Bilgisayarım sürekli kendini yeniliyor

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Bilgisayarınızdaki sisteme ait dll'lerden biri veya birkaçı bozuk.
CBS.log içinde yazıyor, bu program CBS.log'u okuyup o dll'yi tespit edip bilgisayarınızdaki aynı dll isimlerine bakıp hash değerleri tutan varsa oraya kopyalayıp düzeltiyor.
Elle yapmak da mümkün ama biraz zor ve uğraştırıcı.
Önce CBS.log'un son satırlarına bakıp bozuk dll'leri ingilizce yazılar içinden bulmak gerekiyor ki en zor kısım bu.
Sonra Windows iso'nu 7-zip ile açıp bu dll'yi bulup kopyalamak gerekiyor ama elle yapmak sizin için zor olur.
Bu programı bir şekilde çalıştırmayı deneyin.
Yoksa format atmanız gerekir başka şey çözmez dll bozulması sorununu.

radyasyonn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bilgisayarınızdaki sisteme ait dll'lerden biri veya birkaçı bozuk.
CBS.log içinde yazıyor, bu program CBS.log'u okuyup o dll'yi tespit edip bilgisayarınızdaki aynı dll isimlerine bakıp hash değerleri tutan varsa oraya kopyalayıp düzeltiyor.
Elle yapmak da mümkün ama biraz zor ve uğraştırıcı.
Önce CBS.log'un son satırlarına bakıp bozuk dll'leri ingilizce yazılar içinden bulmak gerekiyor ki en zor kısım bu.
Sonra Windows iso'nu 7-zip ile açıp bu dll'yi bulup kopyalamak gerekiyor ama elle yapmak sizin için zor olur.
Bu programı bir şekilde çalıştırmayı deneyin.
Yoksa format atmanız gerekir başka şey çözmez dll bozulması sorununu.
Şimdi şöyle ki temiz kurulum yaptığımda formattan sonra daha açılır açılmaz da aynı sıkıntı oluyor

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Eğer gerçekten format atar atmaz bu sorun oluyorsa Windows 10'a bağlı driver sorunu olması yüksek ihtimaldir.
Windows 8 veya Windows 7 ile aynı sorun oluyor mu kontrol etme imkanınız varsa bir sonraki formatta geçici olarak yükleyip kontrol edin.
Bu durumda sizin yapacağınız şey Windows'un veya firmanın sürücü hatasını giderecek güncellemesini beklemek olur, o güncelleme uzun süre gelmeyebilir, belki hiç gelmeyebilir.
Kara tren gecikir belki hiç gelmez. :D
Ben de Windows 7 kullanıyorum zaten.

mirinkirin

Doçent
Reaksiyon puanı
358
Şimdi şöyle ki temiz kurulum yaptığımda formattan sonra daha açılır açılmaz da aynı sıkıntı oluyor
Merhaba,
Başka klavye takmışsınız ve bu durum hâlâ devam etmiş.
Format atmışsınız ve durum düzelmemiş, bunun iki açıklaması var.
Birincisi bilgisayarın biosunun bulunduğu kısma yerleşecek kadar güçlü bir virüs kapmışsınız(o nasıl oluyorsa :) )
İkincisi ve daha mantıklı olanı elinizdeki format kopyası bozuk bir kopya, bu nedenle format atınca gene aynı kopya ile format attığınız için aynı bozukluğun formattan sonra da devam etmesi son derece olağan.
Orijinal isoyu microsoftun kendi sitesinden indirip usb veya diske yazdırın ve bir de öyle format atın bakalım aynı sorun devam edecek mi.

Şimdi yukarıdaki arkadaşın açıklamasını okudum o da mantıklı, tüm donanım sürücülerini kaldırıp 10 uyumlu olmayan sürücüleri 8 veya 7 uyumluluğu ile kurmayı deneyebilirsiniz.

radyasyonn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Eğer gerçekten format atar atmaz bu sorun oluyorsa Windows 10'a bağlı driver sorunu olması yüksek ihtimaldir.
Windows 8 veya Windows 7 ile aynı sorun oluyor mu kontrol etme imkanınız varsa bir sonraki formatta geçici olarak yükleyip kontrol edin.
Bu durumda sizin yapacağınız şey Windows'un veya firmanın sürücü hatasını giderecek güncellemesini beklemek olur, o güncelleme uzun süre gelmeyebilir, belki hiç gelmeyebilir.
Kara tren gecikir belki hiç gelmez. :D
Ben de Windows 7 kullanıyorum zaten.
Bilgisayarım win8 yklü almıştım ilk zamanlar yoktu. sonra kendiliğinden olmaya başladı 8 de de yapmıştı. 8.1 e geçtiğimde de devam etti 10'da da. Hatta bi aralar fantazi olsun diğe kutudan çıkan win8 dvdsiyle komple sabit diski biçimlendirip onu kurdum yine devam etti.

