Soru Bir konu

basit

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
Çözüldü.

Son düzenleme:

niyazi5859

Dekan
Reaksiyon puanı
5,096
Evren genişledikçe madde seyreliyor. Biz maddeye varlık diyelim. Bu durumda yokluk varlıktan çok daha fazla oluyor. Ve, sonunda yokluk varlığın çok fazla üstünde olduğunda varlığı da yok ediyor. Yokluğun diğer adı: Karanlık madde veya Anti madde. Fark aşırı orantısız olunca anti madde maddeyi yok ediyor. (Kendine çeviriyor)
Şuan da zaten karanlık madde evrenin büyük bir çoğunluğunu oluşturuyor hocam. Karanlık enerji evrenin yüzde 73 ü karanlık madde yüzde 23 ü ve görünen evren ise yüzde 4 ünü oluşturuyor :D Anti madde ve anti zamanın oluştuğunu ve anti atom diye birşey olduğunu duymuştum tam bir bilgiye sahip değilim.
Mesaj otomatik birleştirildi:

@phanmetal Hocam karanlık madde ve karanlık enerji ile ilgili tam bilgilere sahip değiliz. Büyük ihtimalle bilimde büyük anlamda değişiklikler olacak :D

"Evrenin yüzde 73 ü daha da gizemli bir şey olan ve 1990 ların sonlarına kadar varlığından bile haberimiz olmayan karanlık enerjiden oluşmaktadır. Gök bilimciler evrenin yalnızca genişlemeye devam etmediğini,fakat şaşırtıcı bir şekilde giderek daha da hızlandığını keşfettiklerinde,tek açıklama karanlık enerjiydi.
Bu hızlanmanın yakıtı olan enerjinin kaynağını halen bilmiyoruz. Bu yeni bir enerji alanı mı,yoksa evrenin bir özelliği mi ? Ya da fiziğin ve yer çekiminin temel özelliklerini yanlış mı biliyoruz ? Yoksa karanlık enerji,evreni çözebilmek için fizikçilerin,fizik kanunlarını baştan yazmalarına mı neden olacak ? Bildiğimiz tek şey evrenin hayal edebildiğimizden çok daha tuhaf olduğudur."
National Geographic Kids Uzay Ansiklopedisi Güneş Sistemi ve Ötesinin Bir Turu( Yazar : David A. Aguilar) adlı kitabın Bildiklerimiz kategorisindeki kayıp evren bölümünden yani sayfa 12 den bir alıntıdır
@phanmetal

Son düzenleme:

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,998
İnançı bi köşeye bırakmazsan yerinde dönersin anca. Bırak kardeşim şu inançları biraz düşün

global menü yemek mi? ?

Abi inanci birakmak muazzam zor bir sey ya. O yuzden inanan kisilere cok da laf anlatmaya calismani onermem. Zira insan manevi bir seye inanmadigi an bu dunyada inandigi, bildigi, dusundugu tum seyler coker. Insan kendini inanilmaz bir boslukta bulur. Bunu kabullenmek ve su an icin calismak da epey zor bir is. Mesela Islam'a gore yarin olecekmis gibi ibadet et, hic olmeyecekmis gibi calis diye bir soz vardir. Ben Islam ulkelerine baktigim zaman hic olmeyecekmis gibi calis kisminin uygulandigini pek gormuyorum sahsen. Cogunluk oteki dunyada zaten hallederiz kafasinda.

Bir de gerekli yukumluluklerden kacmak icin ben inanmiyorum demekle okuyup bazi seyleri mantiga oturtamadiktan sonra gercekten ben inanmiyorum demek arasinda da fark var.

Bilimin de aciklayamadigi pek cok sey mevcut su an. Bunun ana nedenlerinden birisi de henuz matematik ve fizik tarafinda cok gelismis kanunlara sahip olmamamiz. Bazi seylere cevap veremeyiz. Mesela evrenin sonunda ne var ya da karadeliklerin icinde ne var gibi. Su anki prensipler ile aciklamak pek mumkun degil.

Skellige

Profesör
Reaksiyon puanı
3,774
Aslında ruhumuz 3D değil çok daha fazlası ama vücudumuz 3D. Ahireti boyut olarak kabul edebilir miyiz yoksa varoluşun içinde boyutların dışında olan bir mekan mı ?
Evren nasılsa orasıda bir mekan. Aslında orasıda burda biz şimdi uzaya çıkabiliyoruz değilmi? İşte ölünce o uzayda gezdiğimiz yerler ahiret yurdu. Adam marsın yanında sen öbür taraftasın kim bilir nereye denk geliyor.

niyazi5859

Dekan
Reaksiyon puanı
5,096
Akşam sicim teorisi ve 4. boyutu tartışırız. Şimdi bu konu o konu değil :D.

