Bu da oldu! Metroda skandal anons!

nyoo

Profesör
Reaksiyon puanı
6
şurada yazılı yorumların hepsi aslında sahibinin dünya görüşünü de yansıtıyor, ben mesaime hergün metro ile gidip geliyorum, bil hassa iş dönüşü çok kötü manzaralara şahit oldum, hatta bi seferinde vagonun son tarafında oğlanın biri utanmasa kız arkadaşına tecavüz edecek, artık dayanamadım, çıngal çıkardım, bağırdım çağırdım, işin enteresan tarafı da devletin polisi hemen yanımda çıtını bile çıkarmadı ya yazıklar olsun.

Bu anons evet bir utanç kaynağıdır ancak, insanlar görevlerini yapp uyarıda bulunsalar o ş...fsiz ahlaksızlığı yapanlar bak bakalım bir daha yapabiliyor mu ? sen görevini yapmazsan merkezi anons sistemi gerekeni yapar.

Aerop

Asistan
Reaksiyon puanı
0
O "uygunsuz hareket yapan" çift bağıra bağıra kavga etseydi, ortada bir şiddet olsaydı o anons yine yapılır mıydı acaba? Sanmıyorum.. Bu ülkede sokak ortasında eşini ve kız arkadaşını dövenlere, şiddet uygulayanlara ses çıkmıyor ne yazıkki. Fakat ufak bir yakınlaşma dahi olsa cellat kesiliyor "insan?"lar.

Ahbârî

Dekan
Reaksiyon puanı
346
O "uygunsuz hareket yapan" çift bağıra bağıra kavga etseydi, ortada bir şiddet olsaydı o anons yine yapılır mıydı acaba? Sanmıyorum.. Bu ülkede sokak ortasında eşini ve kız arkadaşını dövenlere, şiddet uygulayanlara ses çıkmıyor ne yazıkki. Fakat ufak bir yakınlaşma dahi olsa cellat kesiliyor "insan?"lar.
o zaman anonsa gerek kalmaz çevreden ayırmaya yönelik müdahale gelirdi. o "insan"lar yapardı bunu. ve bu kadar faraziyler üzerinden gidip de insanlar hakkında konuşma, o kavramın altına milyonlar giriyor... kendin hakkında konuşabilirsin ama cemiyet hakkında absürt kaçar....

xanovera

Asistan
Reaksiyon puanı
1
şok olanlar kimler acaba ? ben doğal karşılıyorum , bunca öküz sokak ortasında yatakodası gibi takılırsa adam çüş te der oha da der anonsta

ErwinSmith

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
344
Arkadaslar çok yorum yapıyorsunuz birincisi ben ankaradayim ve hergün metro kullanıyorum el ele tutusan ciftlere sarilan sarmas dolas olan çiftlere hiçbir şey denmiyor ama bu anons gosteriyor ki ortada rahatsiz edici bir hareket var ahlak kirallarina uyun demek kötü bir şey değil Türkiye de genel ahlak anlayisi bellidir konuyu yaftalayip da yok kim karar veriyor falan diyenler olmus o yuzden söylüyorum bunu da

pilger

Doçent
Reaksiyon puanı
11
Neden sadece çiftlerin yaptıklarını göz önünde bulunduruyorsunuz hiç mi rastlamadınız kalabalık bahanesiyle bayanlara yaslayan erkeklere ? Ben şahsen iş çıkışlarında çok denk geliyorum hele ki metrobüste çoğunun derdi yolculuğunu yapmak değil diğer işlerini görmek bu ahlaksızlık değil midir? Ahlaksızlık herkese göre değişir sana göre öpüşmek doğaldır başkasına göre ahlaksızlıkdır fakat orada anonsu yapan arkadaş sen sen öpüşmeyin sen sen elleşmeyin dememiş.

tambjk

Profesör
Reaksiyon puanı
16
Gerçekte kendisinin kimi rencide ettiğini önemsemeyen kişilerin başkaları tarafından rencide edilmesinin tartışılması doğru bir argüman değildir. Gayet doğal bir "fikirleşme"dir. Demokrasinin gereğidir hatta. Çünkü çoğunluk olarak sen "sokakta başını örtüp gezemezsin" diye kişinin elbisesine kadar el uzatırsın, o da çoğunluk olduğu zaman sokakta öpüşemezsin der. Böylece ikisi de sadece çok olmanın gücüne inanmış olur ve ikisi de aynı hatayı yapar.