mirinkirin

Doçent
Reaksiyon puanı
358
Bilgisayarım win8 yklü almıştım ilk zamanlar yoktu. sonra kendiliğinden olmaya başladı 8 de de yapmıştı. 8.1 e geçtiğimde de devam etti 10'da da. Hatta bi aralar fantazi olsun diğe kutudan çıkan win8 dvdsiyle komple sabit diski biçimlendirip onu kurdum yine devam etti.
O zaman donanımsal bir sorun olması yüksek ihtimâl, sürekli işlemciye bir kesme gönderiliyor olabilir ne bileyim aslında o kesmenin sonucu yenileme değildir ama herhangi bir sebepten yenileme olarak görülüyor olabilir.

Bu zamanda biosa bulaşan virüs var mı bilmiyorum ama ne kadar uç bir ihtimâl de olsa bios pilini çıkarıp takın, olmadı biosu güncelleyin bakalım durum değişecek mi, bios güncelse güncel olanın üstüne güncel olanı tekrar kurun.

radyasyonn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
son olarak yaptığım işlemlerde: bios güncellendi. Virüs felan için ssdyi biçilmedim sıfırdan kurulumu yaptım pc nin kendi dvdsiyle daha hiçbir driver bile kurmadım ilk açıldığı anda da yaptı. :(

radyasyonn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bellekte sıkıntı yokmuş. Hatta yetinmedim diğer bilgisayara yeni aldığım ssd yi taktım ona kurulum yaptım yok kurtulamıyorum bu sorundan. (Diğer bilgisayardan ramleri hatta işlemciyi bile değiştirdim yok). Benim işlemciyi ramı ssd yi öbürüne takınca sıkıntısız ama bende bir sıkıntı var değiştirmediğim tek şey anakart kalıyor ona da nasıl birşey bulaşmış olabilir ki? Çok saçma bir şey...

Yeşil Okçu

Profesör
Reaksiyon puanı
1,811
Bellekte sıkıntı yokmuş. Hatta yetinmedim diğer bilgisayara yeni aldığım ssd yi taktım ona kurulum yaptım yok kurtulamıyorum bu sorundan. (Diğer bilgisayardan ramleri hatta işlemciyi bile değiştirdim yok). Benim işlemciyi ramı ssd yi öbürüne takınca sıkıntısız ama bende bir sıkıntı var değiştirmediğim tek şey anakart kalıyor ona da nasıl birşey bulaşmış olabilir ki? Çok saçma bir şey...
Bilgisayarınıza kendiniz yeni ram almışmıydınız ? Dışarıdan ?

mirinkirin

Doçent
Reaksiyon puanı
358
Demek ki sorun biosta, biosun bir de önceki sürümlerini yüklemeyi deneyin o hâlde.

radyasyonn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
MHz yükseltmiştim ama şuan geri her şeyin eskisini taktım hdd hariç şuan tek farklı olan o dvd yerinde hdd takılı hdd yerinde ssd var

radyasyonn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Demek ki sorun biosta, biosun bir de önceki sürümlerini yüklemeyi deneyin o hâlde.
Şimdi şöyle biosumun iki sürümü görünüyordu bi ilk günden beri duran bide iki gün önce güncelledim o sürüm var. Kafayı yicem... Aklıma birtek gelen, bikeresinde anakarttan ekrana giden güç kablosunun girişindeki dişlerden birisi takarken yamulmuştu geri düzeltirkende koptu. Bende lehimlemiştim geri. 2 senedir felan o şekilde kullanıyorum onunla bir ilgisi yoktur sanırım?

radyasyonn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Şimdi dokunmatik pede kadar herşeyi söküp kontrol edip tekrar takacağım. Şuna dikkat et yada şunu takmadan çalıştır diyebileceğiniz birşey var mı?

mirinkirin

Doçent
Reaksiyon puanı
358
Dişlerden dolayı sorun olsa ekran çalışmazdı veya ekranda bir görüntü bozukluğu olurdu.
Live linux kullanma imkânınız varsa bir de onu deneyebilirsiniz, onun tarayıcısında da yenileme olursa f5 tuşunun gönderdiği hxdecimal komut sürekli işlemciye gönderiliyor demektir. Çok ilginç bir sorun gerçekten, bir ilk olabilir.