Bir arkadaşım Ahiret'te geçmez diye İngilizce öğrenmiyordu :D.
İngilizceden düşük almışımdır ve aileme sergilediğim performans. 4. Boyutu anlamak çok çok zor yav. Mesela sonsuz tane 1 boyutun üst üste konması ile 2. boyut oluştu sonsuz tane 2 boyutun üst üste konması ile 3. boyut oluştu sonsuz tane 3 boyutun üst üste konması ile de 4. boyut oluşuyor buraya kadar herşey normal. 2 boyut üst üste gelince yani en ve boy üst üste gelince en boy derinlik ortaya çıkıyor en boy ve derinlik sonsuz kere üst üste gelince nasıl birşey oluşabilir bunu algılayamıyoruz aslında çok basit birşey ama algılayamıyoruz bunu algılayamadığımız içinde asla varoluşu tam anlamıyla açıklayamayacağız. 2 boyut üst üste konulunca 3 boyut oluşuyor ve biz 3 boyutlu olduğumuz için algılıyoruz aynı şekilde 4. boyutta varlıklar varsa onlarda 3 boyutun üst üste gelmesini algılıyor ve varoluş alanında bizden daha fazla bilgiye sahipler. Mesela sen 3 boyutlu varlık olarak şuan ki sahip olduğumuz bilimi söylesen(2.boyuttakilere) birçok şeye yanlış diyebilirler.

Skellige

Profesör
Reaksiyon puanı
3,774
Bir arkadaşım Ahiret'te geçmez diye İngilizce öğrenmiyordu :D.
Mantığa bak bu dünyada faydasını görür.

Hacı ahiret yurduna inanıyorum ama sen ne demek istiyorsun bir türlü anlamıyorum vallahi.
Ahireti sordun ya işte ölünce o boyuta(mekana) geçiyoruz. Şimdi diğer alemde gökyüzümüz kapalı, bizim gibi cinler uzaya çıkamıyor. Melei Ala (yüce melekler) topluluğu var. Sen şimdi uzayda ileriye doğru gidiyorsun ahiret tarafında belki bir cennete denk gelmişsindir.

Utku92

Dekan
Reaksiyon puanı
3,839
İnsanoğlu çoğu şeyi asla bilemeyecek ama olayları analiz ederken kendi gözlemlerinden yola çıkmalı. Objektif olup dini, insani şeyleri bir kenara atarak değerlendirmeli. Çünkü dinde kaide vardır koşulsuz her ayete inanmak zorundasın gerçek iman edenlerdensen sıkıntı yok. Ama bence insanı kısıtlıyor gibi o yüzden bence ayrı olarak ele alınmalı. Mesela ölümden dönen insanlara bakıldığında her birinde kimisi aynı kimisi farklı birçok deneyim söz konusu. Ben bu durumdan yola çıkarak açık ve net olarak bu evrenin aslında similasyona yakın bir deneyim olduğunu söyleyebilirim. İnsanın anlayamayacağı algılayamayacağı farklı boyutlar kesinlikle var. 3. boyuttan sonrası zaten tamamen bilinmezlik belki göz görür o cismi ama insani kapasitesi o nesneyi o kadar algılar tamamını algılayamaz bu tarz şeyler var. Reenkarnasyon olanlar var o da apayrı birşey. Çok gizemli farklı olaylar oluyor dünyada sebebini bilmediğimiz şeyler var.

Utku92

Dekan
Reaksiyon puanı
3,839
Abi ölümden dönüşler de maneviyatla alakası yok. Çünkü o beynin hayata dönme refleksiymiş aslında.

Beyin hayata dönmek için tüm duyuları açıyormuş, ölüm ile anlatılan neyse beyin o senaryoyu oynuyormuş. Çok ilginç bir şey.
Bir kısım öyle ama beyin fonksiyonu gidende var. Netflix de belgeseli vardı. Tam anlamıyla net bir sonuca çıkamadılar. Ülkemizde de böyle insanlar var.

_Zaur_

Rektör
Reaksiyon puanı
23,205
Abi inanci birakmak muazzam zor bir sey ya. O yuzden inanan kisilere cok da laf anlatmaya calismani onermem. Zira insan manevi bir seye inanmadigi an bu dunyada inandigi, bildigi, dusundugu tum seyler coker. Insan kendini inanilmaz bir boslukta bulur. Bunu kabullenmek ve su an icin calismak da epey zor bir is. Mesela Islam'a gore yarin olecekmis gibi ibadet et, hic olmeyecekmis gibi calis diye bir soz vardir. Ben Islam ulkelerine baktigim zaman hic olmeyecekmis gibi calis kisminin uygulandigini pek gormuyorum sahsen. Cogunluk oteki dunyada zaten hallederiz kafasinda.

