Soru Bir konu

basit

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
Çözüldü.

Son düzenleme:

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,998
Dalga geçmiyorum ayrıca adam bunu göremiyorsunuz inanç değil diyor. İnanç olduğunu önce kendi kabullenmesi gerekiyor ki tartışalım. Git zaurun yazdıklarını oku derim.

Inanci bir din olarak tanimlarsan dogru, inan degil. Herhangi bir seye inanmak anlaminda tanimlarda dogru, inanc. O konuda sana hak veririm. Ama yukaridaki mesajlara bakarsan adamin dediklerini herhangi bir seye inanmaktan ziyade dine inanmakla ayni kefeye koyup cevap vermissiniz. Yoksa kaos olayina ben de inanmiyorum. Bir Tanri'nin oldugunu ve big bang ile bir seylerin baslangicini verdigini ancak hicbir sekilde insanliga mudahale etmedigi kanaatindeyim.

_Zaur_

Rektör
Reaksiyon puanı
23,217
Gerçek natüralistler düşünür zaten Zaur :D.

Sen anlam veremediğin şeylere kaos diyorsun.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ona bakarsan atomlarda canlı. Birbirleri ile haberleşiyorlar. Bunu biliyorsun herhalde. Spinlerle yapıyorlar bunu.

Ama canlı dediğimiz varlıkta şunları arıyoruz; solunum yapar, beslenir, ölür falan. Bunu kastediyorum ben. Düşünenlerin aklına da bu gelir zaten :D.
İnsanın dünyada olma amacı diyorsun. Bana göre insanın dünyada olma amacı yumurtayı döllemektir.

İnsan değişmedi Aynı o şekil duruyor.

evrimagaci.org%2Fpublic%2Fcontent_media%2Fb34d4827904db2c14f356fe3d4cc5a57.jpg

Amacımız Belli. Dünyanın Merkezine İn ? ?? Yüzme maratonu başlasın.
Olacakları düşünme zaten Evrenden büyük olup yeni boyutta doğduğunda annen baban yeni bilgileri öğretir sana.

istock-816223244.jpg

@phanmetal Uzayda kara solucandeliği diyorlar ya. Büyüdüğümüzde en son o delikten çıkıcaz sanırım ? ? ?

Son düzenleme:

mtanhu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
43
Fiziksel bir sonu yok henüz. Yani dünyanın sonu var mı gibi bir soru bu, boyuna döner durursun etrafında. Uzay da yaklaşık böyle. Çünkü, tüm sistemi bir arada tutan yine gravitasyonel kuvvetler. Hem sonu olsa bile, zaten milyon ışık yılı ötede, bir insanın ömrü ışınlanma bile olsa yetmeyeceği kadar büyük. Sonsuz desek yalan olmazdı sanırım.

mtanhu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
43
Dünyadan çıkınca dünya dışında alana gidiyorsun ya. O alana uzay diyoruz. Tamam dünyada uzayda ama dünyanın dışında uzay var. Benim sorum da böyle bir şey.
O alanda ne olduğunu bence kimse bilmiyor :) olsa olsa (bir kabul halen ama) Esir maddesi olurdu.

Yalnız fiziksel bir sorun var, biz dünyanın dışına çıkabiliyoruz ama uzay-zaman'ın dışına çıkan olmadı henüz, çünkü milyarlarca ışık yılı mesafeler var, sn'de 300 Bin km hızla giden bir gemiye bile binsek milyarlarca yıl tutacak ki, artık torunumuzun bilmem kaçıncı torunu gider:))

Ölümlü canlılarız, evren ise bize göre çok çok büyük bir alan. Bu sorunun cevabını artık ölümsüz olduğumuz evrene geçince bulabiliriz gibi geliyor bana:)

mtanhu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
43
Esir maddesini ortaya atan ve destekleyen Nikola Tesla'dır, ama Einstein da, Esir'in olmadığını yada ispatlanamadığını söylemişti.

Esir, işte bu fiziksel evrenin içinde olduğunu düşündüğümüz bir "madde". Örneğin, elektron ile çekirdekteki (protonlar, nötronlar ve diğer bozon- müzon vs....)lerin aralarındaki fiziksel boşluğu da doldurunda bir fiziksel madde gibi düşünülmüş.

