Bir Huawei Whatsapp bildirim sorunu ve Huawei müşteri hizmetleri "skandalı"

Bu konuyu okuyanlar

serkanbb06

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
31
Arkadaşlar herkese merhaba ?‍♂️

Yaklaşık 1.5 yıldır Huawei P30 Pro 6GB telefonu kullanıyorum, iPhone 6s'ten geçiş yapmıştım.

Sorunum başlıkta belirttiğim gibi bir bildirim sorunu. Fakat burada bahsedeceğim bildirim sorunu Whatsapp uygulaması özelinde.

Gerçi Huawei Emui arayüz sisteminde diğer uygulamalardan veya çoğu uygulamadan hiçbir şekilde bildirim alamadığımız için beni en çok rahatsız eden Whatsapp bildirimleri özelinden sorunuma çözüm arıyorum.

Arkadaşlar işim gereği ki herkes gibi yoğun bir şekilde Whatsapp mesaj trafiğim var gün içerisinde binlere varan mesaj trafiğim oluyor. 4, 5 ay öncesine kadar hiçbir şekilde sorun yaşamadığım Whatsapp bildirimlerinde şimdi sinir bozucu bir şekilde videoda gördüğünüz üzere bir bug ile karşı karşıyayım.

Sizin de aklınıza gelen ve benim yaptığım işlemler şu şekilde

* Bildirim ayarlarını sıfırladım
* Bildirim ayarları için müşteri hizmetleri ve internet üzerinde ulaşabildiğim tüm kombinasyonları denedim
* Telefon ayarlarını sıfırladım
* Telefonu sıfırladım
* Telefonu ardarda iki kez sıfırladım
* Sorun whatsapp uygulamasından olabilir diye Ocak, Mart, Haziran aylarındaki Whatsapp sürümlerini kurdum
* Whatsapp'a mail attım log kayıtlarıyla uygulamayla alakalı bir sorun yok şekilnde maile cevap verdiler
* Telefonum 10.1... android sürümündeyken Emui 11 beta kurdum...
*Bugün sabah tekrardan 10.1 sürümüne geri yükledim ve sıfırladım geri yüklemeden sonra.

Huawei müşteri hizmetlerinin bana önerdiği tüm her şeyi yaptım ve sorun hiçbir şekilde çözülmedi...
Bu arada müşteri hizmetleriyle de iletişim halindeydim onlara da bu videoyu gönderdim ve bana söyledikleri şu şekilde;

* Dalga geçercesine "Bu kadar Whatsapp bildirimi almayın, gruplardan çıkın, azaltın bildirimleri"
* "Servise gönderin Anakart değiştirsinler."
* "Servise bırakın yeni telefon verebilirler."
* Ve en acı açıklama skandal olan şu "Android'de böyle sorunlar olabiliyor, yapabileceğimiz bir şey yok."
Böyle bir yaklaşıma sahip çalışanlar Huawei kalitesine yakışmıyor..

Bu sorun için sizin önerebileceğiniz ne varsa denemeye hazırım. Ve sizce hakkımı Tüketici Hakem Heyetinde aramalı mıyım?

Biraz uzun oldu teşekkürler şimdiden :)

Son düzenleme:

Mehmet Aldemir

Müdavim
Reaksiyon puanı
712
Beta sürüm olduğu için sorunlar çıkabilir kararlı sürümde sorun düzelir büyük ihtimalle.

serkanbb06

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
31
Beta sürüm olduğu için sorunlar çıkabilir kararlı sürümde sorun düzelir büyük ihtimalle.
İlk mesajda belirtmeyi unuttum. Beta sürümü iki gündür kullanıyordum. Bugün sabah beta sürümü kaldırıp tekrar 10.1 e döndüm ve sorun devam ediyor aynı şekilde.

0M42

Asistan
Reaksiyon puanı
140
"Bu kadar Whatsapp bildirimi almayın, gruplardan çıkın, azaltın bildirimleri"

Ç
ok efsane bir cevap olmuş :)

Telefonu alıp bizzat Huawei ye gidin sanırım şişlide ve kadıköyde şubesi var.

serkanbb06

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
31

Ç

"Emin misiniz bu cevabınızdan" dedim sordum hatta :) ama genellememek lazım hepsi aynı değil çalışan arkadaşların.
Şubedeki arkadaşlar satış odaklı olduğu için teknik servise yönlendirecekler.
Teknik servis konusunda da bu soruna bir çözüm bulabilmeleri için teknik personelden bir arkadaş telefonu bir süre kullanacak ve bu sorunla karşılacak ki çözüm üretebilsin.
Aynı videoyu müşteri hizmetlerine gönderdim bir üst birime ilettiler onlardan gelen cevap "Android'de böyle sorunlar olabiliyor, yapabileceğimiz bir şey yok." şeklinde oldu.