Ahlakın ne olduğunu öğrenemedikten ve öğretemedikten sonra, sana bana göre çok değişir kurallar ve dün sen kural koyanken bugün başkasının kural koymasını doğal olarak eleştirme hakkın olmaz. Fakat gel gör ki biz yüzlerce binlerce yıldır aynı insanlarız; teknoloji ve bilim gelişti ilerledi, fakat insani duygularımız, dürtülerimiz hep aynı. Çünkü yaratılışımız değişmedi. Maalesef birçok insanlar bunu algılayamıyor, bir grup "ahlak" kavramını cinsi münasebetle sınırlıyor, diğer bir grup da teknoloji gibi değiştiğini ve sapıtmanın günümüzün gereği olduğunu zannediyor.

Ahlak nedir? Evrensel boyutta geçerli tek bir ahlak anlayışımı vardır? Tüm olaylara kendi ahlak pencerenden bakıp bunu insanın yaratılışına indirmen yanlış. İnsanı duygularımız ve dürtülerimizin aynı kaldığını söylemişsin, burada da yanılıyorsun, farklı ülkeleri ve milletleri geçtim en basitinden senin ile benim aramda bile büyük bir uçurum varken nasıl böyle bir genelleme yapabiliyorsun.

"ahlak" kavramını cinsi münasebetle sınırlamakla suçladığın grubun bizzat bu anonsa destek veren kesim olduğunun umarım farkındasındır çünkü ahlaksızlık dendiği anda verdikleri tepki "metroda hayvanlar gibi sevişilmez" oldu. Ahlaki değerlerin, döneme, kültüre, inanca, kişiye göre değiştiğini görmemek için kör olmak lazım. 10, 100, 1000, 5000 yıl önce farklı coğrafyalarda yaşayan insanların ahlaki değerlerini karşılaştırdığınızda bunu çok açık bir şekilde görebilirsiniz.

Ahlakımızı bozuyorlar diye çıkışanların ahlakı değerleri ipliğe mi bağlı ki bu kadar kolay kaybolacağından korkuyorlar.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Yazılanları görünce hayli şaşırdım. Kim kime ne yapıyorsa yapsın. Demokrasi diyorsunuz özgürlük diyorsunuz. Onu yapan liselinin en kötü ne yapmış olabilir ki? Öpmüştür kızarkadaşını. Bu sizi ne için rahatsız eder ki? Oradaki güvenlik görevlileri ahlak polisi midir acaba? Eğer abartılı bir durum olursa zaten halkımızın mahalle baskısında üstüne yok, en iyi ahlak polisi onlar olurlar.

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
176
Ahlak nedir? Evrensel boyutta geçerli tek bir ahlak anlayışımı vardır?

Örneğin dünyada hırsızlığın iyi bir şey olduğuna inanan tek bir insan gösterebilir misin? Yahut da tecavüz etmenin güzel ve insani olduğunu; yahut da haksız yere birini öldürmenin ahlaka uygun olduğunu söyleyebilecek bir tek kişi yaşamış mı dünyada; geçmişte veya bugün? Demek ki bazı şeyler evrensel olarak geçerli olabiliyormuş?

Çok şaşırıyorum o insanlara ki "İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi" gibi senin benim gibi insanların evrensel geçerli olabilecek kanunlar ve kurallar koyabileceğine inandıkları halde, kendilerini yaratan insanüstü bir gücün böyle bir kural koyamayacağını düşünüyorlar.

Nitekim senin kurduğun mantığa göre ülkedeki ve uluslararası kanunlara da uymamız şart değil. Çünkü o kanunları koyanlar kendi isteklerine göre koymuşlar; ben kabul etmiyorum deyip sıyrıl onların içinden? Bu durumda bu mantık kendi kendini geçersiz kılmış olur. Demek ki evrensel olarak bazı şeylerin kabul görmesi, bizim insan olarak bazı ortak paydalarda birleşebildiğimizi; böylece yaratılışımızın aynı olduğunu gösteriyor.

