Bu mesleğin ayrıntıları neler?

ktlpby

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Ben programlama da ilerlemek istiyorum İnş. Biraz ilgim bilgisayar programları değilde Ne biliyim robot programa işte Bir fabrikadaki robotları programlama, Tank uçak vb. programlama. Da ilerlemek istiyorum tabi üniversite düzeyine geçince.Bana önerileriniz neler ? Mesela üniversitede hangi alan ? hangi dili kullanacağım , ve bu mesleğin adı ne ve Ülkemizde ederi nedir ? Biraz araştırma yapmadan yazıyorum ama aklıma takıldı belki cevap gelir.

muzaffer7

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bilgisayar mühendisliğinin uygulama alanları bunlar. Ülkemizde ederi iyi bi yer bulabilirsen iyidir. Hemen her üniversitede de bu bölüm bulunmaktadır. Aslında elektronikcilerde yapabilir bunların bi kısmını. Ama programlamada bilgisayar mühendisleri daha bilgili olurlar.
not: yazım kurallarına biraz uymanı tavsiye ederim.

GridLuck

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Mekatronik Mühendisliği diyorum. 4 bileşenden meydana geliyor. Makine, Elektrik-Elektronik, Yazılım, Kontrol Mühendisliği. O yüzden istediğin her şeyi burada bulabilirsin. Kolay gelsin

Reaksiyon puanı
10,325
işin teknik kısmına değinemem, çünkü o kadar bilgim yok.

ama, genel bi kaç şey yazacağım arkadaşım...

daha doğrusu, teknik kısmına gelmeden evvel başarılı olmanın ana ve temel kuralları bunlar.

evvelen yapmak istediğin işi çok seveceksin. bu ne iş olursa!

sonra hayallerini, hatta rüyalarını bile bu edinmek istediğin mesleğe tahsis edeceksin.

usanmadan, bıkmadan hergün araştıracak, soracaksın.

tertipli, düzenli olacaksın.

öğrendiğin herşeyi mutlaka not edeceksin ve bu notlarını sık sık tekraren okuyacaksın ve itinayla saklayacaksın.

öğrendiğin her bilgiyi teoride bırakmayıp, hemen pratize etmeye çalışacaksın.

olur ki bazen bir çocuk bile sana öğretmenlik yapabilir, kibir etmeyeceksin...

öğrenme konusunda kendini hiçbir zaman yeterli görmeyeceksin, hep aç olacaksın!

şunu da unutma arkadaşım, en iyi öğrenme yollarından biri de, öğretmektir.

hayatım boyunca tecrübe ettiğim en değerli bilgi bu oldu. öğrettikçe öğrendim, bilgilerim daha sağlam hafızama yerleşti.

sana kolay gelsin, umarım muradına nail olursun.

VincentVega

Profesör
Reaksiyon puanı
3
tank,uçak,helikopter vs. sistemlerin yazılımlarını yapmak istiyorsun anlaşılan. bu bilgisayar mühendisliğinin çalışma alanıdır.
gömülü sistemler üzerine çalışman lazım ( embedded systems).
hangi dil kullanılıyora gelirsek staj yaptığım firmada C dilini kullanıyorlardı uçak yazılımı için.

eSa

Dekan
Reaksiyon puanı
352
Programlama öyle gönülden bağlanman ve öylesine su gibi bilmen lazım ki.. Bir arkadaş vardı yıllar önce tanışmıştık 20 yıl önce, yemez içmez bilgisayar başındaydı. O zamanlar Quick Basic programı ile bir mimara CAD benzeri (Bildiğin Cad) bir çizim programı yazmıştı. Programı görmüştüm hatta yazarken de gördüm. Şimdi bile düşününce hayretler içindeyim. Sonra ortana kayboldu eleman, sorduğumda bir otomobil fabrikasında işe başlamış, robot kolları programlamak için...

Öyle yutman lazım ki o dili, biri şunu şöyle istiyorum bu böyle olacak dendiği zaman, o kodlar kafanda akmaya başlayacak hemen.. Bilmem anlatabildim mi?

ktlpby

Doçent
Reaksiyon puanı
0
İnş. Bende en iyilerden olacağım. Şimdi C# çalışıyorum.Lise üçüncü sınıfa geçtim. Mekatronik mühendisliği ve Bilgisayar mühendisliği.Biraz araştıralım :) [MENTION=20926]checkirge[/MENTION] usta nerde stajyaptın ? Ne olarak ?

Bu arada mekatronik Mühendisliğine bakındım.Hani aklımdaki meslek değil.Bu mesleği okuyan / okumuş var ise bilgi verebilirse sevinirim :)