C# ın geleceği parlak mı?

namco0088

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba arkadaşlar. Ben bir kaç yıldır C# öğreniyorum. Ve desktop applicationlar için C# kullanıyorum. Ama iPad, Android tabletler çıktı, ve mobile device lar için programlama gündeme geldi ve şu an çok büyük ilgi görmüş durumda ve gün geçtikçe mobil programlar yaygınlaşmakta. Neredeyse tüm birimler (gazete, dergi, tv, radyo, web ve s) mobil aletler için program geliştirmeye başladılar. Bunu gördükçe içime kurt düşmeye başladı :blink::blink:. Microsoft kendi Tabletini çıkardı ama iPad ve Android gibi tutmayacak gibi geliyor bana. Buna göre C# ın geleceği nasıl olacak? C#-la yola devam edelim mi?

namco0088

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
:) Çok kısa cevap oldu be abi. Ayrıntılı bi şekilde anlatırmısın nedenini? Ben bu kadar zamanımı boşuna mı harcadım yoksa...

xlorxlarge

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Mobil programlama yükseliyor diye desktop programlama ölecek diye bişi yok

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Delphinin yeni sürümü olan xe2 bak bence tek bir dil ve ide kullanarak ios , android yada masa üstüne program yazabilirsin. Sadece yapman gereken yazmak ve derlerken hangi platforma göre derliyeceğini seçmek. C# bana hep saçma gelmiştir zaten :) Ayrıca ne masa üstü nede web programlama ölmez merka etme. Ama c# olarak devam edicem dersen microsoft ürünlerine mecbur kalırsın.

alp38

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bencede değil.java kullan o da sanal makine üzerinde çalışıyor. c# aynı sistem fakat microsoft hep kendi ürünlerini ve kendi cihazlarında çalıştırıyor:)

OnurSorhan

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Gittikçe gelişin bir teknoloji var Sürekli kendini yenilesede C# 3 - 4 döneme Vbasicle eş düzeye gelecektir bence :)

sdmh

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Microsoft'a bağlı. Windows 8 tabletlerde başarılı olursa c#'ın önü açık. Bence java'da öğren.

Bence microsoft'un hatası C#'ı .Net kütüphanelerine mecbur kılması. Oysaki .Net'ten bağımsız olsaydı C++ gibi olurdu.

tambjk

Profesör
Reaksiyon puanı
16
java, c# ,c++ dilleri çok uzun yıllar daha populeritesini koruyacaktır. Eğer kurumsal şirketlerde çalışıyorsanız %90 bunlardan biri kullanılıyor olacaktır.

Gelişen bir mobil sektör de var aynı zamanda. Bu sektör java, c# ve c++ 'ın önemini yada kullanımını azaltmayacaktır, bu dillerin kullanımı ve duyulan ihtiyaç daha da artacaktır. Fakat buna paralel olarak yazılım sektörü mobil uygulamalarla birlikte büyüyecek, büyükler ligi'ne yeni diller eklenecektir. Gelecekte daha fazla yazılımcıya ihtiyaç olacaktır dolayısıyla.

Microsoft piyasaya hükmettiği sürece c# dili güçlenerek varlığını sürdürecektir. .net platformu daha da zenginleşecektir diye düşünüyorum.

Önümüzdeki 5 yıl içerisinde türkiyedeki bankaların %90 a yakını java yada c# ile çalışıyor olacaktır. Zaten şuan da bu dönüşüm hızla gerçekleşiyor. Tüm bankalar altyapılarını yeni teknolojilerle yeniliyor(java,c#).

LeaveNhA

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Çok parlak, C++ ve D programcılarının gölgesinde gaayet parlak... ;D

S

SDN Okuru

SDN Okuru
C# ile android ve iphone için uygulama yazabilirsiniz. Win8 ile beraber WinRT ile native uygulama geliştirme yeteneğine de sahip oluyorsunuz. Boşuna öğrenmediniz yani. Önü gayet açık.

E32KERNEL

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Microsoft teknolojilerini kullanıyorsan, C# ın önü açık diyebiliriz. Eğer -benim gibi- açık kaynak dünyasına gönlünü kaptıranlardansan, JAVA ve C++.

Benim asıl ilgilenmek istediğim dil, C++.Ama şu anda bulunduğum ortam benim JAVA ve C# öğrenmemi gerektiriyor.O yüzden bu iki dili kasıyorum. Ve şunu da söyliyim; JAVA, C# 'tan çooook geniş bir derya... JAVA 'da milyon tane şey var, öğrenilmesi gereken. Ama C# bu kadar kapsamlı değil.

Yukarıda arkadaşın dediği gibi, C# bağımsız bir dil olsaydı, asrın dili olurdu ama .NET bağımlılığı yüzünden olamaz. Tüm platformlar için bir dil diye çıkardılar C# 'ı ama sadece Windows 'ta adam gibi çalışıyor. Ubuntu üzerinde deneyeyim dedim, bin pişman oldum.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Microsoft'a bağlı. Windows 8 tabletlerde başarılı olursa c#'ın önü açık. Bence java'da öğren.

Bence microsoft'un hatası C#'ı .Net kütüphanelerine mecbur kılması. Oysaki .Net'ten bağımsız olsaydı C++ gibi olurdu.
O zaman c++ öğrenilir zaten c# ne gerek var

sdmh

Profesör
Reaksiyon puanı
14
O zaman c++ öğrenilir zaten c# ne gerek var

C++ her zaman iyidir. Ama C# şu an popüler ve güncel kütüphane (Net) desteği var. C# ile bir komutla yapabileceğin işlemi C++'da sayfalarca uğraşman gerekir.

Son mesajlar