Bir bilgisayar anakartında RAM soketinin yapısı bellidir, oraya ekran kartı sokamazsın; dolayısıyla yaratılış olarak bütün insanlar o ortak paydada birleşiyorsa, bunu da birinin yaptığına inanıyorsan, öyleyse onun kural koyamayacağını ve insanların hepsini aynı hamurda yoğurmadığını nasıl düşünüyorsun? Dolayısıyla bilgisayarın RAM soketi standart ise, oraya ekran kartı takarak "ben bu bilgisayarı böyle çalıştırırım kim karışır" demek, ancak kibirden kaynaklanan amaçsız ve sonuçsuz bir işe girişmek olur. Evet yapabilirsin; fakat elin boş kalır. Gerçekte sen kendi fikrini de uygulamış olmuyorsun, yalnız "sen bunu yapabilirsin" denildiği için yapman gerektiğine inanıyorsun o kadar.

by_matrix

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Örneğin dünyada hırsızlığın iyi bir şey olduğuna inanan tek bir insan gösterebilir misin? Yahut da tecavüz etmenin güzel ve insani olduğunu; yahut da haksız yere birini öldürmenin ahlaka uygun olduğunu söyleyebilecek bir tek kişi yaşamış mı dünyada; geçmişte veya bugün? Demek ki bazı şeyler evrensel olarak geçerli olabiliyormuş?

vermiş olduğunuz örnekler zaten sadece ahlaki değil yasal olarak da yasak olan örneklerdir.Ahlaki davranışların yasal bir dayanağı yoktur.

topalsolucan

Rektör
Reaksiyon puanı
555
uyarı ile de bir yere kadar tabi. bazı insanlarda ar damarı olmadığı için anonsun ne için yapıldığını dahi algılayamazlar.

geçen sene bir belediye otobüsündeyim. birbirine karşılıklı bakan koltuklarda 70 li yaşlarda bir çift ve karşılarında da bir üni li çift oturuyor. ben de yanlarında kalabalığın içinde ayakta bekliyorum. yaşlı amca sordu gençlere, öğrenci misiniz evladım diye, çocuk da evet amca şurada okuyoruz falan diye muhabbet ederken, birden çocuğun yanındaki kızın içi yanmış gibi çocuğa sarılıp tahrike başladı ve saniyesinde yapıştılar dudak dudağa. tam da yaşlı amca ile çocuk sohbet ederken. yaşlı çift yazık, utancından nereye bakıp ne yapacağını şaşırdı çünkü 30 santim karşısında sevişiyor soysuzlar.

o kadar sinirlendim ki, bir kaşık suda boğasım geldi şeref yoksunu yaratıkları. ul.n sevişeceksen git bari tenhada seviş. 150 kişilik belediye otobüsünde yapılır mı soysuzlar.

tambjk

Profesör
Reaksiyon puanı
16

Çok şaşırıyorum o insanlara ki "İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi" gibi senin benim gibi insanların evrensel geçerli olabilecek kanunlar ve kurallar koyabileceğine inandıkları halde, kendilerini yaratan insanüstü bir gücün böyle bir kural koyamayacağını düşünüyorlar.

Nitekim senin kurduğun mantığa göre ülkedeki ve uluslararası kanunlara da uymamız şart değil. Çünkü o kanunları koyanlar kendi isteklerine göre koymuşlar; ben kabul etmiyorum deyip sıyrıl onların içinden? Bu durumda bu mantık kendi kendini geçersiz kılmış olur. Demek ki evrensel olarak bazı şeylerin kabul görmesi, bizim insan olarak bazı ortak paydalarda birleşebildiğimizi; böylece yaratılışımızın aynı olduğunu gösteriyor.

