Bilgisayarımda desteklenen maksimum RAM miktarı hakkında

Glenn

Üyecik
Merhabalar benim bilgisayarımın rami 4 baya az, ilk sorum bir 8 daha takıp 12 yapabiliyor muyum. Eğer takarsam bu bana performans açısından nasıl döner. *Tam* olarak anlatabilecek biri varsa çok sevinirim.

aimnil

Profesör
Calistiracagin program ve oyun windows da dahil 4gb dan daha fazla ram gereksinimi duyduğunda bilgisayarın hızlanır. 4+8 pek tercih edilmemesi gerekir. 4 u satıp 8+8 yapmak daha iyi. Dual ram taktığında çift kanal çalışır işlemci ram haberleşmesi kolaylaşır bantgenisligi iki katına çıkar sistem performansı artar. Ama 4+4 yapmaktansa 4+8 daha iyi olur çünkü günümüz şartları 8 gb sınırını geçmiş durumda kapasiteye ihtiyaç duyma ihtimalin daha yüksek 4+8 de de hibrit Dual kanal çalışabilir ya da tek kanal çalışabilir bunun bir garantisi yok. En iyisi 4 u satıp 8+8 yapmak. Ancak eski bir sistem kullanıyorsan yeterince hızlı değilse sistemin masrafa gerek yok 4+4 ya da 4+8 yapabilirsin.

DebianUser

Asistan
Merhabalar benim bilgisayarımın rami 4 baya az, ilk sorum bir 8 daha takıp 12 yapabiliyor muyum. Eğer takarsam bu bana performans açısından nasıl döner. *Tam* olarak anlatabilecek biri varsa çok sevinirim.

Anakart ve işlemciniz nedir? Sistemi yazmamışsınız biz nereden bilelim yahu? Belki sadece 4GB destekliyor.

LifeStyle

Doçent
3.nesil destekleyen anakart alacaksınız. gidip kafanıza göre almayın, takamazsınız işlemcinizi..

alacağınız anakartın ram frekansları tutmayabilir, size ekstra ram parası da çıkabilir.

şuanki anakart marka modelini yazın da bakalım maksimum kaç gb destekliyor.

Glenn

Üyecik
3.nesil destekleyen anakart alacaksınız. gidip kafanıza göre almayın, takamazsınız işlemcinizi..

alacağınız anakartın ram frekansları tutmayabilir, size ekstra ram parası da çıkabilir.

şuanki anakart marka modelini yazın da bakalım maksimum kaç gb destekliyor.
Vazgeçip 8 GB lık ram yapmaya karar verdim alıcağım ram şu

Alıcağım anakart şu

Şuanki ana kartımın modeli Asus P8H61-M LX R2.0

Yusufemreaktass

Asistan
Yasaklı
i5 3.nesil işlemci drr 3 ram destekliyor anakart ve yeni ram alacaksanız ddr3 destekli anakart ve ram almalısınız

Yusufemreaktass

Asistan
Yasaklı
Mesaj otomatik birleştirildi:

2 x DIMM, Max. 16GB, DDR3 2200(O.C.)/2133(O.C.)/2000(O.C.)/1866(O.C.)/1600/1333/1066 MHz ECC olmayan, Arabelleksiz Bellek
Çift Kanal Bellek Mimarisi
Intel® Extreme Memory Profile (XMP) Destekler
* 1600MHz ve yüksek frekanslar, Intel® 3.ncü nesil işlemciler tarafından desteklenir.
* İşletim sistemi kısıtlamasından dolayı, 4GB veya daha fazla bellek kullanmak isterseniz, Windows ® 32-bit işletim sistemi 3GB veya daha az tanıyabilir. Eğer anakarta 4GB veya daha fazla bellek takmak isterseniz 64-bit Windows ® işletim sistemi yüklemeniz gerekmektedir.
* CPU davranış nedeniyle, DDR3 2133/1866 MHz bellek modülü varsayılan olarak DDR3 2000/1800 MHz frekansında çalışır.

Yusufemreaktass

Asistan
Yasaklı
alabilirsin 8 gb ama drr3 alman lazım eğer anakartı değitirmek istiyorsan yenileriyle işlemcinin soket yapısına ve nesiline uygun alman lazım

evet i5 takıcam i7 mi almam gerek eğer öyleyse böyle bir masraf yok bi 8 gb ram alıcam diye ne kadar masraf çıktı

ddr4 ve i5 destekleyen bi anakart yok mu piyasada ciddi mi
kardeim anlamıyorsun galiba işlemcin drr4 desdeklemiyor

Kırrık67

Asistan
knk anakart destekleyebilir ama işlemcin desteklemiyo

ddr3 alacaksın

Glenn

Üyecik
yok aga kalsın ddr3 alacağıma aylık yemek ihtiyacımı gideririm sistem kalsın böyle sanki ev yeniliyoruz ne karışık