Bir Şehir Efsanesinin Düşündürdükleri

Bu konuyu okuyanlar

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Bir Şehir Efsanesi vardır... hepimiz duymuşuz ya da okumuşuzdur...
Önce paylaşayım sonra yorum...

- Eğer bir asker sizi Gördüğü Zaman Durmadan Ateş Ediyorsa, Bilin Ki O Acemidir... Kurşununun Bitmesini Bekleyin... Bittiği Zaman Gidin Ve Kafasına Sıkın...

- Eğer Sadece Sizi Gördüğü Zaman Ateş Ediyor Saklandığınız Zaman Duruyorsa O Bir Komandodur... Kaçın Ve Canınızı Kurtarın...

- Eğer Sizi Gördüğü Zaman Ortadan Kaybolmuşsa Ve Etraf Sessizce Bilin Ki O Bordo Berelidir... Merak Etmeyin O Sizi Bulur...

Ne güzel anlatmışlar Bordo Berelilerimizi

Peki bu ülkede ne kadar Bordo Bereli var?

Sayısı ne kadar?
10 mu 100 mü 1000 mi?

Kaç sene görev yapıyor?
5 mi 10 mu 15 mi?

-----------

Bu Bordo Berelilerimizi çok özel bir eğitimle yetiştiriyor TSK...

Uluslar arası yarışmalarda tatbikatlarda 1. olsunlar diye mi?
-----------

Şu gün fiili olarak hiç bir ülke ile savaşta değiliz...
Hemen savaşa gireceğimiz bir ülke de yok!
Peki bu Bordo Bereliler o halde ne yapıyor?

----------

dağda 5000 terörist var deniliyor!!!

Bunların 1000-2000 tanesi Türkiyede...

Geri kalanı Irak Suriye İran da...

----------

Yukarıdaki yazıya dönelim...

Bordo Bereliler eğer Teröristler Mücadelede kullanılıyorsa ne kadarı kullanılıyor?

Ne kadar başarı sağlanmış?

---------

Ömrü boyunca ayağı asfalttan inip toprağa basmamış gençler...
Ömrü boyunca 23-25 yaşına kadar eli kalem dışında sopa bile tutmamış gençler

Yıllarını dağlarda geçirmiş gözü dönmüş hiç bir hukuk yasa ahlak tanımayan teröristlerin karşısına çıkarılıyor...

---------

Bu ülkede TERÖRİST ÖLDÜRMEK için eğitim almış Özel Harekat Polisleri var...
Ne yapıyor bu ÖHP
Batı illerinde yollarda araba durdurup KİMLİK KONTROLÜ
Uyuşturucu Operasyonu...
Çete Operasyonu...

---------

Bordo Berelilerimiz varmış...
Özel Harekat Polislerimiz varmış...
Daha adını bile bilmediğimiz özel eğitimli birliklerimiz varmış...

Çok iyilermiş...
Alanlarında Dünya 1.si olanlar bunlarmış...

Tebrikler...
Helal Olsun...

Siz Tatbikatlarda...
Er ve Erbaşlarımız DAĞLARDA göğsümüzü kabartıyorlar...

mustang

Müdavim
Reaksiyon puanı
34
İlğinç vede gayet önemli bir konu açtığın için teşekkürler Elbruz hakikaten 3 aylık eğitim ve bir şarjör bile mermi atmayan askerimizle şerefsizlerle karşılaştırmamak lazım bunun için elit birliklerimiz var bunlar o adilerin hesabını görmeli bunun için profesyonel askerlik olayını gönülden destekliyorum bunu ben yaşadım asker batıdan gelmiş hiç bir şeyden haberi yok ne oldum diyene kadar olan oluyor zaten

yaseta

Müdavim
Reaksiyon puanı
63
sımdı sana bır ton laf sayılır kardesım, sana mı kaldı ne demek ıstıyorsun dıye