Yasiin

Dekan
Reaksiyon puanı
3,968
Dediğin olayın aynısını bende yaşamıştım ama nasıl çözdüğümü net olarak hatırlamıyorum ama bu pil performansı kısmında pilin daha uzun gitmesi için bir seçenek tarzı birşey vardı o açıkmış bende kapatınca düzeldi. Yada telefonun kendi temizleme uygulamasında pili optimize edince bildirimler kapanıyordu. Bu ikisinden biri ile çözmüştüm sorunu inşallah seninki de çözülür.

serkanbb06

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
31
Dediğin olayın aynısını bende yaşamıştım ama nasıl çözdüğümü net olarak hatırlamıyorum ama bu pil performansı kısmında pilin daha uzun gitmesi için bir seçenek tarzı birşey vardı o açıkmış bende kapatınca düzeldi. Yada telefonun kendi temizleme uygulamasında pili optimize edince bildirimler kapanıyordu. Bu ikisinden biri ile çözmüştüm sorunu inşallah seninki de çözülür.
Teşekkürler cevap için. Videoyu izlediyseniz benim sorunum bildirim alamama değil. Bildirimleri alıp telefonun bug a düşmesi :)

Ayrıca dediğiniz pil optimizasyon ayarını yapmıştım diğer uygulamalarda bildirim gelmediğinde. Ama huawei emui arayüzü kronik bildirim sorunu olduğu için alıştık artık bildirim almamaya :)

KaTaRaN

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,517

Ç

Harbi haa o kadar android telefon kullandım hiç böyle bir bug ile karşılaşmadım.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hocam peki o kadar çok bildirim var. Mesajları okuyunca aynı şekilde oluyor mu? Çok mesaj birikince mi oluyor ? WhatsApp bildirimlerini sesli ise sessiz veya tam tersi ayarlamayı deneyebilirsiniz.

serkanbb06

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
31

Harbi haa o kadar android telefon kullandım hiç böyle bir bug ile karşılaşmadım.

Hocam peki o kadar çok bildirim var. Mesajları okuyunca aynı şekilde oluyor mu? Çok mesaj birikince mi oluyor ? WhatsApp bildirimlerini sesli ise sessiz veya tam tersi ayarlamayı deneyebilirsiniz.
Mesaj azken hiç yapmadı 50 mesajla yaptığı da oldu 250yle de. Bazen de hiç yapmıyor bu hatayı.
Daha çok ekran açık başka bir işlem yaparken yukarıdan bildirim düşer ya ona bakmak için tıkladığınızda böyle bug a düşüyor.

Yasiin

Dekan
Reaksiyon puanı
3,968
Mesaj azken hiç yapmadı 50 mesajla yaptığı da oldu 250yle de. Bazen de hiç yapmıyor bu hatayı.
Daha çok ekran açık başka bir işlem yaparken yukarıdan bildirim düşer ya ona bakmak için tıkladığınızda böyle bug a düşüyor.
Çok acayip, az önce izledim videoyu çok değişik bir hata. Siz bütün çözümleri denemişsiniz garantiye gönderin yada değişim talep edin pek yapacak birşey yok gibi duruyor.

KaTaRaN

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,517
Screenshot_20201226-011836_Settings.jpg

Şu şekilde bildirim ayarlarını açıp kapatın isterseniz. Özellikle grup bildirimi çok oluyor fazla grup varsa çakışıyor olabilir onları kapatabilir veya sessiz e alabilirsiniz. Bildirim ayarlarından yürümeye çalışın biraz da. Komple bütün bildirimleri sessiz e alabilirsiniz sırası ile sesliye geçirerek sorun nerede bakabilirsiniz

serkanbb06

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
31
Ekli dosyayı görüntüle 130645
Şu şekilde bildirim ayarlarını açıp kapatın isterseniz. Özellikle grup bildirimi çok oluyor fazla grup varsa çakışıyor olabilir onları kapatabilir veya sessiz e alabilirsiniz. Bildirim ayarlarından yürümeye çalışın biraz da. Komple bütün bildirimleri sessiz e alabilirsiniz sırası ile sesliye geçirerek sorun nerede bakabilirsiniz
Sessize aldığım birçok grup mevcut ama sessize alamayacağım gruplarda var.
Dediğiniz kapatıp açma olayını, tüm bildirim ayarlarını sıfırla seçeneğini yaptım.

