Bilgisayarın kendi kendine kapanması

Bu konuyu okuyanlar

astroshero

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba arkadaşlar, babamın bilgisayarı kendi kendine kapanıyor ve ekte görülen hatayı veriyor. Daha yeni bir bilgisayar, Windows 7 kurulu ve özellikleri HP 250 G3 Intel Celeron N2840 2.16GHz / 2.58GHz 2GB 500 GB..

Sadece internet haberleri ve facebook için kullanılan bir bilgisayar.

Bu hatayı nasıl çözebiliriz?

Ekli dosyalar

• IMG-20160923-WA0012.jpg
    IMG-20160923-WA0012.jpg
    148.4 KB · Görüntüleme: 743

Ahmet_Özdemir

Asistan
Reaksiyon puanı
23
Bir çok neden bu hatayı almanıza sebep olabilir. Onarma işlemi yapabilen var mı bilmiyorum ama komple HDD'yi silip tekrardan kurulum yap. İşlemcinin aşırı ısınması kapanmasına sebep olabilir. İşlemcinin yuvası da temizlenerek kapanma sorunu giderilebilir.

astroshero

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bir çok neden bu hatayı almanıza sebep olabilir. Onarma işlemi yapabilen var mı bilmiyorum ama komple HDD'yi silip tekrardan kurulum yap. İşlemcinin aşırı ısınması kapanmasına sebep olabilir. İşlemcinin yuvası da temizlenerek kapanma sorunu giderilebilir.

İşlemcinin yuvasının temizlenmesi gerektiğini düşünmüyorum çünkü bilgisayar birkaç aylık.

Tekrar format atılması çözer mi sizce?

Babama İl dışından yardımcı olmaya çalışıyorum, o nedenle işim biraz zor.

Ahmet_Özdemir

Asistan
Reaksiyon puanı
23
O kadar yeni bilgisayarda tozlanma olmaz.

Format kesin çözüm olacak diyemem. Bu hatanın bir tek sebebi yoktur. Ram'den de kaynaklanabilir.

Freedos olarak almadıysanız direk teknik servise verin.

Freedos olarak alınmışsa format atın. Düzelmezse yine teknik servise verin içini açarsanız garanti kapsamından çıkar

astroshero

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Cevaplarınız için teşekkür ederim.

Evet freedos olarak alındı bilgisayar. Format konusunu denemiştik. Formattan önce bu hatayı vermiyordu kendi kendine kapanma sorunu vardı. Formattan sonra birkaç hafta sorun olmadı ama şimdi de hem kapanmaya hem de bu hatayı vermeye başladı.

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Windows'un hata raporlarına hastayım :D Adamlar bir hatadan dolayı diyorlar ama hata raporunu tam olarak vermiyorlar ve size yakın birinden destek alın, bir şeyler kurun, silin, devreden çıkarın, deneyin çözersiniz yazıyorlar :D (Aldığın hata raporunun özeti)

Sorundan önce şu kısma parmak basmak istiyorum.

Intel® Celeron® Processor N2840 (1M Cache, up to 2.58 GHz) Specifications

İntel'in resmi sitesine göre

Launch Date Q3'14 (2014'ün 3. çeyreğinde ortaya çıkmış)

Bunun içinde default olarak en azından 8 olmalıydı. Büyük ihtimalle bilgisayarcıdan falan aldın ve satıcı Freedos bir bilgisayar alıp içine korsan Windows 7 yükleyip sana sattı ve kurulumda da bir şeyleri batırdı, yanlış bir şeyler yaptı, kabak da senin başına patladı. Temiz kurulum yapmanı ve bu sefer ya kendin yapmanı ve kesinlikle "Bilen birine bırakmamanı" öneririm. Kendin yapınca ne yaptığını biliyor ve sorunun neden çıktığını az çok tahmin edebiliyorsun ama yabancıya yaptırınca bu olmuyor. Ayrıca kendin bilmen daha iyi, etrafta herkes biliyorum diye dolaşıyor yoksa.

astroshero

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Windows'un hata raporlarına hastayım :D Adamlar bir hatadan dolayı diyorlar ama hata raporunu tam olarak vermiyorlar ve size yakın birinden destek alın, bir şeyler kurun, silin, devreden çıkarın, deneyin çözersiniz yazıyorlar :D (Aldığın hata raporunun özeti)

Bunun içinde default olarak en azından 8 olmalıydı. Büyük ihtimalle bilgisayarcıdan falan aldın ve satıcı Freedos bir bilgisayar alıp içine korsan Windows 7 yükleyip sana sattı ve kurulumda da bir şeyleri batırdı, yanlış bir şeyler yaptı, kabak da senin başına patladı.

Çok teşekkür ederim.

Bilgisayarı hepsiburadadan almıştım. Windows 7yi ben kurdum. Bilgisayarcı 64 bitlik işlemciye 32 bir kurmuş o sistem hiç düzgün çalışmıyordu.

Aslında Windows 10 kurmayı ben de istiyordum çünkü w7 için driver bulmak çok zor oldu. Belki de driverlardan birinde yanlışlık oldu.

Windows 7 kurmamın sebebi babamın isteği. Yeni sistem istemiyor kullanım alışkanlığı nedeniyle. Hatta beni ikna edebilse Xp kurduracaktı. :)

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Windows 7 kurmamın sebebi babamın isteği. Yeni sistem istemiyor kullanım alışkanlığı nedeniyle. Hatta beni ikna edebilse Xp kurduracaktı. :)
Babana söyle, "Yıl 2016, ne Windows 7'si babo ?" :D Şaka bir yana yıllar geçtikçe hepimiz alışkanlıklarımızı değiştirmek zorunda kaldık bu teknoloji yüzünden. He, ille de sürekli aynı arayüzü isterim diyorsa Windows ile şansınız yok zaten. Çünkü ya böyle sürücü sorunu yada eski işletim sistemi sebebiyle sistem ve uyumluluk sorunları yaşarsınız. Laptop'lar hakkında konuşuyorum, masaüstünde işler biraz daha iyi. Ama laptop'lar gerçekten baş ağrıtıyorlar.

Ahmet_Özdemir

Asistan
Reaksiyon puanı
23

Bunun içinde default olarak en azından 8 olmalıydı. Büyük ihtimalle bilgisayarcıdan falan aldın ve satıcı Freedos bir bilgisayar alıp içine korsan Windows 7 yükleyip sana sattı ve kurulumda da bir şeyleri batırdı, yanlış bir şeyler yaptı, kabak da senin başına patladı. Temiz kurulum yapmanı ve bu sefer ya kendin yapmanı ve kesinlikle "Bilen birine bırakmamanı" öneririm. Kendin yapınca ne yaptığını biliyor ve sorunun neden çıktığını az çok tahmin edebiliyorsun ama yabancıya yaptırınca bu olmuyor. Ayrıca kendin bilmen daha iyi, etrafta herkes biliyorum diye dolaşıyor yoksa.

Çok güzel özetlemişsin :)

master1354

Asistan
Reaksiyon puanı
9
C:Windows:Minidump klasöründeki dosyaları paylaşın.