Burası Gazze Değil!!! TÜrkİye

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
Önce Kendi duygularımı yazacağım... Sonra konuyu paylaşacağım...
Kendi topraklarında sana emanet olan insanlara doğru dürüst sahip çıkamaz iken Dünya nın başka yerlerinde ki insanlara hamilik yapmaya soyunmak ne kadar doğru?

Gazze için sesini çıkarabilirken
başka yerlerdeki acıları görmezden gelmek ne ile açıklanabilir?

Doğalgazına Muhtaç olduğumuz için İNSANLIĞIMIZDAN FERAGAT mı etmemiz gerekiyor?

Uzaklara gitmeye ne gerek var?

İSTANBUL un dibinde YALOVA da yaşanan bir DRAM var...

Gazzede MÜLTECİ KAMPLARINDA YAŞANANLARI TBMM de BM de NATO da ve ULUSLARARASI her platformda seslendireceksin...

ama YALOVA da olanları KİMSE BİLMEYECEK?

Bunu kim nasıl açıklayabilir?

--------------------------------------------------

BURASI GAZZE DEĞİL YALOVA ÇEÇEN KAMPI

Gazze'ye uzanan eller, sözkonusu Çeçen kampları olunca hem kör hem sağır oluyor. 3 Yıldır elektriksiz olan kampta şimdide salgın hastalık başladı. Bir Çeçen Kaç metreküp doğalgaz ?
İMKANDER Kafkasyalı savaş mağduru ailelere Ramazan Kumanyası dağıtımını sürdürüyor.
Başakşehir ve Zeytinburnu'nda bulunan şehid ve gazi ailelerine dağıtılan erzak yardımından sonra 3 Ramazandır elektriksiz bırakılan Yalova Kampına da erzak yardımında bulunuldu.
KAMPTA SALGIN HASTALIK
Çoğunluğu yetimlerden oluşan kamp elektriksizlik gibi birçok sorunun yanısıra çocuklar şimdi de salgın hastalık kıskacında. Kamp sorumlusunun İMKANDER'i aramasıyla acilen gönüllü uzman bir doktor eşliğinde kampa gidildi.
Kampta gerçekleştirilen sağlık taraması neticesinde çocukların %80'inin enfeksiyonel dermotolojik bir deri hastalığına yakalanmış olduğu tespit edildi.
İMKANDER olarak çocukların tedavileri için gerekli tüm ilaçlar temin edilerek müdahalede bulunuldu.
Gönüllü doktorumuz; çocukların sağlıksız kamp koşulları ve sahilden kaptıkları enfeksiyonla bu hastalığa yakalanmış olabileceklerini belirtti. Ayrıca yeterli ve dengeli beslenme olanaklarından mahrum oldukları için de vücut dirençlerinin çok düşük olduğunu bildirdi.
Aynı zamanda Ramazan nedeniyle kampa kumanya paketlerinin yanısıra taze sebze ve vitamin değeri yüksek meyvelerden de götürüldü.
İMKANDER Yön. Kurulu Bşk. Nuray Bezirgan "Bizler çok fazla birşey söylemek istemiyoruz.ETKİLİ ve YETKİLİLERİN artık bu duruma bir el atmalarını istiyoruz. Adeta cezalandırılırcasına bu hayata mahkum bırakılan bir avuç Kafkasyalı muhacir kardeşimize sahip çıkılmasını istiyoruz. Bizler 1,5 yıldır her platformda Yalova Kampının ve evlerde bulunan halen sürmekte olan savaşın mağdurlarının çok zor şartlar altında yaşadıklarını duyurduk. Biz İMKANDER olarak Kafkasyalı muhacir kardeşlerimize karşı takınılan bu VURDUMDUYMAZ tavrı kamu vicdanına havale ediyoruz." dedi.
Biz İMKANDER olarak Yetkili ve Etkili Birimlerden Acil Olarak:

1. Yalova Kampının HEMEN elektrik problemlerinin çözülmesini,
  2. Eğer çözüm imkanı yoksa daha sağlıklı şartlara sahip başka bir yere yerleştirilmelerini,
  3. Eğitim, sağlık, güvenlik ve barınma sorunlarının ortadan kaldırılmasını,
  4. Mültecilik statülerinin verilmesini ve mültecilikten doğan bütün hakların sağlanmasını,
  5. Burada doğan çocuklara vatandaşlık verilmesini TALEP ediyoruz.
Not:Bu kardeşlerimiz Müslüman ülke diye düşündükleri Türkiye yerine Batılı ülkelerden birine gitmiş olsalardı yukarıda talep edilen haklara otomatik olarak sahip olacaklardı.
İMKANDER
7188DSC03053.JPG