Bir bilgisayar anakartında RAM soketinin yapısı bellidir, oraya ekran kartı sokamazsın; dolayısıyla yaratılış olarak bütün insanlar o ortak paydada birleşiyorsa, bunu da birinin yaptığına inanıyorsan, öyleyse onun kural koyamayacağını ve insanların hepsini aynı hamurda yoğurmadığını nasıl düşünüyorsun? Dolayısıyla bilgisayarın RAM soketi standart ise, oraya ekran kartı takarak "ben bu bilgisayarı böyle çalıştırırım kim karışır" demek, ancak kibirden kaynaklanan amaçsız ve sonuçsuz bir işe girişmek olur. Evet yapabilirsin; fakat elin boş kalır. Gerçekte sen kendi fikrini de uygulamış olmuyorsun, yalnız "sen bunu yapabilirsin" denildiği için yapman gerektiğine inanıyorsun o kadar.

Arkadaşım sen daha hukuk ile ahlak arasındaki farkı ayırt edemiyorken ne kadar tartışsak boşa.

Ahbârî

Dekan
Reaksiyon puanı
346
Arkadaşım sen daha hukuk ile ahlak arasındaki farkı ayırt edemiyorken ne kadar tartışsak boşa.
ahlak dediğin de hukuğun ve hukuk kurallarının yazılı olmayan, örfi hali değil midir? bence @Turab Garip gayet güzel açıklamış. sen ne düşünüyorsun tarafın ne? sen o kendilerine anons yapılanları mı savunuyorsun? felsefe mi yapıyorsun?

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
176
Diyor ki, "bunlar zaten yasal olarak yasak"tır. Çok ilginç, ben de zaten o yasalardan bahsediyroum; kimin yasası?? :) Neden Allah'ın bir kulu da kalkıp "bence tecavüz çok iyi bi şeydir, insanidir" demiyor, sırf yasalara göre yasak olduğu için mi? Gerçekten herkes yasalara bu kadar itibar mı ediyor? Yoksa kalben ve insani olarak mı biliyor bunun yanlış olduğunu?

"Ahlak" dediğiniz şey zaten bir insanlık yasasıdır. Birilerinin kendisinin uydurduğu, işine gelince kabul ettiği, işine gelmeyince yasaları değiştirdiği, kendi eliyle kaleme aldığı yasa var; bir de kalplere ilahi olarak yazılmış olan yasa var. İşte ahlak budur. Ahlakı sadece cinsi münasebete sınırlamışlar; fakat başkalarını ahlakın ne olduğunu bilmemekle suçluyorlar, ne de ilginçtir.

Uranos

Profesör
Reaksiyon puanı
15
Kezban la Ergen in oynaşmasını ne büyüttünüz bee

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Ben anonsu dogru bulmasam da turab soylediklerinde hakli. Eger insanlar davranışları ile çevrelerine rahatsızlık veriyorsa uyarilmalidir. Ama anons ile değil. Insanlar olur hata yaparlar ama bizi renci de ediyorlar diye onlarin da renci de olmayacak şeklinde bir düşünce yanlış. Bu konuda turab ile farkli düşünüyoruz. Insanlar rencide edilmeden uyarilabilinir. Farkli sekilde tepki geliyorsa o zaman durum değişir. Önemli olan bulunan topluma göre hareket etmektir. Ama etmeyenlere hemen sert bir tavır takinmadan once adabı ile uyarilmalidir. Aksi davranışın sonuçları vahim olabilir. Maalesef empati bizim ülkede eksik bir şey. Bunu duzeltmedikce ayni fikirdeki insanlar bile anlasamayacaktir.

ykaduman

Asistan
Reaksiyon puanı
4
öncelikle toplum olarak arada kalmış bir toplumuz özendiğimiz şeyler batının bıktığı kurtulmaya çalıştığı şeyler ülkenin yarısına bir diğer yarısı salak derken bir diğer yarısı da geri kalanına paranoyak diyor kesin çizgiyi hiçbir konuda belirleyemediğimiz gibi bu konuda da belirleyemiyoruz sokak ortasında birinin uygunsuz davranışta bulunması hoş bişey değildir birinin onu uyarması ise çok daha kötüdür ama ben olsam bende uyarır ayıplarım.biz ne olduğumuzu bilmeliyiz sadece karşı çıkmak için karşı çıkmamalıyız.bizim ülkenin erkeği bir hatunu metroda yiyolarsa direk kendi bacısını karısını anasını düşünür gidip sahip çıkmak ister bende buna dahilim sende o da bu da hepimiz dahiliz avrupalı ayağı yapıp şeriata gitmeyelime çevirmeyin işi çok izleyesiniz varsa dns ayarınızı yapın girin internete izleyecek şey çok sokakta izlemeyiverin...