Dediğiniz gibi deneyeceğim sessize almayı ama konu gruplar özelinde değilde bildirimlerin çokluğundan kaynaklanıyor bence. Whatsapp bildirim paneli nin bi limiti var onu mu aşıyor anlamıyorum i.

Mesela şu an anlık durum bu :)
Screenshot_20201226_012748.jpg

KaTaRaN

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,517
Dediğiniz kapatıp açma olayını, tüm bildirim ayarlarını sıfırla seçeneğini yaptım.

Dediğiniz gibi deneyeceğim sessize almayı ama konu gruplar özelinde değilde bildirimlerin çokluğundan kaynaklanıyor bence. Whatsapp bildirim paneli nin bi limiti var onu mu aşıyor anlamıyorum i.

Ekli dosyayı görüntüle 130647
Bende bu kadar bildirim olacak deliririm. ???

Ekli dosyayı görüntüle 130647

serkanbb06

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
31
Ekli dosyayı görüntüle 130645

Dediğiniz gibi mesela bildirim ayarlarında sadece bir grup görünüyordu ona da bildirimleri devredışı bıraktım.
Screenshot_20201226_013431.jpg

Valla alışıyorsunuz bir süre sonra ?‍♂️

KaTaRaN

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,517
Dediğiniz gibi mesela bildirim ayarlarında sadece bir grup görünüyordu ona da bildirimleri devredışı bıraktım. Ekli dosyayı görüntüle 130648

Komple bildirimleri kapatınca problem devam ediyor mu?
Bildirim ayarları da çözmez ise tek tavsiyem telefondan memnun iseniz mesaj sayısını az tutmak olacaktır. Servise gönderemezsiniz büyük ihtimalle bu kadar aktif olunca

Dediğiniz gibi mesela bildirim ayarlarında sadece bir grup görünüyordu ona da bildirimleri devredışı bıraktım. Ekli dosyayı görüntüle 130648

Bildirim ayarları da çözmez ise tek tavsiyem telefondan memnun iseniz mesaj sayısını az tutmak olacaktır. Servise gönderemezsiniz büyük ihtimalle bu kadar aktif olunca

Sdn sal beni bi ya.
Sürekli bir hata ile karşılaşıyon 3 mesaj gönderiyorum

serkanbb06

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
31

Göndersem de aynı gün almam gerek veya ikame bir telefon çözmem gerek :)
Sizin tavsiyesi müşteri hizmetleri de yaptı :)

serkanbb06

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
31
Arkadaşlar bu paylaşımlar ve Huawei Müşteri Hizmetleri üzerinden Huawei ArGe merkezinin yoğun ilgisinden sonra beni son durum için aradılar ve yeni bir güncelleme çıkacak bu güncelleme de bu sizin sorununuz çözülecek dediler.

Ve dedikleri gibi de oldu. Dün gelen 11.0.0.138 güncellemesiyle telefonumda bildirim sorunu çözülmüştür.

Teşekkür ederim.

Erenist2020

Müdavim
Reaksiyon puanı
7,299
Arkadaşlar bu paylaşımlar ve Huawei Müşteri Hizmetleri üzerinden Huawei ArGe merkezinin yoğun ilgisinden sonra beni son durum için aradılar ve yeni bir güncelleme çıkacak bu güncelleme de bu sizin sorununuz çözülecek dediler.

Ve dedikleri gibi de oldu. Dün gelen 11.0.0.138 güncellemesiyle telefonumda bildirim sorunu çözülmüştür.

Teşekkür ederim.
Kardeşimde P30 bende Mate 10 Pro var.Bildirim sorunu ile hiç karşılaşmadık.Teknoloji şans işi diye boşuna demiyorlar.Sorunun çözülmesine sevindim.