El Padrino

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
70
Helal olsun Elbruz.Bu soru benimde çok aklıma takılıyor.Bordo Bereliler Dünya çapında ün salmış bir eğitime, kondisyona, bilgiye, kültüre, dayanıklılığa ve cesarete sahip.Bordo berelilerin 1 gecede bütün dağları tertemiz edebilecek durumda olduğu söyleniyor.Peki neden yapmıyorlar.Neden bekliyor bu bordo bereliler.Bazen doğuda teröristlerle uzun süren çatışmalarda takviye olarak 3-5 tane bordo bereli getiriyolarmış ve 2-3 saattir süren çatışmayı 10 dakikada bitirdikleri söyleniyor.Peki madem bu bordo bereliler 10 dakikada ortalığı tertemiz ediyorlarsa neden o deneyimsiz, daha eli yeni silah tutmuş askerlerimiz 2-3 saat boyunca ölümle burun buruna yaşıyor.Bu konuda bir açık var ama nedir çözemedim

Junas

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Güzel açıklama..

vegaturk

Müdavim
Reaksiyon puanı
117
Bunu cevaplamamız için forumun siyasete açılması lazım forumda siyaset yasak olunca bu tür konular şehir efsanesi olarak kalıyor...

asi_53

Asistan
Reaksiyon puanı
3
çok güzel bir konu tartışılmalı araştırılmalı ama bizler o kadar derinlere inemiyoruz işte bu tarz efsanlerle bizim seçkin birlilşerimiz var diye kendimiz avutuyoruz işte

BrknEs

Müdavim
Reaksiyon puanı
166
i yere dikkatleri cektn ama ısın gercek yuzunu bılmedende konsmk ıstemem ama sana katılmyrda degılım

RocKhan

Doçent
Reaksiyon puanı
15
Helal olsun Elbruz.Bu soru benimde çok aklıma takılıyor.Bordo Bereliler Dünya çapında ün salmış bir eğitime, kondisyona, bilgiye, kültüre, dayanıklılığa ve cesarete sahip.Bordo berelilerin 1 gecede bütün dağları tertemiz edebilecek durumda olduğu söyleniyor.Peki neden yapmıyorlar.Neden bekliyor bu bordo bereliler.Bazen doğuda teröristlerle uzun süren çatışmalarda takviye olarak 3-5 tane bordo bereli getiriyolarmış ve 2-3 saattir süren çatışmayı 10 dakikada bitirdikleri söyleniyor.Peki madem bu bordo bereliler 10 dakikada ortalığı tertemiz ediyorlarsa neden o deneyimsiz, daha eli yeni silah tutmuş askerlerimiz 2-3 saat boyunca ölümle burun buruna yaşıyor.Bu konuda bir açık var ama nedir çözemedim

Sağda solda hayatında G.Doğuyu görmemiş köşe yazarları oturdukları yerden laf salatası yapıyor, sizde inanıyorsunuz.

İstediğin bereliyi getir sayısı 10.000 olsun, 10 kişilik pkk grubunu ortaya alacak şekilde etraflarına o arazide helikopterle 10.000 asker bırak, o arazide değil onları 10dakikada temizlemek, bulursan mucize, yeterki onlar görünmek istemesinler, bulmanın imkanı yok.

Ben 98de askerliğimi komando olarak G.Doğuda yaptım, 4bordo bereli gördüm, biri peşmergelerin arasındaydı, anadili gibi kürtçe biliyordu, tip olarak ise peşmergeden farkı yoktu, 4-7 kişilik timler halinde hiç şehire inmeden görev yaparlar, en az 6ay dağda kalırlar, onların öldürdüğü pkk nın haddi hesabı yoktur ama bunları haberlerde duyamazsınız, ama pkk onlarla bitirebilecek bir şey değil.

Pkk yı sadece silahlı kuvvetleri kullanarak bitirme diye bir şey de söz konusu değil. Öncelikle dış devletler en başta israil bunlara yardım ediyor. Kendi ellerimizle ambalajından yeni çıkmış dürbünlerden tutun kamuflaj malzemelerine kadar malzeme bulmuştuk, üzerlerinde made in usa yazısı eksikdi sadece, ne malı olduğu belliydi yani, açıkca destek alıyorlar.

Benim askerlik yaptığım dönemde terörizm bitme noktasındaydı ne oldu da bunlar gene azıttı onu düşünmek lazım.

O zamanlar tv ye çıkıp rahat rahat DTP den biri çıkıp bunu diyebiliyormuydu ''Eyalet sistemine geçsek ne olur'' ??? Bu duruma izin verenlerin kendine bi çeki düzen vermesi lazım. Bunlara göz yummaya devam ettikçe daha fazlasını isterler.