topalsolucan

Rektör
Reaksiyon puanı
555
öncelikle toplum olarak arada kalmış bir toplumuz özendiğimiz şeyler batının bıktığı kurtulmaya çalıştığı şeyler ülkenin yarısına bir diğer yarısı salak derken bir diğer yarısı da geri kalanına paranoyak diyor kesin çizgiyi hiçbir konuda belirleyemediğimiz gibi bu konuda da belirleyemiyoruz sokak ortasında birinin uygunsuz davranışta bulunması hoş bişey değildir birinin onu uyarması ise çok daha kötüdür ama ben olsam bende uyarır ayıplarım.biz ne olduğumuzu bilmeliyiz sadece karşı çıkmak için karşı çıkmamalıyız.bizim ülkenin erkeği bir hatunu metroda yiyolarsa direk kendi bacısını karısını anasını düşünür gidip sahip çıkmak ister bende buna dahilim sende o da bu da hepimiz dahiliz avrupalı ayağı yapıp şeriata gitmeyelime çevirmeyin işi çok izleyesiniz varsa dns ayarınızı yapın girin internete izleyecek şey çok sokakta izlemeyiverin...

geçende arkadaşlarla arabayla giderken kenarda 40 yaşlarında dap dar giyinmiş sarışın bir kadın bariz erkekler için dikkat çekiciydi ve hepimizin ister istemez gözü takıldı. tabi bizim için fazlası değildi. ama patavatsız bir aradaş off kadına bak be, bununla ne şey yapılır hee dedi. meğerse kadın arabadaki diğer bir arkadaşın annesiymiş. annem lan o benim dedi. o an ortam buz gibi oldu. arkadaş akabinde özür diledi falan filen öyle geçti olay. :)

olay her ne kadar iğrenç görünse ve öyle de olsa da, o annesine bakılması söz konusu olan arkadaş da çoğu zaman bu tarz giyinen bir kadın gördüğünde ister istemez bön bön bakıyor ve hatta bazen daha ahlak dışı fantazi terimleri telaffuz ediyor. e ne olacak şimdi, kim suçlu?

benim annem, kız kardeşim istediği gibi giyinip istediğiyle takılsın, ama kimse bakıp laf atmasın atmasın. ama ben herkese bakayım.

pcwolf

Dekan
Reaksiyon puanı
33
sen kendin söylemişsin demekki sevişenler var diye.senin etrafında herkes sevişiyormuda ilk aklına böyle birşey geldi ? evet merak ettim.el ele tutuştular belki nerden biliyorsun? bazılarıda laf olsun torba dolsun mantığında heralde

Orda el ele tutuşan yüzlerce kişi olur, heralde tutup da el ele tutuşanlar var diye anons edecek değil.
Onun ilerisinde birşey var ki adam isimsiz ve kişiyi belli etmeyecek şekilde uyarmış.
Ben ahlaksızlığı el tutuşma olarak görmedim. Sevişenler elbet ahlaksızlık olmalı ve herkesin başına günde bir kez geliyor gibi burda anonsa karşı çıkıyorlar. Ben sevişiyorlar demedim, milletin önünde herşeyi yaparsan normalleşir dedim. Bunu da normalmiş gibi karşılayıp anonsa karşı çıkıyorlar dedim.
Abartmanın anlamı yok bence.
Yarın birgün orda öpüşen, işi ileri götürüp sevişir heralde? Neyse bu kelimeyi fazla kullandım anlatmaya çalıştığım belli benim.