şimdi kafadan atıyorum aslında, belki bir esir boşluğu, esir evreni olabilir yani.

niyazi5859

Dekan
Reaksiyon puanı
5,096
Genişliyor, sonu yok.
Aslında genişlemesi sonunu getiriyor yakıtını tüketiyor bir zaman sonra sönebilir. Evrenin bir sınırı var bu sınır ise yakıtı bitene kadar genişliyor yakıtı bittiğinde genişleyemeyecek ve sönecek. Evrenin sonuna gittiğimizde ötesine geçebilecek miyiz ? Yoksa bir hapishane mi burası ? Hapishanenin dışında ne var ? Yıkıp dışarıya çıkabilir miyiz ?

Alanur Erdemir

vampir
Admin
SDN
Reaksiyon puanı
17,775
Aslında genişlemesi sonunu getiriyor yakıtını tüketiyor bir zaman sonra sönebilir. Evrenin bir sınırı var bu sınır ise yakıtı bitene kadar genişliyor yakıtı bittiğinde genişleyemeyecek ve sönecek. Evrenin sonuna gittiğimizde ötesine geçebilecek miyiz ? Yoksa bir hapishane mi burası ? Hapishanenin dışında ne var ? Yıkıp dışarıya çıkabilir miyiz ?
Bunları şuan bilemeyiz, bilsek de insan beyni almaz. Bazı şeyleri almıyor.

Skellige

Profesör
Reaksiyon puanı
3,774
Ölünce başka bir boyuta geçeceksin boşver evrenin sonunu.

eren_e

If you fell down yesterday, stand up today
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,296
Sonu yok hocam. Sadece Allah bilir.

Merakım da yok fakat ölünce şu anki ailemden ayrılmak beni çok üzüyor?. Şu anda bile üzülüyorum. Umarım diğer yaşamımda tekrar bu ailemle olurum.

dusunenadamm

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
381

niyazi5859

Dekan
Reaksiyon puanı
5,096
Bunları şuan bilemeyiz, bilsek de insan beyni almaz. Bazı şeyleri almıyor.
Evet bilemeyiz insan beynin bir sınırı var bu sınırlardan bildiğimiz birkaç tanesi de bulunduğumuz boyuta mekana ve zamana bağlıyız bunlar bizi sınırlıyor bu sınırlayıcılar olduğu sürece yaratılışı açıklama çabamız bizi bir sürü yanlışa götürecektir. Doğru bildiklerimiz yarın yanlış olabilir. Ölüm belkide bu sınırlayıcıların bir kısmından kurtulmamızı sağlayıp ruhumuzu serbest bırakabilir.

niyazi5859

Dekan
Reaksiyon puanı
5,096
Boyut mu yoksa alem mi ? Zamana bağlı mı olacağız yoksa zamandan bağımsız ruhlar mı olacağız ? Ahiret boyutu mu yoksa alemi mi ? Berzah alemi zamanın dışında mı ? Sadece ölen insanlar mı var yoksa ölen insanlar haricinde orada bulunan birileri de var mı ve bizden daha mı gelişmişler ? Berzah alemi zaman dışı olmasa bile bizim sahip olduğumuz zamandan farklı bir zamana mı sahipler ?

Skellige

Profesör
Reaksiyon puanı
3,774
Boyut mu yoksa alem mi ? Zamana bağlı mı olacağız yoksa zamandan bağımsız ruhlar mı olacağız ? Ahiret boyutu mu yoksa alemi mi ? Berzah alemi zamanın dışında mı ? Sadece ölen insanlar mı var yoksa ölen insanlar haricinde orada bulunan birileri de var mı ve bizden daha mı gelişmişler ? Berzah alemi zaman dışı olmasa bile bizim sahip olduğumuz zamandan farklı bir zamana mı sahipler ?
Öbür alemde zaman farklı olabilir. Ölmeden berzah alemine gidemezsin. En fazla cinler alemine geçersin. Adını bilmediğim başka bir boyutta var.

Utku92

Dekan
Reaksiyon puanı
3,839
Bence öldükten sonra bütün sırlar ortadan kalkacak. Evrenin ötesinde farklı bir boyuta geçer diye düşünüyorum ruh için.

Skellige

Profesör
Reaksiyon puanı
3,774
Bence öldükten sonra bütün sırlar ortadan kalkacak. Evrenin ötesinde farklı bir boyuta geçer diye düşünüyorum ruh için.
Zaten öyle farklı bir boyuta geçeceğiz. Bu dünyanın diğer boyutunda cinler var. Onların göğü kapalı melekler ''Mele-i Ala'' var. İlerledikçe cennet vb var.