Kampın mescidinde Kur'an çalışırlarken.
8484DSC03056.JPG

10342DSC03074.JPG

6399DSC03081.JPG

7506DSC03072.JPG

1362DSC03067.JPG

5123DSC03068.JPG

2665DSC03062.JPG

Kaynak

kosasker

Profesör
Reaksiyon puanı
49
:( Benzer şeyleri bende dün kendi halkımız, kendi milletimiz için yazınca tepki çektim. Önce kapımızın ardına bakmak lazım, sonra uzak komşuya yardıma gitmek lazım.

Biz kendi içimizdeki sıkıntıları gideremezsek, ileride başımıza doğal afet, salgın hastalık geldiğinde onlardan beter duruma düşme ihtimalimiz var Allah korusun...

Kendi içimizdeki açı doyurmalı, fakiri gözetmeli, hastayı iyileştirmeli, haksızlık edeni de cezalandırmalıyız. Yoksa en ufak bir felakette hepimiz bu saydıklarımın durumuna düştüğümüzde birbirimize yardım edecek gücümüz kalmaz. Düşünmek lazım. Duygusal hareket etme lüksümüz yok artık farkında değil çoğu insan.

y_ates

Dekan
Reaksiyon puanı
65
Gazze'ye de yardıma gideriz, Çeçenlere de ve tabii ki kendi halkımıza da. Birinin yapılması diğerlerinin yapılamayacağı anlamına gelmiyor. Bunları böyle ayrı gösterip, hamaset edebiyatı yapmak çok çirkin.

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
Gazze'ye de yardıma gideriz, Çeçenlere de ve tabii ki kendi halkımıza da. Birinin yapılması diğerlerinin yapılamayacağı anlamına gelmiyor. Bunları böyle ayrı gösterip, hamaset edebiyatı yapmak çok çirkin.

Allah aşkına GAZZE den haberin var ama Burnunun dibindeki YALOVA dan haberin yok...
Sonra da oraya da yardım ederiz buraya da yardım ederiz...

Önce bir Haberin Olsun
Önce Bir Duy..

Tamam vatandaş olarak senin suçun yok haberin olmayabilir...

Ama ya DEVLET?

Devletin kendi Mülteci Kampından bi haber olması mümkün mü?

İsraille sürtüşüyoruz... GAZZEYİ gündeme getir...

RUSYA nın gazına Muhtacız....
Kafkasya yı ve Kafkas halklarını gözardı et......

Bak yazının içinde geçen ifade...
Not:Bu kardeşlerimiz Müslüman ülke diye düşündükleri Türkiye yerine Batılı ülkelerden birine gitmiş olsalardı yukarıda talep edilen haklara otomatik olarak sahip olacaklardı.

Bu ayıp olarak Ülkemize yetmez mi?

---------------------

Son olarak atıp tutan oraya da yardım ederiz buraya da yardım ederiz onu da yaparız bunu da yaparız biz böyleyiz biz şöyleyiz diye ahkam kesenlerin çoğunun ağzının çalışıp ellerinin iş yapmadığı tecrübe ile sabittir...

y_ates

Dekan
Reaksiyon puanı
65
Devlet bir kişi değildir, yüzlerce kurum, kuruluş, kişilik vs.'den oluşur ve kimsenin her yere yetişebilmesi mümkün değildir. Doğal olarak haberimin olmadığı durumlarda tepkimi veremem ve kimsenin de her şeyden haberi olamaz. Bunları gösterin ki herkes bilsin, fakat birilerini suçlayarak ve hedef göstererek değil.

sdelta

Profesör
Reaksiyon puanı
140
Allah aşkına GAZZE den haberin var ama Burnunun dibindeki YALOVA dan haberin yok...
Sonra da oraya da yardım ederiz buraya da yardım ederiz...

Önce bir Haberin Olsun
Önce Bir Duy..

Tamam vatandaş olarak senin suçun yok haberin olmayabilir...

Ama ya DEVLET?

Devletin kendi Mülteci Kampından bi haber olması mümkün mü?

İsraille sürtüşüyoruz... GAZZEYİ gündeme getir...