Bunlar bugün çıkıp bir kürt halkının temsilcileriyiz diyorlar ama terör yüzünden g.doğudan kaçıp göç eden kürt vatandaşlarımızı görmezden geliyorlar, bunlar g.doğuda kendi köylerini havan bombaları ile havaya uçuran kendi beşiklerindeki bebekleri öldüren katillerdir ve bugün çıkıp biz kürt halkının temsilcileriyiz diyorlar.

Bizim ülkemizde bu insanlar vekil seçilip meclise giriyorlar. Amaçları kardeşlik filan değil, kardeşlik dış güçlerden silah alıp kendi halkına kurşun sıkmakla olmaz.

Son olarak şunu söyleyeyim, şimdi şu anda adım gibi eminim uzun süredir şehire inmeyen dağda bordo bereli askerimiz vardır, çatışmaya girer ya da girmez bilemezsin, pkk öldürür ya da kendi ölür bilemezsin. Haberlerde bu tür şeyler görmek istiyorsan önce o dağlara gidip bi bakacaksın ortam nasıl, önüne bakmadan 10 adım atamazsın orda, illa yere bakacaksın, nerde tuzak var, nerde mayın bilemezsin, teröristi görüp arkasından koşarak da gidemezsin. Bu haberleri göremezsin ama emin ol bordo bereliler orada ve görevini yapıyor.

ahky

Müdavim
Reaksiyon puanı
65
Bitirmek isteseler bitirirlerdi çoktan,iş artık siyasi boyuta ulaştı,bu saatden sonra öldürerek bitirmek zarar verir görüşündeler.
Zamanında yapılacaktı ama delikanlı adam çıkmadı malesef bunu yapacak,yapılmak istendikten sonra er, erbaş da yapar bunu,işin içine girdiğimiz zaman siyasetle burun burun geliyoruz malesef bu yüzden rahat rahat konuşamayız bu konuyu
Şuan yaptığımız bişey yokki sadece nöbet tutan Askerlerimiz var,hepsi bu...

http://www.youtube.com/watch?v=faRuOjqQNiE&feature=related kan uykusu belgeselinden bir bölüm...

Yürekli siyasetciler lazım Bordo bereliden önce...

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Benim demek istediğimi anlayan arkadaşlar var sağolsunlar...

Başka bakış açısı getirenler var onlara da teşekkürler...

Deneyimlerini tecrübesini paylaşan arkadaşıma da teşekkür ederim...

Ben biraz daha düşüncelerimi açayım...

Öncelikle halk olarak sorgulama vakti gelmedi mi?

Devleti...
Siyasetçileri iktidarı ve muhalefeti ile...
Bu günkü ve geçmişteki ile...
( Bu arada PKK bitme Noktasına gelmişti laflarına kesinlikle inanmıyorum... PKK nın geri çekilip güç toplama dönemine PKK bitme noktasına gelmişti olarak bakarsak çok yanılırız, yaralı hayvanın mağarasına saklanmasını düşünün.)

Biraz düşünelim... Biraz sorgulayalım...
Bilmediklerimizi Öğrenelim...

Körü Körüne BENİM ORDUM EN İYİSİNİ YAPAR... BENİM HÜKÜMETİM EN DOĞRUSUNU YAPAR. BENİM DEVLETİM YANLIŞ YAPMAZ gibi sloganvari düşüncelere inanmak yerine biraz daha Sorgulayalım... Bilgilenelim...
-----------

Benim biraz da ulaşmak istediğim nokta şu...
Zorunlu askerlik görevi yapan NORMAL insanlar ile Gerilla Savaşı yapan teröristler bir birlerinin karşısına çıkarılır mı?

-----------

Profesyonel Ordu diyoruz...

Arkadaşlar bakın atalarımız OSMANLI DEVLETİ Profesyonel Ordu ile neredeyse Dünyanın 3 te 1 ini Fethetti...
YENİÇERİ dediğimiz askerler PROFESYONEL ORDU dediğimiz birliklerdi...
Çocukluktan yetiştirilen para karşılığı belli bir yaşa kadar görev yapan askerlerdi yeniçeriler...

