Zalman ns-2000 vs Deepcool u pal vs Monster Pusat

Bu konuyu okuyanlar

M Korhan Kösece

Öğrenci
Katılım
12 Nisan 2021
Mesajlar
4
Reaksiyon puanı
2
Puanları
3
Yaş
27
Öncelikle herkese merhabalar, Monster Tulpar yeni ince kasa laptoplardan birine sahibim (15inch t5 v21.2). Kullanan varsa bilir bu laptoplarda thermal throttle olayı mevcut. moduna göre laptopun işlemci sıcaklığını 80 85 ve 90 dereceye sabitliyor. Yani en yüksek turbo modda 90 dereceye geldiği an performansı kısıp 90 a sabitliyor anlayacağınız. Laptopun kasası ince ve küçük olduğu için de çok bi çözüm beklemiyorum açıkcası.

Ama tabiki uzun ömürlü laptopu yerden kesicek bi soğutucu almayı planlıyorum. Para konusunda sıkıntım yok dediğim gibi uzun ömürlü pişman olmayacağım o fiyata yeterli bir şey olmasını istiyorum.
https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/8a/9e/ab/8a9eab12943c61225bb455b6b67b2c34.jpeg&t=0&width=480&text=1

Laptopun alt ızgarası da aslında baya açık bu şekilde sol ve sağ da fanlar var. Bu ızgaraya uygun az da olsa bana performans konusunda yardım edecek ve sağlam soğutucu önerilerinizi bekliyorum.Ben baya bir araştırma yaptım. Başlıkta da verdiğim şu ürünleri çıkardım kendi çapımda;

Bu arada ekstra bir monitor de bağlıyorum ve ilerde harici klavye de kullanacağım. Yani laptopun kendi klavyesini soğutucu varken kullanmamayı planlıuyorum. O yüzden açı verebilirim soğutucu ile. Okuduklarıma göre ne kadar açı verebilirsen sirkülasyon o kadar olup laptopu o kdar rahatlatıyormuş.


1- ZALMAN NS-2000
https://www.hepsiburada.com/zalman-...lik-ayarli-notebook-sogutucu-stand-pm-bs50163

Bu soğutucunun kalitesi aşikar ve çok eski marka olduğu için yorumları genellikle olumlu. Açı verilebilmesi üstte de yazdığım gibi güzel bir olay. Ayrıca 1 bağlantı 2 tane de ekstra usb girişi var (2.0 olması dezavantaj) dediğim gibi harici klavye kullanacağım için laptopta usb girişi işgal etmemiş oluyorum bu da artı bence. Açma kapama hatta ayarlanabilir tuşu olması güzel ayrıca adaptör girşi de var performans olarak farkeder mi bilmiyorum usbye göre onu da cevaplarsanız sevinirim :D

Fakat RPM değeri düşük görünüyor diğer piyasadaki soğutuclara göre ( 600 RPM). Açıkcası burada benim kafamı biraz karıştıdı ve fan sayısı sadece 1 tane ve büyük bu da kötü bir şey mi açıkcası bilmiyorum. Bazı yerlerde ne kadar çok fan varsa o kadar iyi diyorlar, ben de doğrusunu bilmiyorum.

Ayrıca bu video da beni korkutmadı değil :D ;

2-DEEPCOOL U PAL

https://www.trendyol.com/deep-cool/u-pal-140x140x15mm-fan-1x3-0-usb-notebook-sogutucu-p-3247793

Deep cool markası da genel olarak güzel bir markaya benziyor ve bu fan hakkında da gayet olumlu yorumlar gördüm. İki adet RPM 1000 fana sahip ve konumları benim ızgaram için daha uyumlu gibi görünüyor. Aradaki açıklık da orta ızgaranın güzel bir şekilde hava aldırabileceğini düşündürüyor. Fiyat olarak diğer 2 seçeneğime göre neredeyse yarı fiyatta ve kalite olarak aman aman bir fark görmedim.

Açı verilebilmesi de tekrar bir artı bence, usb portu 1 adet var (3.0 bu avantaj) çoğaltmalı yani bilgisayara bağlanan ucu feda etmiyorsunuz üzerine bir bağlantı daha yapabiliyorsunuz. Ekstra usb girişi yok çoğaltıcı olarak kullanılamaz. Açma kapama tuşu da yok sürekli laptopa tak çıkar yapmak gerekli bu kötü bir şey bence. Boyut olarak da diğer 2 seçeneğe göre küçük benim için bu yine bir artı çünkü zaten laptop da küçük oluğu için ekstra yer kaplamaz.

Ama fiyatın diğerlerine göre bu kadar ucuz olması performans olarak acaba kötü mü diye sorgulatıyor. Kullanan ya da kullanmış olan biri varsa çok memnun olurum geri bildiriminden.


3- MONSTER PUSAT NOTEBOOK SOĞUTUCU
https://www.monsternotebook.com.tr/notebook-cooler/monster-pusat-notebook-sogutucusu/

Bu soğutucunun da en büyük artısı üst yüzeyinde aliminyum blok bulundurması. Bu bloğun soğutmada diğer seçeneklere göre ne kadar artı sağladığını bilmiyorum açıkcası. E tabi laptopum la aynı marka olduğu için daha uyumlu olabileceğini düşünüyorum performans açısından.

Usb portları olarak 1 giriş 3 tane de çıkış (3.0 sanırım) a sahip. Çoğaltıcı olarak en güzel seçenek bu soğutucuda görünüyor. Açma kapama tuşu var ve yine benim ızgarama uygun fan yerleşimleri var gibi.

Dezavantajı ise açı verilemiyor ve biraz büyük bir fan. Açı meselesini dediğim gibi performans açısından artı bir şey olduğunu okudum ama ne kadar doru olduğunu bilmiyorum. Ama ergonomiklik ve harici klavye kullananlar için güzel bir seçenek olduğu için bu modelde açı olmama sorunu kötü bir olay. Ama tabiki performans olarak diğerlerine göre fark yaratacak ise bu modeli tercih ederim.

Bu arada Deep Coolun da aynı tasarımda soğutucusu var ve bir çok markanın da var tabiki

https://www.amazon.com.tr/dp/B004MMNW4S/ref=asc_df_B004MMNW4S1598659800000/?creative=380333&tag=web-desktop-forum-21&ie=UTF8&language=tr_TR

Eğer ki bu aliminyum blok olayı mantıklı ise ve daha performanslı markalar var ise diğer markalardan da alabilirim. Monster'ı sadece örnek gösterdim.
NOT: Soğutucuları usb ile bilgisayara bağlamak yerine telefon adaptörü gibi herhangi bir adaptöre bağlamak daha mantıklı olur mu onu da sormak istedim. :D
areindeer.gif


Ayrıca sizin de bu örnekler dışında öneriniz varsa tavsiyelerinize açığım. Fiyat sınırım yok tabi ama tabiki de saçma paralar verip boşa gitmesini istemem. Sonuçta aman aman fark yaratan aletler değiller sizin de bildiğiniz gibi. Şimdiden çok teşekkür ederim hepinize. İyi günler.
 

phanmetal

Dekan
Cezalı
Katılım
24 Kasım 2020
Mesajlar
6,175
Çözümler
1
Reaksiyon puanı
6,233
Puanları
113
Yaş
25
Günceldir.
 

Son mesajlar

Üst