levent26

Asistan
Reaksiyon puanı
1
eğer anonsu gerektirecek kadar ulu orta seviştilerse hiç hoş olmamış..yapan arkadaşları kınıyorum..ziira olan var olmayan var,görenin canı çekebilir hatta koalisyona ortak olmak isteyen bile çıkabilir :) bu kadar çok sevişme muhabbetti okuduktan sonra aklıma bi abimiz geldi,ona burdan selamlarımı gönderiyorum..seni çok özledik SALDIRAY abi,saygılar,selamlar...

ykaduman

Asistan
Reaksiyon puanı
4
geçende arkadaşlarla arabayla giderken kenarda 40 yaşlarında dap dar giyinmiş sarışın bir kadın bariz erkekler için dikkat çekiciydi ve hepimizin ister istemez gözü takıldı. tabi bizim için fazlası değildi. ama patavatsız bir aradaş off kadına bak be, bununla ne şey yapılır hee dedi. meğerse kadın arabadaki diğer bir arkadaşın annesiymiş. annem lan o benim dedi. o an ortam buz gibi oldu. arkadaş akabinde özür diledi falan filen öyle geçti olay. :)

olay her ne kadar iğrenç görünse ve öyle de olsa da, o annesine bakılması söz konusu olan arkadaş da çoğu zaman bu tarz giyinen bir kadın gördüğünde ister istemez bön bön bakıyor ve hatta bazen daha ahlak dışı fantazi terimleri telaffuz ediyor. e ne olacak şimdi, kim suçlu?

benim annem, kız kardeşim istediği gibi giyinip istediğiyle takılsın, ama kimse bakıp laf atmasın atmasın. ama ben herkese bakayım.

bu olay iğrenç evet benim de benzer bir duruma şahitlik ettiğim oldu benim söylemek istediğim şey kimse şöyle giyinmesin bunu yapmasın şunu yapsın tarzında bi söylem değil ben diyorum ki biz ne olduğumuzu bilmiyoruz bence biz cinselliği bastırılmış bir toplumuz o yüzden sokakta her gördüğümüz şortluya etekliye tahrik oluyoruz ama bu bizim suçumuz mu bu tartışılır konu çok derin bir konu sosyologların incelemesi gereken bir konu asıl söylemek istediğim şey anons eden adama kızmak basit kendini o adamın yerine koyarsan eğer sende yaparsın demek istiyorum ki sizde benle aynı fikirdesiniz sanırım zaten.

blakevil

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bu olay iğrenç evet benim de benzer bir duruma şahitlik ettiğim oldu benim söylemek istediğim şey kimse şöyle giyinmesin bunu yapmasın şunu yapsın tarzında bi söylem değil ben diyorum ki biz ne olduğumuzu bilmiyoruz bence biz cinselliği bastırılmış bir toplumuz o yüzden sokakta her gördüğümüz şortluya etekliye tahrik oluyoruz ama bu bizim suçumuz mu bu tartışılır konu çok derin bir konu sosyologların incelemesi gereken bir konu asıl söylemek istediğim şey anons eden adama kızmak basit kendini o adamın yerine koyarsan eğer sende yaparsın demek istiyorum ki sizde benle aynı fikirdesiniz sanırım zaten.

Cinselliği bastırılmış bir toplumuz. Ama ayrıca görgüsüzüz. Laf atmak nedir mesela, taksimde mini etekli kız takip etmek nedir? Neyse konu bu değil.

Anons yanlış orada bir sürü güvenlik görevlisi var hepsininde kemerinde telsiz var. Haber verirsin gider kişisel olarak uyarırsın ki ne olduğu da belli değil. Dozu kaçıran gençlerde olabilir, kız arkadaşını metroya bırakıp ayrılırken sarılan bir çiftte olabilir, sadece el ele tutuşan bir çift de olabilir. 2 sene önce parklarda vs elele tutuşanları ayırıyordu zabıta. Sanane arkadaş benim nişanlım, karım. Rahatsız oluyorsan, tahrik oluyorsan bu kadarcık şeyden bakma arkanı dön. Sürekli etrafa müdahale etmeye çalışan bir toplumuz. İnsanlar kendi hayatını bitirmiş başkasınınkini didikliyor. Olay rahat olmak, senin derdin sadece sana. Örnek ben sokakta öpüşen çift gördüğüm zaman gülümsüyorum mesela. Ne güzel yaşıyorlar aşklarını diyorum. Ama başka insanlar var bademcik ameliyatı yapıyorlar diyorlar mesela. Hangi insan olacağımıza biz karar verebiliyoruz bildiğim kadarıyla. Anons nedir abi? 2 gün sonra polis bağırsın mesela dar pantolonlu bayan eve gidip daha bol bişey girin ahlak kurallarını bozmayın. Ne farkı var?