Düşünün Osmanlı Devletinin halkın gençlerini 3 ay eğitim verip sefere çıkardığını...
Sizce bu kadar toprağı fethedebilirler miydi?

Askerlik bir ülkenin KADERİNİ BELİRLEYEN en önemli mesleklerden birisi değil mi?

Bir Mühendisin Hatası Bir Şirketi batırabilir...
Bir Şehre büyük zarar verebilir...

Bir doktorun hatası bir canı yok edebilir...

Bir Hukukçunun hatası bir insanın hayatını kaydırabilir...

Ama bir askerin hatası bir ülke için telafisi olmayacak sonuçlar ortaya çıkarabilir...

Ben bunları konuşmak istiyorum...

Tamam halkımız olası bir savaşa karşı kendisini ailesini bölgesini koruyacak kadar askeri bilgiye sahip olsun. Silah tutmayı kullanmayı bilsin... Savaş anında hayatta kalacak kadar bir bilgiye sahip olsun...

Allah Tekrar Göstermesin yine bir dünya savaşı bir Kurtuluş savaşı yaşayacak olduğumuzda halkın bu bilgilere ihtiyacı var...

Ama bu gün ne bir dünya savaş ne top yekun bir kurtuluş savaşı yok!!!

Karşımızda Gerilla Taktiği uygulayan düzensiz birlikler var!!!

Eee o zaman Gerilla İle mücadeleyi neden bu işin UZMANLARINA bırakmıyoruz?

Bunları sorgulamak merak etmek Ordu Devlet DÜŞMANLIĞI değildir...

Aksine bu halkı bu milleti sevmekten dolayı bu sorular soruluyor...

Gencecik insanlar hayatlarının baharında o işi daha iyi yapacak kişiler varken bu işi üstlenip hayatlarını kaybetmesinler diye soruluyor...

Aşırı Milliyetçi Devletçi fikirler ile kavga etmek değil amacım...

O tip kişilere ne söylesen onlar ÖLECEKSİN kardeşim derler...

Ben ÖLÜNCE bu sorun çözülecekse ÖLEYİM...

Ama 1984 den bu yana Ölenin haddi hesabı yok...

Demek ki Gençlerin Ölmesi ile sorun çözülmüyor...

Bunları konuşalım...

Kutsala Dokundurmam diyerek mevcut sistemi devam ettirmenin tek sonucu olacak...
O da geçmişteki gibi Gençler Ölmeye devam edecek...
Paralar harcanmaya devam edilecek...

Sonra Vay ben neden işsiz kaldım vay ben neden aç kaldım vay neden yol yapılmıyor hastane yapılmıyor fabrika yapılmıyor...

Hem bir yandan Terörün bitmesi için yol gösterildiğinde vatan hainliği ile suçlayacaksın...
hem terörün bitmesi için yol göstermeyecek mevcut sistemin korunmasından yana olacaksın...
Sonra da şikayet edeceksin...

Bunların sorgulanması gerekiyor...

kosasker

Müdavim
Reaksiyon puanı
49
Dediklerine tamamen katılıyorum elbruz. +

aperon

Doçent
Reaksiyon puanı
10
bir almanın,fransızın,ingilizin ülkesinde istediği yere gidememesi,giderken korkması kabul edilemez ortalık birbirine girer...
ama bizde can korkusundan öğretmenler doktaorlar vb meslekten arkadaşlar atamalarını kabul edemiyor,onca yıl eğitim alıp gitmiyor...gidenide gördüm aileleri her gün diken üstünde...

virtual worms

Müdavim
Reaksiyon puanı
66
Sağda solda hayatında G.Doğuyu görmemiş köşe yazarları oturdukları yerden laf salatası yapıyor, sizde inanıyorsunuz.

İstediğin bereliyi getir sayısı 10.000 olsun, 10 kişilik pkk grubunu ortaya alacak şekilde etraflarına o arazide helikopterle 10.000 asker bırak, o arazide değil onları 10dakikada temizlemek, bulursan mucize, yeterki onlar görünmek istemesinler, bulmanın imkanı yok.