RUSYA nın gazına Muhtacız....
Kafkasya yı ve Kafkas halklarını gözardı et......

Bak yazının içinde geçen ifade...

Bu ayıp olarak Ülkemize yetmez mi?

---------------------

Son olarak atıp tutan oraya da yardım ederiz buraya da yardım ederiz onu da yaparız bunu da yaparız biz böyleyiz biz şöyleyiz diye ahkam kesenlerin çoğunun ağzının çalışıp ellerinin iş yapmadığı tecrübe ile sabittir...

Katılıyorum.

M.Şamil CAN

Dekan
Reaksiyon puanı
105
Aynı şekilde tüm yazdıklarına bende katılıyorum kardeşim..

chirkin_01

Asistan
Reaksiyon puanı
2
bence bu durumu olabildiğince seslendirebilmek adına aklımıza gelen bütün kurum kuruluş ve basın organlarını mesaj yağmuru altına tutmak lazım

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Tepkin çok yerinde ve haklısın Elbruz. Lakin bir doğruyu bir yanlışla dile getirmemeliyiz.

Resulullah buyurdu ki: "Komşusu açken tok yatan bizden değildir". İşte bu resulden terbiye almış olan kızından bir başka örnek:

Hz. Hasan bir gece annesi Hz. Fatıma'nın sürekli namaz kıldığını gördü ve onu dinlemeye koyuldu. Hz. Fatıma namazlarından sonra duaya durdu ve sürekli komşuları hakkında dua etti. Duası o kadar uzadı ki sonunda çocuk yaşta olan Hz. Hasan "anneceğim sürekli komşular için bir şey istiyorsun fakat duanda bize (çocuklarına, ailene) yer vermedin" dedi. Bunun üzerine Hz. Fatıma şöyle buyurdu: "Evladım, önce komşu, sonra ev".

Bu demek değil biz sürünelim de komşumuz ihya olsun. Fakat bu konuda ortalığı bulandırmak isteyen çok insan var. İşlerine gelince "müslümanlar bize yardım etsin" deyip işlerine gelmeyince "elin Arabına ne yardım edeceğiz" diyenler çok fazla. Bunlar için müslümanlık-İslam zerre kadar önemli değil. Hatırlatırım bugün "diğer ülkelerden önce kendimize yardım edelim" diyen bazı kirli ağızlılar Kurtuluş Savaşında bize can ve mallarıyla destek veren nice millete "elin Arabı, elin Hintlisi" diyenlerdir. Onların ekmeğine yağ sürmeyelim. Bunun sonucu ancak "bugün ona, yarın sana" olur. Başka herkesten bihaber yaşarsan onların başına geleni yarın senin başına getirmek isterler.

Bu konuda bizim devletimizin politikası çok kötü; haklarımızı her zaman istememiz lazım. Fakat "oradaki müslümanlara yapıyorsun da bize niye yapmıyorsun" diyerek değil. Ona veriyorsun da bana niye vermiyorsun, komşuyu görüyorsun da beni niye görmüyorsun diyerek değil.

turgutreisfb

Profesör
Reaksiyon puanı
37
bende yalovalıyım yalovada çok sayıda kafkas milleti var doğru ama çeçen kampı diye bir yer nerde var ben bile bilmiyorum

Fiberadam

Asistan
Reaksiyon puanı
14
Bu demek değil biz sürünelim de komşumuz ihya olsun. Fakat bu konuda ortalığı bulandırmak isteyen çok insan var. İşlerine gelince "müslümanlar bize yardım etsin" deyip işlerine gelmeyince "elin Arabına ne yardım edeceğiz" diyenler çok fazla. Bunlar için müslümanlık-İslam zerre kadar önemli değil. Hatırlatırım bugün "diğer ülkelerden önce kendimize yardım edelim" diyen bazı kirli ağızlılar Kurtuluş Savaşında bize can ve mallarıyla destek veren nice millete "elin Arabı, elin Hintlisi" diyenlerdir. Onların ekmeğine yağ sürmeyelim. Bunun sonucu ancak "bugün ona, yarın sana" olur. Başka herkesten bihaber yaşarsan onların başına geleni yarın senin başına getirmek isterler.
Yemen-Hicaz Cephesi

