Budala Ateistler

mushamba

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Düşünüyorum, düşünüyorum, bulamıyorum. Bir insan neden ateist olur ki?

Ateizm ile ne kazanabilir? Neden TERCİH EDİLİR bu?

Buradaki genel teistik görüş, nefsine uymak için der. Öyle mi? Mesela ben rakı alemi yapmak istesem, ateist olunca daha mı az günah işlemiş oluyorum? Müslüman adam alem yapamaz mı? Yaparsa ne olur? Uğrunda ateist olduğum eylemleri, müslümanken yapsam daha mı zararlı oluyorum? Veya yapması zor geldiği(!) için kaçındığım eylemleri, namaz, oruç mesela, müslümanken yapmasan daha mı kötüdür?

Benim bildiğim bu sorulara, ateisti "karlı" çıkaracak bir cevap yok.

Şimdi işin zarar kısımlarına bakalım.

Bir, adam ateist olunca, çevresinden biraz dışlanır. Hafif uzaylı muamelesi görür. En azından bizim toplumda.

İki, mesela bir yakınınızı kaybettiğinizde, onunla ebediyen ayrıldığınızı bilirsiniz. Öte dünyada tekrar buluşma şansınız kalmamıştır. Öte dünya yoktur. Sadece anılarınız ve rüyalarınız..

Üç, mesela başınıza rahatsız edici birşey geldi. Desteğe ihtiyacınız var. Çevrenizdekiler dışında, sizi kollayan, gözleyen ve seven bir güç yoktur. Koca evrende yalnızsınızdır.

Dört, ve belki de en önemlisi, din varsa hayat kolaydır. Size ne yapacağınızı söyleyen, hayatınıza amaç veren kurallar bütünü vardır. Etrafınızda da yaygınsa, bir de üstüne, rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Ateistin bu lüksü yoktur. Hayatına bir amaç bulması gerek öncelikle. Günü yaşayayım diye hayat geçmiyor kolay kolay (inanmayanlar, bana güvenebilir). Üstüne hazır kurallar olmadığı için kendi kurallarınızı koymanız gerekiyor. Tutarlı olma ihtiyacı da varsa bünyede biraz
uğraştırabilir. İyi nedir? Neden iyiyi yapmalıyız ki? Düşünülmesi gereken konular. Öyle "çalmayacaksın" diyen bir kitabe işleri kolaylaştırır muhtemelen.

Haaa bir de. Ateist adam marjinal olduğundan, kız tavlar geyiği var piyasada. Efsane olduğunu düşünmeye başladım. Epeydir ateistim, bu konularda bir faydasını göremedim...

Sonuç? Görünür bir fayda bulunamadı. Epey zararı var gibi. Bir insan budala olmadıkça ateist OLMAZ sanki? Yoksa? Düşünelim biraz...

Devamı için:

http://forumeydan.ipbfree.com/index.php?showtopic=567

mushamba

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
yukardaki yazı bana ait değil
ilginç geldi paylaşayım dedim