Bir de gerekli yukumluluklerden kacmak icin ben inanmiyorum demekle okuyup bazi seyleri mantiga oturtamadiktan sonra gercekten ben inanmiyorum demek arasinda da fark var.

Bilimin de aciklayamadigi pek cok sey mevcut su an. Bunun ana nedenlerinden birisi de henuz matematik ve fizik tarafinda cok gelismis kanunlara sahip olmamamiz. Bazi seylere cevap veremeyiz. Mesela evrenin sonunda ne var ya da karadeliklerin icinde ne var gibi. Su anki prensipler ile aciklamak pek mumkun degil.
Yani böyle herşeyi kenara çekiceksin kendini sadece maddesel varlık olarak görmelisin.

Mistik bir varlık değilsin ki inançla kendine güven sağlayasın veya bişeyleri kanıtlayasın.

Geçmişte Doğal gerçekleşen olayları baz alarak geleceği düşünme analiz etmeyi becermelisin. Dünyayı Evrenin en uç noktasından gözünün önüne getirebilmelisin.
Maddesel anlamda herşeyin nasıl gerçekleştiğinin kanıtları var ama çoğu şeyi kanıtlayamadığımız için bazı şeyleri insanlar sihir ve mistik olaylar gibi kabulleniyor.

niyazi5859

Dekan
Reaksiyon puanı
5,096
Yani böyle herşeyi kenara çekiceksin kendini sadece maddesel varlık olarak görmelisin.

Mistik bir varlık değilsin ki inançla kendine güven sağlayasın veya bişeyleri kanıtlayasın.

Geçmişte Doğal gerçekleşen olayları baz alarak geleceği düşünme analiz etmeyi becermelisin. Dünyayı Evrenin en uç noktasından gözünün önüne getirebilmelisin.
Maddesel anlamda herşeyin nasıl gerçekleştiğinin kanıtları var ama çoğu şeyi kanıtlayamadığımız için bazı şeyleri insanlar sihir ve mistik olaylar gibi kabulleniyor.
Materyalist bir düşünceye sahipsin zaur bu da bir inanç aslında :D

_Zaur_

Rektör
Reaksiyon puanı
23,205
Artık ne inanç istersen düşünebilirsin. Zaten her söylediğime inanç demeyi tutturmuşsun.
Kim ne derse desin beni ilgilendirmez. Benden güzel Bir engeli kazandın. Güle güle kullan

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,998

Dinleri curutecek de cok fazla kanit var, insan neye inanmak isterse ona inanir. Aksi yonde olanlari inkar eder. Bugun gidip bir budist ile konus sana budizmi oyle bir anlatir ki aklin sasar mesela. Ona gore dogru olan o dur cunku. Ayni Islam'a inananlarin tek dogru dinin Islam oldugunu belirtmesi gibi. Mesela Islam'da o kadar cok yanlis bilinen sey var ki bunlari anlattigin zaman bir an mantik olarak dogru bulsalar bile inanc tabulari insanlarin ilerlemesine izin vermiyor. Bugun baktigimizda Dunya'nin ilerlemesine bir katkida bulunan insanlarin cogu burayi, Dunya'yi degistirmeyi amacladigi icin ilerleme saglanmis ve bunu da bilimle yapmis. Son olarak Turkler, zamaninda Araplar'in baskisi ile Islam'a gectigi icin sen bugun Turk birisiyle Islam muhabbetine giriyorsun. Dogru din olayiyla alakasi yok yani.

Abi inanc ile din farkli seylerdir. Insan hicbir seye inanmadan yasayamaz zaten. Bir insan iyilige inaniyorsa etrafina faydali olmaya calisir. Bu din degildir mesela. Zaur'un demeye calistigi her seyde o da bir inanctir vs. diyerek adama bir sey kanitlamiyorsun.