Halk arasında "Yemen Cephesi" adıyla da anılır. I. Dünya Savaşı boyunca Osmanlı İmparatorluğu 4 Tümenlik bir kuvvetle Arabistan'daki kutsal İslam şehirlerini korumaya çalıştı. 7. Kolordu'nun birer tümeni Hicaz, Asir, San'a ve Hudeybe'de konuşlandırılmıştı. Uzaklık sebebiyle bu tümenlere yeni asker, malzeme ve silah desteği sağlanamıyordu. 1916 yılında İngilizlerin kışkırtmasıyla, Araplar kendilerini koruyan Osmanlı Kuvvetlerine karşı ayaklandı Mekke Emiri Şerif Hüseyin, bağımsızlığını ilan etti. Yemen'de İmam Yahya Osmanlılar'a bağlı kalırken Asir'de Seyyid İdris de ayaklanmaya katıldı. 1917 Şubatında Hicaz Seferi Kuvvetler Komutanlığı'na atanmak üzere, Şam'a gelen Mustafa Kemal Paşa, Hicaz'ın boşuna savunulmayıp boşaltılmasını istedi. Manevi sebeplerden dolayı bu istek uygulanmadı. Komutanlık ataması da yapılmadı. Bin bir güçlükle Medine'yi, Yemen'i, Asir'in kuzeyini I. Dünya Savaşı sonuna kadar savunan 7. Kolordu Mondros Mütarekesi'nden bir müddet sonra, 23 Ocak 1919'da teslim oldu. Dönüşte kutsal emanetler İstanbul'a getirilmiştir.

------
İkinci Dünya Savaşı'ndan galip çıkmasına karşın Britanya, savaş boyunca Güneydoğu Asya'daki toprakları Japonya tarafından işgâl edildi ve bu böylece Britanya'nın prestijine zarar verip imparatorluğunun dağılmasına hız verdi. Savaşın bitmesinden iki sene sonra Britanya, en yoğun nüfuslu ve en değerli sömürgesi olan Hindistan'a bağımsızlığını verdi.

Demekki ne araplar ne hintliler bize kurtulus savasinda yardim etmemistir. Keza Hindistan Britanya somurgesi oldugu icin kime yardim etmistir ?

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
Elmacik haklısın

Burada GAZZE simge...

çünkü simgeleştirildi...

Önceleri acının, sefaletin, savaşın simgesi oldu...

Sonra siyasi çekişmelerin simgesi halini aldı....

Bu gün ne "One Minute" tepkisi tamamen insaniydi denilebiliyor
ne "Mavi Marmara" gerçekten İnsani Yardım için yola çıkmıştı diyebiliyoruz!!!

Medyamız GAZZE yi yazıyor...
Hükümetimiz GAZZE diyor...
İnsani Yardım Kuruluşlarımız GAZZE için yardım topluyor...

işte bu yüzden GAZZE kelimesi Bu yazıda Örnek Olarak kullanıldı...

Elde İmkanlar varsa Yardıma Muhtaç olan herkes yardım edilmeli...
Hatta Müslüman - ya da Gayri Müslim ayrımı bile yanlış...

Yardım isteyene yardım etmek imkanın varsa bizim boynumuzun borcu...

Arabı, Çeçeni Pakistanlısı yok bu işin...

Ama bir yerde GAZZE sürekli gündemde tutulurken
Bir çok yardıma ihtiyacı olan kişiler GAZZE nin gölgesinde kalırsa...
Herkes GAZZEye bakarken arkada daha büyük acılar yaşanırsa
işte o zaman bir yerde yanlış var demektir...
GAZZE yi bu kadar Ön Plana çıkarmak diğer yardıma muhtaç insanların görünmesini zorlaştırıyorsa bu büyük bir problemdir demek....

Yalovada yaşayan arkadaş Yalovadaki kamptan habersiz GAZZE yi biliyorsa burada bir sorun var demek....

7.43

Dekan
Reaksiyon puanı
332
Gazze zaten neredeyse tamamen rant kapısı oldu. Sömürmeye çalışan Gazze diyor. Diğerlerini gören yok.

Türkiye'de bu manzarayı görmek çok acı.

Vendetta_

Profesör
Reaksiyon puanı
75
Önce can sonra canan diye boşuna denmiyo
İlk sen Ülkendeki aç insanı doyur sonra git ister afrikayı ister gazzeyi doyur kimse bişi demez.
Hoş Biz gazze olsak gazze bizim yerimizde olsak onlar yardım ederler mi orası tartışılır ya (Mısır ve diğer arap ülkelerini görüyoruz)

Bu arada Fındık zamanı Karadeniz bölgesine bir gidin çocukların halini görün bi minibüse kaç kişi sığmaya çalıştıklarına bir bakın...