radyasyonn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Dişlerden dolayı sorun olsa ekran çalışmazdı veya ekranda bir görüntü bozukluğu olurdu.
Live linux kullanma imkânınız varsa bir de onu deneyebilirsiniz, onun tarayıcısında da yenileme olursa f5 tuşunun gönderdiği hxdecimal komut sürekli işlemciye gönderiliyor demektir. Çok ilginç bir sorun gerçekten, bir ilk olabilir.
Şuan geri toparlıyorum bilgisayarı öbür bilgisayarın piliyle değiştirdim farklı olarak. F5 diyince de alakalı olarak şöyle: program fark etmiyor bazen resimlere bakıyorum o ekranda yapıyor bazen internette gezerken yapıyor. F5 le alakalı olduğunu düşündürten şeyse hangi sayfa üstteyse yenilemeyi ona yapıyor genelde ama geçen gün lol oynuyordum arkadan YouTube'dan müzik açıktı oyunun ortasında arka planda internet sayfasını yeniledi. Yada bazen dizi izliyorum internetten sayfada küçükken yapmıyor tam ekran yapınca kısa bir süre sonra yapıyor. Bilgisayarı ilk açtığımda daha masa üstündeyken ardarda yapıyor açıldıktan 1-2 dakika sonra yapmamaya başlıyor sonra belirsiz bazen hiç yapmıyor bazen rasgele internette yada dosyalara bakarken yapıyor. Şu kesin ama dizi izliyorum yada herhangi birşey yapıyorum dışarıdan ne olursa olsun usb, hdmi ne bağlarsam bağlayım o anda yenileme yapıyor. Şimdi klavyedense f5 komutundan dolayı klavyesiz açtım farklı klavyeyle açtım farklılık olmadı. F5 komutunu klavye hariç aktif edebilecek ne olabilir? Virüs desem sıfır ssd taktım ve eski hdd den klonlama yapmadım temiz kurulum yaptım biosu güncelledim farklı işlemci denedim ramleri aynı şekilde farklı denedim. Temizlik düzenli olarak yapıyorum macun vs.

mirinkirin

Doçent
Reaksiyon puanı
358
Klavyesiz açtım farklı derken klavyesiz açınca da yenilemeye devam ediyor mu ?

mirinkirin

Doçent
Reaksiyon puanı
358
Birisi farklı klavye demişti ondan farklı klavye denedim devam etti. Bende hiç klavyeyi bağlamadan denedim yine devam etti.
O zaman sorun dediğiniz gibi anakartta, imkânınız varsa live linux ile çalıştırın bilgisayarı. Tuşların gönderdiği sinyaller işletim sisteminden bağımsız olarak aynıdır, eğer linuxtaki tarayıcıda da aynı şekilde yenilerse gönderilen sinyal f5 tuşunun sinyalidir emin olabiliriz.
Gene de çözümün nasıl olacağını bilmiyorum, o kadar bilgim maalesef yok.

radyasyonn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
O zaman sorun dediğiniz gibi anakartta, imkânınız varsa live linux ile çalıştırın bilgisayarı. Tuşların gönderdiği sinyaller işletim sisteminden bağımsız olarak aynıdır, eğer linuxtaki tarayıcıda da aynı şekilde yenilerse gönderilen sinyal f5 tuşunun sinyalidir emin olabiliriz.
Tamamdır. Onu da deneyeceğim

radyasyonn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yaklaşık yarım saat livelinux ile kullandım orada yineleme işlemini yapmadı. (İşletim sistemimle alakalı o zaman ama Win 8, 8.1, 10 hepsini denedim yapıyor hepsinde hatta kendi orjinal dvd den kurdum yine devam ediyor. )

mirinkirin

Doçent
Reaksiyon puanı
358
Yaklaşık yarım saat livelinux ile kullandım orada yineleme işlemini yapmadı. (İşletim sistemimle alakalı o zaman ama Win 8, 8.1, 10 hepsini denedim yapıyor hepsinde hatta kendi orjinal dvd den kurdum yine devam ediyor. )
Linux masaüstünde yenileme işlemi yapmaz, eğer tarayıcı açıkken yenileme işlemi gerçekleşmediyse o zaman yenilemenin sebebi F5 tuşuna eşdeğer komutun sürekli işlemciye gönderilmesi değil. Hakikaten biosa virüs mü girmiş acaba :) Hiçbir fikrim yok.

Yeşil Okçu

Profesör
Reaksiyon puanı
1,811
Linux masaüstünde yenileme işlemi yapmaz, eğer tarayıcı açıkken yenileme işlemi gerçekleşmediyse o zaman yenilemenin sebebi F5 tuşuna eşdeğer komutun sürekli işlemciye gönderilmesi değil. Hakikaten biosa virüs mü girmiş acaba :) Hiçbir fikrim yok.
Başta virüs demiştim . Bunun çözümünü en kısa sürede yazmaya çalışacağım .

radyasyonn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İnternette gezinmiştim o yarım saatte hatta kendim f5 yaptım Nasıl bir yenileme olacak diğe. Yok f5 in verdiği tepkiyi vermedi. Nasıl bir virüsmüş bu böyle ssd değiştirdim bios güncelledim banamısın demedi.