niyazi5859

Dekan
Reaksiyon puanı
5,096
Dinleri curutecek de cok fazla kanit var, insan neye inanmak isterse ona inanir. Aksi yonde olanlari inkar eder. Bugun gidip bir budist ile konus sana budizmi oyle bir anlatir ki aklin sasar mesela. Ona gore dogru olan o dur cunku. Ayni Islam'a inananlarin tek dogru dinin Islam oldugunu belirtmesi gibi. Mesela Islam'da o kadar cok yanlis bilinen sey var ki bunlari anlattigin zaman bir an mantik olarak dogru bulsalar bile inanc tabulari insanlarin ilerlemesine izin vermiyor. Bugun baktigimizda Dunya'nin ilerlemesine bir katkida bulunan insanlarin cogu burayi, Dunya'yi degistirmeyi amacladigi icin ilerleme saglanmis ve bunu da bilimle yapmis. Son olarak Turkler, zamaninda Araplar'in baskisi ile Islam'a gectigi icin sen bugun Turk birisiyle Islam muhabbetine giriyorsun. Dogru din olayiyla alakasi yok yani.

Abi inanc ile din farkli seylerdir. Insan hicbir seye inanmadan yasayamaz zaten. Bir insan iyilige inaniyorsa etrafina faydali olmaya calisir. Bu din degildir mesela. Zaur'un demeye calistigi her seyde o da bir inanctir vs. diyerek adama bir sey kanitlamiyorsun.
Aynısını zaurun yaptığını göremiyor musun ? Benim dediğim şey inanç değildir bir gerçektir diyor ki hayır dediği şey bir inanç. Din de bir inançtır ama her inanç din değildir. Adam dediğim şey gerçekliktir göz önündedir bir inanç değildir diyor herhalde yazdığı şeyleri okumuyorsun.

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,998
Aynısını zaurun yaptığını göremiyor musun ? Benim dediğim şey inanç değildir bir gerçektir diyor ki hayır dediği şey bir inanç. Din de bir inançtır ama her inanç din değildir. Adam dediğim şey gerçekliktir göz önündedir bir inanç değildir diyor herhalde yazdığı şeyleri okumuyorsun.

Zaur'un okuduklari, fikirleri ve yasadiklarina gore gercekler kendi soyledikleri. Onu anlatmaya calisiyor. Kafaniza zorla silah dayayip gercek bu demiyor yani. Sizin soyledikleriniz de sizin gercekleriniz. Tezlerini belirtip karsi dusunce ile tartismakla dalga gecmek arasinda fark var.

_Zaur_

Rektör
Reaksiyon puanı
23,205
Ama her şey tencere kapak misali. Kaostan yaşam için bizlere ideal bir yaşam alanı oluşması saçma bir görüş olmaz mı Zaur?

Bir de anlamsız olan şu zaten niye tek Dünya'da böyle yaşam var. Mars'ta, Jüpiter'de falan yok. Kaos adam mı seçiyor :D?
Mantıklı Soru veriyorsun artık düşünüyorsun bak ?
Kaos ne düzen yaratıyor nede düzensizlik.
Sadece böyle bir saniye içinde Evrende gerçekleşen olayları gözünün önünden geçirebilirmisin?
Gözünün önünden geçiremezsin çünkü aklına gelemiyecek kadar olaylar gerçekleşiyor aynı anda.
İşte bu kaostur.

Nerden biliyorsun Tek yaşam dünyada var? Gezegenler kendisi hepsi birer canlı. Onlar yaşıyor gerçekten.

niyazi5859

Dekan
Reaksiyon puanı
5,096
Zaur'un okuduklari, fikirleri ve yasadiklarina gore gercekler kendi soyledikleri. Onu anlatmaya calisiyor. Kafaniza zorla silah dayayip gercek bu demiyor yani. Sizin soyledikleriniz de sizin gercekleriniz. Tezlerini belirtip karsi dusunce ile tartismakla dalga gecmek arasinda fark var.
Dalga geçmiyorum ayrıca adam bunu göremiyorsunuz inanç değil diyor. İnanç olduğunu önce kendi kabullenmesi gerekiyor ki tartışalım. Git zaurun yazdıklarını oku derim.

Skellige

Profesör
Reaksiyon puanı
3,774
Gerçek natüralistler düşünür zaten Zaur :D.

Sen anlam veremediğin şeylere kaos diyorsun.

Ona bakarsan atomlarda canlı. Birbirleri ile haberleşiyorlar. Bunu biliyorsun herhalde. Spinlerle yapıyorlar bunu.

Ama canlı dediğimiz varlıkta şunları arıyoruz; solunum yapar, beslenir, ölür falan. Bunu kastediyorum ben. Düşünenlerin aklına da bu gelir zaten :D.
Ey Muhammed! Mümin olmuyorlar diye neredeyse kendini helak edeceksin. Biz dilesek, onlara bir mucize indiririz de ona boyun eğmek zorunda kalırlar. Şuara 3,4.

Son mesajlar