Ben 98de askerliğimi komando olarak G.Doğuda yaptım, 4bordo bereli gördüm, biri peşmergelerin arasındaydı, anadili gibi kürtçe biliyordu, tip olarak ise peşmergeden farkı yoktu, 4-7 kişilik timler halinde hiç şehire inmeden görev yaparlar, en az 6ay dağda kalırlar, onların öldürdüğü pkk nın haddi hesabı yoktur ama bunları haberlerde duyamazsınız, ama pkk onlarla bitirebilecek bir şey değil.

Pkk yı sadece silahlı kuvvetleri kullanarak bitirme diye bir şey de söz konusu değil. Öncelikle dış devletler en başta israil bunlara yardım ediyor. Kendi ellerimizle ambalajından yeni çıkmış dürbünlerden tutun kamuflaj malzemelerine kadar malzeme bulmuştuk, üzerlerinde made in usa yazısı eksikdi sadece, ne malı olduğu belliydi yani, açıkca destek alıyorlar.

Benim askerlik yaptığım dönemde terörizm bitme noktasındaydı ne oldu da bunlar gene azıttı onu düşünmek lazım.

O zamanlar tv ye çıkıp rahat rahat DTP den biri çıkıp bunu diyebiliyormuydu ''Eyalet sistemine geçsek ne olur'' ??? Bu duruma izin verenlerin kendine bi çeki düzen vermesi lazım. Bunlara göz yummaya devam ettikçe daha fazlasını isterler.

Bunlar bugün çıkıp bir kürt halkının temsilcileriyiz diyorlar ama terör yüzünden g.doğudan kaçıp göç eden kürt vatandaşlarımızı görmezden geliyorlar, bunlar g.doğuda kendi köylerini havan bombaları ile havaya uçuran kendi beşiklerindeki bebekleri öldüren katillerdir ve bugün çıkıp biz kürt halkının temsilcileriyiz diyorlar.

Bizim ülkemizde bu insanlar vekil seçilip meclise giriyorlar. Amaçları kardeşlik filan değil, kardeşlik dış güçlerden silah alıp kendi halkına kurşun sıkmakla olmaz.

Son olarak şunu söyleyeyim, şimdi şu anda adım gibi eminim uzun süredir şehire inmeyen dağda bordo bereli askerimiz vardır, çatışmaya girer ya da girmez bilemezsin, pkk öldürür ya da kendi ölür bilemezsin. Haberlerde bu tür şeyler görmek istiyorsan önce o dağlara gidip bi bakacaksın ortam nasıl, önüne bakmadan 10 adım atamazsın orda, illa yere bakacaksın, nerde tuzak var, nerde mayın bilemezsin, teröristi görüp arkasından koşarak da gidemezsin. Bu haberleri göremezsin ama emin ol bordo bereliler orada ve görevini yapıyor.

gerçekten tebrik ediyorum.

bir güneydoğulu ve aynı zamanda kürt olupta batıdaki kişilerin çoğunun anlamadığını(hepsi değil) çok iyi bir şekilde anlatmışsın.

Bunu belirtiyim. Bunlar Kürt halkının temsilcisi falan değil. Dış devletlerin desteğiyle amaçları türkiyede karışıklık çıkarıp bölmek. Bu işi kürtlerle yaptığı doğru ama sadece kürt yok buda bilinsin. Çoğunluğu kürt ve bunlar yaptıkları pislikleri masum kürtlerin üstünede yıkmak için temsilcileriz diyiyorlar. güneydoğuya diyarbakır a batman a bingöle hakkariye vs gelip görürseniz Kürt halkının temsilciyiz diyenleri çoğu kişi ve aynı zamanda kürt olan kişiler desteklemez. bazılarıda tehditle seslerini çıkaramıyorlar. Bu güneydoğunun bir kaderi ne yazık ki. Bunlar dış devletlerden gelen yardımları önleseler hepsi dağda köpekler gibi geberip gider.

RocKhan ın dediği gibi gazetedeki köşe yazarları kafalarına göre yazıyor ama hiç biride gelip arazinin nasıl olduğunu bilmiyor. laf atıp başkalarını inanmasını bekliyor.

ck-xe

Müdavim
Reaksiyon puanı
39
Konuyla alakasız gelecek ama strateji oyunlarında enerji ve para kaynaklarını yok etmek çok işe yarar.