da hesaba aldığımızda bu rakam artar

---------- saat 22:07 eklendi ---------- önceki mesaj saat 22:04 eklenmişti ----------

ekleme: son 1 ayın istatistiklerinde fedora ubuntu'yu geçiyor opensuse ise inanılmaz yakın

GKHNCKR

Profesör
Reaksiyon puanı
47
Bilgi için tşkler jeaquares ve real manager...

ramboberk

Profesör
Reaksiyon puanı
74
şimdi bunu kullanmak için rusça mı öğrenecüük :p

rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Hayır, Rusçaya gerek yok, giriş seviyesi İngilizce ile kurulabilir, çalışan DVD olarak kullanılabilir.
Start-live-install-vesselam bu dört kelime yeterli