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Yemen-Hicaz Cephesi
Demekki ne araplar ne hintliler bize kurtulus savasinda yardim etmemistir. Keza Hindistan Britanya somurgesi oldugu icin kime yardim etmistir ?

Evet tarihi sadece Wikipedia'dan öğrenen fanatikler için böyledir. (Gerçi konuyla çok ilgisiz şeyleri alıntılamışsın kardeşim.) Forumda bir kaç yerde daha yazmıştım, Taha Akyol'un "Ama Hangi Atatürk" isimli kitabını okursan göreceksin ki Türk Milletinin organize olmasında Atatürk'e en çok yardım eden kişiler iki adet Arap şeyhidir ve bunlar ülkemizi karış karış gezerek camilerde hutbeler okuyup milleti destek olmaya davet etmişlerdir. Bununla birlikte kendi aşiretlerinden para ve asker toplamışlardır.

Bu sadece "küçük" bir örnek. Keza aynı şekilde Hindistan'dan ve bazı başka ülkelerden "İslam için" bizim savaşımıza yardım etmeye gelen veya para gönderenler olmuştur. Hisseleri bol keseden herkese dağıtılan İş Bankasının bir kısmı ve hatta bize Kurtuluş Savaşında yardım etmiş olanlara "elin Arabı" diye yorum yapanların çanağı Cumhuriyet Gazetesi bile Hintlilerin parasıyla kurulmuştur.

Bu durumda ancak "kursaklarında kalsın" denilir kendilerine.

braveheart.fb

Profesör
Reaksiyon puanı
92
Elmacik Kardeşimiz benim düşüncelerimi güzel özetlemiş. Bu ara da moda olmuş Gazze’ye yardım ettin neden şuraya yardım etmedim cümlesi. Yanı başımızdakine yardım etmek varken neden gidip Gazze’ye yardım ettin. vb. onlarca kirli cümle.

Önce Yalova sorununun bölgesel Gazze sorunun ise evrensel olduğunu bilmemiz gerekecek. Eğer bu mantık özerinden gidersek yapılan her yardımı eleştirmek mümkün. Örneğin Yalova’da oturan ve belediyeye çok daha yakın olan biri “ben yanı başınızda açım neden bana değil x kilometre uzaktaki çeçen kampına yardım ettiniz” diyebilir.

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
Elmacik Kardeşimiz benim düşüncelerimi güzel özetlemiş. Bu ara da moda olmuş Gazze’ye yardım ettin neden şuraya yardım etmedim cümlesi. Yanı başımızdakine yardım etmek varken neden gidip Gazze’ye yardım ettin. vb. onlarca kirli cümle.

Önce Yalova sorununun bölgesel Gazze sorunun ise evrensel olduğunu bilmemiz gerekecek. Eğer bu mantık özerinden gidersek yapılan her yardımı eleştirmek mümkün. Örneğin Yalova’da oturan ve belediyeye çok daha yakın olan biri “ben yanı başınızda açım neden bana değil x kilometre uzaktaki çeçen kampına yardım ettiniz” diyebilir.

Yalova bölgesel
Gazze evrensel...

Yalova da çeçen Kampında ki kalanlar nereden geldi biliyor musun?
Yalova da çeçen Kampında ki kalanlar neden Yalova da biliyor musun?

Gazzeyi Evrensel yapan
Kuzey Kafkasya'yı bölgesel yapan nedir?
bana bunu açıklar mısın?

ya da Gazzeyi Evrensel yapan
ama DOĞU TÜRKİSTAN ı bölgesel yapan nedir?

Bu yaz ÇİN Doğu Türkistan da SOYKIRIM yaptı...
Kim Doğu Türkistan için Sesini Yükseltebildi?

Daha dünyada sayamadığımız ya da adını bile bilmediğimiz ne büyük acılar yaşanıyor...

Ama insanlar o kadar GAZZE ye odaklandı ki, dünyanın geri kalanında habersiz kaldık...