dgarkn

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Sevişmede sakınca yok bence ulu orta seks yapmasınlar da gerisine kimsenin karışma hakkı yok kimse ahlak sahibi olmak zorunda değil

ykaduman

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Cinselliği bastırılmış bir toplumuz. Ama ayrıca görgüsüzüz. Laf atmak nedir mesela, taksimde mini etekli kız takip etmek nedir? Neyse konu bu değil.

Anons yanlış orada bir sürü güvenlik görevlisi var hepsininde kemerinde telsiz var. Haber verirsin gider kişisel olarak uyarırsın ki ne olduğu da belli değil. Dozu kaçıran gençlerde olabilir, kız arkadaşını metroya bırakıp ayrılırken sarılan bir çiftte olabilir, sadece el ele tutuşan bir çift de olabilir. 2 sene önce parklarda vs elele tutuşanları ayırıyordu zabıta. Sanane arkadaş benim nişanlım, karım. Rahatsız oluyorsan, tahrik oluyorsan bu kadarcık şeyden bakma arkanı dön. Sürekli etrafa müdahale etmeye çalışan bir toplumuz. İnsanlar kendi hayatını bitirmiş başkasınınkini didikliyor. Olay rahat olmak, senin derdin sadece sana. Örnek ben sokakta öpüşen çift gördüğüm zaman gülümsüyorum mesela. Ne güzel yaşıyorlar aşklarını diyorum. Ama başka insanlar var bademcik ameliyatı yapıyorlar diyorlar mesela. Hangi insan olacağımıza biz karar verebiliyoruz bildiğim kadarıyla. Anons nedir abi? 2 gün sonra polis bağırsın mesela dar pantolonlu bayan eve gidip daha bol bişey girin ahlak kurallarını bozmayın. Ne farkı var?

bakın bir de şöyle bakalım sevgilinizle öpüşüyorsunuz kamuya açık bi yerde genel bir anons yapılması mı yoksa bir sürü kişinin içinde güvenliğin gelip özellikle sizi uyarması mı daha çok dikkatleri sizin üzerinize çeker ve sizin sinirlenmenizi sağlar bence bir güvenligin gelip bizzat beni uyarması daha çok rahatsız eder.olayı direk şeriata ya da başka bir yöne çektiğiniz için asıl resmi göremiyorsunuz.

size bir örnek diyelim ki bir kafede oturuyorsunuz ve farkında olmadan gürültü yapıyorsunuz(herhangi bir cinsellik içeren durum yok)bu sırada etraftan rahatsız oluyorlar ama kimse saygı duyup bişey demiyor kafenin çalışanı genel bir şekilde arkadaşlar biraz sessiz olabilir miyiz deyip genel bir uyarı yapıyor ya da diğer bir senaryoda yan masadan birisi dönüp arkadaşlar biraz sessiz olabilir misiniz diye aynı ton da sizi uyarıyor hangisine bozulursunuz bireysel uyarıya mı genel uyarıya mı?

