Yardım Bilgisayarım kapanmıyor, EZ Debug LED CPU yakıyor

Bu konuyu okuyanlar

JasperTR

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İyi günler,

Özetlemek gerekirse bilgisayarım için yeni bir kasa aldım ve parçaları yeni kasama taşıdım. Taşıdıktan sonra bilgisayarım normal bir şekilde power tuşu aracılığıyla çalışmaktaydı. Fakat kapatmaya çalıştığımda bilgisayarımda ekran, klavye - mouse aydınlatması vs. kapanıyor fakat bilgisayarın içindeki fanlar, sıvı soğutucu, ekran kartı çalışmaya devam ediyor. Ayrıca anakart üzerinde EZ Debug LED kısmında CPU ledi kırmızı yanıyor ve fanlar son hızda çalışıyor. Bilgisayar kapanmıyor. Bunun için çok fazla çözüm aradım fakat hala çözüm bulamadım. Ayrıca ufak bir detay daha bırakacak olursam bilgisayar kapanmadığında durumlarda gücü PSU üzerinden ya da prizden kesiyorum. Fakat tekrar prize kabloyu taktığımda ya da PSU'yu açtığımda bu defa da bilgisayar kendiliğinden açılıyor. Denediğim birkaç çözümü aşağıya bırakacağım:

*PSU (Güç Kaynağı) değiştirildi. Sorun devam etmekte.
*BIOS ayarları detaylı kontrol edildi, sıfırlandı, update yapıldı, BIOS pili çıkarılıp takıldı. Sorun devam etmekte.
*Bilgisayar içinden "Aygıt Yöneticisi > Ağ Bağdaştırıcları > Donanım > Güç yönetimi" seçili tik varsa kaldırmayı denedim fakat sorun devam etmekte.
*İşlemci çıkarıldı detaylı bir şekilde temizlendi, özenli bir şekilde termal macun değişimi yapıldı. Sorun devam etmekte.
*Kasa içindeki kablolar kontrol edildi, kısa devre ihtimaline karşın birçok kabloyu çıkarıp taktım. Sorun devam etmekte. Anakartı söküp takmadım.
*Ram'leri çıkartıp taktım slot değiştirdim. Sorun devam ediyor.
*Sıvı soğutma aparatlarını anakarta baskı yapma olasılığından dolayı gevşettim tekrar kurdum, sorun devam ediyor.

Bu problemi çözemedim ve gerçekten beni çok yordu. Tanıdığım birçoğu bilgisayarcıya sorduğumda daha önce karşılaşmadıklarını söylediler. Bilgisayarcıların birçoğuna güvenmediğimden dolayı taşıyıp götürmedim. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

-----------
Sistem özelliklerim:

Intel Core i5-9600K İşlemci
MSI RTX 3060 GAMING X 12GB Ekran Kartı
16 GB RAM
MSI MAG B365M MORTAR Anakart
XPG PYLON 650W Güç Kaynağı
Cooler Master Masterliquid ML240l V2 Sıvı Soğutma

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
En son bi uzay montaj dene.

Jubei

Müdavim
Reaksiyon puanı
477
Merhaba.
Uzay montaj öncesi, kasadaki tüm fan soketlerini anakart ve psu ile bağlantısını kesip tekrar deneyin lütfen.