Not:Ben Gazze ye yardım yapılmasın demiyorum... Sadece Gazze ye bakarken gözler dünyanın geri kalanına kör olmasın... :wink:

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Elbruz'un (simge) dediği ve braveheart.fb'nin de dikkat çektiği gibi Gazze evrensel bir boyut kazanmış durumda. Bu evrensellik, diğer insanların haklarını tabii ki ortadan kaldırmıyor, ama bir simge olmuş; sadece siyasi değil, Yahudilerin Müslümanları yok etmeye çalışmasının bir simgesi.

Resulullahın buyurduğu gibi, "mu'minler bir tek vücut gibidiler, vücudun bir yerine bir şey olsa diğer yerlerinde de hissedilir". İşte o yüzden Gazze'nin başka bir önemi var; orası bir hak-batıl savaşının merkezi konumunda.

Eleştirecek başka şeyler de var elbet; Gazze'de bazı müslümanların birbirine girmesi gibi. Fakat az önce de ifade etmeye çalıştığım gibi, elimizde sihirli bir değnek yok her şeyi birden düzeltelim. Haklarımızı hep arayalım, fakat sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak değil, aslen insan olarak ve buna bağlı müslüman olarak.

Yoksa "sen ülkendeki köpekleri doyur, sonra başkasını düşünürsün" diyerek insan hayatını bir köpeğin mamasından daha önemsiz sayan Serdar Ortaç gibiler oluruz. Bu vurdumduymazlığın sonu da Afganistan, Irak, Gazze gibi olur.

Ayrıca bugün Yalova'yı bilenler "Gazze'ye gidiyorsun da Yalova'ya neden gelmiyorsun" diyebilir fakat yarın bir gün atıyorum Adana'daki Afgan mülteciler "Yalova'ya gidiyorsun da Adana'ya niye gelmiyorsun" dediklerinde ne yapacağız?

Hepimiz insanlık için hak arayışına girelim; elimizden gelenin en iyisini yapalım, lakin dediğim gibi, birbirimizi kıyas ederek değil.

D'Artagnan

Asistan
Reaksiyon puanı
9
Elmacik haklısın

Burada GAZZE simge...

çünkü simgeleştirildi...

Önceleri acının, sefaletin, savaşın simgesi oldu...

Sonra siyasi çekişmelerin simgesi halini aldı....

Bu gün ne "One Minute" tepkisi tamamen insaniydi denilebiliyor
ne "Mavi Marmara" gerçekten İnsani Yardım için yola çıkmıştı diyebiliyoruz!!!

Medyamız GAZZE yi yazıyor...
Hükümetimiz GAZZE diyor...
İnsani Yardım Kuruluşlarımız GAZZE için yardım topluyor...

işte bu yüzden GAZZE kelimesi Bu yazıda Örnek Olarak kullanıldı...

Elde İmkanlar varsa Yardıma Muhtaç olan herkes yardım edilmeli...
Hatta Müslüman - ya da Gayri Müslim ayrımı bile yanlış...

Yardım isteyene yardım etmek imkanın varsa bizim boynumuzun borcu...

Arabı, Çeçeni Pakistanlısı yok bu işin...

Ama bir yerde GAZZE sürekli gündemde tutulurken
Bir çok yardıma ihtiyacı olan kişiler GAZZE nin gölgesinde kalırsa...
Herkes GAZZEye bakarken arkada daha büyük acılar yaşanırsa
işte o zaman bir yerde yanlış var demektir...
GAZZE yi bu kadar Ön Plana çıkarmak diğer yardıma muhtaç insanların görünmesini zorlaştırıyorsa bu büyük bir problemdir demek....

Yalovada yaşayan arkadaş Yalovadaki kamptan habersiz GAZZE yi biliyorsa burada bir sorun var demek....

Kelimesine, noktasına ve de virgülüne kadar katılıyorum. :thumbup1: +1

yildiz61

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Cok guzel bir konu kardesim ALLAH(cc) senden razi olsun....
Cecen kardeslerimizin cektigi cileleri kimse anliyamaz.
Ayni sekilde Karabagdakileride anliyamaz.
Gazzedeki cileleride anliyamaz ama iste senin gibiler
Bunlari insanlarin gozunun icine sokarak birseyleri degistirebilir.
Bu arada Cecenistandaki dram soykirim halen daha devam ediyor.
Turkiyedeki cecen kardeslerimizin durumuda icler acisi bunlari ben
yakinen takip ediyorum. Yalniz takip etmekle olsa iyi buna Devletimiz
care olmasi gereklidir sevgiler kardesim ALLAH(cc) senden tekrardan
razi olsun selametle kalin....ALLAH(cc) yar ve yardimcimiz olsun.....