blakevil

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Abi ben zaten şeriata çekmedim olayı. Siyasal herhangi bir duruşa sahip değilim gerekte olmadığını düşünüyorum şahsımca, ben insan olarak yaklaşıyorum duruma. Müslüman, hristiyan, yahudi vs her dine ya da ırka mensup toplumlarda böyle insanlar var. Bu kadar basit şeylere takılmamak gerektiğini söylüyorum sadece. Şöyle bir örnek vereyim mesela. Burada birçok insana batan konular, herhangi bir Avrupa ülkesine gittiğinde o kişi batmamaya başlıyor. Tamamen toplum yapısıyla alakalı bir durum bu. Bunun din ya da başka bir konuyla alakası yok. Saygı ile toplum yapısı ile alakası var. Hata yapanın kendini haklı gördüğü bir ülkede yaşıyoruz. Sosyolojik açıdan başka bir sürü konuya bağlayabilirsin bunu ve hepsinde aynı sonuç çıkar. Doğrudur yanlıştır, kafa yormaya gerek bile yok. Biz buyuz böyle olacağız, böyle mutluyuz. O kadar.

ykaduman

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Abi ben zaten şeriata çekmedim olayı. Siyasal herhangi bir duruşa sahip değilim gerekte olmadığını düşünüyorum şahsımca, ben insan olarak yaklaşıyorum duruma. Müslüman, hristiyan, yahudi vs her dine ya da ırka mensup toplumlarda böyle insanlar var. Bu kadar basit şeylere takılmamak gerektiğini söylüyorum sadece. Şöyle bir örnek vereyim mesela. Burada birçok insana batan konular, herhangi bir Avrupa ülkesine gittiğinde o kişi batmamaya başlıyor. Tamamen toplum yapısıyla alakalı bir durum bu. Bunun din ya da başka bir konuyla alakası yok. Saygı ile toplum yapısı ile alakası var. Hata yapanın kendini haklı gördüğü bir ülkede yaşıyoruz. Sosyolojik açıdan başka bir sürü konuya bağlayabilirsin bunu ve hepsinde aynı sonuç çıkar. Doğrudur yanlıştır, kafa yormaya gerek bile yok. Biz buyuz böyle olacağız, böyle mutluyuz. O kadar.

şu an benimle aynı şeyi söylüyosun bende bunu diyorum zaten ama öpüşsün arkadaş ya nedir ki yani sen ne karışıyon diyemem ben kimseye çünkü bende karışırım biz buyuz avrupalıya normal geliyo diye doğru olduğu anlamına gelmez ki bizim kendimize göre doğrularımız var bunlara da sahip çıkalım diyorum benim söylediğim bu.

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
176
Sevişmede sakınca yok bence ulu orta seks yapmasınlar da gerisine kimsenin karışma hakkı yok kimse ahlak sahibi olmak zorunda değil

Neden yapmasınlar? Seks de yapsınlar, ne yanlış var bunda? Ulu orta yapsınlar, restoranda yapsınlar, sinemada yapsınlar; neden karışıyorsunuz insanların özgürlüğüne?

Hafiye

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Her yere işgüzarları doldurursan sonunda olacağı bu. Olayın aslı nedir? Anonsun konusu olan ve ahlaksızlık olarak düşünülen durum nedir? Bunları bilmeden ezbere yorumlamak nasıl bir duygudur?

Reaksiyon puanı
10,327
sen bu anons yapılırken gördün mü birilerinin seviştiklerini ?

peki iki kişi el ele tutuştu diye anons yapıldığını hiç duydun mu sen bugüne kadar?
eğer ki sahiden çok ayıp ve uygunsuz bir davranışları olmasaydı o anons asla yapılmazdı.

yahu bu millet müslüman olmazdan önce de namusuna düşkündü, ahlaklıydı...
ayıp diye bir kavramları her zaman vardı, utanmak, arlanmak adeta genlerine işlemişti daima...

bu anonsu yapanlara bel altından vuran arkadaşlar, unutmayın, sizin de kız kardeşiniz, belki o yaşlarda evladınız olabilir.
eminim ki o anonsa sebep olan böyle bir yakınınız olsaydı kanınıza dokunacaktı.

bu siyasi yahut ideolojik bir durum değildir, bu genlerimizde olan namus ve adamlık kavramlarıyla ilgili bir durumdur.

sol görüşlü, yahut ateist vs. olabilirsiniz, ama toplumun asgari müşterekleri konusunda yorum yaparken biraz daha düşünerek yorum yapmayı deneyebiliriz mesela...