D'Artagnan

Asistan
Reaksiyon puanı
9
Önce Kendi duygularımı yazacağım... Sonra konuyu paylaşacağım...
Kendi topraklarında sana emanet olan insanlara doğru dürüst sahip çıkamaz iken Dünya nın başka yerlerinde ki insanlara hamilik yapmaya soyunmak ne kadar doğru?

Gazze için sesini çıkarabilirken
başka yerlerdeki acıları görmezden gelmek ne ile açıklanabilir?

Doğalgazına Muhtaç olduğumuz için İNSANLIĞIMIZDAN FERAGAT mı etmemiz gerekiyor?

Uzaklara gitmeye ne gerek var?

İSTANBUL un dibinde YALOVA da yaşanan bir DRAM var...

Gazzede MÜLTECİ KAMPLARINDA YAŞANANLARI TBMM de BM de NATO da ve ULUSLARARASI her platformda seslendireceksin...

ama YALOVA da olanları KİMSE BİLMEYECEK?

Bunu kim nasıl açıklayabilir?

Her kelimesine katılıyorum.

Umarım bu dramı bizi yönetenler görür ve siyaset için değil de insanlık adına hiç olmazsa bir şeyler yaparlar.

Teşekkürler paylaşım için @Elbruz46.

7.43

Dekan
Reaksiyon puanı
332
Belki de ilk defa @Elbruz46 ile tamamen aynı fikirdeyim. Bu çok anlamlı konu için teşekkür ediyorum.

+bonus

braveheart.fb

Profesör
Reaksiyon puanı
92
Yalova bölgesel
Gazze evrensel...

Yalova da çeçen Kampında ki kalanlar nereden geldi biliyor musun?
Yalova da çeçen Kampında ki kalanlar neden Yalova da biliyor musun?

Gazzeyi Evrensel yapan
Kuzey Kafkasya'yı bölgesel yapan nedir?
bana bunu açıklar mısın?

ya da Gazzeyi Evrensel yapan
ama DOĞU TÜRKİSTAN ı bölgesel yapan nedir?

Bu yaz ÇİN Doğu Türkistan da SOYKIRIM yaptı...
Kim Doğu Türkistan için Sesini Yükseltebildi?

Daha dünyada sayamadığımız ya da adını bile bilmediğimiz ne büyük acılar yaşanıyor...

Ama insanlar o kadar GAZZE ye odaklandı ki, dünyanın geri kalanında habersiz kaldık...

Not:Ben Gazze ye yardım yapılmasın demiyorum... Sadece Gazze ye bakarken gözler dünyanın geri kalanına kör olmasın... :wink:

Ben Yalova'daki çeçen kampı için “bölgeseldir” derken sadece Yalova çeçen kampını kast ettim. Yani bu sorunu ilk başta-birinci derecen sorumlu- Yalova’nın yerel yönetimi, yani belediyesidir, demek istedim. Gazze üç büyük din içinde kutsal bir yerdir. Bu yüzden burada her hangi bir dinin mensubuna saldırdığınızda o dinin mensupları normal tepkin üstünde bir tepki verir.

Ayrıca Çeçenistan’da, Doğu Türkistan’da yaşanlar yüreğimizi parçalamasına rağmen Filistin’de yaşananlar kadar değildir. Gazze’de yaşananlar saydığımız yerlerde yaşananlardan çok daha çetin ve çok daha büyük boyuttadır.

Forumda yazdığın mesajlardan yanlış hatırlamıyorsam sende çeçendin. Küçükken Çeçenistan’la ilgili haber okuduğumda -yaşanan vahşete ilgili- büyüdüğümde ilk işim onların yanına gidip, onlarla birlikte savaşmak olacak, derdim

Son olarak “Gazze’ye yapılan yardım, diğer yardım yapılması gereken ülkeleri yada kişileri gölgelemektedir” iddianın doğru olmadığını düşünüyorum. Zira Filistin konunda atılan cesurca yardım kampanyalarının diğer ülkelere yada kişilere yarım konusunda çok güzel örnek oluşturduğunu, aynı zamanda teşvik ettiğini düşünüyorum. Sonuç olarak Filistin konusunda yüksek sesle dile getirilen haykırışın bahse geçen ülkelere ya da kişilere de örnek oluşturacağı kanaatindeyim.

blgram

Profesör
Reaksiyon puanı
18
ayrıca hintliler ingilizlere baski kurmustur sevr hakkinda lozan hakkında. Maddeler eger agir sartli olursa bunu hintliler duyarsa cok buyuk bi ayaklanma cikacakti lozan antlasmasini felan hafiflestirmelerinin nedenlerinden bir de budur.(bir tarih programinda profesor anlattiydi)

Fiberadam

Asistan
Reaksiyon puanı
14
Evet tarihi sadece Wikipedia'dan öğrenen fanatikler için böyledir. (Gerçi konuyla çok ilgisiz şeyleri alıntılamışsın kardeşim.) Forumda bir kaç yerde daha yazmıştım, Taha Akyol'un "Ama Hangi Atatürk" isimli kitabını okursan göreceksin ki Türk Milletinin organize olmasında Atatürk'e en çok yardım eden kişiler iki adet Arap şeyhidir ve bunlar ülkemizi karış karış gezerek camilerde hutbeler okuyup milleti destek olmaya davet etmişlerdir. Bununla birlikte kendi aşiretlerinden para ve asker toplamışlardır.
.

Oldu arap sempatizani kardesim...Senin kadar ustun tarih bilgisine erisemedigim icin gereksiz seyler anlintalimisimdir,nede olsa bir wikipedia fanatigi olarak. Kusuruma bakma birdaha birsey arastiracagim zaman ilk sana sorarim, senin onerdigin kitaplardan alinti yaparim. Onlar saf dogrular nede olsa.Cunkku sen okumus bunlar dogru demissin.. Hatta HIndistan gibi 1950 lere kadar Commom Wealth ulkesi olan , nufusunun yuzde 80`i hindu olan bir ulkeninde tutup Kurtulus savasinda bize musluman oldugumuz icin destek olduklari gibi bir gerceginde paylastigin icin sagol.Keza araplarda bize ellerinden gelenle destek olmuslardir.

muratteas

Dekan
Reaksiyon puanı
96
Ülkemizn doğudan batıya kuzeyden güneye o kadar çok insanlık sorunu var ki bu da onlardan bir tanesi önce kendi ülkemizi görmeliyiz bu konuda katılıyorum sonra diğer ülkelere

yavuz_4106

Dekan
Reaksiyon puanı
51
Bende çeçen sayılırım ! bu hususta yapılması gereken basit ama neden bekleniyor ? yoksa rusyanın bir amacı mı ! var bu çocuklar şehit çocukları .. ülkemizde şehit çocuklarına tanınan imtiyaz ve imkanların aynını bu çocuklarada tanımak lazım...

Benim dayım hapiste yattı(swiss otel baskını) ki çeçenleri insan yerine koysunlar diye kaç yıl.. boşa mı bu?Buda haberi bkz.ramazan karabulut)
http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/ShowNew.aspx?id=117499

aXXo

Doçent
Reaksiyon puanı
39
@Elbruz46 Seninle tamamen aynı fikirdeyim bu konuda. Bu insanların dramından bizi haberdar edip paylaştığın için teşekkürler.

xerox3435

Profesör
Reaksiyon puanı
47
Önce can sonra canan diye boşuna denmiyo
İlk sen Ülkendeki aç insanı doyur sonra git ister afrikayı ister gazzeyi doyur kimse bişi demez.
Hoş Biz gazze olsak gazze bizim yerimizde olsak onlar yardım ederler mi orası tartışılır ya (Mısır ve diğer arap ülkelerini görüyoruz)

Bu arada Fındık zamanı Karadeniz bölgesine bir gidin çocukların halini görün bi minibüse kaç kişi sığmaya çalıştıklarına bir bakın...

Böyle bir mantık olabilir mi ?

Zaten oy için yardım yapıyosunuz ,, Yardım yapmayın diyen zihniyetide biliyoruz

Kömür dağıtılmasına bile karşılar

Pakistan bize milli mücadele döneminde yardım etmiş ilk ülkelerden biriymiş şimdi bizim onlara yardım etmememiz ne kadar insanlığa sığar ?

Her cümlenizde batıyorsunuz ,, Yardım karşılıksız yapılır ,, Karşılık umarak yardım yapmak ancak sizin gibi zihniyetin aklına gelirdi ve de gelmiş :) Bravo

Nedense hiç şaşırmadım